EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

imzadi
3. led 2011

@babika0 tak 7,5 ... jde to pomalu, hlavne uz pri tehle velikosti ten balonek fakt hodne vyjizdi a je to sila ho udrzet na hrazi...vzdycky ma ten balonek tendenci uplne vyletet jen trochu zatlacim, snad takhle prcek nepoleti 😀

vesperr11
3. led 2011

@imzadi
ahojky,máme podobné datum termínu a taky čekám chlapečka....
Já jsem musela na 5 dní cvičení vynechat,protože jsem začala malinko krvácet,ale asi to bylo jen lokální natržení....tak jsem začala až dnes lehce ,ale stejně to trochu krvácá...ach jo...

molka
3. led 2011

@slniecko77 "Po prerezaní cez kožu, tuk a sval brucha, membrána ktorá zakrýva vnútorné orgány je otvorená odhaliac mechúr a maternicu. Potom ďalší kratší rez je urobený do maternice a zväčší rez s prstami." Ja som si to nevymyslela, mne to najskôr vravel kamarát, keď študoval farmáciu, vraj sa maternica vlastne roztrhne, pretože taká rana sa lepšie hojí. Neskôr som to aj kdesi čítala, ale či sa to tak naozaj robí, to by vedel najlepšie povedať nejaký pôrodník.

imzadi
3. led 2011

@vesperr11 no super🙂 taky si ale rikas, ze uz by mohl vylezt? 🙂 a jak jsi daleko se cvicenim? se ted premlouvam, ze bych pred obedem jeste mohla neco potrenovat... 😀

vesperr11
3. led 2011

@imzadi
já jsem se před těmi 5 dny dostala na 27...a ty,?
A chvílema,když už jsem unavená nosením bříška,v noci se nevyspím,musím běhat na toaletu,tak se těším až to budu mít za sebou a budu mít broučka u sebe,ale vím,že není kam spěchat a každý den malého v bříšku mu jen prospěje....

imzadi
3. led 2011

@vesperr11 no tak to jsi o hodne napred, ja dala vcera 7,5 ... coz je asi nejakych 23 nebo tak neco... 🙄

kinsli
3. led 2011

@imzadi schválně dnes zkusím zacvicit po sprse, dělám to jinak obráceně, tak hold dám sprchy dvě 😀

imzadi
3. led 2011

@kinsli to by se mi asi nechtelo, jsem ted nejak lenosna ... 🙄

vesperr11
3. led 2011

@imzadi
taky se mi nechce 2x do vany,jsem ráda,že z ní vylezu jednou🙂

imzadi
3. led 2011

presne, fakt uz se neda takhle dobre pohybovat...nejlip je mi v polosede 😀

vesperr11
3. led 2011

@imzadi
a nebo v leže🙂
Kolik jsi přibrala? ptám se ,protože já tedy nevím už co dělat...já přibírám už snad jen z pohledu na jídlo.....a to jsem dříve nemohla a nemohla příbrat.Tak snad to pude vše rychle a pohodově dolů

imzadi
3. led 2011

@vesperr11 posilam IP 🙂

vesperr11
3. led 2011

@imzadi
děkuji,take jsem odepsala

slniecko77
3. led 2011

@molka ono sa to vsetko narezava, ale ked tam chirurg vlozi ruku tak uvolnuje membrany, tuk...rukami, ale samotny rez sa nenatrhava..neviem si celkom dobre ako by narezali tenku membranu, preto to natrhavaju..
..rodicky co sa hoja keloidnymi jazvami by vyzerali asi dost hrozostrasne...aj co sa tyka nekontrolovanej ruptury hradze 😒

lucka26s
3. led 2011

Ahoj holky, teď jsem tu tak pročítala vaší diskuzi a fakt nevím. Dneska jsem 30+5tt, takže mám ještě čas na rozmyšlenou, jestli do epi-na jít či nejít. Ptala jsem se na to svého gynekologa a tvářil se divně, nedoporučuje mi to, prý mi může zbytečně dřív prasknout plodová voda a že si mám raději provádět masáž hráze, když něco takovýho chci.. Navíc trpím na výtoky, teď v těhotenství to mám pořád a to prý také není dobré k epinu 😒 Ale už teď se bojím porodu a myslím si, že kdybych cvičila s epinem, tak si budu víc věřit 😀 Vy jste začaly cvičit kolem 35. týdne? A ještě přímo k balonku - myslíte, že je lepší s tím ukazatelem tlaku nebo je to zbytečné? Prosím o rady, moooc děkuji 🙂

miiaaa
3. led 2011

ahoj holky, tak se k vám přidávám, jsem ve 37tt a cvičím od minulého týdne, ale měla jsem výpadek dva dny kolem silvestra - jeli jsme pryč. překvapilo mě, že hned na začátku to šlo na 7cm, teď dám tak 8cm, ale je to nepříjemné - ten tlak vevnitř na konečník. a při vytlačování musím spíš pomaleji nebo balonek i rukou brzdit - zdá se mi to tak lepší. a v jaké poloze cvičíte? já v kleku na kolenou nebo ve stoje s pokrčenými koleny, lehnout si mi přijde divné....

imzadi
3. led 2011

@lucka26s ahoj, vytoky mame asi kazda, proto ja pouzivam epino s kondomem a vzdy peclive desinfikuji...a rozhodne Ti doporucim do toho jit, masaz hraze neni tak efektivni...a cvicit se ma od ukonceneho 36 TT...ten s tim tlakem je asi lepsi, ale drahy jako blazen, mam tedy klasiku 😉

@miiaaa tak to zavidim takove vysledky🙂 a ja cvicim v pololeze, jako kdybych rodila 😀

slniecko77
3. led 2011

@lucka26s ja som si kupila Epi-No s meranim tlaku, lebo som tu nevedela iny zohnat, keby ano tak si ho asi nekupujem...mozes na nom zmerat silu stahov pri cviceni panvoveho dna...asi to bude jediny podstatny rozdiel, je to na tebe 🙂
..idem cvicit 🙂

miiaaa
3. led 2011

no já doufám, že nebudu ležet a ani pololežet ani při porodu... mi na zádech fakt není příjemně 😒

lucka26s
3. led 2011

@imzadi A desinfikuješ čím? Také bych ho určitě používala s kondomem, asi si ho objednám i přes to, že se na to můj doktor netvářil 😀 On to nějak pozná?

lucka26s
3. led 2011

@slniecko77 Takže je to asi jedno, děkuji za radu 🙂 Objednala bych si asi klasický 😉

imzadi
3. led 2011

@lucka26s nepozna...aspon myslim, u nas v porodnici to take hanili, tak jsem mlcela 😀 mam z lekarny takove ctverecky napustene alkoholem...

lucka26s
3. led 2011

@imzadi Teď jsem koukala na stránky Epi-na a tam mají přímo i ty čtverečky i kondomy, tak bych si pak objednala všechno přímo tam 🙂

hamika
3. led 2011

@lucka26s ahoj, taky jsem cvičila s Epinem, ale nakonec byl císař ☹ Myslím, že většina doktorů se na Epino tváří divně, ale hlavně myslím, že velká většina z nich ani pořádně neví, o co jde, sama jsem se o tom přesvědčila. Že cvičíš, by poznat neměl, pokud nebudeš více krvácet a nepůjdeš nějak v tu dobu na kontrolu. Mně epino doporučila přímo i porodní asistentka a taky jasně řekla, že masáž hráze je skoro zbytečná, že dle jejích zkušeností to moc nepomáhá. Měla jsem jen ten obyčejný balonek a cvičila od 36. týdne. Fakt je, že jsem si na porod více věřila a hlavně po zkušenosti některých z této diskuse, být Tebou, tak cvičím 😉

imzadi
3. led 2011

@hamika souhlas🙂 a muzu li se ptat, proc byl cisar?

lucka26s
3. led 2011

@hamika Díky moc, taky mi připadá, že doktoři jsou proti "vymoženostem" a radši chtějí, aby si to ženský pořádně užily ☹ Sestřenky známá epino taky používala a chválila si ho, už jsem rozhodnutá, objednám si ho! 🙂 Také si vezmu obyčejný a od 36. týdne, to znamená 35+0tt?

hamika
3. led 2011

@imzadi při kontrole bohužel zjistili málo plodové vody a horší funkci placenty.....měla jsem ještě týden do termínu porodu, který se dle lékařů určitě nechystal (hlavička moc nahoře, porodní cesty nepřipraveny), takže bych přenášela. Do toho měl prcek váhový odhad v tu chvíli 4,2 - 4,3 kg, takže za další týden by byl na 4,5 kg. Byly to v podstatě sdružené důvody, jednak ta hmotnost a jednak ta placenta a plodová voda ☹ Vůbec jsem za to nebyla ráda, ale vysvělovala jsem si to jako to nejlepší, co pro malého můžou doktoři udělat, tak jsem se s tím smířila.
@lucka26s přesně tak mi to taky někdy připadá ☹ Já cvičila od 35+6tt, myslím, že 36. týden je od 35+1tt.
Holky, hodně štěstí! 🙂

luckar
3. led 2011

Holky já řekla jak PA tak doktorce o Epinu a ještě se mě na to ptaly. Byly všechny moc super a braly na to ohled 🙂.

hamika
3. led 2011

@luckar tak to je skvělé, škoda je, že to takhle nebere většina ☹ Asi to chce ještě čas, než na to dojdou 😉

luckar
3. led 2011

@hamika no pravda je, že u mého gynekologa bych se asi nezmiňovala, je to starší pán a nejsem si pochopením jistá, ale v porodnici to vzaly dobře. Ještě opravdu radily jak tlačit, aby měla hráz čas na napnutí se. Za to nenastřižení a asi 2 venkovní a 4 vnitřní kosmetický stehy to stálo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru