EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

aknedz
23. črc 2012

@lorreine verim, že sa ti to robi lepšie v inych polohach ale v našich pôrodniciach (TN a IL) som nepočula, že by niekto rodil inak ako v ľahu alebo polosede...inak mám na to taký istý názor ako píšeš, nuž ale čo, ke´d aj tak ťa na tlačenie vytrepú na kreslo a nakážu ľahnúť 😖 tak preto aj cvičím s EPINom tak 😒

lorreine
23. črc 2012

@aknedz Ved jasne, cvicenie urcite pomoze. Ja som si povedala, ze aj keby to malo mat iba psychicky efekt, tak do toho idem. Ono na to doktori mozu mat rozne nazory, ale mna zaujimaju skusenosti rodiciek. Podla mna nejde ani o to, ze nacvicis to roztahovanie, ale ze telo a psychika si zvykne, ze "tak nieco ma a musi to vytlacit", takze to potom nieje taky sok a ide to dobre. Pretoze, co sa stane v pripade soku? Svaly sa zatnu...a v pripade porodu maju povolit.

aknedz
23. črc 2012

@lorreine zdieľam presne rovnaký názor 😉 , veď teraz keď dám tých 23 cm, tak celkom ma prekvapuje, aký to je pocit a nie, keď sa ti tam zrazu dá hlavička s obvodom 35 cm 😅

zirafka87
23. črc 2012

Já si taky myslím, že úspěch u epina je z velké části i psychický - rodička jde k porodu v klidu, protože má něco nacvičené a ví, jak na "to". I když v první době porodní to nemůže mít fyzicky žádný vliv, tak věřím, že pokud budeme k porodu přistupovat pozitivně, bude to o to rychlejší. Já se popravdě docela těším a jsem na to vážně zvědavá. Tak já jdu zase cvičit, sice mám ještě 14 dní do termínu, ale ráda bych už měla nacvičeno těch 10cm, čekám kluka a hlavičku má dle ultrazvuku větší 😎

hanickaa.d
23. črc 2012

@sissi26 ahoj já ne, stačí kondomy, ale možná až se bude obvod zvětšovat tak bude potřeba 🙂

hanickaa.d
23. črc 2012

@aknedz
@lorreine holky ahoj, tak já cvičím v polosedu na posteli, zatím mi to ta vyhovuje, ale myslím, že s většováním objemu budu hledat i jiné polohy. Moje porodnice je otevřená jakékoli poloze 🙂 já si ale myslím, že důležité je, že balónek dostaneme přes hráz a účel to splní, o polohu snad ani tak moc nejde...při porodu to bude samo jiné 🙂

zirafka87
23. črc 2012

ach jo, tak při dnešním cvičení se objevila kapička krve, asi jsem si trochu poranila hráz, přestože jsem byla teprve na nějakých 7,5cm (včera jsem dala celkem v pohodě 8,5cm). Pěkně mě to štve, protože to nebolelo, dala bych možná i 9cm, ale prostě tělo se vzbouřilo nebo co 😉 Budu si muset dát pár dní pauzu, jenže to se mi nechce, mám pocit, že je ještě potřeba aspoň ten cenťák nacvičit, tak abych to stihla.. 😒

aknedz
23. črc 2012

@zirafka87 neboj nič, radšej si daj deň pauzu ako by si si mala ešte viac ublížiť! 😉

lorreine
23. črc 2012

@zirafka87 Mozno len sa trafila nejaka ta zilka. Daj si den pauzu a uvidis. Pokial Ta nic neboli a bola to iba kapicka krvi a nic viac, tak to bude v pohode. Pri porode bude tej krvi viac...

lorreine
23. črc 2012

@hanickaa.d Hani a na jakom obvode si teraz? Ja predpokladam, ze trochi mazu na miminku bude, takze nebude uplne suche. Preto davam lubrikant...ak Ti to ide v pohode aj "nasucho", tak je to asi jedine dobre.

neeve
23. črc 2012

Pokud by někdo chtěl koupit před cca měsícem a půl koupené EPI-NO, používané přes kondom, samozřejmě jako nové, žádné známky používání, s fakturou a záručním listem, pište do IP 🙂
Jinak cvičila jsem s ním, ale nedostala jsem se na nějaká velká čísla, spíš jsem jen trénovala hráz... nástřih při porodu minimální a jen proto, že jsem tam měla nepružnou jizvu z šití při minulém porodu. Přesto jsem téměř hned mohla uplně v pohodě sedět. Oproti prvnímu porodu, kdy jsem byla potrhaná zvenčí i zevnitř pro mě naprostá nádhera 😵

hanickaa.d
24. črc 2012

@lorreine Ivet zatím jen 18.5 cvičila jsem jen 2x, teď se do toho musím pustit, ale nevím jestli každý den. Ono ty kondomy jsou lehce lubrikované tak možná to zatím stačí a jím lněné semínko, dělá sekret

aknedz
24. črc 2012

@lorreine
@zirafka87
@hanickaa.d
Dievčatá a koľkokrát denne cvičíte? Rozmýšľam, že začnem 2x denne...každý deň postúpim tak o 1cm, cez víkend to šlo po pol cm, podľa metra som na 25,5cm, podľa tej ich šablónky na 27cm, no vždy na prvý raz dám o centimeter menej ako som dala maximum v predošlý deň...keď cvičím , tak to opakujem 3x za sebou (nafúknutie a vytlačenie balónika)...a posledný 3tí výsledok zapíšem
Máte nejaký iný systém?

hanickaa.d
24. črc 2012

@aknedz já cvičím 1xdenně a ne každý den 🙂 dnes jsem 36+2 uvidím jak budu postupovat

aknedz
24. črc 2012

@hanickaa.d ja som dnes 36+6, len som uz otvorena, tak je to otazne kedy to pride, moze to tak byt az do terminu a moze sa to rozbehnut 😅 preto by som bola kludnejsia, keby uz tych 30 mam nacvicene

hanickaa.d
24. črc 2012

@aknedz aha tak to já jsem zabetonovaná 🙂 jen jsem měla strach že si mě nechají v porodce a že nebudu moct cvičit tak se musím poučit a pilně začít 🙂

lorreine
24. črc 2012

@hanickaa.d Ja mam obyc kondomy, takze radsej este davam trosicku lubrikantu...Dnes som zas dala "len" 23,5...
@aknedz No ja necvicim opakovane to vytlacanie. Cvicim denne dopoledne, ked mam klud a pohodu. Najprv to "vytahovanie" hore sfuknuteho baloniku cca 5 az 10 minut. Celkom mi to uz ide, potom nafukujem postupne balonik a predychavam. No a nafuknuty balonik necham tak 5 az 8 minut. Potom postupne uvolnujem a vytlacam. Nikde som necitala, ze by sa to malo robit opakovane...ma sa to podla Teba opakovat? Chcem sa dostat na min 27 cm. Akoze nafuknem aj na viac. Ale vytlacanie je potom problem. Dnes som ho pri vytlacani musela trochu sfuknut a po merani mal teda tych 23,5 az 24 cm...ale isiel v pohode. Zajtra nebudem "posera" a skusim vytlacit tak 24,5 az 25...

aknedz
24. črc 2012

@lorreine ja si myslim, ze sa to ma robit opakovane ale tak aby si maximalne cvicila tych 30min. aj s tym vytahovanim - to robim tiez ze najskor posilujem svalstvo tak cca do 10 min. a potom 3x nafuknem balonik pookial znesiem pomalicky (tak ako sme si pisali) a ked uz fak citim, ze viac nedofuknem, tak necham vyjst von - toto spravim 3x za sebou (tym vlastne viac trenujes aj hradzu - predtym som ju aj masirovavala od 32tt minimalne 5 minut som ju roztahovala masirovanim.
Tak mi to vychadza, ze na prve vytlacenie dam o centi menej ako maximum v predosly den, na druhe vytlacenie dam to, co predosly den a tretikrat dam o centi viac - takto sa posuvam kazdy den 😉 vyskusaj tak

vivianaba
24. črc 2012

@zirafka87 ahoj, to sa aj mne stalo par krat, skor ti praskla nejaka zilka, nemyslim zeby si si poranila hradzu. Daj si den pauzu a potom pomalicky pokracuj zase.

@aknedz ja som cvicila (v prvom tehu) tak ako pises, teda posilovat svalstvo som neposilovala, ale to nafuknutie a vytlacanie viac krat za sebou ano. Mala som vsak problem udrzat nafuknute epino vnutri, hned mi vyklzavalo, manzel musel rukou robit silny protitlak.

@lorreine myslim zeby si nemala sfukovat pred vytlacenim, ved hlavicka babatka je asi tych 30 a teda postupne zvladnut vytlacit balonik o tomto priemere je podla mna cielom cvicenia. A teda mozem povedat ze to nie je nic prijemne, ale tazko na cvicisku lahko na bojisku 😉
A inak ta obdivujem ze ho udrzis vnutri tak dlho, ja som dala max. 1 minutu a uz musel von, jednak bol problem mi ho tam udrzat a druhak to bolo riadne neprijemne, videla som vsetkych svatych kym ta minuta presla 😀

Ale ucel splnilo, prve dieta bez nastrihu a sitia, maly sa narodil v noci a rano som behala ako srna ani som nevedela ze som rodila. Epino chvalim kade chodim a urcite si ho obstaram aj teraz k druhemu porodu. Este mam chvilku cas, ale uz obcas nakuknem aj do tejto diskusie.

Kocky vsetkym vam drzim palce a prajem pohodove porody bez nastrihov a sitia!

lorreine
24. črc 2012

@vivianaba
@aknedz No tak teda skusim tak ako pisete 3x za sebou a uvidim. No ja som ho nechcela sfukovat, ale proste by som to nijak nevytlacila a nechcem sa poranit. Inak ja ho tam mozem mat aj hodinu. Proste ta najsirsia cast je tam "zaseknuta" alebo co 🙂. Ako hlboko si ho zavadzala? Do tych 2/3 alebo do 1/2?

zirafka87
25. črc 2012

Já to teda taky dělám několikrát za sebou, třeba i 5x-6x. Začnu na málo a postupně přidávám tak, abych nešla přes bolest. Protože balonek uvnitř mi nedrží a musím tlačit rukou, tak to vždy vydržím jen nějakou minutku.
Včera jsem si dala pauzu a přemýšlím, že to dnes opatrně zkusím znovu, pro jistotu s lubrikantem, aby se neopakovala krvácecí aféra 🙂 Taky myslím, že to byla jen cévka, natržení hráze by asi bolelo, ale já to vlastně vůbec necítila. Četla jsem v téhle diskuzi, že spousta holek cvičí i přes krvácení, že prostě u porodu to taky nebude bez krve, ale to mi přijde docela drastické..

aknedz
25. črc 2012

@vivianaba jeeej, tak to si krásne zvládla! U mňa je to inak ako kedy, niekedy musím robiť protitlak (hlavne keď prechádza cez hrádzu aby to nešlo veľmi rýchlo) a niekedy mi vôbec nevyklzáva - asi záleží od toho, koľko dám lubrikantu.
Ďakujeme za povzbudenie, kiež by si mala pravdu s tým želaním pôrodov! 😉

aknedz
25. črc 2012

@lorreine do 2/3, v podstate mi trčí von len to miesto, kde sa napája hadička a kúsok ešte....čiže zavádzam dovnútra až za tú zúženú časť..
Inak nevadí, že predtým sfúkneš trošku, radšej pomaly aby si si neublížila...ale uvidíš, že keď cvičenie spravíš viackrát za sebou, na posledné už možno ani nebudeš musieť sfúknuť ani kúsok 😉

lorreine
25. črc 2012

@aknedz Tak to zavádzame rovnako...ok. Idem práve cviciť, tak skúsim opakované vytláčanie a uvidím... 🙂.

lorreine
25. črc 2012

@zirafka87 Presne tak...nič cez bolesť, ale pokiaľ praskne cievka, tak pri porode toho asi bude viac. Ono je to tam celé predsa prekrvené, tak to asi nieje nič zvláštne, že sem-tam nejaká cievka praskne.

zirafka87
25. črc 2012

Hurá, tak já dnes dala krásných 9cm průměr, tedy 28cm obvod - a úplně v pohodě 😎 Vytlačila bych bez problému i víc, ale když byl balonek uvnitř, tak tlak na konečník byl dost silnej, tak jsem to nechtěla pokoušet. Nicméně uvnitř balonek udržím tak minutu, pak mě bolí ruka. Takže to opakuji několikrát po sobě. Snad to stačí. Jsem zvědavá, jestli to opravdu pomůže, protože pokud nebudu při porodu poraněná a nebude nutné šití, tak budu nesmírně vděčná!! 🙂

danaruj
25. črc 2012

holky přidržujete si balonek rukou nebo jej tam udržíte jen díky svalům? já si jej musím držet, jinak vyjede ven nebo zajede úplně dovnitř.. Jinak to zatím nějak nehrotím (mám čas), jsem na 21 cm po 4 cvičeních. Snad to bude postupovat. Nevím taky, zda to dělám správně, podle návodu asi jo, ale kdo ví..

ikuza
25. črc 2012

@danaruj ano ano pridrzat.

janinkapm
25. črc 2012

Ahojte babulky, tak ja pisem svoj prvy prispevok, pred par minutami som sa registrovala 🙂 ale priznam sa, ze číham diskusie uz dost dlho, od zaciatku ako som zistila,ze cakam babatko 🙂 Velmi sa tesim, ale ako prvorodicka mam aj velke obavy :( po precitani Vasich prispevkov som ziskala pocit,ze balonik mi doda prinajmensom odvahu 🙂 Teraz som v 28 tyzdni, takze mam este nejaky cas na kupenie, chcela by som sa spytat, ci ho ma niektora z Vas na predaj?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru