EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

palenda
6. led 2009

ciapocka - já teda balonek tlačím, ale jde mi ven celkem dobře

akaji - myslím, že to má cenu začít ještě cvičit - za 14 dní se dá fakt nacvičit klidně na ten průměr 10cm... ono se to zezačátku zdá fakt nemožné, ale pak to jde
Určitě si kup ten lubrikant - seženeš ho určitě v lékárně, drogerii nebo sex-shopu - ale musí to být lubrikant na bázi vody (nesmí tam být olej) - já mám např.Durex ... v podstatě by to měl být lubrikant, který jde použít s kondomem, ale radši to pročti než koupíš. Olej se na ten balonek použít nesmí, aby se nepoškodil

Samicka - dnes jsem byla na USG na přeměření a jsem fakt ráda, že jsem natrénovala na víc jak 30, protože prcek má průměr hlavičky 9,6 cm, obvod přes 33cm, odhad hmotnosti 3,85 kg ... a to mi doktorka řekla, že jsem stále otevřená max.pro špičku prstu 😠

akaji
6. led 2009

Palenda: a ako presne s tym trenujes ? vedela by si mi to popisat ? nafuknes balonik vo vnutri a vytlacis ho cez hradzu len, alebo si ho vo vnutri nechas dlhsie a trenujes svaly panvoveho dna, alebo ako ?

nelinkav
6. led 2009

Akaji, přidávám se k Palen, určitě ještě potrénuj, i kdyby ses nedostala na ten největší průměr, pořád lepší mít natrénováno aspoň něco (lepší třeba 2stehy než 16,že).
Já nafouknu balonek vevnitř, chvíli nechám, pak vytlačím, kdybych to teď v těch větších rozměrech měla tahat silou zvenku, tak tu hadičku asi utrhnu.

ferinka
7. led 2009

Holky tak už jsem kontaktovala prodejce,ať mi pošlou fakturku a jdu do toho taky,jsem na to mooooc zvědavá,jsem v 30tt, tak to budu mít akorát 🙂

effi
7. led 2009

ahojte holky, drzim vam vsem palce, taky planuju potrenovat s epinem, ale jeste mam nejakou dobu cas. nebudete nahodou nektera epi tak do mesice prodavat??
kdyztak ip pls

palenda
7. led 2009

feri - to budeš mít epi-no doma dost brzo - chceš začít trénovat hned nebo počkat až do toho 36-37 tt? Ale myslím, že jsi udělala dobře! Já jsem fakt ráda, že jsem do toho šla - cítím se tak nějak víc připrvená na porod a doufám, že budu bez nástřihu (nebo aspoň bez nějakého většího).

ferinka
7. led 2009

No začnu někdy kolem toho 35-36 tt,já to mám tak brzo,ať to můžu doma zkoumat a psychicky se na to připravovat... 😀 😀 😀

tannawe
7. led 2009

ahoj holky,chci se zeptat,kdo mate vic deticek pouzivaly jste epino i pri dalsi tehu? ja jen jestli ma smysl do nej jit pri tretim tehu... 😅 😕 ,ale rikam si,ze uz to od predchozich porodu nejaky patek bude, ze by to asi stalo za to. Poctive jsem zacala diskuzi cist od prvni strany, tak jsem na treti... 😀

palenda
7. led 2009

tannawe - taky jsem poctivě pročetla celou - tak jestli se tím prolouskáš, tak myslím, že psaly holky, co ho používaly při 2.těhu

petja
autor
8. led 2009

Čauky Tanawe,

a předchozí porody skončily nástřihem? Pokud jo,tak bych neváhala a pokud ne,tak bych do toho stejně šla...třeba zakoupit od nějaké maminy,co už epi-no nepotřebuje a dá ho levněji,nebo někde mají i na půjčení porodní asistentky a tak...
Mám fakt radost,že se diskuze tak rozjela a osvěta jak předejít nástřihu funguje! Přesto všechno uvažuju,že pošlu info o epi-no do pár časopisů pro budoucí maminy,protože být potrhaná,ač je porod fyziologický je fakt zbytečné!!!

ferinka
8. led 2009

Petja: to je pravda,že to nenajít tady,tak o epinu nemám ani potuchy 😖

kyri
8. led 2009

ciapocka: tak v čr se epino půjčuje maminám, co si ho nechtějí/nemohou koupit. dělá to unie porodních asistentek. dá se jen vyměnit ten balonek. což mi přijde v pohodě...
navíc na tom silikonu, kor umytým a vydezinfikovaným se bakterie asi nenamnoží. nepřijde mi na tom nic nehygienickýho - i když já si taky koupila nový... 😅 (ale to hlavně proto, že nevim, jestli ho třebas ještě někdy nepoužiju 😉)

ad moje pokroky - palenda - jsem na necelých 8 cm. a teda vždycky z toho mam poloviční trauma, když si vybavim, jak naostro to bude větší a "doopravdy". uvnitř je to pohoda, to bych nafoukla třeba 25x, ale přes tu hráz to děsně štípe 😝 😝 😝

tannawe
8. led 2009

petjo ano, u obou deti byl nastrih, u prvniho mam dojem dost zbytecne. U druheho /hosicek mel 4 kg uf.../uz si tak jista nejsem, ale asi to bylo potreba, i kdyz bych se hadala...takze mam dve jizvy, nekdy docela dost boli a rikam si, jestli je cesta jak se tomu peklu pak v sestinedeli vyhnout tak bych do toho sla!! 🙂

kyri
8. led 2009

akaji, rozhodně trénuj, i kdyby to bylo jen týden před porodem, tak to má smysl. a při porodu budeš oblbnutá hormonama, co tlumí bolest, navíc se ta hráz hodně změkčí a mimi bude taky trochu "namazaný" 😀 takže to dáš 😉
... v tom návodu k epínu je celkem dobře popsaný, jak se s tím dá nejlíp cvičit

já bych bez lubrikantu nebyla schopná ani náhodou - mažu starglidem od lavery (je to na vodní bázi, navíc "bio" a "eko" - takže člověk neriskuje, že do sebe dostane nějakou jedovatou chemku 😉 maj ho třebas tady: www.branakdetem.cz)

tanawe: taky mi hojení jizvy v 6nedělí přišlo jak peklo - a to mě zašil dr. hodně dobře, na to, že mě střihli blbě a já se při tom ještě trhla 😝 něco takovýho dalšího už výžně nechci - takže bych do toho šla - ono je to možná dobrý i na to, že člověk dole získá víc citu, jak tlačit, aby se moc nezmrzačil 😅 ...

dod
8. led 2009

Ahoj EPIŇAČKY!!!!

Mám na světě Jakoubka :o) narodil se 3.1. s mírami 3730 g, 52 cm a obvod hlavičky 36 cm.
a NEJSEM nastřižená, mám jen nějaký ten steh mimo hráz, ale minimálně a jen proto, že jsem z těch ranek krvácela trošku víc a takhle to rychleji přestalo.

nacvičila jsem na průměr 26cm, takže asi určo musí fungovat i hormony. Já pak cvičit přestala, protože jsem u toho ěpinil a a měla jsem strach, takže asi týden před porodem už jsem to vzdala...
ale dobře jsme dopadli!
Mějte se krásně a přeji vám rychlé porody ( ten můj od příjezdu do porodnice trval 4 hodiny) - doporučuji pít MALINÍK a hodná miminka!!!!

palenda
8. led 2009

dod - super!! Moc gratuluju k narození Jakoubka a taky, žes to zvládla takhle perfektně! A díky i za povzbuzení.
Já doufám, že už to přijde brzo, včera mi odešla hlen.zátka, břicho dost tvrdne, občas i bolestivě, tak uvidíme 😉 , natrénovanáno mám v pohodě na 31, na konci cvičení dám i 33 cm. Víc už trénovat nechci, jen udržuju

nelinkav
10. led 2009

Dod, přidávám se s gratulací ke zdravýmu miminku i k min.poporodním poraněním 😉 Docela jsi mě potěšila, že i trénování na míň cm má smysl.
Já teď cvičím tak obden, dám to ke konci na těch 31cm, ani už to nebolí, ale víc se mi trénovat nechce, zvlášť, když se zrovna necítím dobře, tak svý tělo nedráždím.

kyri
10. led 2009

dod, gratulace! 😵

... to zní skvěle, že epino hezky zafungovalo.

nelinkav
10. led 2009

Kyri, jak jsi na tom, jde to líp?

palenda
11. led 2009

Ahoj, já teď moc netrénovala - tak dnes aspoň párkrát nafouknu 😉 Jen se začínám bát, aby Víťulka nebyl moc velký (odhad hmotnosti minulé úterý 3850g) a nemusel jít CŘ ... no, nebudeme myslet hned na nejhorší 🙂

akaji - tak co, zkusila jsi sehnat ten gel a trénuješ? Jestli sem chodíš, tak napiš, ať víme, jak jsi na tom 😉

kam
11. led 2009

Ahoj...... chci se zeptat zda tu některá z vás nechce prodat EPI-NO.... 🙂 klidně mi napište do interní pošty.. děkuji 🙂

akaji
12. led 2009

ahojte

no, trenujem 2 krat denne teda, ten navod som ani necitala, ani sa mi nechce citat to, takze trenujem tak nejak podla pocitu.... a je pravda ze ta hradza povoluje... v uvode ma boleli aj 4 cm, teraz dam tych 6 uplne bezbolestne a 8 s trochu neprijemnym pocitom.... uz teda viac nez 8 teraz, 8 cela nieco, takze sa tesim... a ono je sranda, ze cim sa to viac roztiahne, tym sa to viac stiahne.... som myslela ze ked budem trenovat denne s balonikom, ze ju budem mat ako branu do sveta roztiahnutu, ale opak je pravdou... je stiahnutejsia ako kedykolvek predtym..

len mi robi problem nafukovanie balonika ;) lebo sa snazim pocitat si kolko krat balonik stlacim ale vzdy mi to inak vyjde, niekedy 25 stlaceni a 30 stlaceni je presne , ten isty priemer, takze sa mi to tazko pocita.. ale inak fajn... pokusim sa natrenovat aspon na tych 10 cm, dufam ze to stihnem, ale ked som si nafukla balonik na 10 cm, tak sa mi to naoko uz naozaj zda byt dost velke.. rozdiel medzi tym 8 cm a 10 cm je strasne velky a stale si myslim ze uz to dalej snad ani nepojde (teraz to uz ide pomalsie, ze kazdych par mm uz musim vyslovene vydriet)
a tiez ma nebavi ze hoci trenujem denne, kym vytlacim to denne maximum (co je dnes nieco cez 8 cm) tak musim predtym 15 minut trenovat s mensimi, ze keby hned na uvod nafuknem balonik na 8 a vytlacim, asi zomriem... tak to tak robim ze najprv 4 par krat, potom 5 par krat, potom 6 par krat, potom 7 a potom 8.... zajtra skusim pridat aspon pol centimetra, co to urobi

co sa tyka gelu, kupila som gel nejaky v lekarni, ze na baze vody, neparfumovany a tak, ale ked citam zlozenie, su tam nejake sialenosti typu pantenol a este cosi, aj ten gel tak divne smrdi, takze netusim ako velmi je to bezpecne pouzivat ... pure lubricant gel (ale v zlozeni je aj ze sodium lactate, sodium benzoate a take kdeco, co mne nic nehovori, tak neviem... ale bez toho gelu by to naozaj neslo asi

a este ak sa smiem spytat, ako si meriate tie priemery ? cverinkou ?

palenda
12. led 2009

akaji - to je super, že děláš pokroky!!! Neboj, však ono to půjde a i kdyby to mělo "jen" zmírnit porodní poranění, tak se to vyplatí!! Jinak já taky na začátku trénování nikdy nedám ten největší průměr.

Ten počet stisknutí při nafukování se fakt může lišit, záleží na tom, jak silně zrovna stiskneš, to jsem brala spíš tak orientačně - a na určení průměru jsem já používala to přiložené měřítko, ale vždy na konci trénování jsem ten největší obvod změřila krejčovským metrem (kolik to je přesně na obvod) -myslím, že to je přesnější než ta šablona

Jinak my s Neli jsme trénovaly obě tak, že balonek zavést ze 2/3 do pochvy, pak nafouknout, nechat několik minut, vytlačit (nebo lehce vytáhnout) ... já teď trénuju už jen tak, že zavedu, nafouknu a během chvíle vytlačím, protože už mě dost tlačí uvnitř na čípek

petja
autor
13. led 2009

Holky možná už je to na vás moc velká alternativa,ale na tyto stále bolavé a citlivé jizvy po epizotomii bych vám doporučila zkusit derivační koupele o nichž si můžete přečíst na netu,stačí,když zadáte derivační koupel...Stojí vás to 10 min.denně a je to detoxikační metoda vodou...

kyri
14. led 2009

petjo - derivačky na jizvy? to jsem ani netušila, já myslela, že jsou "jenom" očistný 🙂

nelinkav: no, dám 8, ale po 2denní pauze. včera jsem taky foukat nestihla, tak dneska zas budu. snad to na těch 8+ vytáhnu...

- už jsem o epínu mluvila se 2 PA, moc to neznaly, tak se ptaly, co to je (mam to v porodním plánu, že nechci nástřih, a že cvičím s epínem), a když jsem jim to popsala, tak byly děsně nadšený - že si to neuměj představit, ale že je to neskutečně boží vynález, protože spousta mamin prostě ve finále neví, jak tlačit, zatímco takhle se ta oblast krásně nastimuluje + to menší poranění. no, fakt se jim to líbilo 😵
(jedna "rodí" asi 3 roky, druhá 8 let, takže už těch porodů viděly hezkou řádku...)

palendo, prcek taky může mít o 400g míň, než je odhad - tak se neboj. navíc, pokud nafukuješ, tak i 4kg mimčo porodíš celkem v poho... (pokud teda nemáš nějak extrémně úzkou pánev)

tanuki
14. led 2009

jé, tak jsem nakoukla do alba ledňáčků a co tam nevidím. No, i to se stává... 😉

22) palenda (Míša) porodila císařským řezem ve středu 14.1. v 7:50 hod chlapečka Vítka, míry 3950 g a 52 cm.

novako
15. led 2009

Dod: Oooobrovská gratulace!!!!!!!!!!! Jsi šikulka!!!! 🙂

Palendo: I když to asi nevyšlo podle Tvých představ, hlavně, že jsi Ty i Vítek v pořádku!!!! Moc blahopřeji!!!!

nelinkav
15. led 2009

Jo, Palen se bohužel nakonec natrénování nepodařilo využít ☹ Ale hlavně že jsou oba v pořádku...
Jsem zvědavá na sebe, jestli to půjde normálně - mám natrénováno nakonec na 33,5cm, jak jsem tak hledala, tak průměrnej obvod hlavičky je asi 34-35cm. Mno, uvidíme.

Kyri, moje PA epi-no znala, když jsem řekla, že ho chci používat, tak se smála, ať to nedělám a že si budeme muset promluvit. Promluvit si chtěla za nějakých 650,- (ač konzultace měly být v ceně kurzu), takže jsem rande zrušila a nakonec jsem se rozhodla jít i k porodu radši bez ní, páč jsme si asi nesedly.

akaji
15. led 2009

ahojte
tak ja uz vytlacim v pohode (cez hradzu) 9,5 cm, co zodpoveda obvodu hlavicky cca. 30 cm
a dala by som aj viac urcite ,citim to tak teda, ze to nie je strop fyzicky ktory som schopna dostat cez hradzu
LENZE
uz nedokazem asi dalej, aj toto uz je na hranici, lebo neudrzim ten balonik v sebe... nafuknem ho na tych 8, co sa da vydrzat, potom dofuknem na 9,5 s tym ze je to taky tlak neskutocny ze nedokazem do troch naratat ani ked mam nafuknutych 9,5 a musim si ten balonik rychlo vytiahnut, lebo ten tlak neviem vydrzat
je to normalne s tym ze ten tlak je taky silny ? ze uz ani nejde o tu hradzu v mojom pripade, ako skor o ten nevydrzatelny tlak a stale je to tak, ze kym sa k tomu 9,5 prepracujem , trva to aj 15 minut

ja asi nieco robim zle mam taky pocit

palenda
21. led 2009

Ahoj holky ... tak jak jste už tady psaly, nakonec jsem po 24 hodinách kontrakcí, otvírání se a tlačení porodila císařským řezem 😒 ... ale byla to jediná možnost, protože malý špatně rotoval hlavičkou do porodních cest, takže vytlačit ho nešlo. Jinak měl obvod hlavičky 35 cm, což bych myslím zvládla bez nástřihu nebo s minimálním nástřihem, bohužel - nevyšlo to!

Epi-No budu tedy prodávat, kdyby měl někdo zájem, napište do IP, domluvíme se. Používala jsem ho cca 2-3 týdny, desinfikovala jsem ho a pečlivě omývala. Není nijak poškozený.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru