EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

e295
25. srp 2010

Gratuluji novopečeným maminkám k miminkům 😅 Hlavně aby byly dětičky zdravý a pěkně rostly 😉

@avelina já taky na tím přemýšlela, jestli to Dr pozná nebo ne a nepoznal nic. Takže prohlídky vůbec neřeším a hlavně (podle mě) cvičení nemá vliv na otevírání. (Já už se teda vůbec nešetřím, dnes jsem ryla na zahradě a provádím kde co, tahám malou a pořád nic. Ani Hamiltona podle Dr udělat nejde, jak mi to sliboval, protože dole se pořád vůbec nic neděje. Tak snad mi ten pupek nezůstane 😀 )
Spíš jsem se chtěla zeptat... Milovali jste se někdy po cvičení s epinem? Cítily jste rozdíl mezi sexem před cvičením a po? Já teda po cvičení o tom ani nevěděla, bylo mi to fakt šumák 😒 Tak že by za to mohlo cvičení, že se roztáhne a "znecitliví"....pak manžel oproti balonku nemá šanci....?
Taky pořád nechápu, jak vlastně cvičíte, když musíte balonek vytlačovat. Já mám teda přesně opačný problém. Balonek mi pořád utíká ven a musím ho opravdu silou držet vevnitř a čím je větší, tím je těžší ho uvnitř udržet. Takže většinou končím se cvičením, protože už mám křeč v ruce a prostě balonek neudržím uvnitř, i když cítím, že by se ještě nějaký to nafouknutí sneslo. Takže nejvíc jsem se zatím dostala na 30,5cm

eveluska
25. srp 2010

@e295 ja ho teda musim naopak docela silou vytlacovat....

asi blbej dotaz, ale co je zlata zila???

sambucca
25. srp 2010

Ahoj holky!

Mam to jako @eveluska, musim silou vytlacovat, pak se to dostane do bodu kdy balonek pomalu vyklouzava sam a v ten moment naopak pridrzuju rukou aby nevyklouznul moc rychle - aby se protahly poradne posevni svaly a abych se nenatrhla. rekla bych ze vytlaceni je na epinu pro me zatim ten nejtezsi okamzik, ucim se tlacit spravne dolu a ne do hlavy.

Tak nevim @e295 jak popisujes ze ti balonek utika ven, jestli ho nenafukujes prilis vepredu u posevniho vchodu? ja zacinam s balonkem uplne uvnitr, rekla bych ze ten ventilek s koncem hadicky je presne na hranici hraze - pak prifukuju a cvicim svaly (prerusuju jakoby curani) a po chvili tlacim balonek ven.

Jinak me po cviceni prijde zvenku vsechno jak predtim, je to sval, behem par minut se vrati do normalu. Kontroly vubec neresim, doktor nic nekomentoval. V pondeli mu budu davat porodni plan kde mam i napsano ze bych rada porod bez nastrihu, protoze od 36tt pouzivam epi-no, tak jsem zvedava na reakci. Ale tutlat to nehodlam, myslim ze spravnej doktor by to mel brat jako pozitivni zpravu ze rodicka se zapojuje aktivne do priprav. At si to prebere sam, jsem dospela zenska a rozhodla jsem se epinovat.

sambucca
25. srp 2010

@eveluska taky jsem se ptala, dobra duse mi odpovedela ze hemeroidy... zatim (tuk tuk tuk) jsem bez priznaku, no urcite to chce neprehanet a nezavodit 🙂

petja
autor
26. srp 2010

@sambucca Jsi dobrá,držím pěsti!
Jinak myslím,že Sambucca vysvětlila zcela správně,jak cvičit.Navíc furt dodávám,že i příliš mnoho zvlhčování je na škodu,já použiju kapičku lubrikantu na celé cvičení,páč poprvéje to hooodně kluzké,svaly mají co dělat ,aby udržely,to fakt držím i dost rukou, další cvičení už lepší.

verondza
26. srp 2010

@eveluska no ano, su to hemoroidy. v tehotenstve je to pomerne caste (zhorsuje to zapcha) a po porode este castejsie. ale ak si to este nemala, tak pochybujem, ze epinovanie ti k tomu dopomoze. to sa asi nemusis bat.
ja som ju ziskala pri predchadzajucom porode a v tehotenstve som ju zas chvilu mala a tak som celkom cakala, ze epinovanie ju zas vytlaci. ale nic hrozne, vcera som necvicila a uz je to v pohode.
syncek mal horucku, takze nacvicovanie slo bokom. aspon si hradza oddychla 🙂 .

magdal1
26. srp 2010

@sambucca nie z epina, proste uz predtym som mala, aj krcove zily a vtehotenstve je to trochu horsie, potom sa to upravi, zily stiahnu...

ladenka
26. srp 2010

Já to mám úplně jako @eveluska a @sambucca, také mám spíš problém, že mi balonek zajíždí moc dovnitř, takže si ho neustále povytahuju za tu přívodní hadici. Vyklouzává jen v opravdu malé velikosti než ho pořádně přifouknu. No a na konci musím tlačit, abych ho dostala ven, ale myslím si, že je to dobře, u porodu budu muset tlačit také, že? 😀

@e295 Koukám, že máme stejný termín a dostaly jsme se na stejný obvod. Těch 30,5cm jsem dala poprvé včera na třetí pokus. A to jsem předtím čtyři dny cvičení vynechala a bála se, abych se nevracela na nějakou menší míru, ale ne. Docela mě to uklidňuje. Říkám si, že i kdyby to už přišlo, tak 30,5 cm stačí, ne?

A s lubrikantem to mám jako @petja - taky dám trochu na začátku, aby mi šel balonek dobře zavést a pak už ne. 😉

eveluska
26. srp 2010

diky za odpovedi 🙂
@sambucca - cvicim uplne stejne a lubrikant jako @petja a @ladenka - jen na zacatku na lepsi zavedeni....
sambu - my mame taky skoro stejne termin, kolik ted das? porad tech 24 jak jsi psala, nebo uz mas zase postup? ja vcera necvicila, zatim mam vzdycky den pak pauzu, trochu to furt pali, tak se bojim, abych pak vubec mohla cvicit, tak vzdycky den cvicim a den pauza....

sambucca
26. srp 2010

@eveluska jsem na 25, ani nevim jak 😅 ale myslim ze jsem na hranici - ze to ted pujde pomaljc - ale to si rikam kazdej den 😀 stejne je to uzasny, porad si rikam jak zazracny strojky my zensky tam dole mame, co? byt tebou pauzy se nebojim, i tady holky psaly ze se bojej ze se pres den pauzy "zmensej" a vetsinou to tak nebylo 😉

miliy
26. srp 2010

Holky, tak se k vám přidávám... už si to tu šíleně dlouho pročítám a jsem moc ráda, že EPI-No opravdu pomohlo tolika maminkám. Čekám své třetí dítě (měla by to být holčička), je to můj druhý porod, ale první (doufám) přirozený. Mám totiž 3 letá dvojčátka - holčičku a kluka. V nemocnici prvorodičky spíše nastřihávají... tak uvidíme. Snad se mi podaří všechny klady Epina zůročit a tím představit Epino i v třinecké nemocnici. Dneska jsem cvičila potřetí... napoprvé jsem dala 21cm (vždycky měřím ševcovským metrem), včera jsem dala 23 cm a dneska 24cm (ale asi bych mohla ještě jednou či dvakrát přifouknout). Jsem moc ráda, že to jde prozatím takhle... a jsem na tom podobně, jak už holky psaly... balónek sám utíká, když ještě je malinko nafouklý, ale když už pak je větší, tak mi spíše vjíždí do vnitř a opravdu procvičuju tlačení ven. No a ke konci už to taky prodýchávám. Můj první termín byl 29. 9. a ten poslední (dr. to pokaždé mění) je teď 9. 10. Mám ale pocit, že asi dlouho přenášet nebudu... a tak jsem raději už začala cvičit. Jo a po cvičení se namažu olejíčkem od Saloosu (ale hráz už nijak nenatahuju). Držím všem palečky, které mají už, už před porodem. 🙂

suik
26. srp 2010

ahoj, tak mám za sebou první pokus....no na začátek nemám tak skvělý výsledky, došla jsem na 5, což je asi 16 cm, měřila jsem to jen dle tabulky....

asi jsem to dělala špatně, páč jsem neměla balonek vevnitř celý, ta pětka mě už pálí dost. tak jsem to ufukovala....pak jsem ho dala dovnitř celej a bylo to lepší, ale taky jsem musela trochu odfouknout, radši pomalejc.

S čím mám ale problém je dostat ho dovnitř, musím nafouknout jen jednou a i tak mám potíže.....že bych tím jak jsem malá, byla dole užší? 😕

Na konci ale ještě radši masíruju, mám dobrej olejíček, tak ať se zúročí a hráz je pružnější.

suik
26. srp 2010

jo a to tlačení mi taky nešlo, ale posouvalo se mi to ven tím zatínáním...tak nevím.

miliy
26. srp 2010

@suik Myslím si, že jsme opravdu každá jiná... takže buď úplně v poho... já jsem taky menší (159cm). Asi je to hodně individuální. Já se zase asi možná brzo zaseknu na nějaké velikosti. Dávám dovnitř balónek vyfouklý a k lubrikantem (hlavně teda napoprvé) a pak napodruhé či napotřetí už může být třeba jednou či dvakrát přifouklý. To už mi nevadí. Balónek nemá být celý ve vnitř - mně tam sám ujíždí (hlavně, když občas procvičuju ty stahy).
Držím palečky. Uvidíš... příště to bude stopro o kousíček lepší. 🙂

sambucca
26. srp 2010

@miliy nema byt cely uvnitr? A jak ma byt? Na navodu v krabicce i tady vsechny piseme ze ma byt 😒

@suik to zatinani je nejspis to tlaceni, jen bud opatrna, vnimej jak, kam tlacis - mela bys tlacit jakoby do spodku, do bricha, ne tlakem do hlavy, tak nevydrzis tlacit mimco dlouho, boli z toho maximalne hlava a praskaj ocni zilky, a efekt polovicni 😉

sambucca
26. srp 2010

Tak jsem pro jistotu znovu procetla navod (http://www.epino.cz/stahnete-si.html) a balonek ma byt pri cviceni panevniho dna zavedeny ze dvou tretin, a pri napinacich cvicich tam tam informace chybi 😒 Rikam si ale ze hlavicka ditete je zhruba stejne dlouha jako balonek a u cviceni nejde jen o nastrih hraze ale i o vnitrni stehy, tak mi prijde logictejsi zavadet balonek do pochvy cely aby se protahly i vnitrni steny vaginy, ale netusim... 😕 Cviceni panevniho dna provadim pri tom napinacim, kdyz mam balonek uvnitr tak "pulsuju" svalama okolo 😉

miliy
26. srp 2010

Já mám v českém textu (který byl přiložen k Epinu v krabičce) napsáno, že se to má zavést jen ze dvou třetin. A teď koukám do toho origoš manuálu a tam v angličtině píšou, že se má zavést příbližně polovina balónku. A taky jsem kdysi viděla na youtube (ale bylo to v Angličtině), že to tam ženská představovala a taky mluvila o dvou třetinách. Moje logika (a já jsem na tuhle vědu opravdu připitomělá) mi říká, že když mám balónek uvnitř celý, tak tlak na hrázi bude jinačí než, když ho mám aspoň trochu povytažený. Když se balónek nafoukne, tak vypadá jak hruška, a logicky (podle mě) to znamená, že na hrázi mám teda menší obvod než, kdybych měla balónek povytažený. Takže, já když mi balónek cvičením "vjede" celý dovnitř, tak se ho snažím trošičku vytlačit (aponň procvičuju tlačení) a pak ho mám v té povytlačené "poloze" ještě chvilku, ať to opravdu na tu hráz působí.
Tak nevím, jestli to dává nějaký smysl.

avelina
26. srp 2010

@e295 při milování po epinu jsem ho taky cítila méně, ale bylo mi to docela příjemné. Většinou jsem dost zavřená a občas mě to bolí

avelina
26. srp 2010

Mudr se po epi-nu bojím, když z toho natíkám, tak je to potom ještě horší, a tak prostě nevím, jestli raději neepinovat, nebo prostě vyčkat s příslovím těžko na cvičišti.....

avelina
26. srp 2010

@e295 jinak s tím uktíkáním balónku-když ho nafouknu hodně, tak neutíká, ale přidržovat ho uvnitř taky musím pěknou silou.Ven ho ale většinou po přifouknutí tlačím. Možná to tolik nemaž, pokud mažeš 😉

sambucca
26. srp 2010

@miliy jo ma to smysl neboj 🙂 ja si zas rikam ze zvetsuju celej prostor, ne jen tu hraz 😉 , na to dochazi kdyz balonek tlacim ven, miminko za me nikdo jinej nez ja sama nevytlaci, bohuzel 🙂 pomalu tlacim ven, kdyz se ten pohyb zacne zrychlovat pomoci tvaru balonku pridrzuju ho v pohybu aby neprosel pres hraz moc rychle - nejen kvuli moznymu poraneni, ale abych prave pocvicila i hraz 😉

@e295 pri cem, pri sexu? co to je? 😅

@avelina to je tezky radit... z ceho muzes tak otect? jak dlouho po cviceni to mas? je to pocit, nebo je to viditelna zmena?

petja
autor
26. srp 2010

@ladenka Mě by to asi hodně tlačilo na čípek,nesnesu to mít tak hluboko, ale nevytahuju to za tu přívodní hadici rukou,ale zase to zkouším svaly,nicméně já spíše povytlačím ven dřív a pak tou nejširší částí jsem jakoby na hrázi,kterou nafukovaním taky roztahuju
@sambucca No,my sme zázračný celý,ne? 😵
@avelina Nevim,jak s těmi otoky,to máš otoky vevnitř?Může to být taky negativní reakce,alergie na něco...
Každá jsme opravdu jiná a cvičení musíme možná pojmout jinak,každá přidá něco svého a myslím,že jsou to všechno cenné rady!Díky za ně!

sambucca
26. srp 2010

@petja ty prifukujes i kdyz jsi tou nejsirsi casti na hrazi? 😲 au au au 😅 😀

petja
autor
26. srp 2010

@sambucca No snažím se dodržet ze 2/3 zavedený,ale potom na nějakou dobu i tak.Mi to neva,jako tentokrát fakt čumím,jak bez problémů se mi cvičí

fair
26. srp 2010

Ahoj, taky se přidávám epiňačkám 😉
@sambucca Stejně, jako petja přifukuji nejširší částí na hrázi, možná taky proto nejsem po třech cvičeních dál, než na 21cm...

sambucca
26. srp 2010

@petja koukam budu muset vyzkouset i dalsi a dalsi strategie 😉 🙂

sambucca
26. srp 2010

@fair to nevim ale muze to byt tim - me prijde ze se ta hraz krasne propina a roztahuje pri pomalym pohybu balonku smerem ven kdyz ho tlacim jako hlavicku miminka ven - neumim si predstavit v tenhle moment prifukovat, asi budu procvicovat obe varianty 😀

fair
26. srp 2010

Dneska budu opět cvičit, takže se snad pohnu z místa 🙂 A tentokrát to zkusím, jako vy - uvnitř mi totiž nafouknutý balonek nevadí 😉

sambucca
26. srp 2010

@fair no urcite je ten vnitrni tupej tlak zvladnutelnejsi 😉 a hraz napinas stejne, kdyz tlacis balonek ven a pridrzujes ho v pohybu (tj. vypouzis pomalejc). Ja zas pro zmenu zkusim po vasem 😀

avelina
26. srp 2010

@sambucca,@petja otoky jsou zvenku i vevnitř a jsou fakt nepříjemné. Jsou hmatatelné, i viditelné. Myslím si, že to alergie není, protože mi kondomy nikdy nic podobného nezpůsobily a welleda olejíček, co používám potom mi taky nevadil. Nevím ☹ . Jsem z toho dost smutná, bojím se, že se na porod dost nepřipravím. PA mi doporučila koupat se ve slané vodě, to dělám a ono to trochu ustoupí, ale jinak nic moc. Byla jsem už na 26cm a dneska po jednodenní pauze s tím otokem jsem za dost nepříjemných pocitů dala jen 22 ☹ . Jsem teď ve 37 tt a začala jsem fakt pomalu ve 34tt ke konci a to jen na 5cm velkým rozcvičením předtím ☹ . Ach jo, mám pocit, že snad neporodím ☹ .
O víkendu si dám epi pauzu a uvidím, kdyby to šlo takhle dál, stejně bych brzy přestala, mám obavy, abych si nezpůsibila nějaké poranění a porod si nzkomlikovala.
Nemůže to být nějaká vnitřní modřina? Ach jo, jsem zase exot....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru