EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

dlabinecka
14. dub 2011

@landrea Aha, u nás to ted uplně zrušili 🙂

landrea
14. dub 2011

hmm, tak zrusi sa asi od januara 2012 , ale mozno by sa dalo dohodnut, ze zaockujeme dietatko az u pediatricky .ed ma uz aspon par tyzdnov, a nie 4-5 dni

dlabinecka
14. dub 2011

@landrea Aha. U nás je od listopadu 2010 zrušeno. Dcerka očkovaná byla týden po narození. Ted to lze bud hned po narození nebo až po 6ti měsícíh, protože se to nesmí krýt s hexavakcínou. Ale fakt nevím, jak to máte vy...

ivicek1
14. dub 2011

@dulkagabulka Ahojky Gabi,tak tu čtu už dlouho tuhle diskusi,je to zajímavé 🙂 . Jinak k tomu,co píšeš,je to asi většinou pravda,ale já si pamatuji,sice jen tak v "koutku " mysli ,že mě právě chtěla sestřička "tlačit " na bříško ,nevím tedy proč ,pač Neli jsem porodila snad na 3-4 kontra a mě to bylo tak nepříjemné,že jsem jí vzápětí odhodila ruku pryč 😀 tedy reagovala jsem 😅 ,ale jinak s Tebou souhlasím a příště chci dát své přání na papír 😉

landrea
14. dub 2011

zena inak pri porode nema uplne cistu mysel, to je moja skusenost, hra tam velku ulohu to prirodzene utlmenie, a je velmi tazke byt stale v strehu co sa deje , a kto co robi.. preto je fajn ma t nejake to zelanie na papieri, ja dufam, ze sa nam splni aspon nieco, ja osobne mam zelani len par. a su splnitelne aj ked by bol priebeh trocha prekvapivejsi , ale samozrejme nie komlikovany.

sme to tu robehli roznymi smermi 😀 , tu diskusiu..

ja som dnes epikovala dopoludnia, zajtra budem vecer, ked drobec zaspi, nechavam ho doma, ma nadchu, a dufam ze ju nevyfasujem k porodu 😒 . som taky nadchovy typ 🙂

lucie_84
14. dub 2011

@danavan Počítáš správně, já si jich koupila 30 ks a i 30 desinfekčních čtverečků. Případně pak prodám, až budu epino posílat dál 🙂 Omlouvám se, že se ozývám pozdě, snad ještě byla rada k něčemu.

dulkagabulka
15. dub 2011

@dlabinecka čo sa očkovania proti TBC tyka, zrušene bude od 1,1.2012..ale kto nechce, nemusi ho podstupit ani terz..jednoducho napise ,ze si nezela- treba aby to podpisali obaja rodičia..

čo sa tyka toho monitoru...
napis mi na mail dulkagabulka@gmail.com o knihu od doktora Odenta..on to krasne vysvetluje v nej...

vieš, porod je spolupraca...je to spolupraca mamičky a dietatka...nie mamičky a personalu...
toto je dolezite si uvedomit..
ak porod nebol vyvolavany, maš slobodu pohybu /nie si hodiny priputana na monitore/, nemaš v sebe epidural, či ine lieky od bolesti, ak si uvolnena, tvoje telo spolupracuje s telom dietatka...aby hlavička prešla porodnymi cestami, musi urobit dost ukonov, predklon, zaklon, otočku, neskor dietatko prida i pracu nožičkami- a pri tom mu pomahaju aj tvoje pohyby panvou...
pre dobry porod je NAJdoležitejšie uvolnenie maminy- aby citila čo najmenej strachu....aby ju nič nerušilo...
sme cicavci - a všimni si,ako porodi taka mačka- odoberie sa do samoty a v klude porodi a o par minut už beha...to iste aj ostatne zvieratka....čo mysliš, dovolil by nejaky chovatel psov, či prasiat, aby jeho fenku,či prasnicu, niekto rušil pri porode?? aby jej niekto daval povely??čo by sa asi stalo,keby ju niekto rušil povelmi, pípaním monitoru, nejakou vynutenou polohou a pod.??hmm?? mysliš že by sa zvyšil počet cisarskych u takych zvieratiek??

niekedy sa ale stane, aj pri najprirodzenejšom porode, že dietatku sa nevodi dobre, že skratka akoby "vedelo" že tade ist na svet nema- a vtedy je cisarsky rez najlepšou volbou...

dulkagabulka
15. dub 2011

@ivicek1 ano..rukou si jej dala ruku preč 🙂 ale neviem neviem, či by si dokazala diskutovat vtedy 🙂
a čo ak ona by svoju ruku vratila naspat a tlačila bez ohladu na tvoju volu?
lebo aj to sa stava...myslim ze mamička vtedy naozaj nema rozpoloženie na diskusiu 🙂

zažila som svoj prvy porod so všetkou lekarskou "pomocou"- vyvolavanie, prepichovanie vody, nastrih, tlačenie na bruško...
dalšie porody boli bez toho a možem s odstupom času povedat,ze ten prvy bol jedno velke nasilie..ktore som pre svoju neznalost dovolila spachat na mne a svojom dietatku...keby som mohla vratit spat čas, toto by som uz nikdy nedovolila

ivicek1
15. dub 2011

@dulkagabulka Ahojky Gabi,jasně,však přesně,tak jsem to i myslela,že jsem sice 😀 zareagovala,ale na nějaký "extra rozhovor" bych se tedy ani náhodou nezmohla ☹ 😉 ,v tom s Tebou úplně souhlasím,tak jsem i psala 🙂
No nevím,co bych dále udělala,každopádně mi to bylo tak nepříjemné,že bych jí tu ruku určo odhodila znovu a pak bych křikla na muže,pokud už by nezareagoval dříve a neřekl jí,ať toho okamžitě nechá 🙄 ! Ale zase,nemohu posoudit osobně,nerodila jsem na Slovensku,je ale pravdou,co slýchávám tady a ze svých zkušeností a u vás na Sloven.,tak je to dosti velký rozdíl. Co někdy čtu za zkušenosti u vás,co si k maminkám dovolují,tak tedy žasnu,ale to doslova,to je tedy sííííííííííla 😠 to by si u nás naštěstí ve většině případu nedovolili 😝 . Každopádně by si to maminky neměly nechat líbit,u vás např.si vzít otce dítěte a ať si to pěkně "ohlídá" 😉 nebo napsat porodní plán. Můj přítel je od vás ze Sloven.ze Sence,tedy kousek od Blavy a jeho mamka je zdrav.sestra,takže toho vím víc než dost,co se týče chování Dr.
Gabi ohledně Tvého porodu,mám stejný pocit u mě,jedno velké násilí a znovu už bych tohle nepodstoupila 🙂 Iva

dlabinecka
15. dub 2011

@dulkagabulka děkuju. Můj porod nebyl vyvolávaný. rodila jsem tři dny po termínu. praskla mi plodová voda, kontrakce přišly asi dvě hodiny potom, ale neotvírala jsem se. Pak přestávaly i kontrakce. TAkže mi dali oxytocin. Jenže pak začala dcerka špatně snášet kontrakce a byla jsem napojená na monitor, kdy to hlídali. Pořád jsem se otvírala pomaličku a dcerka prý na hranici unosnosti. Ze strachu o malou jsem o císařský řez i prosila, ale pořád tvrdili, že to je jakžtakž v normě. Po 20ti hodinách kontrakcí jsem šla tlačit. Malá prý špatně naléhala hlavičkou a nechtěla vyklouznout ven. Zkoušeli jsme i různé polohy. nakonec to její srdíčko začalo vzdávat, ale na císaře už bylo pozdě. Takže malou vytáhli pomocí porodnických kleští. měla jsem velké bolesti, špatně jsem se hojila, maličká pořád plakala, byla neštastná, že je na světě -jiný důvod neměla, a moje psychika taky nedopadla zrovna nejlépe. Co bylo špatně? kde byla chyba? co jsem měla dělat líp? Odmítnout oxytocin?

dulkagabulka
15. dub 2011

@dlabinecka
vieš...pôrod je taka VELEjemná hormonálna spolupráca mamičky a dietatka...
Niekedy porodu treba nechat iba čas – aby hypofíza začala v správnych dávkach „vyšpliechavať“ tie správne dávky hormonov- prostaglandín, oxytocín ,/veeela veeela oxytocínu/ ktory následne sposobí že sa začne vylučovat endorfín /opiát/...a až uplne na konci špetku adrenalínu/tesne pred tlačením/...Toto robí naše telo podvedomo a nevieme to ovládať nijako svojou vôľou...je to ako prírodný úkaz...Na to, aby sa tak dialo, potrebujeme vypnút velký mozog a nechat pracovat ten malý- ten „pračlovečí“, potrebujeme na to to uvolnenie a pokoj, teplo,intimitu, pocit bezpečia...Tu produkciu hormonov bohužial vieme spomalit či prerušit..Podanie akehokolvek umeleho hormonu tuto činnost mozgu a následne celého tela poruší...Tiež platí taká priama umera, že čím viac adrenalínu, tým menej oxytocínu- a oxytocínu potrebujeme čo najviac. Adrenalín cítime vtedy, ked máme strach, hlad, smad, ked je nám zima- a bohužial, tento hormon sa prenáša i vzduchom- všimni si stádo zvierat, v ktorom sa jedno splaší- splašia sa všetky...Takže ak je tam prítomný niekto , kto má velký strach/napriklad taký otecko/ aj ten može byt taká akási „brzda“..
Po podaní umelého oxytocínu sa stanú stahy maternice omnoho silnejšími a dlhšími a mamičke sa prestane tvorit endorfín - na čo dietatko velakrát reaguje distresom. Aj mamička cíti omnoho vačší diskomfort- vačšie bolesti,ako pri nemedikamentoznom porode.
Ak ale sú stahy maternice slabe, ak napriklad krčok maternice nespolupracuje s maternicou a neotvára sa a dietatku treba ist von, podanie oxytocínu môže porod urýchlit, čo mu v konečnom dosledku môže pomôct. Takže naozaj tažko povedat, čo bolo zle ..
Odpoved skus hladat u skúsenej PA , niekde v zahraničnej literatúre..viem napriklad, že Ingeborg Stadelmannova opisovala pripad z jej praxe, kedy mamičke začala odtekat voda v 28tt a za dodržiavania istých opatrení v domácom prostredí ,aby sa sledoval prípadný vznik infekcie,/nebola v nemocnici/porodila dietatko až v 36tt-donosene a zdrave...a voda jej odtekala priebežne stale. ..Ale ten stav musí posúdit zdravotne vyškolená osoba..či už treba zásah a vyvolat, alebo sa može počkat...
Lebo niekedy naozaj treba urychlene konat...

dlabinecka
15. dub 2011

@dulkagabulka Aha. Měla jsem problémy otěhotnět, měla jsem PCO, což je hormonální problém, mohlo i to mít vliv? Moc moc přemýšlím o druhém porodu. nechci to znovu takhle. Ani kuli mě a hlavně kuli miminku. Ted jsem otěhotněla neplánovaně, přirozeně, bez zásahu doktorů. rodit budu 16měsíců po sobě - mám tedy naději na lepší porod? Mluvím o tom hodně se svým doktorem, je moc fajn. Všechno mi vysvětlil a zdůvodnil, z lékařského hlediska. Ale právě to, že moje dcerka byla neštastná po porodu mě po proplakaných dnech a nocích přivedlo tak nějak zpátky k přírodě. I proto o tom asi ted přemýšlím jinak. Prvního porodu jsem se nebála, šla jsem k němu klidná a těšila jsem se. Během těhotenství jsem o tom příliš nepřemýšlela. Až zkrátka průběh porodu mě přivedl do velkého stresu - a mého manžela samozřejmě také...

anicka1981
15. dub 2011

@dulkagabulka a nebudem neako stihana, za to ze odmietnem ockovanie proti tbc?

anicka1981
15. dub 2011

@dulkagabulka dobre, ze ta tu mane,,, 😵

dulkagabulka
15. dub 2011

@dlabinecka vždy je nádej 😀
želam ti,aby to po druhýkrát bolo také, že ta to vylieči z toho "prvýkrát" 😀 😀 😀

dulkagabulka
15. dub 2011

@anicka1981 ohladom očkovania ti najlepšie odpovedia tu

https://www.modrykonik.sk/forum/tema/ockovanie-...

dlabinecka
15. dub 2011

@dulkagabulka díky. Pokusíme se naladit na správnou vlnu 🙂

dulkagabulka
15. dub 2011

@dlabinecka este jedna vec je dolezita...zmierenie so svojou maminou...
a tiez aby pri tebe bola ticha, rešpekujuca a "materska" osoba...to tiez pomoze..

dlabinecka
15. dub 2011

@dulkagabulka S mojí maminkou? Tomu asi moc nerozumím. s mojí mamkou máme prima vztah. U prvního porodu se mnou byl můj manžel, moc mi pomohl, strašně jsem se o maličkou bála a věděla jsem, že v tom nejsem sama... Nedělal nic, prostě tam byl.

danavan
15. dub 2011

@lucie_84 moc dekuji, objednala jsem uz vcera, ale aspon jsem se ujistila 🙂 Diky moc 🙂

dulkagabulka
15. dub 2011

@dlabinecka tak potom je všetko OK 😀 😀 😀

landrea
15. dub 2011

tak ja este drzim pohromade, dali sme so synom dlhsiu prechadzku a nebolo mi vsetko jedno, juuj uz nestiham teda. uz aby to bolo 🙂. snad prenasat nebudem. bruchacko uz mamporiadne, , vecer zas pocvicim, ale uz sa mi velmi ani nechce .
na tu moku stale myslim, som zvedava, snad sa im dobre dari

anicka1981
15. dub 2011

ako ide cvicenie babebky????, ja sa tesim, lebo moja zilka je fuc, 😀 , to je tak super pocit, ked ma nic nestipe, neboli, a ze si mozem sadnut ako chcem 🙂), inac teraz, ked sa tesim na prirozdeny porod sa bojim, ze sa nieco skomplikuje,a budem musiet ist na cr,,, ma niektora skusenost s kiestovym porodom?alebo zvonovym?, dufam, ze sa ku tomu nedopracujem:(, ked tak to radsej uz ten cr......

lucie_84
15. dub 2011

@anicka1981 Aničko, já žilku stále mám, nehorší se ani nelepší. Mám homeopatika a dubovou kůru a nic nezabírá :( Proto se bojím i nafukovat a cvičím místo 2 x denně jen jednou. Dneska jsem dala 8 cm a nevím, jestli to tam můžu furt dráždit. Přece jen ten tlak při porodu bude mnohonásobně horší...a abych si tím ještě nezavařila...

anicka1981
15. dub 2011

@lucie_84 , a nema sa cvicit iba 1x denne po 15 min?,
Tak ja svoju dnes uz necitm, ani uz do kory nesada,m, a ani sa uz nenatieram, ale posledne 2 dni so sa natierala uz s mastickou faktu,, inac tiez cakam, kedy sa mi zase obiavi, a pocitam s tym, ze sa urcite obiavi, ked zacnem cvicit s epinom, a po porode urcite tiez, ako si pisala, tlak tam bude ovela ovela vatsi, ale zase do konca uz nemame daleko tolko vydrzime, ja som v 32 tt, a civicit zacnem od maja, lebo som tu citala, ze si tym mozes vyvolat predcasny porod tym, ze si roztiahnes krcok,, tak este pocka, aj ta zilka nech si oddychne, lebo ja viem, ze ona tam je, hoci dakujem bohu, ze neboli a nestipe a netrci mi vonku 😀 , inac termin porodu mi posunuli na 6.6, maly je v predu a aj ja aj moji braskovia vsetci sme prisli na svet v 38 tt, takze zacnem v maji, a epino som skusila 1x a zacinat budem na 7,5, takze nie tak zle, sa nebudem ponahlat,,,,,, a tebe to ako ide?, uz sa ti podarilo troska natiahnut sa?

anicka1981
15. dub 2011

Dnes v noci som mala zvlastny sen, ked som si hladkala brusko, maly vystrcil rucky cez moje brusko von, akoby bola moja koza latex, vies ako myslim, a chytil ma svojimi ruckami zamoje ukazovaky a drzalll, a ja som sa tesila a pozerala na tie drobne prsteky, a potom som ho neako normalne vytiahla von z bruska, ako ducha, , ale to sa mu nepacilo, a musela som ho strcit spat, lebo strasne zacal plakat, fakt zvlastny sen, tie drobne prsteky boli zlatucke,,, , asi taky porod by sa mi pacil, ziadna krv, rezanie, a bolest )))
😀

dulkagabulka
15. dub 2011

@anicka1981
tvoje dietatko ti v sne odkazuje, ze veri tebe- tvojim rukam- tvojej voli/v ukazovačikoch sa prejavuje naša vola/..nepačilo sa mu,ked ho druhi vytiahli, plakal a ty si ho schovala spat...nadherny sen- ktory ti ukazuje, čo maš robit 😀

anicka1981
15. dub 2011

@dulkagabulka jaj, moj zlatucky, uz aby som ho drzala v naruci🙂, a tak aby uz neplakal 🙂, a vsetko bolo v poriadku,,, ale to vsetko, ked pride jeho cas, este si troska pockam 🙂) ved je na co 🙂

lucie_84
15. dub 2011

@anicka1981 Kamarádka PA mi řekla, ať cvičím 2 x denně 10 minut, ale cvičím už jen ráno, mám pocit, že to jde i lépe. Máš krásných 7,5 cm startovacích, to já začala na 5 cm, takže těch dnešních 8 cm považuji za úspěch 🙂 Cvičím od minulého pondělí, tak doufám, že ještě něco zvládneme. Já jsem si krček tím roztáhla, doktorka se mě i ptala, jestli náhodou moč často nemáme sex, nebo jestli neděláme špatně masáž hráze a když jsem jí řekla o balonku, bylo ji jasné, že jsem svému otevírání trochu pomohla...Takže já doporučuji používat nejdřív od 36 tt, ještě když máš už 7,5 cm na začátku, to půjde rychle 🙂

anicka1981
15. dub 2011

@lucie_84 jaj, tak za tyzden 3 cm je dobre, ako naozaj ide ti to dobre, drzim palce s tou zilkou, uvidis,po porode sa jej urcite zbavis, skus este tu masticku faktu, ja zacnem v 35 tt, lebo je predpoklad, ze maly pride skor, uz mi posunuli aj termin, ale to nie je nic zle, lebo v nasej rodine sme sa vsetci narodili v 38 tt, takze v zacnem v 35 tt, to bude akurat 3 tyzne na trening, a dufam, ze to pojde dobre,,,,, a este mne sa zda, ze tu zilu som dostala z masaze hradze, lebo vecer pred tym, ako som ju dostala som si robila masaz, a moja PA mi vravela, ze ked ma byt masaz ucinna, tak mam ist do bolesti, tak som si to stlacala troska silnejsie, a na druhy den na obed som mala zilku,,, tak necham svoju poodychovat, a za 3 tyzne zacnem s treningom, dufam, ze si ju nepohnevam, ked zacnem cvicit s epinom,,,, a drzim ti palce stasne,,,,,

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru