EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ratatooy
16. zář 2010

@e295 tak s narkozou můžu říct že mám dobré zkušenosti zatím,normálně jsem byla vždycky hodinu po narkoze vzhůru a běhala jak čamrda,když to šlo ale po laparoskopii to šlo no a při ivf to ani nepočítám to jsem, se vzbudila a už sem mazala a říkala jsem sestře že to chci taky doma mít takovou narkozu 😀

volina
16. zář 2010

ahoj - tak jsem se pro jistotu vice informovala o tom umelem vyvolani - a ono to zas takova hruza nebude. aspon je jistota, ze to manzel stihne a nebudu tam sama 😉 navic vsechno lepsi nez ohrozeni ditete - kdyz je v brichu moc dlouho, zacne selhavat obeh pry. dopecena uz urcite je, tak je to asi jedno...uvidime, mame jeste tyden...mejte se pekne!

e295
16. zář 2010

@ratatooy 😀 to seš dobrá. Každej to asi snáší jinak. Já teda po klas. narkoze měla vždycky pěknýho motáka. Teda kromě tehdy u OPU při IVF, to byla jen slabá a kraťounká. Ale není nad to být u toho, když se mimčo narodí a hned hovidět. Pak mi malýho položili tvářičkou k tváři a docela dlouho nás nechali tulit. Takže šití nebylo ani tak dlouhý. Ale přeju ti, aby si to mimčo rozmyslelo a mohli jste rodit normálně, aby se cvičení s epinem zůročilo 😉

pele
16. zář 2010

Ahojte baby, tento tyzden som zacala cvicit aj ja. Zatial 3krat, stale som pridala 2cm. Ale nie som si ista, ci cvicim spravne. Epino nafuknem vo vnutri, kym to ide. To je ok. Potom ho vytlacam alebo nechavam vyjst a tam v jednom mieste citim hrozne neprijemny tlak. Ani nie na hradzi, ako vo vnutri. Myslim, ze vtedy vychadza ta najsirsia cast balonika. Snazim sa ho pridrzat, ale je to tak neprijemne, ze to proste nevydrzim, uvolnim ho a ono strasne rychlo vyleti. Mrzi ma, ze potom na tej hradzi velmi dlho nepobudne. Zaroven to, ako rychlo vyleti, asi nie je dobre, ze? Bojim sa, aby som si takto neublizila, vtedy ma to aj zaboli. Neviete mi poradit, ci je to normalne, alebo co robim zle? Vdaka!

antoaneta
16. zář 2010

Holky prosím, která provozujete i masáž hráze, používáte rukavice? Já bych raději chtěla, kvůli větší hygieně, ale nevím, jaké si pořídit. Ptala jsem se v lékárně a tam se mě zeptali, jestli jako jednorázové, nebo sterilní. A já řekla asi ty sterilní. Tak mi prodali poslední kus. Jsou to jedny rukavice zabaleny v papírové obálce, pravá a levá zvlášť.
No a přiznám se, že nevím, jestli jsem si je navlékla správně 😕 byly tak jako do půlky ohrnuté a já nevěděla, jestli je jako úplně ohrnout - jako obrátit, nebo to tak bylo nachystaný, jen pro snažší navlékání. A jsou takový jakoby trochu zapudrovaný. Na nich je pak napsaný - před použitím odstraňte za aseptických podmínek zaprašovadlo k minimalizaci nežádoucích reakcí. Tak nevím ani co to znamená, měla jsem je jako oklepat, nebo co? Měla jsem z toho trochu strach, tak jsem stejně tu oblečenou rukavici opláchla pod vodou, aby mi to tam dole nezpůsobilo nějakou neplechu. Jo a taky mi byla ta rukovace nějaká moc velká, skoro na dvě ruky. Je jen jedna velikost, nebo se prodávají i menší, nevíte? A prosím jak na to? Jsou vůbec tyto rukavice vhodný, nebo jaký si mám pořídit, měla jsem koupit ty jednorázový? Ale tyhle jsou taky ne? Prosím, asi se ptám na úplnou kravinu, ale prosím poraďte mi 😅 Děkuji.

eveluska
16. zář 2010

@antoaneta jezis neblazni, staci mit urcite umyty ruce 🙂 jestli chces bejt opravdu opatrna a mit maximalni hygienu, tak muzes pouzivat antibakterialni mejdlo a treba i ten antibakt. gel, ale rukavice jsou myslim blbost, kazdej dr. ti rekne, ze to neni uplne sterilni prostredi, ze muzes normalne i sex atd. a staci normalni cistotnost 🙂

verondza
16. zář 2010

@antoaneta zdielam eveluskin nazor. a to, podotykam, som teraz fakt maximalne opatrna, aby som nedostala kvasinky! skor by som sa asi bala, ze si tam nieco privodim prave tymi rukavicami 🙂 .

antoaneta
16. zář 2010

@eveluska to, jo, kdyby šlo o mě, tak bych si jen s umytýma rukama vystačila. Ale já si to provádět stejně nezvládnu, protože tam porádně nedošáhnu. Ale jde o mého manžela. Asistentka na kurzu, nám to teda automaticky takhle řekla, nebo teda doporučovala, zvlášť pokud má nějaký upracovaný, mozolnatý ruce, se záděrama a tak. A to je přímo příklad mého manžela. Celý týden, pracuje rukama na montáži a ty je ruce teda zrovna hezky nevypadají. Tu černotu v těch článcích nemůže ani umejt mýdlem speciálním přímo na to, takže ikdyž bych ho drhla antibakteriálním mýdlem, což je i to jeho, tak stejně tu jeho týdenní dřinu z nich nevydrhnu. Takže si myslím, že je celkem jasný, proč nechci aby mi tam dole s nima bez rukavice něco masíroval 😔 nějaký zánět, nebo problémy si prostě přivodit nechci a on mě taky ne. Chci potom pokračovat s epinem. Takže tak.

eveluska
16. zář 2010

@antoaneta aha, tak to jo, tak bych klidne koupila takovy ty jednorazovky baleny v krabici, co maji v lekarnach nebo napr. i v obi a ty pak navleceny bych umyla mydlem a je to myslim uplne ok 🙂 tak hodne stesti s masazi i s epinem 🙂

antoaneta
16. zář 2010

Holky tak já koukala ještě na internet jestli vážně nejsem jen taková cíťa, a stejně tak jako o tom mluvila a doporučovala asistentka na předporodním kurzu, tak jsem to vyčetla i na tom netu. Buď dobře umýt ruce, i za nehtama (což bych provozovala já, pokud bych si tu masáž zvládla udělat efektivně sama) a nebo použít jednorázové rukavice (a to v případě mého manžela, který ty ruce nemá úplně o.k.).

vafle
16. zář 2010

ok takže sterilní rukavice se oblíkají tak že chytneš tu složenou manžetu tak že holou rukou šaháš jen na vnitřní stranu a tu druhou oblečeš tak že tu už oblečenou ruku strčíš pod tu manžetu z vnější strany....jde o to at si neznesterilníš tu venkovní část.....ale tak pro takové domácí použití to je celkem jedno.....jinak rukavice mají číslování na ženskou malou ručku jsou cca 6 pak dále 6 a půl, a na chlapa bych řekla že určitě aspoň sedmičky..
ten pudr by měl být jen vevnitř takže venek rukavic v žádném případě neumývej......

ty druhé rukavice co ti chtěla prodat tak ty se prodávají v krabici po cca 100 ks....a nevím jestli by ti stačily když jsi tak náročná 🙂 používají se pro ochranu zdrv. pracovníků např. při odběrech krve....u porodu pak třeba na výměnu vložek....

¨lékaři když vyšetřují používají ty co jsi měla ty....sterilní

kdyžtak piš do ip

antoaneta
16. zář 2010

@eveluska já si to myslela, že jsem měla koupit v lékarně ty druhý, takový ty v té krabičce. Buď je koupím tam, nebo kouknu i někam do drogerie, nebo jak píšeš. Normálně bych to neřešila, ale překvapily mě ty sterilní rukavice, který jsem si koupila včera. Takový jsem ještě neviděla a nevěděla jsem, co si s nima počít. Proto ten dotaz. Chtěla jsem vědět, jestli někdo nemá s nima zkušenost. Ale už letěly do koše a podruhý je kupovat nebudu.

lenulab
17. zář 2010

@antoaneta já mám stejnej problém, manžel má taky dost poničený ruce z práce. Bude mi muset pomáhat se cvičením s epinem, protože já už si tam ani nedošáhnu ☹ (bude asi balonek držet na hrázi a já budu přifukovat 🙂 ) dneska začnem, tak uvidím.... U tohoto asi rukavice pouřívat nebudem, ještě se rozhodnu... Taky si k tomu cvičení s epinem chci přidat masáž hráze, a tam už je to horší, takže budem používat rukavice ty v té krabici po 100 kusech, ty obyčejný, jestli se to tak dá nazvat 😉 Snad jsem trochu pomohla 😉 😉

verondza
17. zář 2010

tak uz mam kupeny ricinovy olej! ak sa do stredy nepodari, skusim kokteil. ja uz mam dva dni take kontrakcie, ze som si myslela, ze epino uz nevytiahnem. ale prave som sa rozhodla, ze idem zas poepinovat, lebo tieto cvicne kontrakcie mozu este trvat veeelmi dlho...

verondza
17. zář 2010

tak som dnes dala rychlovku a ked som na konci odmerala balonik, mal 33 cm 🙂 . to by som si nikdy netrufla ani duuufat, ze sa mi podari..! no, tak ja uz chcem len stastne porodit. verim, ze epinovanie zuzitkujem. ak ma nakoniec aj tak budu musiet smiknut (alebo to urobia preventivne),tak budem velmi smutna..

terryfox
18. zář 2010

Pokud byste měla některá zájem, prodám Epi-no, inzerát najdete tady v bazaru v kategorii Jiné pro maminky a těhotné 🙂

foogy
18. zář 2010

@terryfox Teri a pomohlo ti? Jaký jsi vůbec měla porod?
Já bohužel sílu epina nepoznala, pač jsme šli nakonec císařem. Ale ten pocit v těhu, že cvičím s epinem a připravuji se na porod, byl bezvadnej!

terryfox
18. zář 2010

@foogy Hani, no já nevím, pomohlo/nepomohlo 😅 Nakonec jsem se mírně natrhla, měla jsem asi 3 nebo 4 stehy jen na kůži, žádný šití v hlubších tkáních. Matěj se na svět dral s ručičkou vedle hlavy, tak byl obvod poněkud zvětšený 😖 Natrénováno jsem měla těch 10, tedy 31cm, malej měl obvod hlavy 35 cm + ta pacinka... dokonce si kvůli tomu při porodu zlomil klíční kost, ale to už je naštěstí zhojeno, ti prcci jsou hned jako noví 😉 Nejprve mě štvalo, že mi tedy nepomohli a nestřihli mě, ale asi je prý lepší se trhnout, než nástřih 😕 Epiziotomie je totiž vždy porodní poranění II. stupně, protože jde nástřih i do svalu. Já mám naštěstí jen poranění I. stupně (pouze kůže), tak doktor asi věděl, proč nestříhat 😀 Viz toto:

Poranění hráze bývají rozdělena podle své hloubky na:

Ruptura 1. stupně - zasahuje kůži a pojivovou tkáň.
Ruptura 2. stupně - kromě toho zasahuje i hlouběji ležící svalovou hmotu hráze.
Ruptura 3. stupně - zasahuje i anální svěrač.
Ruptura 4. stupně - prochází napříč análním svěračem.

Holky tady v diskuzi mi psaly, že si myslí, že epi-no pomohlo, páč jinak bych prý porod s rukou u hlavy asi odnesla mnohem víc 😉

suik
18. zář 2010

@terryfox tak to asi epino pomohlo hodne, kdyz je tam i ruka, je to napytel, to je dobry vysledek, rekla bych 😉

no jinak jdu ohlasit jak jsem dopadla ja. Vytecne. Bez poraneni! kdyz nepocitam odreninu nebo co uvnitr ale ani o tom nevim. Nacviceno jsem mela 30, dala jsem to jen dvakrat, po poslednim cviceni mi rupla voda. Hlavinku jsme mely 34. Takze epino muzu jen a jen doporucit, takze ted budu otravovat kazdou tehuli aby cvicila 😀

Hodne mi ale pomohla tepla voda, rodila jsem totiz do vody a tam se macerovala asi sest nebo sedm hodin a pak taky jsem cejtila PA jak tu hlavicku brzdi a jakoby tlaci zpatky nebo co, a rikali mi kdy mam talcit....tohle vsechno ai hralo svou roli, ale docela se vsichni divili, ze jsem nezranena 😀

No a ten pocit potom, to je k nezaplaceni, mam po porodu vlastne 5 dni a jsem jak lanka. Takze jsem uz docela ciloucka u muzu u male hned dobre fungovat, ale moc to nehrotim, mam doma manzela a taky mala toho moc nepotrebuje, i kdyz je kolotoc.

Takze pekne cvicte, vyplati se to!

suik
18. zář 2010

koukam, ze tu resite rukavice, to me teda nenapadlo, ja si jen poradne vydrhla ruce, ale ted jsem si koupila v lekarne desinfekci na ruce, meli jsme to v porodnici, je to raz dva suchy.

suik
18. zář 2010

teda ne ze bych nebyla trochu rozlamana, to bych zase kecala 😀
Panev bude taky treba trochu zpevnit.... na to jsou nejaky cviky, neni to to zapinani a povolovani svalu vevnitr, tech sveracu? Odkdy se to muze cvicit?

Jsem premyslela, ze bych epino vyuzila i na toto, ale nevim, jakej to bude mit efekt, kdyz tam nemam ten tlakomer.

suik
18. zář 2010

@verondza pokud uvidi, ze je tkan pruzna, tak by nemeli...a meli by to poznat, ale znas to 😖
drzim palce.

@terryfox urco to pomohlo, kamaradka to mela taky a byla sita silene, skoro se trhla az k zadku, trauma po porodu a i plastiku.

ona ta hlavinka myslim nejde celejma 34 cm, ja si sahla dolu (manzel se pak smal, jakej jsem u toho vydala zvuk, jako vypisknuty je 😀 ) a krom vlasku jsem ucitila i ze ta hlava je hodne divne do spicky a tvarove pripomina polorozevrenou bukvici potazenou kuzi 😅 , uvlastni, dost me to prekvapilo.

lenulab
18. zář 2010

@suik moc gratujulu k pohodovýmu porodu. Snad ho i já prožiju aspoň trochu v pohodě....
Já jsem začala cvičit s epinem včera a první pocity byly zvláštní, ale asi po 10 minutách jsem si zvykla a bylo to v pohodě 🙂 Vlastně jsem se s tím chtěla prvním cvičením jen seznámit, nafoukli jsme to s manžou jen asi 4x a zvykala jsem si, dnes už to zkusíme víc 😉

ratatooy
19. zář 2010

@suik ona se ta hlava miminkům protáhne do špičky a nějak se překryjí lebeční kosti takže je hlava o trochu menší než když se jde domů

suik
19. zář 2010

@lenulab hodne stesti pri cviceni, me to napoprve moc neslo.

@ratatooy jj, to je ono, ale srovnala se hned, kdyz jsem ji mela na rameni, uz to bylo normalne.

lenulab
19. zář 2010

@suik Díky, snad to svládnu...
Při včerejším teprve 2. cvičení jsem objevila na balonku trochu krve ☹ ☹ Víc už jsem naštěstí nekrvácela. Kdyby ano, tak jedem do porodnice! Asi mi tam praskla nějaká žilka... Jen mě překvapuje, že se to stalo tak na začátku ☹ Uvidím dnes a kdyžtak si dám pauzu...

zuzanecka81
20. zář 2010

@lenulab já právě zatím cvičím jen ob den - zatím teda 3*. páč mám strach, abych si ze začátku neublížia, páč pak se to cvičení musí přerušit a začínat zase opatrně na malém obvodu.
jinak hlásím, že jsem naposled dala 7,5cm! a zajímalo by mě, kolik je tak potřeba mít natrénováno na porod KP - to mě čeká, mimi se neotáčí...

volina
20. zář 2010

zdravim vsechny - jsem uz 41plus2 a porad nic - uz jsme na ctvrtek objednany na indukci, pokud se to stale nepohne samo. uz pres tyden mam stejnej nalez: vsechno pripraveny, hrdlo na prst otevreny, hlavicka uplne dole - a porad nic!!!uz mam plny zuby i tech babskej receptu 😖
nacviceno je, tak uvidime...sem uz fakt zvedava...pak dam vedet!
mejte se

ratatooy
20. zář 2010

@volina tak to je mazec taková doba to už by se mohlo pohnout samo 😲
@zuzanecka ty chceš teda fakt rodit normálně i KP?toho se bojím jenže mě ani nenechají,doufám,ale jinak si myslím že nacvičeno na to musíš mít stejně jak když to je normálně,zadeček je menší a největší část půjde nakonec,si aspoň teda myslím.

miriamkaaa
20. zář 2010

ahojte dievčence, chcela by som sa vás opýtať, či sa vám nestalo pri cvičení s epinom, že z vás vytiekla priesvitná tekutina, bojím sa, či mi neodteká plodová voda alebo čo to je?? Nezdá sa mi, že by to bol výtok, lebo to je riedke ako voda, presne ako voda. Je pravda, že dneska som sa kúpala, tak možno z toho bola voda, ale to isté sa mi stalo aj včera, tak začínam mať trochu strach. poraďte pls

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru