EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

chaarleene
5. kvě 2010

holky, tak to o "vjezdu do pískovny" je pěkná kravina, dneska jsem byla na kontrole po šestinedělí a ty zrcadla jsem teda sakra cítila 😅 takže návrat ke stavu před těhotenstvím...

a co se týče klystýru - je to rychlejší než yal, PA mi říkala, že yal účinkuje déle... ale mně nestihli udělat ani ten klystýr 😅 bála jsem se, že se na sále pofiknu, ale nestalo se tak...

fraal
5. kvě 2010

Ahoj holky, vím že je to možná brzo se o to zajímat, ale už to tak pomalu omrkávám - taky uvažuju o EPI-NO a po tom co jsem si tu u vás pár stran zpátky přečetla, tak do toho asi půjdu. A fakt mě točí, když tu čtu jak někteří lidi co o tom nic neví a nejspíš o tom ani neslyšeli, tak někoho straší takovýma kravinama - asi se bojí přiznat nevědomost, ale kdyby radši byli potichu než fakt někoho strašit a navíc když jde třeba o doktory nebo sestry, tak to mi fakt rozum nebere 😀

majka12
5. kvě 2010

Ahojky,
chci vás povzbudit. Také jsem používala Epi-no a porod proběhl bez komplikací a bez nástřihu a neměla jsem žádné porodní poranění a to si malý strčil ke krku ručičku. Měl 50cm a 3450, takže normální miminko. V porodnici z toho byli všichni paf, jak to krásně šlo a že jsem bez nástřihu 🙂 🙂 Dokonce jsem pak epino přinesla a doktoři a sestry se chodili na ten zázrak dívat 😀 😀 Měla jsem natrénováno na 29cm a víc jak týden před porodem jsem netrénovala, protože mi bylo hrozně blbě, takže fakt to funguje 😉 😉 😉

fraal
5. kvě 2010

a k tomu klystýru - já osobně zkušenost nemám, ale sestřenka říkala, že to bylo super a že ji to krásně uvolnilo a že by si na to prý klidně zašla i normálně 😀 a můžu se ještě pro jistotu zeptat: to Yal to je ta tableta co se dává místo klystýru?

bara.c
5. kvě 2010

Ahoj holky, doufám, že se můžu přidat. 🙂 Já jsem teď 38.tt a Epinkuji zhruba 2 týdny - tak ob den. Poprvé jsme byly na cca 17cm a včera 24cm/hráz. Z toho co jsem četla mám fajn pocit. Budeme trénovat dál. 😉

radula75
5. kvě 2010

Ahojky holky,už vás tady delší dobu pročítám,epi no už mám doma.Teď jen nevím kdy mám začít,jelikož mám těhu cukrovku a v pátek asi dostanu i inzulin,tak budu asi muset rodit dříve.Dnes jsem v 31+3 málá má asi 1875gr,ale jsme koncem pánevním,tak možná budu cvičit zbytečně,ale i tak začnu po předchozích zkušenostech se šitím po porodu,které bylo snad horší než samotný porod.

lenteri
5. kvě 2010

Jůů, to se dnes urodilo nových tváří 🙂
ahoj holky a vítejte!

Báro.c, fajn pokroky, jen tak dál ;)

Radulo, mi to přijde dost brzo, počkala bych ještě určitě aspoň do 35 týdne, až bude miminko "dopečené", ono raděj malý nástřih než to moc uspěchat, věřím, že to stihneš i tak ;)

a ad ten klystýr, už jsem psala, já ho minule měla a fakt si jej nemůžu vynachválit, krásně mi rozjel porod a do dvou hodin byla malá venku...krom toho je fajn ten pocit, že nemusíš při tlačení miminka nic zadržovat kvůli případné nehodě ;)

radula75
5. kvě 2010

lenteri taky jsem myslela že začnu tak v tom 35 týdnu,sice o něco dříve než doporučuje výrobce,budu mít nespíš o pár týdnů míň k dobru,tak snad něco nacvičíme 😉

zuzanka1989
5. kvě 2010

Radula75 neboj ono se mimčo může klidně ještě otočit. Mě se taky v 31 týdnu neotočila, a v 35 tt už byla otočená hlavičkou dolů. Takže se fakt neboj, dr. mi pořád říkal že už tam nemá místo, že se neotočí, a že mám počítat s císařem. Nechtěla jsem tomu věřit, a stejně cvičila dál.

Snad za pár dní budu taky moc napsat jak mi epino pomohlo. no ale i kdybych patřila do té menšiny co stejně nástřih museli mít, tak mi to vadit nebude, protože se potom prý ta hráz líp hojí. A takhle aspon vím že sem pro to udělala maximum. 🙂

katchi
5. kvě 2010

Holky, koupila bych epi-no, zatim mam sice cas, ale uz se poohlizim. Tak kdyztak nabidky do IP. Diky Kacka

radula75
5. kvě 2010

zuzanka děkuji,snad se taky otočí,nechce se mi císařem,budu cvičit když tak pro svůj lepší pocit a menší strach.Určitě to zvládneš bez nástřihu,držím palečky!

shaarka
5. kvě 2010

ahojte,
tak ja uz mam po 🙂
vzhladom na to, ze som s epinom stihla cvicit zial len 3x a dostala sa na nejakych 8 (alebo 8,5?), nebolo to celkom bez poraneni.
nastrih nebol nutny 😵 citila som aj stipanie, ale celkovy stav zatial uplne v pohodicke. mam par stehov, co vypadnu same (to su vnutorne?) a mala som aj 4 vonkajsie, ktore mi uz na 4. den vybrali (boli to take sicher stehy). takze paradicka, na zadku som sedela hned ako mi prikazali zliezt z postele - po necelych 8 hodinach od porodu 😉

epino (pouzite s kondomom) predavam, ak ma niekto zaujem 😉

zoozkha
5. kvě 2010

Ahoj.. len Vám chcem dodať chuť do cvičenia... 😀 Sem-tam nakuknem, aby som si pripomenula "staré časy".. Skutočne to má zmysel!! U mňa 36cm hlavička s nacvičenými 29cm (naposledy 2 dni pred pôrodom) bez nástrihu!! 😉 Už je to 7 mesiacov.. 😵
Držím všetkým palce!!

zoozkha
5. kvě 2010

Shaarka, gratulujem.. 🙂 pamätám si Ťa z témy o BT.. 😉 Teo je nádherný.. hlavne nech ste zdraví!!! 🙂

meluela
5. kvě 2010

Mala by som taku otazku na tie, ktore maju skusenosti s epi-no ... nema to aj nejake negativa - napr. neostali ste potom nejake viac "roztiahnute"? Dakujem

parybka
5. kvě 2010

meluela, viz posledních pár stránek se to probíralo

bara.c
5. kvě 2010

Lenteri děkuji za pochvalu a povzbuzení. 🙂 🙂 🙂 Dnes jsme daly 25 cm. Zítra jdeme na kontrolu k Dr. tak se musíme klidnit, aby to nepoznal. Je to báječný pocit, když víš jak tlačit a že to jde. 😉 V porodnici jsou docela proti používání EPINA, je mi to líto. 😔 Nesmím to před nimi říct. 😒 Když porodím bez nástřihu, budu moc ráda. Když ne budu mít dobrý pocit, že jsem pro to něco udělala a naučila se vytlačit balonek. Dokonce bych jim Epino i darovala, kdyby to zlepšilo jejich názor. Jsou proti kvůli tomu, že to není prověřená zdravotní pomůcka a nemá to nějakou atestaci v rámci lék. komory v ČR. Stejně to nezabrání používání Epina......

Shaarka gratuluji k miminečku a super porodu. 😀 😀 😀
Zoozkha děkujeme za podporu, je to od tebe hezké. 🙂 🙂 🙂

zoozkha
5. kvě 2010

Meluela, mám opačnú skúsenosť.. 😅 😀 Všetko sa mi to vrátilo viac ako do normálu, takže sme chvíľami nechápali, ako som mohla malého vytlačiť.. 😉 Určite z toho strach mať nemusíš..

zoozkha
5. kvě 2010

bara.c, rado sa stalo. 😉

hudyna
5. kvě 2010

bara.c : tak u nás to bylo v pohodě. Naopak to manžel řekl porodní asistentce. Tak říkala, že pokud to půjde, že zůstanu bez nástřihu. Že uvidíme, jak to půjde během porodu. A nástřih opravdu nebyl. Dokonce jedna sestra se ptala jestli ho nemám sebou. Že by to chtěla vidět. Spíš je to nevědomost. Protože jedna sestra říkala, že jedna maminka už jí o epinu říkala, protože byla bez nástřihu. Škoda, že se o tom všeobecně neví. Je to báječné, když po porodu můžeš sedět a jít na záchod bez strachu a bez strachu do sprchy. Vím, jak trpěly kamarádky další týdny po porodu a děsily se i čůrání. Navíc prý šití po porodu taky není nic příjemného. Takže fakt lituju žen, které o epinu neví.

petja
autor
5. kvě 2010

Hudy,určo se o tom ví více,než třeba,když jsem rodila já 😉
Kamarádka mají PA v té době o epinu psala na výšce nějakou seminární práci 😉
Taky je v porodnici všechny zajímalo o co se vlastně jedná.Prvorodička a bez nástřihu?Úkaz 😀

bara.c
5. kvě 2010

Hudyna jojo moje slova. 😉 Na předporodní besedě jsem tohle téma nadhodila a se zlou jsem se potázala. 😒 Nebyl to vyloženě zákaz užívání, ale víc než jasné nedoporučení. Klidně bych jim ho i nechala, aby to mohli vzít do ruky - zjistit jak funguje.... apod. Bohužel zaujali takovouhle pozici. 🙄 Je mi to docela líto, ale co .... v porodce budeme tak tři dny a porodit nějak musím. PA i doktorovi předem řeknu, že pokud to nebude nevyhnutelně nutné nechci nástřih. Zaplať pánbůh už se to nedělá rutině jako dřív. Také znám docela děsivé story o šití a poporodním zranění. 🤐 Řekla jsem si, že když pro to můžu něco udělat proč ne a manžel taky nebyl proti. Dokonce ho to i docela dost zajímalo. 😀 Moje Dr. mi řekla, že pokud mi to jenom trochu pomůže a "udělá" dobře tak to mám na 100% používat. Velmi mě pobavila, protože Epinko přirovnala k robertkovi. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Je dobře, že se o Epinu ví a začíná se šířit opravdu hodně. 🙂 🙂 🙂 Dnes jsme udělaly 25 cm a cítím se báječně.

majka12
6. kvě 2010

Mě hned po porodu taky říkala doktorka jestli jsem nějak cvičila, protože jí bylo divný, že bylo kolem hlavičky pořád hodně místa a nešlo jí to do hlavy😀 Tak jsem jí řekla o epinu a musela jsem jí ho donést ukázat a pro celý oddělení jsem pak byla ta paní s epinem co rodila poprvé a je bez poranění 😀 😀 😀

scai
6. kvě 2010

Já taky říkala doktorovi před talčením, že pokud to půjde, že nechci nástřih, že jsem cvičila s takovým balónkem a věřím, že to zvládnu v pohodě porodit! Tvářil se skepticky,ale řekl, že OK a neudělal mi ho. No a rodila jsem bez jakéhokoliv poranění!
pak teda přišla ta asistentka a ta se mě ptala, co jsem to jako používala a říkala, že teda dobrý! Ale evidentně o tom nikdo nic nevěděl. To je fakt škoda 😒

andelka
6. kvě 2010

tak hlásím, že zrovna teď jsem využila jedné z posledních možností pro trénink (zítra ani o víkendu to nepůjde) a dala jsem během chvilky skoro 10, asi bez 1 nebo 2mm - sama jsem se divila, jak to vylezlo 😅 Ještě malá vůle je, cítím to. Takže kdyby se o víkendu něco seběhlo, snad by to stačilo.

lenteri
6. kvě 2010

ANdelko gratulujuuuu! no vidíš, to byla rychlovka, taky mi přijde, že ten poslední centimetr byl nacvičený úžasně rychle ;)

Báro.c, teda, ten postoj tvé dr. a spol. to je drsné....moje gyndr. teda taky o epi-nu nic nevěděla, ale aspoň řekla, že se zeptá naší porodní asistentky, co o tom ví ona 😉 je to vždycky o lidech a jejich přístupu, jak psaly holky co už mají po porodu, že sice v porodnici o epi-nu personál nevěděl, ale zajímalo ho to ;)
tak držím pěsti, ať se ti třeba podaří prolomit nevědomostní ledy! a hlavně ať jsou pak při porodu v pohodě a respektujou tvá přání ...

Shaaarka, moc gratuluju k miminku!!!!

a čekám na zprávy od Crawler
😎

andelka
6. kvě 2010

lenteri: No doufám, že se ještě do pondělka nějaká chvilka na docvičení najde, ale moc na to nespoléhám. Tak mám radost aspoň za ten dnešek 🙂
Jestli proběhne porod v pořádku, bez nástřihu nebo jen něco drobného a někdo se bude divit, tak o Epinu poreferuju klidně celé porodnici 🙂
Taky čekám, co Crawler 😵

Shaarka: Taky moc gratuluju 😵
A ostatním za další povzbuzující slova 🙂

akri
6. kvě 2010

Ahoj holky, tak se taky hlásím do klubu epino. Včera jsem si ho donesla domů a zatím jsem ho nafoukla jen naprázdno. Do porodu mám zatím dost času a dřív to rozhodně zkoušet nebudu.

Možná bych ale nahodila dotaz, který jsem tu v diskuzi nezaznamenala. Na jiném serveru jsem narazila na názor, že maminky, co jsou nastřižené nemají takové problémy s hemeroidy, jako ty co musely tlačit usilovně bez nástřihu. Připadá mi to i poměrně logické. Tak mám spíš dotaz, jak jsou na tom maminky po cvičení s epinem, jestli to to tlačení taky ulehčí (jako nástřih) a pomůže i v téhle oblasti, nebo naopak.

alenk
6. kvě 2010

akri, tak ja poznam asi tri baby co boli nastrihnute (jedna dokonca 11 stehov) a hemoroidy maju. ta s 11 stehmi dokonca hned po porode mala a trapi sa s nimi uz rok.
ale dala si velmi dobru otazku, vie to niekto fyziologicky vysvetlit? 😉

bara.c
6. kvě 2010

Arki zdravím a vítám tě.... 🙂 🙂 🙂 🙂 Co se týká Epino - nástřih - hemeroidy. Tak jediné info ohledně hemeroidů mám od mé kamarádky, která také používala Epinko a porodila chlapečka 4,30kg, 54cm bez nástřihu ovšem s hemeroidy. Ty jí trápili poslední týden těhu a asi tak měsíc po porodu. Takže ta je měla už před porodem....moc jsem ti nepomohla, ale opravdu o nikom jiném nevím. 😒 😒 😒

Lenteri bohužel si myslím, že názor v porodce hned tak nezmění. ☹ Docela dost rezolutně se postavili proti. Ale jak už jsem psala pobyt v porodce včetně porodu je záležitost na cca čtyři dny. Ale nastřihnutí případně špatné šití.... apod. je na celý život. Rozhodně se nenechám odradit. 😀 Zrovna dneska budu zase cvičit. 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru