EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

naty
13. led 2010

No,nepřirozený...řekněme si upřímně, že člověk už zrovna moc přirozenej není... 😀 ...to samý bysme mohli říct na vyvolávání, císaře, propíchnutí plodových obalů atd., předpokládám, že na to už by měl jinej názor... 😠

Jinak já furt nic teda...se tam mimísovi nějak líbí... 🙂 ...ale musím říct, že s přehledem dám 10 na nafouknutí, ale jen 8 a něco na vytlačení, pak už je to dost bolestivý, ale i tak, prostě za to uklidnění nervů ta investice absolutně stála, a říkám si, že furt lepší než těch 6 na začátku... 😉...snad nebude mít malej moc velkou hlávku, abych tady nezkazila statistiky s nástřihem... 🤐

konsa
13. led 2010

naty: myslím, že jsi absolutně vpohodě 🙂 oni ti hormon v hodině H ještě pomůžou, takže vytlačíš daleko víc.
Já mám dneska zas pokrok (25 obvod), takže jsem fakt happy 😀 Už jen 5 cenťáčků! Těch bude ale asi nejhorších, co? ke konci asi ty pokroky nejsou tak znatelný jak ted na začátku.....Kolik je těch 10 na obvod (to je 30cm?)

jakelina
13. led 2010

Petapi, mám. Právě proto jsem si myslela, že ten údaj na tlakoměru se nějak převádí, podle nějaké stupnice.

petapi
13. led 2010

naty, držím pěsti, ale to je fakt hodně dobrý, u porodu se to jednak přizpůsobí nebo z toho bude naprosto minimální trhlinka, taková jakou už jsi měla a nic to nebylo 😉
konsa taky gratuluju, podle tabulky je 10 31 cm, ale já jsem naměřila tak cca těch 30
jakelina, ale i na papírech k tomu je napsaný, že podle údaje na tlakoměru se nemáš řídit, že to neudává to, na jakou hodnotu je to nafouknutý, řiď se tabulkou nebo metrem 😉

jakelina
13. led 2010

Petap, já to tam napsané nemám. Studovala. jsem to dost dlouho. Nevím na co by tam teda ten tlakoměr byl, kdybych se tím vůbec neměla řídit. Musím alespoň sledovat jestli budu dělat pokrok, ne??? Uvidím až vyzkouším, jak to bude fungovat.

yana
13. led 2010

Ahoj holky,moc do diskusí nepřispívám - i tuhle jsem jen četla a díky za ní! Chci vás podpořit, že epi-no k něčemu je. Taky jsem trénovala a ze začátku propadala panice, že víc jak na 8 cm nenafouknu a v životě hlavičku nevytlačim. Ale povedlo se, Štěpánek byl pořádnej kousek 3880g, obvod hlavy 35 cm - a samozřejmě bez nástřihu (asi i díky přístupu personálu, bylo to ve Vrchlabí 😉 ), jen minitrhlinky na 4 stehy a o těch jsem ani nevěděla. Takže to opravdu funguje. 🙂
Ještě mám dotaz - použílava jste některá epi-no i po porodu na znovuzpevnění pánevního dna a jak vám to šlo? V návodu se to tam píše, tak když už ho mám, zkusím využít na maximum. Mám ale jen ten základní model, bez měřáku, takže ta zpětná vazba o pokroku asi bude chybět ...

yana
13. led 2010

jakelina - ten tlakoměr je právě na cvičení pánevního dna po porodu, tím sleduješ, jak ti sílí svaly. Na trénink před ho klidně můžeš ignorovat, centimetry neměří, na to je tam ta šablona - mám to napsaný v návodu u svýho epi-na.

dana3262
13. led 2010

Ach jo.. Predevcirem jsem nafoukla na 8 skoro bez popraskani, bez krve a dnes jen na 7 a krve bylo dost. Az me to zas vylekalo, tak jsem asi po 10ti minutach prestala. Ale zase jednorazove, takze predpokladam, ze je to zase z prasklin na sliznici. Nic neboli, nepali. Krev byla i uplne u zacatku te hadicky. Lezim v posteli, jsem nemocna a ctu si uzasne vysledky, ktere mate a jsem nastvana.. Preju vsem same 9 nebo 10 😀

crawler
13. led 2010

dana: no já být tebou, tak se nesnažím lámat rekordy, dej si teď den dva voraz - chceš se vyhnout nástřihu, ale huntuješ se už před porodem, lepší je mít nacvičeno 6 bez jakéhokoliv poranění než 9 s krví...

vevoncek
13. led 2010

ja sa k vám pridám a pripojím moje skúsenosti s epi-nom

ja som zo začiatku vôbec nevedela ako mám s tým cvičiť aj napriek tomu že som si prečítala návod a tak som sa riadila svojimi pocitmy a intuíciou a nafúkla som na prvý krát asi na 5 cm a bolo to trochu bolestivé vytlačiť balón von a tak som na druhý deň postupovala tak isto ale po nafúknutí na 5 cm som potom postupne začala pridávať a riadim sa aj tým že napríklad keď sa mi teraz podarilo nafúknuť na 8,5 cm tak som musela 10x stlačiť pumpičku podľa toho si každý deň pridávam ale vždy začínam na 4 stačeniach potom si dva pridám potom ďalšie dve a postupne sa tak roztiahnem že včera som mala tých 8,5 a dnes bude možno už 9 cm a keď sa mi to podarí tak si balónik nechám vnútri tých 10 min.

inak som čítala že niektoré máte problém ho tam udržať ja neviem prečo ale mne tam drží v pohode ale vnútri mám 2/3 a vonku je len jedna, a potom keď ho vytláčam tak ho ešte chvíľu podržím rukou tak aby som sa roztiahla pomocou tej nahrubšej časti balónu

dana3262
13. led 2010

No právě, to si taky myslím, že když si to tam furt dráždím, že to není nic dobrého, ale blbý je, že mě to u toho cvicení vůbec nebolí a já necítím, kdy mám přestat. Vzdycky přifouknu a trošku zatlačím, jako jestli to ještě jde, pak ho zastrčím zpět a zase znova. Možná je to tím, že se snažím ho cpát nafouknutý zpět? Hmm..to dělat nebudu. To je blbost. Jsem z toho trochu zklamaná. Zkusím zase až v sobotu.

scai
13. led 2010

Já jsem si chtěla epi-no taky pořáídit,a le teď nevím...pora´dte prosím vy zkušenější...
Mám teď CS 2 ☹ No a pak taky mě furt trápí nějaké výtoky...takže si říkám, že to asi moc vhodné nebude a hrozně mě to štve 😠 Co myslíte?

petapi
13. led 2010

jakelina, je to tak, jak píše yana v 18,45 😉

crawler
13. led 2010

dana: to je blbý, že to vlastně nepoznáš - hele, tak zkus v tu sobotu nafouknout na 6 a vytlačit, pokud bude bez krve, tak ten stejný den večer si zacvič ještě jednou a zkus na 6,5 a zase vytlač, pokud už bude s krví, tak si dej zase den pauzy a pak znovu jen na 6 a když krev nebude tak si další den hoď na 7...Jinak času máš ještě dost, take se neboj, že se té 10 nedopracuješ - tuhle diskuzi sleduju od svého 5.tt a viděla jsem, že holky byly často zaseklé na jednom čísle a pak najednou hup a bylo to 🙂 hodně štěstí 😉

dana3262
13. led 2010

crawler: Díky za podporu. Já to vlastně tak dělám, ale vzdycky to nakonec praskne. Teda vždycky doufám, že to je prasknutí. Mám docela dost atopický ekzém a možná že i sliznice mám takovy křehký. Já nevím.. Zkusím zase v sobotu. Díky 🙂

crawler
13. led 2010

není zač - budu držet pěsti! pak dej vědet😀

jakelina
13. led 2010

Holky díky, jsem klidnější, prostě si toho tlakoměru všímat nebudu a dám na svoje pocity. 🙂
Nevím proč k tomu mému EPINU nedali žádný pořádný návod. Je tam celá strana o tom jak čistit a kdy nepoužívat a o používání nic moc podrobného. Jste hodné, díky za váš čas.

smarti
14. led 2010

SCAI - ja som sa tiež dievčat na toto pýtala, že vraj to treba preliečiť a potom pokračovať v epinovaní. Ja som v 31. tt, tiež by som si to chcela kúpiť, ale ja mám výtok takmer celé tehu. A za posledné dva mesiace sa väčšinou pridružuje aj svrbenie, v jednom kuse si tam niečo pchám ( probiotické čípky, canesten krém, brala som aj čípky od dr. - klotrimazolum myslím, ktoré sú na mykózu, lebo som tam mala Candida albic. ), tak tiež neviem, či je to veľké riziko alebo by som predsa mala do toho ísť. No keď si pomyslím na prvý pôrod, tak mám z toho husiu kožu, veľmi by som chcela epinovať.

vevoncek
14. led 2010

dana3262 možno by si si mala robiť masáž hrádze aby sa ti koža uvolnila a potom si zacvičiť s epinom a poriadne tú kožu olejom natrieť možno ju máš málo prožnú a ten olej by ju trochu zvlhčil

scai a smarti ja by som si epino asi kúpila aj keby som mala problémy s výtokom veď ak ste ho pred tým nemali a je len taký tehotenský čo býva v tehotenstve často tak po pôrode to prejde a asi bude lepšie keď vás nebudú musieť nastrihovať bude sa to všetko lepšie hojiť. Inak možno by boli pre vás vhodné aj tie anijónové vložky tie ževraj hoja a pomáhajú pri takýcho problémoch mne vždy zabrali na takéto problémy kyslomliečne výrobky aktimel ale to treba dlhodobo užívať alebo acidko...

smarti
14. led 2010

Vevoncek, ty si povedala o Epi svojmu dr? Lebo mne sa zdá, že tu na Slovensku je to úplne tabu, moja dr. o tom nič nevedela a nebola tým nadšená. Kupovala si cez ktorý obchod, cez český alebo cez perinbabu? Alebo máš použitý?

vevoncek
14. led 2010

ja som kupovala cez český myslela som že od nich to bude lacnejšie ale je to jedno kupovala som aj s tým tlakomerom a doktorke som zatiaľ o tom nehovorila ale keď pôjdem rodiť tak ten doktor čo tam bude pri mne tak tomu poviem že chcem aby ma nastrihovali len v najnutnejšom prípade veď on asi vie kedy to je lebo som používala epino a aj to tam zoberiem a ukážem ako to funguje a ako som pokročila a je mi jedno či to budú v tom momente zatracovať tváriť sa prekvapene alebo čo ale veľa báb si píše tie pôrodné plány a ja si nebudem písať jediné čo chcem aby ma sledovali a pokiaľ nebude treba natrihnúť tak to nechcem ale samozrejme keby so msa mala natrhnúť tak nástrih by som brala radšej

ale máš pravdu tu to nikto nepozná a mňa aj všetky kamošky vysmiali že na čo to kupujem veď to sa dá zvládnuť aj bez toho ale keď budem mať po pôrode a budem rýchlo fit tak potom im poviem vďaka čomu a že si môžu hlavu trieskať že to neskúsili, lebo ja nechcem mať na staré kolená problémy s inkontinenciou a myslím že aj pre bábo to bude manší stres

shaarka
14. led 2010

ahojte kocky,
tak epi mam uz aj ja (dakujem annalena) a chcela by som sa opytat - ci by niektora z vas nebola taka ochotna a neposlala mi slovensky navod k tomu (xerox samozrejme staci)... postovne preplatim. dakujem.
prosim IP.

jakelina
14. led 2010

Přístroj pro cvičení pánevního dna
EPI-NO Delphine, Delphine Plus

Popis výrobku
Přístroje pro cvičení pánevního dna při předporodní přípravě a regeneraci EPI•NO Delphine a Delphine Plus byly vyvinuty s velkou péčí za těsné součinnosti gynekologů, fyzioterapeutů i uživatelek.
Skládají se z anatomicky přizpůsobeného nafukovacího silikonového balónku (1), ruční pumpy(2), ukazatele s číselným znázorněním hodnot (EPI•NO Delphine Plus) (3), ventilu pro nafukování vzduchem (4) a z přívodní hadice (5).
Indikace
EPI•NO Delphine a Delphine Plus jsou patentovány na cvičení pánevního dna při přípravě k porodu a následné regeneraci. Přístroje EPI•NO Delphine a Delphine Plus mají dvě oblasti použití s různými možnostmi cvičení.
Oblasti využití:
Pomocí EPI•NO Delphine a Delphine Plus můžete jednak šetrně připravit své pánevní dno na porod - předporodní příprava a jednak můžete optimálně podpořit regeneraci po porodu - cvičení pánevního dna

Cvičení s EPI-NO
Tři stupně předporodní přípravy (EPI•NO Delphine a Delphine Plus)
Cvičení pánevního dna - k posílení svalstva pánevního dna před porodem.
Napínací cvičení - k postupnému napínání poševního vchodu, hráze a poševního svalstva před porodem.
Simulační cvičení - k nácviku vypuzovací fáze.

Cvičení pánevního dna po porodu. (Pouze EPI•NO Delphine Plus poskytuje zpětnou vazbu)
K posílení svalstva pánevního dna po porodu.
Všechna cvičení můžete provádět doma a bez cizí pomoci a cvičení přizpůsobit Vašim osobním potřebám.
Klinické studie stejně jako nesčetné ohlasy uživatelek přesvědčivě potvrdily účinnost cvičení s EPI•NO Delphine a Delphine Plus.
Při napínacích cvičeních na přípravu k porodu neudává ukazatel (týká se EPI•NO Delphine Plus) obvod balónku. Váš pokrok ve cvičení zjistíte mnohem lépe pomocí šablony na zadní straně nebo měřítkem.
Při cvičení svalstva pánevního dna naopak ukazuje pokrok ve cvičení výchylka ručičky (opět se týká jen EPI•NO Delphine Plus), kterou jednoduše přečteme.
Pokud je u vás plánován porod císařským řezem, nejsou napínací cvičení jako příprava k porodu smysluplné. Cvičení pánevního dna před porodem a po něm s EPI•NO Delphine a Delphine Plus jsou však v každém případě nápomocná.

Kontraindikace
EPI•NO Delphine a Delphine Plus nelze používat v následujících případech:
při neobvyklé poloze plodu příp. při rizikových nálezech, které znemožňují vaginální porod (např. vcestné lůžko – placenta praevia
při nebezpečí vzestupné infekce (např. předčasný odtok plodové vody, poševní infekce)
při nedoléčených zraněních v oblasti genitálií
pod vlivem alkoholu a drog
při poševním krvácení
při zhoubných nádorech v oblasti genitálií (např. rakoviny děložního čípku)

EPI•NO Delphine a Delphine Plus smějí ženy používat pouze pod dohledem lékaře nebo porodní asistentky v následujících případech:
při poškození nervů a jiných onemocněních, která omezují vnímání bolesti v oblasti genitálu
při příčném ochrnutí (paraparéza)
při roztroušené skleróze
při užívání léků proti bolesti, které omezují vnímání bolesti v oblasti genitálu
při rozšíření žil kolem poševního vchodu (křečové žíly)

Použití EPI•NO Delphine a Delphine Plus prosím předem konzultujte s Vaším lékařem nebo porodní asistentkou.
Pokyny pro bezpečné používání
Aby nedošlo k přenosu infekce, smí přístroje Delphine a Delphine Plus používat pouze jedna žena !!!
Přístroje EPI•NO Delphine a Delphine Plus používat nejdříve tři týdny před vypočteným termínem porodu,
nebo po konzultaci s Vaším lékařem nebo porodní asistentkou
EPI•NO Delphine a Delphine Plus neužívat více než po dvě těhotenství a po uplynutí lhůty trvanlivosti
Cvičení s EPI•NO Delphine a Delphine Plus ukončete, pokud při něm pociťujete bolesti
Před prvním použitím nebo po přestávce v užívání přístroje trvající déle než čtyři týdny balónek nafoukněte po uzavření vzduchového ventilu cca desetinásobným stiskem ruční pumpy v dlani Poté uvolněte vzduchový ventil a uveďte tak balónek do jeho původního stavu. Tím si můžete zkontrolovat nezávadnost a správné fungování přístroje a seznámíte se tak s jeho obsluhou.
Přístroj nepoužívejte, jeví-li známky poškození.
Před každým použitím Delphine a Delphine Plus doporučujeme důkladné umytí rukou vodou a mýdlem.
Při čištění a dezinfekci přístroje respektujte naše doporučení (viz oddíl „Čištění a dezinfekce“).
Používejte kluzné prostředky výhradně na vodní bázi. Nepoužívejte žádné kluzné prostředky, které obsahují oleje nebo éterické přísady, neboť by mohly poškodit balónek.
Dbejte na to, aby se balónek nepoškodil špičatými předměty nebo ostrými hranami (např. prsteny, nehty aj).
Se zavedeným a současně nafouknutým balónkem byste měly pouze velmi opatrně měnit polohu nebo zabránit vyvolání nekontrolovaného pohybu balónku.
EPI•NO Delphine a Delphine Plus se nesmí používat ve vodě (např. ve vaně), neboť vnikající voda by mohla ovlivnit funkčnost přístroje.
EPI-NO Delphine a Delphine Plus musí být uložen mimo dosah delšího přímého slunečního záření.
EPI-NO Delphine a Delphine Plus je třeba uchovávat mimo dosah dětí!

Příprava k porodu s EPI•NO
EPI•NO Delphine a Delphine Plus můžete používat, pokud k tomu nejsou námitky z lékařského hlediska (viz odstavec „Kontraindikace“), jak při Vašem prvním, tak při dalších těhotenstvích.
Pokud Vám Váš lékař nebo Vaše porodní asistentka nedoporučili jinak měla byste začít s cvičeními 3 týdny před vypočítaným termínem porodu.
Postupným napínáním a posilováním svalstva a tkání se celá oblast pánevního dna posiluje a stává elastičtější. Tak se výrazně sníží pravděpodobnost, že během porodu dojde k natržení hráze nebo že bude nutný nástřih.
Pokud hráz zůstane neporušena, znamená to, že svaly a tkáně mohou po porodu lépe a trvaleji regenerovat. Mimoto můžete zabránit tak krajně nepříjemným následkům jako jsou jizvy, pokles nebo inkontinence.

Pokyny k použití
Pro cvičení s EPI•NO Delphine a Delphine Plus si zvolte místo, které je Vám příjemné a dopřejte si na cvičení cca 30 minut klidu a uvolnění. Postarejte se, abyste nebyla rušena. Na počátku cvičení zaujměte pohodlnou polohu (např. vleže s mírně zdviženým trupem).
Postupně si při cvičení najdete a vyzkoušíte polohu, která Vám bude nejpříjemnější. Přitom se už můžete podle okolností seznámit s pozicí při porodu, která pro Vás bude vhodná.
Před zavedením balónku zavřete vzduchový ventil. V mnoha případech může zvlhčení balónku kluzným prostředkem (maximálně k předělu) usnadnit zavedení (viz odstavec „Bezpečnostní pokyny“).

Tři stupně programu přípravy na porod
1.Cvičení pánevního dna
Nyní uchopte balónek za nástavec trubice a zaveďte ho ze dvou třetin do pochvy. (viz obrázek).
Lehkými pohyby balónku nahoru a dolů získáte pocit roztažitelnosti oblasti hráze. Při cvičení zůstaňte uvolněná, i když je to zpočátku nezvyklé.
Zkušenosti ukazují, že se po asi třech cvičeních dostaví určitá rutina, a získáte pocit pro optimální použití.
Nyní se pokuste stažením svalstva pánevního dna na cca 10 sekund vytáhnout balónek směrem vzhůru. Poté svalstvo opět na 10 sekund uvolněte a opakujte celé cvičení znovu.
Toto cvičení opakujte několikrát během 10 minut.
Lehce se balónku dotýkejte a ucítíte, jak se napětím svalů pohybuje vzhůru. Tím si ověříte, že provádíte cvičení správně.
Pouze EPI•NO Delphine Plus:
Během cvičení sledujte výchylku ručičky tlakoměru před a po stažení svalstva pánevního dna. Při prvních pokusech nemusíte ještě zjistit žádnou výchylku.
Již po několika dnech cvičení zaznamenáte první úspěchy a výchylka Vám potvrdí pokrok, kterého jste již dosáhla.
2.Napínací cvičení
Napumpujete balónek pomalu tak, jak dovolují Vaše osobní pocity (pocit lehkého táhnutí ukazuje napínání – roztažení). Ponechte balónek jednu až deset minut v pochvě.
Tímto cvičením se kůže a svalstvo v oblasti hráze stejně jako porodním kanálu pomalu a opatrně rozestupuje.
Maximální dosažená velikost balónku by se měla postupně při každém cvičení zvyšovat.
Vždy zůstaňte pod Vaší hranicí bolesti.
Ovládáním vzduchového ventilu můžete velikost balónku kdykoliv opět redukovat. Hodnota výchylky ručičky neudává (týká se EPI•NO Delphine Plus) obvod balónku. Nenechte se hodnotami na stupnici v této fázi cvičení rušit a důvěřujte svým tělesnýmn pocitům.-
3.Simulační cvičení
Na konci napínací fáze se pokuste nechat uvolněním svalstva pánevního dna balónek vyklouznout.
Svůj pokrok ve cvičení zjistíte podle přiložené šablony nebo měřítkem (velikost balónku můžeme určit pouze takto mimo tělo).

Další upozornění
Pocit napínání se zesiluje při vyklouznutí a může být nepříjemný. Proto doporučujeme objem balónku trochu zredukovat krátkým otevřením vzduchového ventilu.
V dalším průběhu cvičení Vám bude vyklouznutí balónku připadat lehčí přiměřeně pokroku ve cvičení.
Cvičební jednotka by neměla trvat déle než 30 minut a zpravidla ne vícekrát než dvakrát denně.
Po každém cvičení čistěte EPI•NO Delphine a Delphine Plus popsaným způsobem (viz odstavec „Čištění a dezinfekce“).
Každým cvičením snižujete riziko poranění hráze. Ideální je, pokud jste asi po dvou týdnech cvičení schopna nechat vyklouznout z pochvy balónek nafouknutý na cca 8-10 cm.
Pokud jste napínacím cvičením dosáhla průměru balónku cca 8-10 cm, což odpovídá přibližně potřebě místa pro dětskou hlavičku v její poloze při porodu, soustřeďte se pak na pánevní dno a simulační cvičení.
Další zvyšování velikosti balónku není smysluplné a nedoporučuje se.
Někdy se stává, že se balónek příliš tlačí ven (např. při použití většího množství gelu). Tomu můžete zabránit lehkým přidržením rukou příp. lehkým sevřením nohou.
Pokud by se balónek zavedl hlouběji, dostal se celý do pochvy a přitom se dotýkal děložního čípku, můžete jej naopak lehkým zatáhnutím na přívodnou hadici vrátit do správné pozice.
Pokud by při použití EPI•NO Delphine a Delphine Plus došlo ke komplikacím, vyhledejte neprodleně svého lékaře nebo porodní asistentku.

Cvičení pánevního dna po porodu. (Pouze EPI•NO Delphine Plus poskytuje zpětnou vazbu)
Pokud chcete používat Delphine a Delphine Plus k regeneraci po porodu, začněte nejdříve tři týdny po porodu.
Očistky by již měly odeznít, eventuální poranění v intimní oblasti by měla být zahojena. Proto doporučujeme cvičení nejméně po 3 týdnech po porodu. (Obvykle se cvičení provádí čtyři až šest měsíců po porodu).

Typické příznaky oslabení svalstva pánevního dna
- Nekontrolovaný únik moči (inkontinence) při kašli, kýchání, výstupu do schodů a nošení těžkých
předmětů.
Stálé nucení na močení i při nepatrně naplněném močovém měchýři.
Trvalý pocit tlaku orientovaného směrem dolů.
Výhřez pochvy nebo dělohy.
Nekontrolovatelný únik plynů a stolice (inkontinence plynů a stolice).

Cvičení pánevního dna
Pro cvičení s EPI•NO Delphine a Delphine Plus si zvolte místo, které je Vám příjemné a postarejte se, abyste nebyla rušena. Na počátku cvičení zaujměte pohodlnou polohu (např. vleže s mírně zdviženým trupem). Postupně si při cvičení najdete a vyzkoušíte polohu, která Vám bude nejpříjemnější.
Při cvičení dýchejte klidně a pravidelně a pokuste se uvolnit svalstvo břicha, hýždí a stehen. Snažte se cvičit 10 až 20 minut denně.

Příprava
Otevřete vzduchový ventil a uchopte balónek do ruky. Sevřete dlaň v pěst, abyste mohla balónek stisknout.
Vzduchový ventil poté uzavřete, aby se balónek už nemohl zvětšovat. Nakonec můžete dlaň opět uvolnit a balónek nyní zůstane zachován ve své úzké podobě.
V některých případech je zavedení možno usnadnit zvlhčením horní poloviny balónku (viz oddíl „ Pokyny pro bezpečné užívání“).
Nyní uchopte balónek za nástavec trubice a zaveďte ho ze dvou třetin do pochvy. Nespěchejte, pochva může být suchá a citlivá. Uvolněte svalstvo pánevního dna. Nyní balónek připumpujte tak, abyste ho cítila (u většiny žen je v této chvíli na číselném ukazateli EPI•NO Delphine Plus hodnota 2).
Balónek se postupně rozšiřuje. Pokud by byl vnímaný tlak příliš velký, můžete ho kdykoli snížit pomocí vzduchového ventilu.

Zpevňovací zdvihová cvičení pánevního dna
Pokuste se stažením svalstva pánevního dna na cca 10 sekund vytáhnout balónek směrem vzhůru (na počátku cvičení Vám stažení svalstva pánevního dna na dobu 10 sekund může připadat těžké, ale s přibývající délkou cvičení se Vám podaří této časové hranice dosáhnout).
Poté svalstvo opět na 10 sekund uvolněte a opakujte celé cvičení znovu.
Lehce se balónku dotýkejte a ucítíte, jak se napětím svalů pohybuje vzhůru. Tím si ověříte, že procvičujete nejen vnější svalové vrstvy, ale že do cvičení jsou zapojeny i svaly vnitřní.
Pouze EPI•NO Delphine Plus:
Během cvičení sledujte výchylku ručičky tlakoměru před a po stažení svalstva pánevního dna. Při prvních pokusech nemusíte ještě zjistit žádnou výchylku. To je známka toho, že Vaše svalstvo je ještě oslabené.
Již po několika dnech cvičení zaznamenáte první úspěchy a výchylka Vám potvrdí pokrok, kterého jste již dosáhla.

Tabulka úspěšnosti cvičení:
Rozdíl tlaku Poznámka
(napětí – uvolnění)

< 1 Je třeba zlepšit.
1 – 2 Jste na správné cestě.
3 – 4 Už velmi dobré.
> 4 Výborné.

Další cvičení s EPI-NO Delphine Plus
Pomocí následujících cvičení získáte přehled o nejrůznějších možnostech tréninku s EPI-NO Delphine Plus . Můžete samozřejmě provádět i jiná cvičení doporučená Vaším lékařem.
Při zavádění balónku prosím respektujte předchozí instrukce a znázornění. Během všech cvičení můžete sledovat číselný ukazatel tlaku a tím i kontrolovat napětí svalů pánevního dna.
„Váha“
Položte se na záda a pokrčte nohy. Chodidla spočívají pevně na podlaze a jejich tlak se soustřeďuje do pat. Posunujte střídavě levý a pravý bok (kyčel) směrem vzhůru a opakujte tento pohyb 2-3x.
„Hodiny“
Stejná výchozí poloha jako u „Váhy“. Představte si, že pod Vaší pánví (bederními obratli) jsou umístěny hodiny a pohybujte pánví ve směru jejich ručiček. Nejprve několikrát ve směru ručiček a poté několikrát v protisměru. Pohyb pánve by měl být tak plynulý, aby pánev prováděla rovnoměrný a nepřerušovaný kruhový pohyb.
„Dlouhé nohy“
Položte se na záda, nohy natažené. Celá páteř by se měla stále dotýkat podložky. Přitáhněte bradu k hrudníku, tím napnete týl. Pokuste se nyní střídavě posouvat dopředu levou a poté pravou patu, jako byste chtěla celou nohu prodloužit a zároveň napínejte prsty u nohou opačně směrem k tělu.

Čištění a dezinfekce – důležitá upozornění
Dbejte na to, aby ruční pumpa při čištění nebyla mokrá. Vniknutí vody by mohlo mít negativní účinky na funkčnost přístroje.
EPI-NO Delphine a Delphine Plus musí být pečlivě vyčištěn jak před prvním použitím, tak i po každém dalším užití, přičemž je třeba respektovat následující pokyny. V případě přerušení užívání přístroje na dobu delší než týden proveďte prosím ještě dodatečné čištění a dezinfekci.
Nafouknout balónek asi desetinásobným stisknutím ruční pumpy.
Důkladně vydrhnout a omýt balónek v teplé vodě se saponátem (min. 40 stup. C, po dobu 1-2 minut). Ruční pumpa nesmí být po čištění mokrá. Vniknutí vody může negativně ovlivnit funkčnost přístroje.
Opláchnout balónek pod tekoucí teplou vodou a nechat úplně oschnout na čisté podložce bez vláken a chloupků.
Pro závěrečnou dezinfekci doporučujeme očištění balónku 70% roztokem isopropanolu z Vaší lékárny.
Používejte při tom látku nezanechávající drobná vlákna či chloupky nebo zdravotnický tampón namočený v alkoholu.
Přístroj musí být důkladně osušen a až do příštího použití uložen v tašce v příslušném obalu na čistém a suchém místě. Taška pro úschovu přístroje by měla být uzavřená.

shaarka
14. led 2010

jakelina, dakujem, ale nehnevaj sa, ja by som aj tak radsej "original" prefotenu knizocku aj s obrazkami...

petapi
14. led 2010

a holky, nemyslíte tím výtokem jenom ten hlen, který chrání čípek? pokud to nesvědí, tak je to přirozená ochrana těla, je to sice děsnej opruz, ale naprosto normální...

petapi
14. led 2010

shaarka, on ten návod jako knížečka s obrázkama v češtině ani slovenštině není, je k tomu knížečka s nějakým obrázkem, ale česky/slovensky je jenom přiloženej papír s tím textem, co sem dala jakelina 😉

scai
14. led 2010

Petapi no právě že tam asi mám ěnjaké potvůrky a není to jen normální těhu výtok...doktor mi na to furt něco dává (macmiror, dafnegen, dalacin)...kdyby to byl obyč těhu tak mi nic nedá 😉 No ale tak dejme tomu, žes e to zlepší a EPI no koupím...ale vadí to CS 2? Žes e už teda asi trochu otvírám?

petapi
14. led 2010

jj to je jasný, dr to musí vědět, já jenom, že znám i holky, který o tom, že je to normoš neví a řeší výtok 😉
CS 2 nevím, v určité fázi těhu je to už normální nález, ale fakt nevím, od kdy, tak....

scai
14. led 2010

Já s eprávě nechci moc ptát gyndaře, přece jen, občas na to mají blbý názor, když o tom nic neví...
Petapi já si právě taky myslela že ten výtok je pohoda, normoš...jenže pak jsem si třeba musela 4* denně měnit slipovku tak jsem to řekla doktorovi a bohužel, prý tohle normální nebylo ☹
Právě že jsem byla někdy z toho i dole nateklá ☹

petapi
14. led 2010

a co se zkusit zeptat dr. Kouckého na www.porodnice.cz, sice je těžký mu ten dotaz položit, pořád je to plný, ale máš ještě čas, a on má takové zdravější a pokrokovější názory 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru