EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

janula28
14. lis 2012

ahoj spolubojovnice,
jdu vas povzbudit ve cviceni, dnes rano jsem zcela bez poraneni porodila Matyase s vahou 3,85kg a hlavickou 36cm, peju chvalu na epino. Skoda, ze jsem ho neznala drive. Vsichni jsou ze me paf, protoze mam energie na rozdavani a Maty byl nedorotovany a sel ramenem, stoji to za to, cvicila jsem necele 3tydny a natrenovala jsem 31cm

sunflower87
14. lis 2012

Tak ja som akosi stále na 7cm :( ale hádam sa pohnem dalej už....Baby a až pokiaľ idete? lebo mňa to dosť bolí už pri konečníku, tak sa vždy bojím ísť ešte dalej...možno by som to aj dala...
Včera som ho akosi neudržala a vyšiel mi von, tak som išla na druhý krát...a vtedy som v pohode dala 7cm skoro naraz....a ked idem prvýkrát tak ma to dosť bolí...možno je to tým, že je to tam už po prvom raze roztiahnutné či??
Ja som 37tt, myslíte, že to dám na cm, ako to má byť?

adel22
14. lis 2012

@sunflower87 Mna ked uz to boli, tak to troska zatlacim do vnutra a je to lepsie, este dofukam a potom tak na dve zatlacenia to vytlacim....ale je pravda, ze ja som v polohe na vsetkych styroch alebo v drepe, ja nelezim...v tej polohe je to asi narocnejsie

sunflower87
14. lis 2012

@adel22 a ty ho vytláčaš alebo vyťahuješ? lebo je ho iba vytiahnem, tak veľmi pomaličky....

adel22
14. lis 2012

@sunflower87 nie, ja ho porodim🙂 lebo ekd je uz nafuknuty, a mam ho tak napoly v sebe a vonku, uz mi ho ani netreba drzat, drzi sam, no a sa nadychnem a tlacim, resp. predychavam to a nejak to samo vybehne...je pravda, ze niekedy citim, ze mi to tlaci aj na crevo, ze sa mi chce ist z toho aj na WC, tak to bude asi aj v reali.....

sunflower87
14. lis 2012

@adel22 ale tak je asi v podstate jedno či si ho vytiahnem alebo vytlačím...šak účinok to má rovnaký 🙂

sunflower87
14. lis 2012

Baby v akej polohe cvičíte? Ja v ľahu s pokrčenými nohami 🙂

audi1986
14. lis 2012

ahoj budoucí maminky, tak se k vám přidávám - cvičím už 4 dny s epinem a jsem na 7,5 cm - každý den dávám o půl cm víc... a ráda bych se zapojila do vaší diskuse - ze začátku jsem cvičila na sedačce v takovém tom vypodloženém lehu, ale hodně mě to v tu chvíli tlačilo na konečník, takže jsem včera poprvé cvičila v takovém jakoby podřepu - viděla bych to jako trénink na cvičení na té porodní stoličce... a to je mnohem mnohem příjemnější...
jen teda zatím mám spíš pocit, že ze mě vyklouzává než abych nějak výrazně tlačila...naopak se bojím, že při tom rychlém výkluzu se zraním, tak se snažím ho přidržovat, aby nešel ven tak rychle...
no snad nám to půjde a zvládneme porodit v pohodě a připravené

domeli
15. lis 2012

ahojte dievčatá, čím ste epino dezinfikovali pred 1. použitím?

audi1986
15. lis 2012

@domeli líhem na pupík -)

domeli
15. lis 2012

@audi1986 dík 🙂

audi1986
15. lis 2012

@domeli ale nevím, jestli se to tak má -)) já to riskla a vyšlo to

domeli
15. lis 2012

@audi1986 nuž v návode píše 70 % roztokom isopropanolu.. Tak možno sa zbehnem spýtať do lekárne presne na toto, aj tak ideme teraz s dcérkou von. Inak, pozerám na Tvoj status - dozvedela si sa ako je to s tým dýchaním? Lebo toto zaujíma aj mňa, keďže prvé bábo bolo sekciou a nejakú predpôrodnú prípravu tu poblízku a hlavne k večeru nemám k dispozícii.

audi1986
15. lis 2012

@domeli jedna slečna nebo paní tam v reakci na ten můj status hodila odkaz, kde je to dýchání přesně popsané, takže dozvěděla - manžel má za úkol vytisknout, aby jsme to trénovali už u toho epina -)) vidíš ten odkaz, nebo ti ho sem mám zkopírovat?

domeli
15. lis 2012

@audi1986 Ďakujem veľmi pekne 🙂

sunflower87
16. lis 2012

baby, tak ako sa vám darí??
Mne podľa mňa nič moc... chcem sa vás opýtať, keď vás to bolí už tak pri konečníku, pokračujete dalej, alebo prestanete?Lebo ja prestanem, sa bojím, že sa mi tam čosi potrhá....

adel22
16. lis 2012

@sunflower87 ahoj, ja som vcera dala slabych 8, nieco medzi 7,5 a 8, nejak mi to vychadza na 17nafuknuti...zacinam tak, ze najskor nafukam asi na 7, vytlacim a potom skusam viacej....
Mozno by si mohla zmenit polohu...viem, ze v SR nie je vsade "povolene"rodit v inej polohe ako na chrbte, ale v kazdej knihe sa docitas, ze je to najhorsia poloha pre porod...len zauzivana prax....ja cvicim na vsetkych 4 a take pocity ako ty nemavam, resp. mam, ale nemám pocit, že by som si s tym ublizila, zatlacim a ide to von....vyskusaj len tak na porovnanie....
Este ma k tomu boli aj panva a som akasi prechladnuta....ale mne sa to uz blizi :( snad to na tych 10 dam, buduci tyzden chcem cvicit uz 2x denne, tak-nech sa ti dari! Mas este veeeeela casu, to pojde!

drahomira123
16. lis 2012

takže čaute baby..no tak hlásim sa po pôrode...sme už doma aj s drobcom..tak a porodila som bez nástrihu..ako som aj chcela.. tie týždne cvicenia nevyšli na nivoč.. nemala som zajednanného pôrodníka..proste kto mal službu ten ma rodil a pred tým som poučila manžela nech to povie doktorovi ktorý ma pôjde rodiť.. a ked k tomu došlo sama som mu to povedala aj popri tých bolestiach som na to nezabudla..on sa začudoval a povedal že uvidí ako to bude.. a napokon som ho vytlačila bez nástrihu..a nebol neaký malinký mal 50 cm a 3600 g a obvod hlavičky mal 36 cm..tak som mala čo tlačiť..s epinom som mala nacvičenú 10 cm a ku koncu som už davala aj 10,5 cm ..to sme mali vidieť tie ženy v pôrodnici ked som prišla ku stolu na obed a sadla som si normálne.. žiadne štípanie pri cikaní ... tak som vám chcela napísať že to stojí za to...aj pri druhom si to iste nacvičím..

adel22
16. lis 2012

@drahomira123 Super, dakujeme za info a podporu, všetko dobré tebe aj bábatku!

domeli
16. lis 2012

@drahomira123 toto sa veľmi dobré číta 🙂 Blahoželám a prajem veľa radosti s bábätkom. Ak sa tu dostaneš, tak ešte mám otázku: kde si rodila?

karra
16. lis 2012

@drahomira123 Jee, tak parada. Blahozelam k drobcekovi a ukazkovemu porodu. Nech ste hlavne zdravi a spokojni..

audi1986
16. lis 2012

@drahomira123 gratulace, a závidím i těch nacvičených 10 - já uvízla někde mezi 7 a 8..ach jo

cervenec
16. lis 2012

Ahoj ,tak i já se hlásím do klubu epino 😉 dnes jsem cvičila 13 den a jsem na 26cm,začala jsem na 17,ale je to teda už boj 😒 konečník mě bolí hrozně ještě ted,ale už jsem jednou rodila,takže vím,že u porodu je ten tlak mnohem horší,ale i tak to není příjemný 😅 mužu se zeptat,jak jste na tom byly vy cca po 14 dnes cvičení?já mám pocit,že tu 30 nedám ☹ ale nevzdám to ani za nic,protože po prvním porodu jsem si nesedla po šití 3 týdny,takže pro to chci udělat maximum 😉 děkuju za odpovědi 😎

cervenec
16. lis 2012

@sunflower87 ten tlak na konečník k tomu podle mě bohužel patří,cvičím v poloze při které budu rodit,tzn na zádech v pololehu a měnit ji nechci,protože vím, že u porodu bude hůř,tak si to nechci usnadnovat 😀 😉

moka
16. lis 2012

@cervenec Ahoj, tak ja po 14 dnoch cvicenia, som bola tiez na 26 cm. Dnes som cvicila 19-ty krat a dala som 27,3. A tiez mam pocit, ze tych 30 nedam... Ja mam problem, ze mi balonik vyklzava, mam co robit, aby som ho udrzala, aj to len chvilku na tom najvacsom obvode.

adel22
18. lis 2012

Zdravím cvičiteľky, tak včera som dala 8! Ale to už som z kúpeľne kričala: "Tak toto ma roztrhne" 🙂 Neroztrhlo, som tu a nebolo až také zlé, človeka to nakopne, že dá sa aj viacej...tak uvidíme dnes🙂 V stredu začínam 40tt tak už chcem cvičiť ráno a večer...sama som zvedavá, či sa na tých 10 dostanem, ale verím, že áno! Držte sa, držme sa!

janula28
18. lis 2012

@cervenec ja jsem se po 14 dnech v pohode dostala na 31 a do porodu jsem to uz jen udrzovala a bez poraneni jsem porodila Matyase s vahou 3,85kg a s hlavickou 36cm

audi1986
18. lis 2012

cvičitelky, taky vám v té poloze na zádech, tak strašně tvrdne břicho a boulí se miminko?? já musím přestat vždycky spíš kvůli tomu břichu než kvůli hrázi... ale jinak dneska ráno jsme byli na 27, ale teď večer už zase jen 26... mám pocit, že se nikdy nedostanu ani na 9 natož na 10

cervenec
18. lis 2012

@moka mě teda balonek nějak extra nevyklouzává,dělalo mi to ze začátku,takže ted dám lubrikantu jen malinko na špičku balonku a v poho 😉 jinak včera jsem zkusila cvičit v kleče a dala jsem 27 a uplně v pohodě 😅 dnes už mi ta poloha zase nevyhovovala,takže dnes v pololehu jsem dala 27,5,tak to taky nějak zkuste 😉 hned jsem z toho cvičení měla lepší pocit 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru