EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ladenka
16. dub 2013

Ahoj holky, prosím je tu někdo, kdo cvičil u prvního těhu, ale u druhého ne? Zajímalo by mě, jak to dopadlo? Je nutné cvičit i u druhého a každého dalšího těhu, nebo už je hráz uvolněnější po jednom porodu? Nevíte?

slapech
16. dub 2013

@pavelkova17 Tak to je zvláštní, mě to vychází přesně podle té tabulky...

dolcee
16. dub 2013

@pavelkova17 ta tabulka hrozne zkresluje, podle toho pod jakým úhlem koukáš, krom toho je málo přesná, pro mě je pokrok každy pul cm a ten tam proste nevykoukam. Já merim jen krejcovskym metrem.

katja77
17. dub 2013

@pavelkova17 Jak píše @dolcee pro mne je pokrok každá desetina centimetru, takže měřím šňůrkou a tu pak přikládám na ten krejčovský metr, aby to bylo úúúplně nejpřesnější... Ale stejně si myslím, že je to jedno, nedělala bych z toho žádnou geometrii, prostě to měř tak nějak od oka plus mínus autobus, centimetr sem centimetr tam, hlavní je, že trénuješ a že děláš pokroky a že Tě to tam dole nebolí, znamená to že hráz bude elastická a připravená na hladký beznástřihový porod!

Ať už se dostaneš na jakýkoliv čísla, základem všeho je: ZBAVIT SE STRACHU Z PORODU, JÍT TAM s klidem, a pak bude celkově to děložní svalstvo poddajnější, uvolněný, nestažený a vše půjde plynule a hladce....🙂

Tak. Teoreticky to mám zmáknutý skvěle, teď ještě uvést své teorie do praxe, tak snad už to bude co nejdřív! Pepo vylez z břicha ven, čekáme Tě tu..... 🙂 🙂 🙂

limettka777
17. dub 2013

A ako vlastne to EPINO funguje?! Ako sa trénuje to svalstvo?! Robia sa nejaké pohyby?! Prosím o vysvetlenie. ĎAKUJEM 🙂

katja77
17. dub 2013

@limettka777 Zde vše najdeš: http://www.epino.cz/

Nebo listuj v diskuzi pozpátku... z toho to pochopíš 😉

limettka777
17. dub 2013

A koľko pred termínom treba začať používať to epino, koľko krát za deň? Ďakujem

limettka777
17. dub 2013

@katja77 A nedá sa to stručne napísať, aký tam je princíp? Ďakujem

velkacica
17. dub 2013

zasunieš, a pumpovaním nafúkneš 😉

janinka14
17. dub 2013

Kocky tak vcera a dnes som dosiahla 31! Pri zaciatocnych 19cm sa mi to zdalo neskutocne. Drobcek uz mozes priist, mne sa uz viac nechce cvicit. 😝

katja77
17. dub 2013

@limettka777 Jak napsala velkacica, zasunout, pumpováním nafouknout a pak vytlačovat... Funguje to na principu masáže hráze.... Ta by do porodu měla být elastická a nenatrhne se....Trénuje to svalstvo pánevního dna. Začíná se 36.týden před termínem očekávaného porodu a trénuje se většinou 1x denně cca 20-30 minut....(někdo říká že stačí 15 minut).

katja77
17. dub 2013

@janinka14 Šikovná, moc gratuluju!!! Nezapomeň po porodu dát vědět, jak to dopadlo!

dolcee
17. dub 2013

@janinka14 ty se máš.. já jsem na 29 a teda dře to 😖

@katja77 jsem zvědavá, jak my dvě dopadneme, vypadá to, že nám příroda moc elasticity do hráze nedala. 😀

limettka777
17. dub 2013

Ďakujem za info@katja77 a @velkacica

limettka777
17. dub 2013

A neviete, či treba dopredu upozorniť lekára, pôrodníka, že som používala EPINO, aby ma automaticky nenastrihli?! Počula som, že niekde to robia automaticky. Vďaka 😉

katja77
17. dub 2013

@dolcee A to bych řekla, že ještě Ty seš na tom pořád líp než já 😀 😀 Já nevím, asi je to dědičný.... 🙂) Ale já pořád doufám, že se to v den porodu všechno samo roztáhne a půjde to jako po másle... prostě věřím 😉 😉 😉 No, každopádně jsem na nás fakt zvědavá 😉

katja77
17. dub 2013

@limettka777 Je opravdu hodně porodnic, kde se to dělá preventivně.... Mně sama porodní asistentka doporučila, abych to NAHLÁSILA PŘED porodem a to důrazně a všem, jak doktorovi, tak PA, a stačí říct, že jsi masírovala hráz, ani nemusíš říkat, že jsi používala EPINO (spousta z nich ani neví, co to je) a že si nepřeješ nástřih (pokud to není nezbytně nutné vzhledem ke zdraví dítětě), to oni sami uvidí..... Důležité je taky změnit pozici (nerodit vleže) a tlačit podle sebe (ne podle personálu)... když totiž leze dítě ven pomalu a přirozeně, tak se ta hráz hezky přizpůsobí, ale když Tě nutí tlačit rychle, tak to většinou končí natržením😒

janinka14
17. dub 2013

@katja77 Dakujem🙂. Jasne,ze dam vediet,zajtra idem do poradne, som zvedava co povedia..

monenta
17. dub 2013

@janinka14 super! krásně povzbuzující..začínala jsem podobně 🙂

ahoj holky, já dneska dala 25cm 🙂), věřím čím dál víc, že těch 30cm přece nakonec dám! úplně mě ty vaše postupy povzbuzují 🙂 a je pravda, že ten jejich papír je dle úhlu pohledu..já byla nadšená, ale pak jsem koukla z boku a bylo to drobet míň..tak už to fakt přikládám jen orientačně - spíš jen podle toho abych věděla jak postupuju, páč ten balonek nemačkám pořád stejnou silou..

jinak já ten nástřih mám vyloženě vypsaný v porodním pláně, že nechci automaticky, ale pro jistotu to ještě předtím řeknu, kdoví jestli to vůbec čtou, že 😀

zmaldik
17. dub 2013

tak dneska jsem dala 29cm 🙂

adel22
17. dub 2013

Ahojte baby. Chcem vas povzbudit🙂
Ja som cvicila s epinom cca 3tyzdne a dala som max 28,5. Rodila som v decembri, v drepe a bez natrhnutia. Cize, oplatilo sa!!!
Myslim si tiez, ze aj spominana poloha mala na tom svoj podiel. Ale o pozitivnych ucinkoch epina som tiez presvedcena. Drzte sa!!!

tessie79
18. dub 2013

Holky, tak ja už mám druhy porod s epi-no za sebou. Oba bez nastřihu! Fakt to funguje! Plus jsem pila malinik, jedla lnene seminko a mela homeopatika. Podruhé jsem měla natrenovano jen 24,5 cm, protože Adámek se narodil o 10 dni dříve. Cvičila jsem asi jen 3x. Rodila jsem jen s PA a ta plne respektovala cely můj porodní plán. Situace v porodnictví se, zda se, lepší. Takze holky všem vám přeji podobne štěstí!! 🙂

katja77
18. dub 2013

@tessie79 To je krásný.....moc gratuluju a super zpráva pro nás co nemáme nacvičenou třicítku🙂 zeptám se, používala si to caulophyllum a actaeu během porodu nebo ještě něco jiného? Moc díky za info.....

dulkagabulka
18. dub 2013

@adel22 bohužial, predpoklad najst na SK pôrodnicu, kde môžeš porodit v drepe sa zatial rovna utopii

adel22
18. dub 2013

@dulkagabulka treba aspon skusit, niekto ani nezacne "bojovat" a hned sa vzdava🙂 Vela stastia!

dulkagabulka
18. dub 2013

@adel22 no..praveže som zažila ženu, ktora chcela rodit v inej polohe, ale spustilo to lavínu neskutočného hnusného hrubého násilia, ktorým ju dostali tam, kam chceli- teda do lahu na porodnicke kreslo..dokonca jej za trest odmietli aj polohovatelne, musela rodit na tom starom, na ktorom su nohy vyviazane dohora...
som za to,aby ženy chceli...no zaujem o vyškolenie vo vedeni pôrodu v inej polohe by mal byt i na druhej strane...samo WHO to odporuča..
kto nezažil nepochopi

adel22
18. dub 2013

@dulkagabulka ano, ja viem ake to je v SR....a je to skoda....ale treba aspon skusit v ramci moznosti sa niekde dohodnut, pripadne odrodit doma /v zahranici.....ja som tiez chcela rodit doma, ale ked som to niekde spomenula, mysleli si, ze mi sibe a neskutocne to kritizovali....preto ak by som mala este niekedy rodit a v SR, premyslam nad domacim porodom....musi to byt super ak teda je vsetko ok....
Ale na porod v Nemecku sa tiez nemozem stazovat...no mala som svoj porodny plan s poziadavkami, ktore vacsinou splnili a tiez 2x neboli nadseni, ze som si na kreslo nelahla.....

dulkagabulka
18. dub 2013

@adel22 ano, slovenské ženy chodia do zahraničia, alebo rodia doma z dovodu negativnej volby...teda nie preto,lebo chcu rodit doma, ale preto,lebo nechcú rodit v pôrodnici- čo je fakt že smutné..a z dôvodu chybajucej regulacie domacich porodov štátom to ani nie je bezpečné

adel22
18. dub 2013

@dulkagabulka presne tak, dobre si to napisala.....uvidime, co bude...ci sa dockame zmeny a kedy hlavne?!

katja77
18. dub 2013

@dulkagabulka @adel22 Ahoj děvčata, to je teda hrůza...Ale musím říct, že je jedno, kde rodíte,když máte smůlu na PA či lékaře, tak je to všude stejný... Pokud to není vyloženě alternativní porodnice (a těch je minimum v každým státě)... Každej doktor totiž chce mít ženskou na lehátku, aby to pro něj bylo co nejpohodlnější... Oni ty porody totiž pořád berou jako chirurgický zákrok či operaci, ne jako naprosto přirozený stav, kde v 90% případů není třeba vůbec zasahovat, jen to nechat plynout....

Mám těhotnou kámošku v USA (Washington) a řeší to samý... V tý její porodnici dokonce nutí Epidurál každé ženské...!!! (je tam ještě silněšjí farmaceutická lobby než u nás).

Já jsem si vybrala porodnici, která se na svých www stránkách chlubí tím, že nechá ženu rodit v jakékoliv pozici, ale co vím od holek, který už tam rodili, v praxi to vypadá asi tak, že jí jakože řeknou, ať si lehne, že jí potřebujou vyšetřit a pak už jí nechtějí pustit dolů do jiné pozice a ta žena většinou už nemá sílu bojovat 😒 Já tam mám manžela a budeme bojovat za podřep nebo porodní stoličku, ale nevím, nevím, jak to dopadne... Díky cvičení s Epinem vím, že mi ta poloha vleže taky moc nevyhovuje (poševní vchod je v této poloze nejužší.....)☹ Ách jo.... 23let po revoluci a přijde mi, že se vůbec nic nezměnilo...☹ Tak se držte a hodně štěstí v prosazování porodních plánů...

Koukněte na tento příspěvek, ta psycholožka přednášela u Vás na Slovensku o násilí v porodnici, na konci jsou i dotazy lidí, rady, co dělat v porodnici, jak si prosadit to, co chcete, je to docela zajímavý.....Mělo by se o tom víc mluvit mezi lékaři

https://www.youtube.com/watch?v=n1P8tOIoP4E

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru