EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

tehulka2011
6. dub 2011

@tehuli ahoj ja cvicim od 35 - 36tt, kazdy druhy den, 15-20 minut

tehuli
6. dub 2011

@tehulka2011 díky moc...já si myslím, že to fakt pomáhá kvl stříhání popř. natržení té hráze..aspon sou na to dobré reference..tak přeji hladký průběh porodu a zdravé miminko.

tehulka2011
6. dub 2011

@tehuli dakujem 🙂 tiez si od toho slubujem, ze sa vyhnem nastrihu a ze mi to celkovo zvysi sebadoveru pri porode

tehuli
6. dub 2011

@tehulka2011 to každopádně ano!uvidíš...půjde to jako po másle🙂 a jak mimouška uvidíš tak to bude určitě nádherný zážitek🙂

moka
6. dub 2011

@lucie_84 ja som dala vcera cca 8,9 cm a tiez neverim, ze to pojde dalej 😀 Ale budem trenovat a MUSIM sa dostat na 10. Do TP mam tyzden, tak dufam, ze to stihnem. Zajtra mam poradnu, uvidim, co mi Dr. povie.

keila
6. dub 2011

Přináším další kladnou zkušenost s epinem. 20.3. se mi narodila dcera, den před tím jsem nafoukla poprvé na 10 a jsem bez nástřihu s jedním kosmetickým stehem. Cvičte, stojí to za to. Po porodu jsem běhala jako laňka, seděla na tvrdé židli a vůbec si neuměla představit, že by to mělo být jinak. 🙂 🙂 🙂

lucie_84
6. dub 2011

@moka Já mám zítra také poradnu, tak doufám, že mi to doktorka zase nezatrhne. Uklidnilo mě, že jsem se malinko pohnula,ale opravdu nevěřím, že se to dá natrénovat. Hlavně doufám, že se to dá i za kratší dobu, máme tak 14 dní podle odhadů, tak doufám, že aspoň na 8 cm se dostanu.

@keila Děkujeme za pozitivní zkušenost, to nás určitě zase povzbudí ve cvičení. Jak dlouho si cvičila? Hrozí nám předčasným porodem, tak se bojím, že nestihnu nacvičit :(
Gratuluji k holčičce a hladkému průběhu porodu🙂

keila
6. dub 2011

@lucie_84 začala jsem cvičit ve 36+1 a rodila jsem ve 38+5, takže jsem cvičila 2 týdny a kousek. A tu 10 jsem dala jen 1x den před porodem, takže to stačilo bohatě. Fakt je ten, že jsem měla pokroky snad každý třetí den. Jinak na porod jsem byla díky epinu i pozitivně naladěna a musím říct, že porod byl úžasným zážitkem mého života. 🙂

lucie_84
7. dub 2011

@keila Já cvičím od pondělí, 2 x denně a přítel ještě večer masíruje. Začala jsem na 5 cm a dneska jsem s vypětím všech sil a trochou sebezapřením nafoukla na 7 cm, tak mě to pozitivně naladilo a věřím, že to stihneme a třeba bude pro nás pak porod díky epinu také úžasným zážitkem. Já se právě díky tomu epinu cítím psychicky víc v pohodě, že si více důvěřuji a doufám, že nacvičíme a zvládneme to. A když ne, tak se holt nedá nic dělat, ale malá za to stojí 🙂

lucie_84
7. dub 2011

landreo? Jsi tu? Já jen jestli už nejsi v porodnici 🙂

tehulka2011
7. dub 2011

@keila vdaka za povzbudive slova, snad to zvladneme tak dobre ako ty 🙂 cvicila si kazdy den? cize spolu asi 16-17krat?

tehulka2011
7. dub 2011

@lucie_84 ahoj, ja som po siedmych cviceniach tiez na max. 7 cm. Vies isto, ze budes rodit skor ako toho 9.5. co mas v profile?

moka
7. dub 2011

@lucie_84 super, ved Ty nas o chvilu vsetky predbehnes 🙂 Ja som bola dnes na poradni, zatial sa neotvaram, tak snad este nieco nacvicim. Vcera som dala cca 9, kazdy nacviceny mm je dobry 🙂 Aj mne to velmi pomaha psychicky, ze to zvladnem. A okrem toho ma uz vobec neboli vysetrenie u Dr., ked ma pozera.

moka
7. dub 2011

Dievcata, ktore uz mate porod za sebou..chcem sa spytat, mali ste dopredu dohodnuteho porodnika a to, ze vas nebude strihat alebo ste jednoducho sluzbukonajucemu Dr. povedali, ze si neprajete nastrih? Respektovali to?

keila
7. dub 2011

@lucie_84 tak to tě obdivuji, že cvičíš 2x denně. Já se do cvičení musela vždycky šíleně nutit, mě to prostě nebavilo. Ale jak jsem si zacvičila, tak jsem byla strašně spokojená.

@tehulka2011 cvičila jsem každý den, ale během tý doby jsem asi 2x vynechala. Jednou jsme byli celý den pryč a podruhý se mi prostě nechtělo. Ale hned to bylo následující den na cvičení znát.

@moka já jsem se informovala pouze na to, zda se u nás v porodnici nedělají preventivní nástřihy. Jinak jsem neměla v plánu porodníka o epinu informovat, u nás to neznají a i moje dr. to třeba neuznává a ségře to zakázala s tím cvičit. Tak jsem si říkala, že porodníkovi řeknu, že jsem masírovala hráz a že nechci nástřih, pokud nebude opravdu nutný. Ale na porodním sále mi bylo všechno jedno. Dělala jsem, co se mi řeklo a nějaká hráz mi byla úplně ukradená. A doktor nástřih neudělal. Vedle mě rodila holčina, ta nástřih od stejného porodníka měla, byly jsme pak spolu na pokoji. Oni to poznají, že to ta hráz nevydrží, protože zbělá. Mně holt nezbělala.

tehulka2011
7. dub 2011

@keila ked pises "hned to bylo následující den na cvičení znát" - tak tym myslis, ze to bol akoby krok spat, ze Ti to islo horsie?
Este si pisala, ze si dala iba raz 10 cm, ale predpokladam, ze tych 9-9,5 si ku koncu davala v pohode?
A este som sa chcela spytat po kolko minut si asi cvicila - vdaka!

lucie_84
7. dub 2011

@tehulka2011 Jistě to nevím, ale doktorka nás tím neustále straší. Jsem už 14 dní otevřená na 2 prsty a branku už mám pootevřenou a průchozí pro prst. Čekáme holčičku a říká se, že bývají taky trochu netrpělivější, že chtějí na svět 🙂 Tak uvidíme. Přítel je každý den už jako na trní, když mě píchne v pupíku, mám už delší dobu poslíčky, tak už si myslí, že pomalu startujeme 🙂 Ale já si dělám legraci, že určitě budeme přenášet, jak nás takhle děsí, abychom byli připraveni od toho 37 tt.

lucie_84
7. dub 2011

@moka Aby se mi ale pokroky nezastavily a u těch 7 cm jsme nezůstali. Já jsem se informovala jak mám postupovat (pokud tedy nacvičím aspoň těch 9 cm), rozhodla jsem se nepsat porodní plán, protože to někde porodní asistentky i lékaře očividně z vyprávění kamarádek rozčiluje a mám prý to hlavně několikrát zdůrazňovat nejen před porodní asistentkou, která sleduje celý průběh porodu až do druhé doby porodní, ale i lékaře - to už jsem poučila partnera, co bude u porodu, že mu to musí neustále opakovat. Měli by tvé rozhodnutí respektovat, však oni dobře vidí, jak je tkáň pružná a jen oni posoudí, je-li to nutnost. Snad ta rutina už není tak častá a věřím, že to zvládneme 🙂 Někdo tvrdí, že je lepší nástřih, má kamarádka PA zase tvrdí, že je lepší nechat porodu trochu přirozenější průběh i v době nuceného tlačení, že si miminko cestu samo postupně roztáhne a přirozené poranění se dost často lépe hojí, pokud dojde jen k narušení 1. stupně - tedy jen prasklinám na kůži.

lucie_84
7. dub 2011

@keila Keilo, já jsem tak vyděšená, že nestihnu natrénovat včas do porodu, že cvičím opravdu poctivě a např. včera jsme měli návštěvu, která odešla až poměrně pozdě na můj těhotenský režim 🙂 a já byla už hodně unavená, jen si lehnout a ve vteřině usnout, ale nedalo mi to a musela jsem své epino vytáhnout a 15 minut cvičit 🙂

moka
7. dub 2011

Ahojte, nemam dobru spravu ☹ Dnes mi brali krv kvoli epiduralu (ak by som si ho nahodou dala) a prave som volala na vysledky... Dr. mi povedal, ze mam nejake velmi zle vysledky pecenovych testov a hned zajtra rano musim nastupit do nemocnice ☹ Pochybujem, ze ma pustia do porodu a myslim, ze mi ho aj budu vyvolavat... Nacvicit sa mi podarilo iba 9 cm, myslite, ze mi to bude stacit? Bojim sa, ze odmietnem nastrih a potrham sa. Taak sa bojim ☹

keila
7. dub 2011

@tehulka2011 jojo, přesně tak, hned to bylo následující den znát, že mi šlo hůř dostat se na to samý číslo co před tím. Jinak 9 a 9,5 jsem před tou 10 dávala asi 4 dny. Cvičila jsem 1x denně 30 minut.

@lucie_84 já jsem taky měla strach, že nestihnu natrénovat. A ještě, že jsem začla včas, rodila jsem v 38+5. 😉

landrea
7. dub 2011

@lucie_84 ahoj , hlasim sa este dva v jednom, nic sa nedeje, mala som ist dnes kecnut s porodnikom, a chudak vraj ma daco so srdcom, takze bude iste dlhodobo pn. skoda, bol to taky empaticky typek 🙂
bud zvazim niekoho ineho, alebo skusim inu porodnicu, kedz e u nas je % nastriho 70 %. a v okolitych uvadzaju aj 40%.. no uvidim

@moka ja toto stale v hlave riesim, mala som mat dohodnutetho , ale teda to nevyso. moj gyndos tu ma tiez jedneho , kto mu rodi pacientky, ale striha celkom rad vraj 😒 . ja uz rozmyslam nad variantou ze to viacmenej skoro zakazem 🙂 , alebo budem prosikat nech skuuusa nestrihat, fakt mam momentalen obrovsku dilemu. a zvazujem aj vyber porodnice podla prave vykonanych epiziotomii. som sa smiala partnerovi, ze kupime sadu na domaci porod a jedem 🙂 .

ajajaj, kukam z e si uz asi v nemocke, no kurnik, snad sa vsetko ale dobre zvladne, neboj, odmietnes len preventivny nastrih, ak je vyslovene nutny urobia ho, tak to podavame vlastne vsetky, . drz sa!!! tych 9 urcite staci. ved kolko dievcat pisalo ...

moka
7. dub 2011

@landrea este som doma, ale zajtra rano nastupujem... Fakt neviem, ako to dopadne, ale pravdepodobne tam zostanem az do porodu. Ak by bolo vhodne prostredie, skusila by som cvicit aj tam. Aj ked si to neviem celkom predstavit. V noci pod paplonom?? V nasej porodnici sa tiez striha ostosest, hlavne prvorodicky. Ty sa podla mna nemusis bat, si druhorodicka a mas nacviceny riadny obvod.

landrea
7. dub 2011

@moka jej tak este si t u.. skus ich o to vyslovene prosit, nech viodi ze ti na tom fakt zalezi.
ja mam ale tiez obavy, kedze smikaju aby si ulahcili, je jasne ze sa posnazit musi aj porodnik, trocha navigovat aby ju uchranili, a to sa nie kazdemu chce. podla mna si stale myslia, ze co im do toho kecame. ale poziadat iste skus, a nedaj nohy do tych nadstavcov ... sa vyhovor na nieco, alebo narovinu ze nechces 🙂

moka
7. dub 2011

@landrea ja uz som to mojmu Dr. hovorila, aj epino pozna. Len sa bojim toho, ze nemam dost nacvicene a natrhnem sa. Dat nohy do tych strmenov mi je straasne nesympaticke... Ale neviem, ci to v tej chvili budem riesit. Ty chces rodit v inej polohe alebo si len nedas "priputat" nohy?

landrea
7. dub 2011

@moka asi veru tak, ze nohy dole, nemaju tu stolicku, aj ked na nej by mi to asi vyhovovalo, ked sedim s krpcom za jeho malym stolikom na malej stolicke , velmi dobre si to viem predstavit , je to take pohodlne 🙂

apreto aj zvazim kam pojdem este teraz dodatocne narychlo.

a kedze to tvoj doki vie, nemusis sa bat, to je super ze ta rodit bude ten kto tvoje zelanie pozna. myslim, ze strihne len fakt nevyhnutne. pohoda, nemusim sa obavat

moka
7. dub 2011

@landrea to ja prave neviem, aka poloha mi bude vyhovovat. Ale poleziacky je to horsie kvoli nastrihnutiu aj natrhnutiu. Zial, u nas sa inak nerodi... Este tiez neviem, ci bude moj Dr. pri porode. Vsetko sa uvidi zajtra, asi mi tie testy budu opakovat a podla toho sa rozhodne...

landrea
7. dub 2011

@moka,

jasne, aj u nas tak, no co uy, skusime, to , pozri , my s me urobili maximum, uz len poziadat, a dufat, a nenechaj si tlacit na brusko, ak bude mimi ok, a nebude treba urzchlene ho dostat von nedovol, je to tazke, a aje fakt ze na sale nam je vselico aj jedno, ja si dokonca pamatam, ye som bola akasi akoby omamena , a niektore veci si s porodu vobec nepamatam, takze je takzke sa ubranit, pripadne reagovat na nieco. kazdopadne budem na teba minimalne ja mysliet, a zelam veeela stastia!!! nech nam zvestujes len uspechy!!!!!
nech je mimusik v poriadku, a rychlucko domka v pohode.

lucie_84
7. dub 2011

@moka
A co že ti vyšlo špatně v těch krevních testech? 9 cm stačí. Mám velkou brožuru v angličtině k epinu a píší, že i 8 cm v dost často případech stačí. Oni ještě své udělají hormony, neboj. Horší je ten strach, že si myslíš, že to nebude stačit, protože se tak neuvolníš. Věř, že 9 cm stačí a krásně malé projde. Držím palečky.

dulkagabulka
7. dub 2011

baby, chcem sa s vami podelit..dnes som našla tuto stranku...su tam porody ..uplne že nadherne...kto chce, nech si pozrie...aby sa strachu zbavil....ten druhy som si veru aj oplakala..od dojatia... 🙂

http://birthwithoutfearblog.com/2010/12/02/4-fa......

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru