EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

tyrisa
4. čer 2012

@romca13 No já jsem spokojená......
@hanickaa.d mě to taky moje gyn říkala,ale ví o tom prd,vůbec nevěděla o co jde....navíc se epino po porodu používá právě na posílení dna pánevního,tak asi těžko něco zůstane vytahané,když po porodu budem cvičit.....je to doporučované ke cvičení na prevenci proti inkontinenci......

romca13
4. čer 2012

@elys tak držím palečky, aby to dobře dopadlo,,,,

já si nemyslím, že si ji můžeme nějak vytahat,,,, mám spíš pocit, že cvičíme to aby byla pružnější ne roztažená,,,,

hany1979
4. čer 2012

@romca13 ahojky, to mě teda mrzí,s tou mykozou, ale gratuluji k úspěšnému pokroku! Já se dnes na cvičení už těším, byla jsem na kontrole a doktorka zhodnotila, že se začínám připravovat. Čípek měkne a zkracuje se, takže si dám pěkně maliník (piju 2x denně) a šup na to. Když je dnes tak úspěšný den, mohla bych dát těch 29 🙂 Jsem z té informace trochu nervozní, navíc mi sestřička na kontrole říkala, že zrovna teď 14 dní malují, ale že to neva, že malují za provozu, takže se normálka rodí 🙂 Nějak na mě dolehlo, že už je to asi vážně za dveřmi.....
Jinak, taky bych nevydržela necvičit, myslím, že když nepůjdeš do extra bolesti, že to ta sliznice zvládne. Zkusila bych naopak tolik nezavádět, ale pojmout to jako gymnastiku hráze, takže zavést max do půlky a třeba nenafukovat tolik, ale jen vyloženě roztahovat hráz. Přeji ti, ať to brzy zaléčíš.
@elys moc moc držím palce a určo dej vědět, jaký byl porod a jaké je to po něm.

elys
4. čer 2012

@hany1979 urcite sem napisem, sama sa neviem dockat, aky to bude mat ucinok. Tak snad uz v pondelok sa ozvem. Zatim 🙂

ivanafarkova
4. čer 2012

Tak já zůstávám pořád na 28 cm ... tak snad se už zítra pohnu ...

@elys Jsem zvědavá na výsledek, držím pěsti ať to jde dobře a bez nástřihu 🙂

romca13
4. čer 2012

@hany1979 no já byla sama překvapená, kolik jsem dnes dala, jak jsem ten balonek viděla, tak sjem si hned řekla, že je to nějak moc,,,, možná to zkusím jak píšeš, že zavedu jen kousek a budu zkoušet tu hráz, no ješě uvidím,,, nebo to nechám a ve čtvrtek zkusím i vyytlačit, to bude půlka týdne,,,,,

@ivanafarkova myslím, že i těch 28 je dobrých 🙂 já to opravdu musím zkoušet na vícekrtá,, třeba jen blbě sedím a nejde to a poposednu si a jde to mnohem líp,,, prostě zkouším,,,

elys
4. čer 2012

@ivanafarkova taktiez drzim palceky,pevne verim,ze to dame 🙂

hany1979
4. čer 2012

Ahoj holky, tak konečně jsem zase tu a mám odcvičeno. Bohužel, mě se ale ten super den moc netýkal, možná, že už bylo prostě pozdě 🙂 nicméně, dala jsem znovu 28,5 jako včera a ku prospěchu mi budiž, že to bylo v klasické porodnické poloze. Zjistila jsem, že tak vlehu na zádech mě to míň tlačí na konečník. A i ten přes hráz mi dnes připadal "v pohodě". A když jsem zjistila, že je to těch 28,5, tak už jsem to víc radši nepokoušela. Trochu mě to dole bolí po té dnešní prohlídce...

cervenec
5. čer 2012

Ahoj holky 🙂 mám takový dotaz, v prosinci budu doufám rodit podruhé a vážně nad epinem uvažuju,kvůlu šití jsem si nesedla 3 týdny,ale bohužel jsem si u porodu vytlačila i malý hemeroid.Chci se zeptat,jestli s tím nemáte některá zkušenost,jestli to nevadí při cvičení s epinem?děkujui moc.

mzov
5. čer 2012

Ahojte holky, ak by mal niekto zaujem, predam Epino Delphine Plus, prva uzivatelka, pouzivane 10 dni, original krabica 🙂 V pripade zaujmu napiste do IP. Dakujem a drzim palce vsetkym Epino-vatelkam 🙂 Ja som trenovala ale nakoniec som mala naplanovanu sekciu...

hany1979
5. čer 2012

@cervenec Ahojky, já teda nemám hemeroidy (aspon o nich nevím 🙂), ale za to mám křečové žíly v třísle i na stydkém pysku a normálně cvičím. Ono bys to měla správně zkonzultovat s doktorem, ale málokdo tady z nás o epinu doktorovi říká.....z pochopitelných důvodů. Já svému gynekologovi taky o cvičení neříkala, až v porodnici, tam jsou přístupný alternativním technikám a paní doktorka mi říkala, ať pěkně cvičím, že mají dobré zkušenosti. Já být tebou, tak cvičím, u porodu stejně ten tlak na něj bude, jen s tím rozdílem, že kdyby náhodou prasknul, bude po ruce lékař. Ale myslím, že může prasknout i normálně při jítí na velkou, ne? Takže se toho neboj, postupuj pomalu a ono to určitě půjde. Držím palce.

romca13
5. čer 2012

@cervenec mě se asi před měsícem a něco udělala u konečníku taková krvavá boulička,, asi 2 dny mě to bolelo a teď ne ,ale je tam pořád,, a cvičení mi na to nějak nevadí,, já dřív hodně trpěla na praklinky konečníku, tak jsem měla strach, že v těhu se to hodně zhorší a musím zaklepat, že je to úplně v pohodě,,, hodně holek si teda hemeroidy vytlačí u porodu :(

kjurecka
5. čer 2012

Ahojte holky,chtěla jsem se Vás zeptat(protože je tady toho tolika,že než bych to přečetla už bych rodila😀) na to jaký má účinek pití maliníku?? A dotaz s používáním epi-na, když cvičíte zda Vám jde cvičit to pánevní dno,protože mě bud balonek zajede celý a nebo vyjede,musím ho hodně korigovat rukou...Jsem docela zmatená,zda to dělám dobře,protože mi přijde naprosto nepochopitelné se dostat na 10... A ještě jsem se chtěla zeptat jestli Vám přijde to měřítko odpovídající,že 10 je v průměru 31cm??Vím asi je to hloupý dotaz,ale zkrátka se jen bojím,že to nezvládnu☹

romca13
5. čer 2012

@kjurecka mě tam taky balonek buď zajede celý, tak ho tahám za hadičku ven,aby tam nebyl celý nebo zase naopak se tlačí moc ven,takže ho zase musím strkat dovnitř rukou,, to mě pak bolí ještě i ruka 🙂)) takže ais to děláš dobře, podle mě záleží na poloze, každej sebemenší pohyb podle mě na to má vliv,,,, no jinak bych řekla, že to epino měřítko moc neodpovídá,,,, když jsem to dělala podle něj, tak jsem vždy na krejčovským metru naměřila o 1 - 1,5 cm míň, takže už to měřím jen podle krejčovskýho metru,, a neboj,, já když jsem začínala, tak jsem se natrhla i při obvodu 17cm,takže jsem nevěřila tomu, že bych se kdy dostala na třeba i 20 cm obvodu,, a včer ajsem dala 29,5,,, takže opravdu to chce pomalu a nehrotit to,,, půjde to,, chce to se překonat , nevzdat to hned jak to nejde,,,,

kjurecka
5. čer 2012

@romca13 moc děkuji za radu,je teda pravda,že každý den je to o trošičku lepší,ale nezdálo se mi to měřítko,vemu taky krejčovský metr a budu měřit tím🙂alespon mě to trošku hodí do klidu🙂

lenteri
5. čer 2012

ahoj holky, mám tu na prodej epi-no, kdybyste některá měla zájem, ozvěte se. Koupila jsem jej od jedné maminky tady na Modrém koníkovi, ale dorazilo pozdě a už jsem měla koupené pro jistotu druhé. Takže mám teď dvě. Na ceně se dohodneme, je v perfektním stavu, s fakturou z ledna t.r., tzn. v záruce do ledna 2014.

romca13
5. čer 2012

@kjurecka mě zezačátku přišlo úplně nemožný, že by to mohlo jít, bolelo to šílně,, a navíc mě tu ničily příspěvky holek, který na potřetí daly 24cm a a zatýden to pomalu měly nacvičeno 🙂 ale každá jsme jiná a postupem času to opravdu půjde,,, taky jsem s tím chtěla seknout,,, nebo když jsem cvičila asi týden a najednou jsem měla pocit, že nemůžu dát ani to co jsem dala napoprvé, tak se mi chtělo až brečet,,ale překonala jsem se a donutila se uvolnit, říct si, že to půjde a cvičit,, a sama jsem byla překvapená,,, sice nevěřím, že bych mohla dát třeba těch 31-32-což je dle mě maximum, co tam jde nafouknout, zkoušela jsem tonafouknout venku a přijde mi, že se tan balonek pak hrozně natáhne do délky, tak aby mě tam nějak netlačil,,, i když třeba by mi vyvolal porod,,, to by taky nebylo špatný :DDDDD držím ti palečky a určo nám podávej průběžně zprávy, jak to jde,,,,

hany1979
5. čer 2012

@kjurecka No, co se týká maliníku, tak nejdřív jsem jen věděla, že "pomáhá" při porodu. Tak jsem hledala a hledala a našla, že pití maliníku pomáhá kontrakcím hladkého svalstva - což je děloha, čípek je myslím taky zástupce hladkého svalstva a taky to je většina vnitřních orgánů (krom srdce), takže v podstatě maliník by měl podpořit děložní kontrakce, stejně tak ale pití maliníku by mělo podpořit peristaltiku střev, což jsou taky "hladké" svaly, takže jeho pití i mimo těhotenství by mělo pomáhat s chozením na velkou. Já s tím mám teda problém celé těhotenství, užívala jsem lactulozu, jinak bych snad nešla 14 dní ☹ . Od minulého týdne piju maliník a chodím 🙂 , tak to vypadá, že minimálně na ty střeva to působí 🙂
Epino a posilování svalů pánevního dna - já bych poradila, že pokud chceš trénovat na porod, tak to posilování vynech, to je spíš na úplný začátek těhu nebo pak po porodu, teď před porodem je naopak žádoucí ty svaly "povolit", uvolnit a připravit hráz na průchod mimča - ano, když si zkusíš nafouknout balonek na těch 10 cm (30 cm průměr), máš pocit, že to prostě nemůže jít. Ale všechny ti tady potvrdíme, že tréninkem se na to vážně dostaneš. Mě teda ještě pořád kousek chybí, ale s @romca13 jsme začínali opravdu pomalu a propadaly stavům bezmoci. Teď už nám oběma do té 30ti cm mety chybí vážně kousek.
No a že vypadává? Taky je to "normální", tedy pokud to zkoušíš v lehu na zádech. To pak musíš opravdu korigovat rukou a buď ho tahat ven nebo naopak tlačit dovnitř. Na tohle ti poradím, lehni si úplně na bok, zaveď do těch 2/3 a začni nafukovat a on ti sám dovnitř zaleze, že ho nebudeš muset vůbec držet. To stejné se mi dělo v kleku na všech 4. A já střídám cvičení, kdy ho mám skoro celé vevnitř, abych povolovala porodní cesty (teď už moc ne, tlačí mě to na čípek) a druhou variantu, kdy se snažím držet ho v půlce a tím povolovat hráz. Spojením těchto dvou technik pak vznikne to, o co vlastně jde, že uvnitř nafoukneš a poté vytlačíš přes hráz ven. Neboj, ono to půjde, jen se obrň trpělivosti, i když budeš postupovat pomalu.
A měřítko neodpovídá úplně, ale jde to. Je tam rozdíl tak do 1 cm.

romca13
5. čer 2012

@hany1979 jj, my víme o čem mluvíme, že nám to šlo opravdu pomalu,,, ale možná je to taky tím, že jsme začly brzy,, možná opravdu pak ke konci je to tělo víc uvolněné a jde to líp, nevím, ale jak mi to přišlo, tak moje zvědavost byla silnější, tak jsem to prostě zkusilaa když jsem zjistila, že to asi nedám, tak jsem to potřebovala prostě cvičit, abych si dokázala že to půjde,,, možná kdybysme počkaly tak by to šlo lépe 🙂 ale pořád jsem měla pocit, že budu rodit o něco dřív, tak jsem to chtěla stihnout , do toho piju maliník a jím i lněné semínko,,, 1 lžičku denně rozkoušu hodně a zapiju a pak jsem si koupila i rozemleté a to si dávám lžičku do jogurtu,,, docela mi to chutná,,,

aknedz
5. čer 2012

Ahojte dievčatá, chodievam vás už zopár týždňov čítať a držím všetkým palce v cvičení a hlavne prajem pôrod bez strihania, poranenia a šitia! Včera mi dorazilo EPINO domov, tak už čaká v šuflíku len na poslednej poradni mi lekár povedal, že mám síce krčok ešte zavretý ale bránku už na prst...tak neviem, kedy mám začať cvičiť, keď píšete, že skoro sa neoplatí začínať nakoľko to aj tak nepostupuje... 😕

hany1979
5. čer 2012

@romca13 jojo, přesně jak píšeš, myslím, že jsme začaly fakt brzy, ale já asi opravdu porodím o trochu dříve.....a ta zvědavost byla silnější 🙂 no lněného semínka jsem zatím nešla, jdu mrknout, co by mi to mohlo dát a možná ještě s ním začnu.

aknedz
5. čer 2012

@hany1979 @romca13 ak sa môžem spýtať, kedy ste začali? A ten malinník a ľanové semienka sa od ktorého tt majú užívať? Vďaka vopred za rady 😉

romca13
5. čer 2012

@hany1979 no to semínko es musí hlavně rokousat, nebo něj udělat odvar, en vytvoří takový sliz,, kterj právě do sebe potřebuješ dostat,,, měl by se pak usazovat v porodních cestách a mimi by měl líp vyklouznout 🙂 jsem to napsala teda hodně zjednodušeně,,, a teda to semínko je hlavně i mimo těhu dobrý na střeva, při zácpách a podobně, takže asi by se toho nemělo nějak moc, nevím,, já dávám jednu lžičku ráno na lačno rozkousat a zapít a pak to mletý odpolko do jogurtu,,,,

romca13
5. čer 2012

@aknedz já bych nezačínala dřív než ok ukončeného 36 tt,, myslím, že dříve je to opravdu zbytečný,,,,

romca13
5. čer 2012

@aknedz no já poprvé zkusila epino poslední den 35 tt, takže asi moc brzy,,,, a to semínko a maliník - všude se píše něco jiného, někde od 34 tt , někde od 36 tt,,,, na papírku z porodnice mám uvedené že to semínko se má od ukončeného 38 tt,,,, a ještě nám doporučovaly Pupalku,,taky od ukončeného 38 tt,ale to nevím na co je,,
jo a ještě nám dávali recept na nějaký koktejl Holabrun --- 1dl červenýho vína, 1dl vody, 1 kávolá lžička strouhaného zázvoru, 1/2 kávové lžičky mleté skořice,,, smíchat, ohřát a podávat horké - 1x denně od 40+0 ,,,,ale jestli ti to má vyvolat porod nebo připravit nějak porodní cesty nevím,,, 🙂

aknedz
5. čer 2012

@romca13 ďakujem 😉

hany1979
5. čer 2012

@romca13 souhlas s ukončeným 36tt, ono se tím vyhneš těm nervům, že to nejde..... A nápoj Holabrun zní dost dobře 🙂 tím, že tam je červené víno a tím, že se to má od 40tt bych řekla, že je to spíš vyvolávačka nebo příprava. Možná ho zkusím už v 39tt, fakt samé dobré přísady 😝

romca13
5. čer 2012

@hany1979 jsou tu i na MK různé nápje k vyvolání,ale nějak nemám odvahu do toho jít,,, občas zabrousím do diskuse červnovek a tam se všechny snaží dělat všechno pro to ,aby rodily dřív,,, si říkám, že kdyžse mu zatím nechce ven, tak je mu tam asi dobře a ví proč tam je,, asi kdybych přenášela, tak už bych asi taky podnikla něco,ale teď mi t opřijde ještě brzy, i když bych to už ráda měla za sebou,,ale to by muselo přijít fakt samo,,

hany1979
5. čer 2012

@romca13 Jasný, s tím úplně souhlasím. Mě včera doktorka řekla, že se mi to tam dole chystá, tak jsem moc ráda a nechám tomu volný průběh, to je vždy nejlepší, ale pokud bych vydržela do toho 40tt, tak bych to asi prubla. Pustila jsem ten recept holkám na emimino, snad to neva 😕

romca13
5. čer 2012

@hany1979 nee, vůbec neva,, 🙂 taky jsem teď právě četala na jedněch stránkácjh, že pro mimi, pro nás i pro porod je nejlepší, když se spustí sám,, nevynucovat si ho za každou cenu,, mám ještě 2 týdny čas, tak budu doufat, že se rozhodne sám 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru