EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

pajinka29
12. čer 2012

@keira no právě a ještě k tomu až tak moc, že ji museli šít tak dlouho a navíc je hodně oteklá a proto bere ta atb..taky je mi to líto, ale snad se spraví a na přešití nebude muset. Přitom se jí to cvičení tak dařilo...jo, holt někdy člověk míní a život mění...ale je štastná z malého a to je hlavní.

hany1979
12. čer 2012

@pajinka29 Jééé, já taky moc děkuju za zprávu a je mi moc líto, že se jí cvičení nevyplatilo, brala to opravdu poctivě, byly jsme takové souputnice 🙂 Hlavně, že vše dobře dopadlo, že malý je zdravý a ona se z toho snad co nejdřív dostane.

keira
12. čer 2012

@pajinka29 vsak ano, dolezite je, ze to vsetko dobre dopadlo
ale ako vidim, kazdy sme iny, kazde tehotenstvo je ine ..

a preto ma niekedy stve, ked sa vsetko tabulkuje! malo by sa viac davat na prirodzeny instinkt nasho tela

a este, ked okolo vas vsetci mudruju, ako keby to ich telo bolo 😖

krtecekmaa
12. čer 2012

@hany1979 děkuju za typ, určitě to večer vyzkouším. Ono to asi horší být nemůže...

tyrisa
12. čer 2012

Dnes jsem dala 2x po sobě 30.Ani jsem se moc nenadřela....njn,poctivost se vyplácí.Ještě at mi to k něčemu je 😝

janinous
12. čer 2012

Ahojte, holky!!! Tak už jsem taky začala, jen mám pocit, že je to nesplnitelná mise... Cvičila jsem tři rána po sobě a jsem asi na cca 19-19,5 cm.. A už s tím mám celkem problém.. Tak snad to nějak zvládnu.. Mám pár dotázků: jak dlouho asi cvičíte?? A cvičíte i ten první cvik z toho návodu?? Takové to povolování a zatínání svalů pánevního dna?? To se dělá s nenafouklým balónkem?? Pochopila jsem to správně??? Jinak teda jak hluboko ho zavádíte?? Když ho dǎm jen do půlky, mám už teď co dělat, aby mi nevyletěl ven.. A když ho zavedu hlouběji..cca do těch 2/3, tak se mi zase zdá, že mi to teda roztahuje jen ten vnitřek..a venek ne..to pak až když leze ven.. A nevím, co je správně.. No nějak se v tom ztrácím 😉 Ale věřím, že to nakonec všechno nějak zvládnu.. Jinak malá mi u toho taky strašně vyvádí...snad jí to moc neva 😉 Díky za odpovědi 🙂

dahane
12. čer 2012

@tyrisa já se nemůžu hnout z 26 cm a to si mám vzít do porodnice ve čtvrtek tašku ☹

hany1979
12. čer 2012

@janinous Ahojky, napíšu ti mé zkušenosti. Ten první cvik teď necvič, to je na posílení pánevního dna, to je buď na úplný začátek těhu nebo po porodu, teď jde o to, povolit pochvu a hráz. Zavádět nejlépe do těch 2/3, když vyklouzává, držet rukou vevnitř, když moc zalézá, tak za hadičku se snažit držet. Dobrá poloha na nevylézání je úplně na boku s nohama u sebe. A ano, když máš zavedeno, tak povoluješ vnitřek, takže zavedeš, nafoukneš a necháš chvíli v sobě - můžeš až 10 min, to já ale nikdy nedělala a pak vytlačíš a tím povoluješ hráz. Já vytlačuju hooodně pomalu. Snažím se i to tlačení rozkouskovat, jako bych už rodila, aby se hráz roztahovala postupně. A když už cítím, že jede ven sám, tak ho rukou přidržuju, aby nevystřelil moc rychle. Jednak, aby mě nezranil a pak, abych tím pomalým vysunováním tu hráz co nejdýl a nejpomaleji natáhla.Holky mají různé polohy, taky vyzkoušej, co ti bude nejvíc vyhovovat, já nakonec skončila v takovém polosedu pololehu s pokrčenýma nohama. Někdy mi balonek fakt dost vyklouzává, na to mi pomáhá dát si kolena k sobě. Zkoušej a jdi dopředu pomalu. Mě to ze začátku opravdu nešlo, začínala jsem brzy, už na konci 34tt, ale jak se blíží porod, jde to lépe a lépe, takže věř, že to půjde i tobě. Držím palce.

hany1979
12. čer 2012

@janinous Jo a ještě něco, nezapomeň na prodýchávání 😉

janinous
12. čer 2012

@hany1979 Moc dekuji za reakci 🙂 Ok, tak na ten prvni cvik tedy kaslu, to muzu delat i bez balonku, to posilovani svalstva..v podstate kdykoliv behem dne 🙂 No deset minut zavedene v sobe to mi prijde taky moc..jeste jsem cetla, ze holky uvnitr treba nekolikrat vyfouknou a znovu nafouknou.. Takze v podstate vetsinu tech cviceni se roztahuje vnitrek a ne ta hraz, jo?? Ja jsem si myslela, ze jde hlavne o tu hraz.. No mam z toho lufty!! Jak dlouho cvicis Ty?? No a s tim prodychavanim..to ani poradne nevim jak 😢 A velikost balonku asi teda uvnitr sledujes podle poctu nafouknuti, ze???

Je tu jeste nekdo, kdo teprve zacina?? Abychom se mohly spolecne podporovat a povzbuzovat na zhruba stejne urovni 😉 ??

terezka312
12. čer 2012

@dahane Taky jsem zaseklá na 26, jednou jsem dala i 28, ale to jsem se trochu natrhla, ale jen malinko. Vadí mi hlavně, že nevím, na kolik mám v sobě nafouknuto, protože počítat stisky je mi na nic, je to pokaždé jinak. Vždy se bojim, jestli už nemám moc, tak začnu vytlačovat a mám třeba jen 25 😠

kamino
12. čer 2012

Ja mam za sebou dve cviceni,vcera 20,dnes 21. Cvicim v leze,presne jak psala Hany,2/3 zasunout a roztahovat. Vytlacit a znovu. Jen mam strach z poraneni,obcas to stipne a ja nevim,jestli jeste muzu dal,nebo ne. Mam jeste dost casu,tak nespecham,strach z natrzeni je silnejsi. Zkratka stejne jako Terezka.

eicul82
12. čer 2012

Ahoj, tak já taky víceméně začínám... Dnes asi po šesté....a s bídou jsem dala 24 cm, nejlepší to bylo poprvé - to jsem jaksi haluzově dala 23 cm (je ale pravda,že předtím jsem tak 14 dní dělala masáž hráze) a potom už jen 21-22 cm, ale přišla jsem na to, že se asi moc "šetřím" 😅 Takže teď mám pravidlo každé cvičení o jedno přifouknutí víc, no ale je to boj! Vždycky při tom nejhorším okamžiku povyskočím málem až do stropu 😀 a přemýšlím co u toho porodu budu asi dělat 😀

hany1979
12. čer 2012

@janinous Ono jde o obojí, o vnitřek i hráz a vevnitř bude to mimčo dýl, tak je dobré to pořádně procvičit, že několikrát nafoukneš a vyfoukneš. Já v tom max. nafouknutí vytlačím max 2x. A pak třeba ufouknu na menší obvod, co je "příjemné" a zajíždím a vyjíždím balonkem několikrát přes hráz.A venku si zkus nacvičit sílu těch stisků, drž ten nafukovací balonek pokaždé stejně, já třeba tím ventilem k palci u ruky, ať máš pak uvnitř přehled, kolik asi máš nafouknuto. Taky to nemám pokaždé úplně stejné, ale přibližně vím a taky se řídím pocitem. Třeba stisknu tolikrát, že si myslím, že by to mělo být 29 a zdá se mi, že ještě můžu, tak ještě přifouknu a pak, kdy vytlačím, tak je to třeba 28,5. Ale to nevadí, je prostě důležité to zkoušet, najít si svůj systém a řídit se pocitem. A ze začátku nespěchat, půjde to vážně líp a líp.

kamino
12. čer 2012

@hany1979 A to stipnuti je normalni? Jinak to jde,jen mam strach z natrzeni..

dahane
13. čer 2012

@terezka312 no tak to jsme úplně stejně, taky nedokážu odhadnout kolik mám nafouknuto ☹ Takže když si myslím, že už je to fakt mazec, tak skončím a zjistím, že nemám ani 26 cm 😖 Modlím se, ať nejdu na vyvolání a v klidu si ten týden ještě můžu cvičit ☹

dahane
13. čer 2012

Já jsem sice moc nepřispívala, ale hodně jsem z diskuze přečetla a tý romči je mi opravdu líto ☹

hany1979
13. čer 2012

@kamino jojo, ten jeden, nejširší bod balonku, mě taky vždycky "štípne". Představuju si vždycky, že je to ta chvíle, kdy mala vyklouzne doktorce o dlaní a je po všem 🙂 Dokonce, co jsem se dostala nad 29 cm, už vytlačuju i s akustickým podkladem, prostě u toho "hekám", jinak mi to nejde, je to taková úleva.. 🙂S tím případným natržením nedokážu poradit, já se vždycky řídila pocitem, když jsem cítila, že tohle fakt nejde, tak jsem na vytlačení prostě trochu ufoukla. Ale možná mám "štěstí", že jsem celkově dost úzká, takže většinou, když už se mi podaří něco nafouknout vevnitř, tak ven už to dostanu 🙂

eicul82
13. čer 2012

@janinous Pánevní dno se právě nemá od 36.týdne posilovat, teď se má uvolňovat jako příprava na porod a posilování zase po porodu 😉

keira
13. čer 2012

@eicul82 a ako sa uvolnuje?
@dahane a si uz najek otv orena, ked sa bojis vyvolavania?

dahane
13. čer 2012

@keira Ne, nemám žádné příznaky porodu, jen mě straší, že je malá malinká a měří mi průtok pupečníkem, zda je dostatečně vyživovaná. Mám mít sbalenou tašku sebou, kdyby ten průtok nebyl ok :-/

keira
13. čer 2012

@dahane tak to sme na tom podobne nejak, a kolko ma mala?

dahane
13. čer 2012

@keira No minulý čtvrtek 38+1 měla odhad 2,78 kg. což podle mě není tak hrozné, ale nejmenší má asi míru bříška - o tři a půl týdne jsme pozadu.. jak jste na tom vy?

eicul82
13. čer 2012

@keira
No jak jsem to pochopila já, tak právě epinem nebo masáží hráze 🙂

keira
13. čer 2012

@dahane tak vahovo ste na tom podla mna tiez OK .. ja som teraz 41 a 2.7 sme mali tiez v tom 38
a vcera nam povedal dokor, ze tiez male brusko 😖 😠 ☹

keira
13. čer 2012

@dahane a plodovej vody mas dost?

dahane
13. čer 2012

@keira nevím, o plodové vodě mi nikdo nic neříkal 🙂

keira
13. čer 2012

@dahane no ja som len niekde citala, kedze som bola znepokojena, ze ak ma babo male brusko, zaostava vo vyvoji, ale tej vody je dost, resp ma ho co vyzivovat, ze sa nemame nejak extra znepokojovat 😖

vera_j
13. čer 2012

holky já taky tak nějak začínám, cvičím už týden a jsem na 25cm a postup mám, že každý den o 1 nafouknutí víc, prostě zavedu třeba třikrát, ale abych někam pokročila...také se snažím vytlačovat pomalu a přidržovat aby nevylítnul, cvičím v polo sedu-lehu, jak mi je to zrovna příjemné...Ta Romca me také překvapila, cekala jsem u ní porod jedna báseň a ono takhle 😒

dahane
13. čer 2012

@keira No nevím, mě spíš říkali, že měří průtok pupečníku, zda mu jde dost živin z placenty.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru