EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

akri
29. čer 2010

Ahojte všichni. Tak jsem konečně s epinem dneska začala. Napoprvé jsem se dost šetřila. Na 1 cvičení jsem zavedla a vypustila 3x Průměr se mi povedl 4,5, pak 5 a pak 5,5. Je to zatím slabota, ale opravdu jsem to nechtěla přehnat. Nafukovala jsem jen do opravdu slabého pálení.

star444 - s mykozou jsme na tom podobně, epinovat by se asi nemělo - infekce by se tím mohla šířit. Jenže mě se jí stejně nedaří vyléčit, myslím že horší to asi nebude. Na miminko to stejně nemá vliv.

andelka
29. čer 2010

@vivianaba Bety nka to myslela asi tak,že klečíš a rukama a prsama se opíráš o balon a houpeš se na něm doprava, doleva, dopředu, dozadu...já jsem takhle cvičila v první době (aniž bych věděla, že už to je první doba 😅 ). a když se na balonu sedí, tak ne hupsat nahoru dolů, ale kroužit pánví.
s tou masáží děláš dobře, já ji příště taky zkusím. Teď jsem ji nedělala a měla jsem, mám ji nějakou podivnou, dost pevnou.
Mi musel prcek taky dorotovat, tak jsem neležela na zádech ale na boku s jednu nohou nahoře. Ale nakonec jsem fakt tlačila blbě - měla jsem jako na velkou, směrem do konečníku a já se ho snažila vytlačit pipkou 😀 až když po několika kontrakcích pořád nešel, tak jsem si řekla, že to teda zkusím tak jak říkají PA a najednou to začalo jít. Jelikož jsem neměla klystýr, tak mě napadlo, jestli jsem se tam při tom tlačením nepo... 😅 Příště musím dojet do porodky dřív, ať stihnu klystýr a nemám takový blbý pocit 🙂

sirael4
29. čer 2010

ahoj holky, nastřihovali tu někoho i po používání Epina?

andelka
29. čer 2010

@sirael4 mně 🙂 Ale měla jsem natrénováno jen 29cm a malý měl hlavičku 34,5, netrénovala jsem každý den a naposledy 3 dny před porodem, bohužel - příště budu poctivější. Ale nástřih mám malý, je to v pohodě, už o něm dávno nevím. Na malou jsem šla pár hodin po porodu a bez potíží, na velkou druhý den, normálně jsem seděla. Takže trauma z toho nemám.

sirael4
29. čer 2010

@andelka tak to je super, a kolik času zabere jeden "trénink"? Já pořád nevím, investice se mi zdá dost velká a jsem k tomu trochu skeptická, co kdyby to nepomohlo.....
A taky by mě zajímalo, jestli si tím tlačením nelze přivolat předčasný porod, pokud ne, tak jakto? 😅

andelka
29. čer 2010

@sirael4 Já jsem cvičila většinou 30minut. Já sice nástřih mám, ale šla bych do epina zas, věřím tomu.
Dokud tělo není na porod připravené, tak vytlačováním balonku si ho nepřivoláš. Navíc já jsem ho snad nikdy nemusela vytlačovat, on vyklouzával sám, jen skrz hráz to trochu "drhlo" - to jsem musela přidržovat, aby nevyklouznul moc rychle a hráz se přizpůsobila pomalu.

sirael4
29. čer 2010

@andelka pane jo, to je celý proces 😀 tak uvidíme jak se nakonec rozhodnu, ale cenově je to dost drahé a staré si kupovat nechci... 😕

romana29
29. čer 2010

No já do něho nakonec asi nejdu...dneska jsem se ptala doktorky a říkala, že v mém případě je to asi zbytečná investice, nakonec asi ten císař stejně bude....a to jsem se zrovna začala psychicky smiřovat s "normálním" porodem..spíš mě ale zarazilo, že o tom ani nikdy neslyšela. Teda říkala, že s tím nemá žádnou zkušenost, což jsem si přeložila jako, že ani neví, o čem mluvím.

andelka
29. čer 2010

@sirael4 je to drahé, ale vyplatí se to. Navíc to svoje nové pak můžeš prodat 😉

keminek
30. čer 2010

Tak mám EPI NO doma. Vyzvedla jsem si ho osobně v té Zborovské na Pze 5. Je to za tím kostelem, který stojí naproti obchoďáku, resp. až za tím parčíkem. Taková mladá milá slečna mi ho dávala 😀

keminek
30. čer 2010

Jak jste tu mluvily o tom čištění balónku a o těch kondomech.. myslíte, že by stačilo kondom vypláchnout několiktár vodou, že by se smil ten olej nebo aspoň většina oleje?

Jinak na čištění je tam přiloženo asi 6 těch tampónků. A z lékárny pak tampóny Con-Zellin ster.impreg.s alkoholem, které jsounasyceny 0,5 ml izopropylenalkoholu (70 % V/V). To je zřejmě to, co píšou v návodu, že je vhodné na čištění.

Na wikipedii je, že Isopropanol (též 2-propanol, 1 propanol, isopropylalkohol, izopropanol, izopropylalkohol, iso, isopro, IPA) je bezbarvá, hořlavá, silně páchnoucí kapalina. Je relativně netoxický a rychle se odpařuje. Proto se široce používá jako rozpouštědlo a jako čisticí prostředek. Isopropanol se používá jako odstraňovač vody pro léčbu zánětu zvukovodu atd....

Jinak mám doma taky takovou modrou desinfekční vodičku, kterou měli i v porodnici na každém pokoji. Používá se i pro chirurgickou desinfekci rukou. Je baktericidní, fungicidní, virucidní proti zaobaleným virům (vč. HBV, HIV, HCV), SARS, účinný proti adeno, papova a rota viru. Jmenuje se to BODE Sterilium a účinné látky jsou: propan-2-ol, propan-1-ol, mecetroniumetilsulfate (INN). Takže obsahuje taky ten propanol 😉 Prodávají to od 100 ml až po litry 😀
Bode vyrábí také ubrousky
http://www.lekarna.cz/bode-sterillium-dezinf-ub...

A ještě mám atnibakteriální mýdlo Dettol, ve kterém bych ten balónek mohla koupat místo v tom saponátu..

sirael4
30. čer 2010

@keminek ahoj, a ve Zborovské ho mají za kolik?

keminek
30. čer 2010

@sirael4 2343,- (nekupovala jsem to dražší s tou měrkou, kterou nepotřebuju)
http://www.epino.cz/objednavka.htm
Objednala jsem minulý týden někdy v půli a tento týden volali, že si ho můžu vyzvednout každý den dopoledne. Tak jsem se domluvila na přesné hodině, aby tam byli, protože jinak jsem si to raději měla před cestou ověřit telefonicky.
Je to v místech, kde je na rohu to kuchyňské studio Sykora, tak naproti přes silnici hned vedle dalších kuchyní Sachsenkuchen 😀 Zborovská 8, omšelý dveře a výtahem do 2. patra 😉

Jinak jsem koukala na to antibakteriální mýdlo dettol, je teda na ruce a je na něm, že účinkuje např. streptokokovi, candidě a e-coli, viru ptačí chřipky.. 😅

vivianaba
30. čer 2010

@andelka - dik za vysvetlenie polohy na 4 na balone, uz tomu rozumiem 🙂

Vcera som prvy raz vyskusala epino, manzel asistoval lebo mi stale vypadavalo, tak ho drzal zasunute. Je to takto normalne, aj vam to tak vyklzavalo? Posledne cvicenie so simulaciou vyklznutia sme robili tak ze muz robil protitlak, tvrdil ze by inak epino zo mna vyletelo.
Na prvy raz sme dali asi 6,5cm, co som celkom rada, zniesla by som aj trochu viac ale nechcela som na to ist hned tak zhurta, nebolelo to len som citila tlak a trosku palenie. Snad ta masaz hradze od 30tt ma na tom svoj podiel. Ale do 10cm este mam co robit 🙂

valentinuska
30. čer 2010

@vivianaba na poprvé 6,5 cm? to je dobrý! já už cvičím přes týden a jsem na 6 :-/ ale času je snad dost, tak to určitě nějak ještě půjde 🙂

vivianaba
30. čer 2010

@valentinuska - neboj natrenujeme tych 10 v pohode! Mna manzel mordoval uz od 30tt masazou hradze, niekedy som mala slzy v ociach ako mi to natahoval, tak asi preto tych 6,5.

Kocky je to ok ak epino pred aj po umyjem teplou vodou a mydlom a vydezinfikujem tymi alkoholovymi stvorcekmi (con-zellin)? Alebo ho umyvate nejakym specialnym roztokom? A stale moja dilema ci pouzivat kondomy, kedze su vsetky lubrikovane silikonom. Vcera som cvicila s Durexom a trochou lubr. gelu na vodnej baze.

sirael4
30. čer 2010

@vivianaba to masáž tak bolí? ☹

andelka
30. čer 2010

@vivianaba jsi šikulka 🙂 a jo, vylítává to, taky jsem to musela brzdit, až do průměru 9. A opečovávala jsem ho stejně - omyla a potřela conzellinem.

@sirael4 prořezávání hlavičky bolí jak sviňa, takže každá příprava dobrá 😉

vivianaba
30. čer 2010

@sirael4 - ono sa to vola "masaz" hradze ale nema to nic s prijemnym relaxom ktory si clovek pod masazou predstavi 🙂

@andelka - dik, som rada ze to nevylietava len mne 🙂

akri
30. čer 2010

I ze mě vyklouzává samo. Jednou rukou držím, druhou nafukuju. A jsem zvědavá, jak ho udržím, až se dostanu na větší obvod.

bettynka222
1. črc 2010

@vivianaba ale nie na štyroch na balone 😀 to na posteli. nabalone sa hup zboka na bok a kruz panvou. je k tomu kopec info na nete a aj na predporodnom cvičení nás toho dosť naucili. a ešte mi infosky dáva jedna zlata dulka 😵
a masáž hrádze prvý tyzden bolela aj mna 😝 mm ju teda robí poriadne. som sa mu smiala že sa mu trasu ruky od toho tlaku a keď som to skúšala sama, tak som s tou hradzou ani nepohla-taká je pevná.
epino vyklzava aj mne - drží mm a sme na 12 cm - trosku sme presvihli stupnicu 😀 by som zvládla aj viac, len sa bojom výbuchu balonika 😀

zoozkha
1. črc 2010

@ani3012 Ahoj, ako som písala už predtým niekomu na podobný dotaz, ja som mala skôr opačný problém.. 😅
Mala som problém aj so zavedením menštruačného kalíška, ktorý som pred pôrodom bez problémov používala.. 😕 😉
Držím palce!!

keminek
1. črc 2010

Tak jsem po prvním epinování.. Jsem nevěděla, jestli to budu umět, protože z toho návodu jsem byla celá divá 😀 Ale jak jsem si ten balónek prohlédla a zkusila to, tak to bylo jasné hned.

Nejdřív trochu bolelo i zavádění vypuštěného balónku. Během cvičení jsem to postupně nafoukla na 6, pak při dalším pokusu zas o něco víc, pak 7 a nakonec na 8. Krejčovským metrem přeměřený průměr byl 25 cm. Malý měl hlavičku 34, navíc oproti balónku tvrdou. Tak to mám ještě co dělat 😅

Během toho nafukování jsem cítila samozřejmě pnutí, občas to trochu bolelo, takže třeba na film jsem se v pohodě dívat nemohla, ale žádný drama. Jednou jsem cítila i tlak na konečník. Ale s každým dalším zavedením už to nedělalo problém, tak jsem si vždycky mohla přifouknout o kousek víc.

keminek
1. črc 2010

@sirael4 v prvním těhu jsem nemasírovala. Zkusili jsme to jednou, bolelo to dost, tak jsem skončila, aniž bych začala 😅 Teď jsme masírovali od 36. tt. a zatím jen 4x vždy 5 min. Prvně to bolelo, ale věděla jsem, že musím vydržet. Ke konci masáže už mi to nevadilo. Třetí a čtvrtá masáž už mi nevadila skoro vůbec.. musela jsem manželovi říkat, ať trochu přitlačí (on zezačátku nechtěl moc) a i tak mi to nijak extra nevadilo, zato jeho bolela ruka 😅

A epino vyjíždí samo až moc, musím ho furt přidržovat a bolí mě z toho ruka 😖

keminek
1. črc 2010

@bettynka222 12 cm? Fíha.. 😎 😀 já trénovala prvně a jsem na obvodu 25 cm a počítám, že teď to bude záhul.. do těch 31 😖 Jak dlouho ti trvalo, než jsi došla z 8 na 12?

sirael4
1. črc 2010

@keminek a je někde popsáno jak ta masáž vypadá?

ninouche
1. črc 2010

Ahoj, chci se zeptat, jak jste kombinovaly masáž hráze s tréninkem s epinem. Já chci s masáží začít dnes (první den na md 🙂 ), mám v plánu masírovat denně (i když v návodu od olejíčku Weleda je psáno jen "3-4x týdně"), epino mám objednané a s tím chci začít v tom 36. tt. Tak by mě zajímalo, jak jste to cvičení skloubily, např. jestli je lepší mezi masáží a epinem dát delší odstup, třeba jedno ráno, druhé večer, nebo naopak třeba hned po masáži cvičit?
A ještě, předpokládám, že při epinování bude asi potřeba použít lubrikant - jaký používáte? Musí být na vodní bázi, že? Máte některá zkušenost se Starglide (http://www.starglide.cz/)? Nevím, jestli jsou na vodní bázi... Díky!

keminek
1. črc 2010

@vivianaba já to teď umyla tak, jak píšou..
Takže v teplé vodě s mýdlem trochu přifouklý balónek, pak jsem to vydezinfikovala (ty čtverečky a ještě mám to bode), nechala působit, pak jsem to opláchla ve studené vodě. Pak jsem vzala kondom a umyla ho několikrát ve vodě, aby nebyl tak přeolejovaný. Po sundání kondomu nebylo epino vůbec mastné, bylo suché. Zase jsem ho opláchla ve vodě s tím antibakteriálním mýdlem a vydezinfikovala, nechala působit a opláchla. Dělám to ve svém vlastním zájmu, protože chci, aby mi to epi-no fungovalo. A samozřejmě chci asi jako všichni, aby bylo čisté. Na tom zas bazíruju teď na konci těhu 😅 Zdravá být prostě musím 😉 Je to procedura, možná bych mohla vynechat to omývání před dalším použítím. V návodu stejně mluví jen o čištění po použití. Přijde mi to vyčištěné až až 😀

@sirael4 já jsem si ty návody normálně vygooglila na netu

keminek
1. črc 2010

Těch kondomů jsem se taky bála, tak jsem je zkusila opláchnout. A když se umyjou, tak je to v pohodě, neomastěj balónek a s nimi mi to přijde přeci jen hygieničtější (byť vyčistit by šel balónek i bez nich).

vivianaba
1. črc 2010

@bettynka222 - na balone na styroch s tym bruchom - to si neviem predstavit 😀 😀 😀 Wow ty si na 12cm? To porodis aj 5kilove babo v pohode, drzim palce! Este sa nechystas rodit?

@keminek - paradny vykon na prvy krat! Ja som vcera dala tych 7, ale dosiahnut 10 este bude drina. Dik za popis cistenia, budem kondomy tiez najprv umyvat vo vode, dobry napad. Vcera som ho len poutierala aby nebol taky mastny.

@ninouche - podla mna je fajn masirovat hradzu az do toho 36-37tt a potom uz len epinovat. Epino ti tu masaz plne nahradi a je aj ucinnejsie. Takze ja uz nemasirujem odkedy epinujem, ale vzdy po epinovani si hradzu ponatieram masaznym olejom aby sa to tkanivo zregenerovalo po epinovani. Pouzivam olej na masaz hradze Saloos. Lubrikant s epinom pouzivam najobycajnejsi z lekarne na vodnej baze - bez prifarbeni a vone.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru