EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anicka1981
24. kvě 2011

@sussanah 🙂 hej od zajtra moze ist von, ja len koli pluckam, aby boli dozrete, aby mi ho nemuseli davat na pristroje a tak,, no ved aj toho sa bojim troska, ze bude prilis velky, ze ma potrapi,,, ale ved uvidime, brusko mam strasne citlive, miestami az bolave, a maly sa vo vnutri hadze skoro cely den,,, aj noc, uz je mu pritesno,,,
Dakujem za povzbudenie,,,,🙂 ja som uz natrenovana s epinom, dneska som uz bola na 10 a tom ani uz nechcela,,,, 🙂

tehulka2011
24. kvě 2011

Ahojte, tak sa hlasim po porode, mozem podat super spravy - porod bez nastrihu a akehokolvek natrhnutia! mali sme 3000 g, nacvicene som mala 29,5 cm. Inak to bolo aj celkom rychle, za 4 hodiny bolo po vsetkom, rychlo som sa otvarala, mozno tiez vdaka EPI-NU. Takze urcite sa to oplati, cvicte! 😉

Ak by niekto mal zaujem, predavam svoje EPI-no, som prva majitelka, kupene vo februari tohto roku. Blizsie v IP. Majte sa pekne 🙂

sussanah
24. kvě 2011

@tehulka2011 gratulace k mimcu a pohodovemu porodu 🙂

anicka1981
24. kvě 2011

@tehulka2011 ani nevies ake sme rady, ze dalsia babenka bez nasrihu, blahozelame k drobcovi, uvidime ktora je dalsia na rade 🙂,

tehulka2011
24. kvě 2011

@sussanah
@anicka1981 dakujem 🙂 inak este obvod hlavicky sme mali 34 cm, co je asi priemer

danavan
24. kvě 2011

Ahoj holky, chtela jsem poprosit o radu. Zacala jsem epinovat, pouzivam lubrikant na vodni bazi. Prvne vzdycky posiluju panevni dno, jak je napsano v navodu, a pak zacnu balonek nafukovat. Akorat mam problem, ze mi vzdycky vyklouzne, tzn. nafukuju, nafukuju a najednou je venku. Tak nevim, co delam spatne :( Takto nejen, ze nenacvicim vytlacovani, ale ani roztahovani :( Poradite nektera, stalo se vam to?

anicka1981
24. kvě 2011

@danavan skus ho pridrziavat rukou vo vnutri, alebo nepouzivaj lubrikant, iba cistu vodu namiesto, 🙂, mne to ide dobre aj bez lubrikantu a ked, ze uz som sucha tak balonik zase oplachnem mydlovou vodou a potom cistou vodou a zacnem odznova,🙂 i de to rychlo 🙂 dzim pace,,,, a pozilovat panvove dno mozes uz aj nafuknutum balonikom 🙂

jankafaj1981
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jankafaj1981
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tehulka2011
25. kvě 2011

@jankafaj1981 napisala som Ti internu postu.

jankafaj1981
25. kvě 2011

@tehulka2011 ahoj uz som jej volala, tak sa rozhodne. napisem ti. este raz ti blahozem

danavan
25. kvě 2011

@anicka1981 dekuji moc, vyzkousim 🙂 Akorat mam uz pouzite epino, takze na nej pouzivam kondomy na vodni bazi, kde je napsano "nikdy nepouzivat bez lubrikantu"..... Tak ted nevim :(

anicka1981
25. kvě 2011

@danavan aha, tak to neviem, ja mam nove, a predavat nebudem, lebo zaruku na neho mam do 2017 a to urcite este budeme mat jedno babo, tak vyuzijem pri nom 🙂,,,
Ja by som skusila bez lubrikantu ved kondom je smyklavy sam o sebe, neviem,,, alebo skus namiesto lubrihantu namocit balonik len do vody, neviem no,,

sussanah
25. kvě 2011

holky, tak me napadlo, pamatujete si nekdo v diskuzi, ze by nekomu balonek praskl? A teda skoda, ze nemame nejakou ucelenou statistiku epina, jakoze jak kdo dlouho pouzival, ktery porod, na kolik se dostal a jak to dopadlo. Uz se tady vystridalo pomerne hodne holek, to uz by byl vcelku ukazatel 🙂

penn
25. kvě 2011

viete co by mna este zaujimalo? ci sa niekto vyhol nastrihu ked mal epidural (a teda pouzival balonik).. lebo tak sa mi zda, ze ked ma zena epidural tak niekedy horsie citi kontrakcie a nevie tlacit a vtedy sa asi zvysuje potreba nastrihu

sussanah
25. kvě 2011

@penn no to je otazka, protoze pokud netlaci zdravotnici na to, ze to musi byt hnedka, tak spis naopak to brzke a silne tlaceni casto zpusobi trhnuti nebo nutnost nastrihu. Ale jeste jsem teda neslysela o moc porodnicich, kde nechaji tlacit rodicku v klidu a pomalu a ne ve stylu "tak a ted poradne tlacteeeeee" 😒
Ale zebychom zalozili vyzkumne tema? Priznavam, nemam to ze sve hlavy, nasla jsem podobny pruzkum na jinem serveru a prijde mi to fajn prehled 🙂

seva
25. kvě 2011

@sussanah ja si pamatam, ze petja pisala, ze jej balonik praskol, lenze ona ho mala pozicany z agentury porodnych asistentiek (teda predpokladam, ze ho pouzivali "" co to dalo" v ramci zaruky) a spominala, ze balonik bol poskodeny - skrabnuty od nechta, alebo prstena. dostala nahradny, a ten uz bol v pohode.
podla mna sa nemas coho obavat, ak sa spravne pouziva, nehrozi prasknutie. material je dost hruby, nie je to taky klasicky balon 😉
@penn ja som mala prvy porod s epiduralkou a mozem teda povedat, ze som absolutne nevedela spolupracovat pri tlaceni. skoncilo to tak, ze PA sa mi zvalila na brucho, smyk nastrih a babo vonku.
myslim, ze v nasich podmienkach jednoducho nastrihy robia lekari rutinne. sama som verila, ze vzdy lepsi nastrih, ako nekontrolovane natrhnutie, az kym ma z omylu nevyviedli informacie, ktore som si nastudovala dodatocne,
ze nikde vo svete sa natrihy rutinne uz nerobia. mozem potvrdit z vlastnej skusenosti, ked mi lekarka v zahranici, ku ktorej som chodila pocas druheho tehu, doslova civela na jazvu, ze "vsak to vas muselo dlho boliet" ... a sucitny pohlad, ako keby prave vysetrovala niekoho po zenskej obriezke 😅
je pravda, ze nastrihu sa nevyhnu skor prvorodicky, a zeny so zavedenou epiduralkou. ale da sa aj na tom popracovat. plus, je treba najst lekara, ktory nastrihy nerobi rutinne.
a tiez je pravda, ze s balonikom sa da napriek jazve po nastrihu nacvicit hradzu tak, aby pri druhom porode nerupla.
ja som mala druhy porod bez nastrihu, bez natrhnutia, bez jedineho stichu, porod bol bez epiduralu (bolel samozrejme viac, ale vedela som spolupracovat, a uz by som s epiduralom nerodila), maly mal obvod hlavicky 36 cm (nacvicenych som mala 31).

anicka1981
25. kvě 2011

@sussanah @seva hej, ja som tiez citala o tom, ze to riadene tlacenie je niekdy viac na skodu, ja osobne si myslim, ze zena citi kedy ma tlacit, jednoducho je to instinkt, ktory sa v nemocnici uplatnit velmi neda, lebo kazdy do teba huci nieco ine,,, tlacte, netlacte, este nie, alebo silnejsie a podobne, a vrchol je zatlacanie brucha ked tlacis,, tak to by som tu sestricku hned vyfackala, a potom to tak vyzera potrhane a postrihane zeny,,, a niektore pokalicene do konca zivota....a je smutne, ze sa nastrihy robia pausalne u kazdej zeny,,,, ja mam uz nacvicenych 10cm, takze dufam, ze sa vyhnem natrhnutiu, a strihat sa nedam tak ci tak,,, radsej nech sa nathnem, lepsie sa to hoji, hoci lekarom sa to hosrise sije, 🙂

sussanah
25. kvě 2011

@anicka1981 jo skoceni na bricho, to jsem si uzila. Vyslovne jsem v planu mela, at mi na bricho netlaci, ale dr prisla, asi se nudila a tak aspon nejaky ukon a sup a maly byl venku. Sice se zlomenou klicni kosti a ja s modrinou jeste tyden na brichu, ale co "hlavne ze je maminka i miminko zdrave" 😔

anicka1981
25. kvě 2011

@sussanah hmm, ved to, boli by zdravsie, keby dali od miminka ruky prec 😒 , ale co uz, aspon ze teraz, uz vies ako sa tomu vyhnut,,, ja neviem preco u nemocnici urobili z porodu jeden strasny cin nasilia pachany na zene i na dietati, pritom by to malo byt nieco pekne harmonicke a intimne, nieco na co by si mala pamatat cely zivot v dobrom, a nie ako trapenie, ako ja viem, ze kontrakcie bolia, ale tu ide o zachvanie ludskoti v pristupe lekarov a zdravotneho personalu, a nie to co z toho urobili, pasovu vyrobu,,,,bez citu,, a ked nahodou si dovolis poziadat, aby nerobili to co robia rutinne, tak na teba zacnu zazerat a ukazovat , ze ti preskakuje,,, ale mne je to jedno,, ved, co oni na mna aj po sichte zabudnu a ao tyzden si nikto ani nespomenie, ale mne to bude stat za to, ja chcem pekny porod, bez vedlajsich zasahov a verim, ze ho budem mat 😉

sussanah
25. kvě 2011

@anicka1981 moc se mi libi, jakou mas predstavu o porodu a moc jsem zvedava, jak to u tebe vsehcno dopadne 🙂 Jen k te bolesti, no ono "porod boli", ano boli, ale jinak nez kdyz si zlomis ruku. Neni to patologicka bolest a ve chvili, kdy zacnes s bolesti spolupracovat to jde zvladnout relativne dobre. Ja mela nejhorsi bolesti v aute, protoze jsem se na to nemohla soustredit. V porodce uz to zase slo, dokud me opet nepolozili na monitor. Tam jsem dala 3 kontrakce a ze to nejde a vstavam a hned 😀

kloranebb
25. kvě 2011

Takze baby, moj syn po narodeni mal 4000 g a 60 cm - dostala som sa na 9 cm a obisla som sa bez nastrihu - ale radsej som upozornila lekarku aby strihala iba v pripade nutnosti. Po porode som dostala pochvalu, ze som sa krasne pripravila na porod. Doktor v Rooseweltke v BB na sestonedeli bol taky uveliceny ze som bola bez nastrihu ze som mu prezradila moju pomocku. Hned kontaktoval firmu co to predava nech im posle nejake reklamne materialy aby to mohol spropagovat v BB nemocnici. Takze super nie? Mozno som sa pricinila o prevrat v bystrickej nemocnici. 😀

anicka1981
26. kvě 2011

@sussanah no to je asi najhorsie, ked ti obmedzia pohyb, vtedy je tazko najst si polohu v ktorej ti je dobre. Ja mam z porodu doteraz taky pocit, ze najradsej by som bola pri nom sama, niekde v kute skrcena, a aby mi dali vsetci pokoj, z tych ludi v nemocnici okolo mna budem urcite nervozna, a este ked do mna zacnu hucat, co mam kedy robit... tak neviem, ja sa budem snazit cim dlhsie doma vydrzat a do nemocnice dojst len na tu filnanu fazu naozaj,,, uvidime, dneska idem na ozvy do nemocnice, tak som zvadava,,ze ako sa malemu dari, a ze aky je velky 😀 , ufam, ze nebude mat viac ako 3,50, 😀

samila
26. kvě 2011

@seva aj si rodila v zahranici? prestahovali ste sa, ci ako? 🙂

disaster
26. kvě 2011

@kloranebb Obrovská gratulace k synkovi a k porodu bez nástřihu 🙂 . Takový zprávy se čtou skvěle, mám fakt velkou radost, že to všechno co děláme, má nějakej smysl. Tak snad nás takových bude víc.. A taky mě potěšil přístup doktora, ne všichni jsou takhle otevření novým věcem..

disaster
26. kvě 2011

Vidím, že jste probíraly nějakou statistiku nástřihů při používání epina. Posílám stránky, které by se vám mohly líbit. http://slepicarna.cz/?cat=forum&fsection=10&fto...

anicka1981
26. kvě 2011

no po dnesnej poradni v nemocnici a po pasoch som totalne znechutena, rovnako tak prostredim samotnym, a aj pristupom lekarov, ako otras, Pasy a sestricka bola v pohode, ale to co bolo po tom, tak to bol des, lekarrka mala zhodnotit to ctg, ale nicmi nepovedala, len mi supla na to ctg peciatku, a sa ma spytala ci mi puchny nohy a ci citim maleho, to bola cela poradna, nerobili mi ani ultrazvuk, ani ma nemerali, a ani nic ine,,, potom sommala ist za tym lekarom, pri ktorom som mala rodit, cakali sme tam dve, ja som toho doktora v zivote este nevidela,,, tak sme zazonili na zvoncek, a sestricka nam povedala, ze musime pockat, tak sme cakali,pred porodnym oddelenim, po 15 minutach vykukol, a povedal, ze ktora ide za nim ma is s nim,,, a dvere na oddelenie nechal otvorene,,, a ja som bola s mamkou, lebo mamka robi v rovnakej nemocnici, tak sme nerozumeli ci vola obe alebo iba tu jednu, lebo, jeho z poza tych dveri ani vidiet nebolo, lebo lavicky boli tak ulozene, ze sa nedalo ho vidiet,,, tak mamka nakukla do vnutra cez dvere, a on tam na chodbe vysetroval tu babenku, co prisla predomnou, rozumies??? na lehatku na chodbe na oddeleni, no to je humus,,,,, totalne som znechutena, nabuduce ma tam uz asi neuvidia, na dalsiu poradnu sa obiednam do inej porodnice,,,, ako to bolo nechutne,,,, totalne,,, ☹ slovenske zdravotnictvo je totalne v ....

a mne viacej netrebalo, zobrala som sa a odisla,,,, kaslem na vysetrovanie na chodbe, to ma mohol rovno vonku na lavicke vysetrovat,,,, takze neviem nic, ci po tych bolestiach co som mala, ci mam otvoreny krcok, a ani o malom nic neviem,,, nebolo niake sono, ani nic,,, hnus,,,,

disaster
26. kvě 2011

@anicka1981 Tak to je teda hodně drsný, vůbec se ti nedivím, že si vzala nohy na ramena. Připadá mi to totálně neuvěřitelný, takovej humus. Jsme lidi, ne zvířata... Ještě že máš možnost volby a můžeš jít do jiné porodky. Tak ať na to brzo zapomeneš a jinde máš štěstí na kvalitní doktory..

anicka1981
26. kvě 2011

@disaster ako totalne som nasrata, naco som tam vobec isla, ????, to ako keby so tam nebola, ani sono, nic, na take poradne sa mozem vykaslat, skusim druhu porodnicu na druhy tyzden,,,, ako fakt som zhnusena z toho, to radsej budem rodit doma, ako v takej porodnici,,,,,

lucie_84
26. kvě 2011

@tehulka2011
Ahoj 🙂 Tak se přidávám taky ke gratulantům 🙂) Báječný pocit si po porodu sednout, viď? Tak ať ti prcek krásně roste 🙂

Holky, když vemete statistiku jen nás, co cvičíme, nebo jsme začínali +-stejně, tak je ta statistika hodně pozitivní 🙂 Já epino chválím všude kudy chodím, když se mě právě ptají, jak to, že nechodím jako kačer a sedím jako bych nerodila 🙂)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru