EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

marcella8181
20. led 2012

@pavlinaoo no napoprve jsem sice dala tech 22 cm, ale byl to ten den cca 5. pokus - vzdycky se mi denní výsledek podaří na 3.-5. pokus když už si tělo na balonek přivykne (je teda fakt že ze začátku jsem cviřčila tak 40 min a balonek jsem zaváděla tak 5x, teď už stačí tak 20-25 min a balonek zavést tak 3x abych dosáhla výsledku). Jinak s těma 22 cm jsem byla sama překvapena, protože MUDr. mi řikal že jsem docela úzká. Když se ale podívám na výsledky s epinem tak jsem došla k závěru že se s tím opravdu dá něco dělat. Pokaždé jsem se posunula alespoň o pul cm, jen myslim že jsem byla 2 dni na 28,5 cm a teď už udržuju těch 30 cm. Poprvé jsem dosahla 30 cm 13. cvičební den. Myslím ale, že mi pomáhá poloha - v kleče na sedacím vaku (doufejme že tak budu moci i rodit...)

beruskaev
21. led 2012

ahojky, tak mám za sebou 3 den cvičení a posunuju se každý den o 1cm. začala jsem na 17 a včera to bylo 19, ale docela to štípalo, tak nevím, jestli si mám dát dneska pauzu nebo pokračovat a cvičit každý den.
Jinak cvičím tak cca 25-30 minut, nejdříve ty cviky na hráz a pánevní dno asi 10minut a potom tak 3-5 nafukuju, ale s tím vytlačováním fakt nevím, mi to vyjíždí samo s každým přifouknutím, musít držet, aby tam zůstala spoň půlka..

danka483
21. led 2012

@beruskaev ahoj aj ja som skúšala včera prvý krát a som namerala 20 len mi to stále vybehuje tak nie som teda sama 😉

vvrka
21. led 2012

@beruskaev prosim ta, ake presne cviky robis? ja to z toho navodu nejak neviem pochopit: "Pokuste se stažením svalstva pánevního dna na cca 10 sekund vytáhnout balónek směrem vzhůru." ???

beruskaev
22. led 2012

@vvrka já zavedu nenafouknutý balonek a dávám ho nahoru a dolů (na hráz a od hráze) a potom stáhnu pánevní dno a nechám chvíli, potom povolím, píšou, že má jít směrem vzhůru, já mám spíš pocit, že jde směrem ven, ale nevím, zatím jsem to dělala jenom 3x, tak uvidíme, třeba budou nějaké pokroky a bude to jiné..
Tak se drž a ať Ti přibývají cm 😉

beruskaev
22. led 2012

@danka483 20 na poprvé to je super, jen tak dál.. Děláš i masáž hráze?

danka483
22. led 2012

@beruskaev nie nerobím masáž. Skúšala som ako mi to pôjde mám ešte čas ale budem asi pekne pomaly pokračovať lebo malý je aj tak väčší a môže prísť skôr ako je termín. 😉

mija_jami
22. led 2012

Ahojte, tak ja nejak nepostupujem. Cvičim už 20 dní a posledne dni 2x denne a nie že stagnujem ale ešte sa vraciam. Bola som už na 28 a včera som dala rano len 25 a večer 27 a to cvičim pokažde minimalne polhodinu. Nechapem to. Ale možno je to preto že nevladzem ten balonik udržať dnu, on sa potom povyťahuje stale a tam viac tlači na hradzu a o to skôr ho musim dať von. Som zvedava ako to dopadne dnes.

slniecko77
22. led 2012

@mija_jami nic si z toho nerob, aj ja som som sa cca dva dni pred porodom vratila o kusok, ale na druhy den som nacvicila zase viac 😉
..hlavne klud, uz len to, ze cvicis ti velmi pri porode pomoze 🙂

mija_jami
22. led 2012

@slniecko77
Dakujem za povzbudenie, ved ja si tiež hovorim že určite bude rozdiel aj to pri porode, ked na začiatku som dala 17a teraz 27-28. Len teda dnes mam termin porodu a za tych 20dni som čakala že už budem na 30cm a zda sa mi že už asi nestihnem dotrenovať.

slniecko77
22. led 2012

@mija_jami ja som den pred porodom nacvicila 27.5 a maly sa narodil s obvodom hlavicky 33.5cm (narodil sa skoro o dva tyzdne skor), mala som len jemne natrhnutie, ktore nebolo treba sit

vvrka
22. led 2012

@beruskaev vdaka za vysvetlenie.

Baby, chcem sa este spytat, ci ste cvicili aj po odideni hlienovej zatky. Nie som si ista, ale dnes sa mi zdalo, ze mi asi odisla a neviem, ci si tam ten balonik mozem dat, ked uz vlastne ta zatka nechrani vnutro pred infekciou. Pouzivam na balonik kondom, ale aj tak.

mija_jami
22. led 2012

@slniecko77
To važne? si ma potešila :O) Aj ked pri tej tuhosti čo mam.... ale stale sa ešte spolieham na tie uvolnujuce hormony, čo by mali byt pri porode:O)

mija_jami
22. led 2012

@vvrka
Ja ani neviem či ešte zatku mam, v noci chodim na WC ako na klavir a nezažinam si. Nejak to neriešim. Ale podla mna by to malo byt bezpečne, ved kolko tehuliek aj sexuje tesne pred porodom a už davno nemaju zatky a je to OK, prečo by nemal byť balonik s kondom. Ale to je len moj nazor.:O)

slniecko77
22. led 2012

@mija_jami aj ja som mala pocit tuhosti, ale ako pises hormony ti pomozu 😉
..vela stastia 🙂

mija_jami
22. led 2012

@slniecko77
Ďakujem, idem ešte trenovať, kym je čas :O)

pavlinaoo
22. led 2012

Ahoj holky, já vám to tak přeju, že si můžete v klidu trénovat...ja byla na těch 24,5cm no a krvácela jsem...takže jsem dala 3 dny pauzu. Dnes jsem to zkusila, dala jsem 26cm, no jenže zase krev, a zase ne málo...takže teď zase musím dát pauzu. Mě to tak mrzí 😢 Kdyby aspoň člověk věděl, kolik má času 😀 , ale to by bylo mooc jednoduché..

vvrka
22. led 2012

@mija_jami to je fakt, len som sa chcela utvrdit v tom, ze je to ok, dakujem. 🙂
inac som neporiadna, uz tri dni som netrenovala, dokelu. hadam dnes sa k tomu dostanem. na kolko cm si aktualne?

petja
autor
22. led 2012

@pavlinaoo a dívala ses jestli nemáš trhlinku?

pavlinaoo
23. led 2012

@petja no dívala, jako na hrázi ne...mně to přijde, že to je vevnitř, ale z čípku ne. Dala jsem 26cm a v pohodě. Tak jsem si říkala, že ještě jednou udělám 26 a končím. no a ona krev...měla jsem skončit hned, jak jsem je dala...jenže jsem si myslela, že už to je ok.

mavanka
23. led 2012

@pavlinaoo no já musela dát minulé těhotenství pauzu kousek přes týden, aby se to zahojilo, skončila jsem na 28, pak ta asi desetidenní pauza, pak jeden pokus na 27... no a pak už jsem rodila a bez problému 🙂 Takže za sebe doporučuju dát tomu čas.... jinak teď už jsem na 28,8, tak snad to klapne zas v pohodě 🙂

petja
autor
23. led 2012

no mě se právě udělala porpvé trhlinka a docela mě to šoklo.To bylo na 32cm a přijde mi že je to tim že jsem těch 32 dala moc rychle,šlo to snadně

weronnka18
23. led 2012

ahojte epináčky 😎 😀
ja som dnes začala s cvičením, snáď nie je zavčasu, keďže som 34tt 🙂 začala som tak na 19cm, potom aj 20cm som dala, cvičila som tak 15 minút, tak hádam to pôjde pomalinky postupne a dopracujem sa k tomu, že bude beznástrihový a hlavne pôrod bez natrhnutia 🙂
ešte som chcela rady, či je dobré robiť masáž hrádze pred cvičením s epino alebo po cvičení... 😉

pavlinaoo
23. led 2012

@petjano ale já si to právě taky říkam, jestli to není tím, že jsem si říkala. Teď už jen v rychlosti dám znova těch 26 a nechám to být. Taky mi to šlo snadně...takže příště fakt pomaloučku, i když budu zavádět na 3.-4. pokus. Tak ty už ani trénovat nemusíš při obvodu 32cm...to je teda úctyhodný číslo...
@mavanka no jo ale 10dní je hrozně dlouhá doba, to jsem měla začít v 35tt 😀 uvidím zase ty 3-4dny..

petja
autor
23. led 2012

@pavlinaoo no jenže ta trhlinka tam je a mám obavy aby se to při porodu nerozjelo.stalo se to 3dny zpátky tak ještě 3tomu nechám a pak zkusim zas.

beruskaev
23. led 2012

tak já jsem při včerejším čtvrtém tréninku dala 22, to je posun o 3cm, tak jsem moc ráda, uvidíme, jak to půjde dál..

mija_jami
23. led 2012

@vvrka
Včera som dala skoro 29, ale mala som aj trošku krv, tak neviem či som to neprehnala, lebo ma už tlačí čas.

mija_jami
23. led 2012

@petja
Tak ty si ozaj na krasnom čisle, mňe sa to stale nejak vlečie, včera som sice dala konečne skoro 29(po21dnoch), ale tiež som mala krv, asi som to uponahlala. Ale už ma to ozaj nebavilo ako som stale stala na rovnakom čisle. Bohužial asi som už docvičila, lebo dnes mam nejake bolestive tvrdnutie bruška, tak neviem či už nepojdem naťahovať hrádzu naostro :O)

vvrka
23. led 2012

@mija_jami no teda, 29 cm je super, blahozelam! 🙂 to uz mozes byt kludna, aj keby si rovno isla rodit. Z ktoreho si mesta?
Ja som vcera cvicila, dala som 22, uvidime dnes. Inak som zistila, ze ked na zaver vytlacam balonik uuuplne pomalicky (s pridrziavanim), tak ma to nestipne. Len neviem, ci to pri porode nie je skor tak, ze musis vo finale zatlacit z plnych sil, nie takto opatrne, takze sa moze prihodit nejaka trhlinka.

beruskaev
24. led 2012

@vvrka tobě se daří ten balonek vytlačovat? Já mám právě problém ho tam při nafukování vůbec udržet, s každým přifouknutím kousek vyleze. Jak hodně ho máš zavedený? Já tak do 3/4 když začínám nafukovat a přidržuju a jsem ráda když mi tam zůstane půlka, ale ta jenom co povolím,tak vykloune sama, o žádném tlačení nemůže být vůbec řeč, tak nevím, jestli něco nedělám špatně..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru