EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

tehuli
20. zář 2011

@anicka1981 mám ten samý problém:DD já říkala že už to mám za sebou to hrozný:DD a říkám ne..radši budu dvakrát rodit než tohle:DD a nemoct se vyspat.🙂) máme to tak blbě v noci spí od 20 hodin asi 4 hodiny do půlnoci, pak tři a pak dvakrát dvě hodiny:(( než ho nakrmím popř., přebalím tak je půl hodky pryč než usnu tak z těch dvou hodin spím tak hodinu:((

anicka1981
20. zář 2011

@tehuli no moj spi po kupani 7-9, potom si niekedy vstane este o 11,to potom tak do 1, a potom je hore, a zase o3, madzi 6-7 je hore zase,, a to uz nezaspi,,, nakrmime,prebalime, hrame sa, potom okolo 9 horkotazko zaspime, a budime sa kazdu pol hodinu,,, takze ho cely den ukladam spat 😖 , kupanie ho unavi, tak zaspi, a zase to iste dookola,,, ja som dostala aj menstrulaciu a take silne krvacanie som mala po porode, no nemozem ani nikam ist, lebo nestiham menit vlozky, ☹ , a unavena som strasne, maly je mozno zly aj koli tomu mjemu menzesu,,,,, ale fakt je, ze si neviem predstavit, mat vsetky tie starosti, a este byt posita a bolava dole,,, nase mamy to mali naozaj tazke.....

betelgeuzz
20. zář 2011

@graceful9 taky mi příjdou ty vertikální polohy pro tělo přirozenější. Na velkou taky nechodíš v leže 😉 Ale jak tady někteří píšou, že 2x zatlačily a mimčo bylo venku, tak tuhle zkušenost nemám. Tentokrát jsem tlačila asi půl hodiny, u první dcery to bylo 45 minut. Takže i když jsem byla bez násřihu, měla jsem spodek pěkně rozbolavělej.

tehuli
20. zář 2011

@anicka1981 ty joo tak to mám ještě zlatý dítě 🙂 co??že tak spí🙂) on každej den 8 až půlnoc spí..pak do 3 do rána pak jen do 5 a pak do 7 a už tak kouká semtam ještě usne tak do 9 ale málokdy...|:(

tehuli
20. zář 2011

@anicka1981 to měly:( to si neumím představit vyvařovat a prát plínky...ted jsou pampersky.🙂.....a jinak od té půl 9-9 mi taky celý dopo nechce usnout...usne tak v 11 nejdřív a to jen tak do těch max 12.hod...pak zas mrčí...usne na půl hodky...a pak usne až kolem 3 nejdřív..a to spí do 5 a pak od 5 do 7 taky usne pak koupání a pak už teda spí od 8....ale dopoledne fakt do těch 3 je to takový nějáký furt ho ukládám jak píšeš..

miparak
20. zář 2011

Holky, já mám dneska radost 🙂 Včera jsem objevila malou trhlinku zevnitř po cvičení, tak jsem se dnes bála trénovat....ale nedalo mi to. Pořídila jsem na radu jedné z vás lubrikant a ted jsem dala dle metru 27cm, dle měřítka od epino 28 čili 9cm průměru 😉 Fakt paráda pocit, že kdyby něco, tak 9cm už máme nacvičeno. I jsem to 2 minutky vydržela držet na hrázi.

Plus jsem do sebe vpravila odvar z lněného semínka, ale nevím, moc rosolovité mi to nepřišlo, tak jestli to nebylo málo 😒

anicka1981
20. zář 2011

@tehuli no ostava nam dufat, ze z toho vyrastu,,, moj bol dneska zatial ako anielik, krasme spal po 3 hodinky v kuse, asi preto, ze som ho poohovarala, 😀 ale po takomto dobrom dni pride vatsinou velmi velmi strasny den, asi by som sa mala pripravit na zajtra,,, nebude spat vobec.

A prestav si, ze by si to vsetko musela robit postrihana a posita, ved to sa ani dojcit neda, lebo pri nom musis sediet 😒 , ja som dostala menstrulaciu, ale taku silnu, ze asi ani po porode zo mna tak netieklo, to ani nikam ist nemozem,, vlozku menim kazdu pol hodinu ulpne rozmocenu, a normalne citim ako zo mna prudom tecie... az po stehnach dole nohami,ked vlozka nestiha 😖 , ako nenormalne silne krvacanie mam, dufam, ze sa to po case upravi, lebo s takymi silnymi kramami ani do roboty by som ist nemohla,,,, 😝

zuzik38
20. zář 2011

Ahoj holky, tak jsem dnes začala epinovat. Těším se, že porodím v pohodě a bez nástřihu. Napoprvé jsem dala 20 cm. Uvnitř jsem měla nafouknuto i víc, ale přes hráz už mě to bolelo, tak jsem ufoukla. Však zítra je taky den 😀 Tak se těším, že tu najdu nějaké spolubojovnice 😉 Termín mám 16. října.

anicka1981
20. zář 2011

@zuzik38 urcite bude, moj drobec mal 3800g a 36 cm hlavicku, a bez trhlinky, 😉 drzim palce,,,

jana0706
20. zář 2011

@zuzik38 ahoj, ja mam termin 13.10. takze mozme bojovat spolu 🙂 len ako som vcera pisala mam teraz nutenu pauzu par dni lebo som si posledne razy nasla na epine krv...zacala som v 35 tt na 20 cm tak ako ty a pokracovala bez problemov az na 27...aj to som vytlacila uplne bez problemov a bolesti, ale musela som sa zranit, takze ak mozem odporucit chod na to radsej opatrne aby si potom nemusela pauzovat ako ja 😉

jana0706
20. zář 2011

@miparak gratulujem k tym 27, tak si ma dobehla 😉 ja len dufam ze po tych par dnoch pauzy nebudem az prilis opatrna a postupne sa vratim tam kde som skoncila...
inak to lanove semienko vraj funguje aj ked sa vsype rozdrvene do jogurtu alebo cerealii (ja som si v poslednej dobe zvykla ho jest nasypane do jablkovej predsnidavky) takze asi staci aj ked sa ten sliz utvori az v tele 😀

sussanah
20. zář 2011

@tehuli @anicka1981 holky nebojte, ono fakt bude lip 😉 deti trochu povyrostou a nebude to ten priserny kolotoc prebalovani, kojeni, odrihavani, uspavani, uklidnovani place atd. No ja uz taky pomalu cekam, kdy to u nas zacne, maly je zatim pomerne klidas, ale neverim, ze by se nam druhe ditko podarilo klidne a spave, na to uz jsem moc velky realista 😀

graceful9
20. zář 2011

@betelgeuzz veď toto, že nič nie je bezbolestné,,,ja aj tak uvažujem o cisárskom, zdá sa mi to lepšie, hlavne, keď mám žlčové kamene, aby sa niečo nestalo s tým pri pôrode, lebo aj pri stolici ma občas bolí žlčník,ale tak uvidím ešte,,,

anicka1981
21. zář 2011

@sussanah 🙂 no asi tak, ale vies, ja som bola kludne babo, aj manzel, a vysiel nam betar 😠 , ale ako pises, musia z toho vyrast, ale ved aj tak rastu strasne rychlo,,, tak si ich uzivajme, 😅 Ja by som strasne rada vratila cas a uzila si tehotenstvo aj porod ,a aj maleho este raz od malicka,este raz a to ma 3 mesice 😀 , ked som pozerala stare fotky maleho hned po porode, je to az neskutocne, ako rychlo, velmi rychlo rastu,,,, a ani si to neako nestiham uzit,lebo stale nieco riesim-prdiky, grgy, vrcanie a nespanie 😒 a cakame kym budu vatsie, a oni naozaj su 😲

sussanah
21. zář 2011

@anicka1981 no to ses teda dobra, ja bych si miminkovske obdobi s nasim mladym nechtela prozit ani omylem znovu.. bylo to pro me priserne obdobi, navic lehke deprese, no fuj fuj fuj, jsem rada, ze to je za mnou a doufam, ze ted to bude lepsi. Takze ja to vidim tak, ze pristich 6m proste nejak preziju a pak uz to pujde 😎

A teda musim rict, ze hodne k me psychicke pohode prispiva i to, ze byl porod takova pohoda a ja jsem jen s minimalnim poranenim. Vcera jsem byla u moji PA vytahnout steh, protoze uz me to tahlo a vsechno je perfektne zahojene 🙂 Ale ono me to v podstate nebolelo ani potom porodu, takze spis je jen rozdil v tom, ze me netahne steh 😀

dlabinecka
21. zář 2011

Ahoj holky, minulý týden jsem tady řešila krvácení po cvičení. Dneska jsem zjistila, že nejspíš krvácím až jakoby zvenčí - že mě vytlačování balonku tak nějak odře -nevíte, co s tím? Lubrikant používám, tak mě nenapadá, co s tím...

miparak
21. zář 2011

@dlabinecka no já se odřela právě proto, že jsem lubrikant neměla.....tak včera jsem ho dala a dobrý, krev žádná...ani jsem den nedala oddech na zahojení

dlabinecka
21. zář 2011

@miparak Já už moc oddychovat nemůžu , ale i když jsem dala pauzu 3 dny, tak to potom bylo stejné. Tak já nevim, jak tomu zabránit ☹

jana0706
21. zář 2011

@dlabinecka tak to si ma velmi nepotesila ze tri dni pauzy nepomohly...ja prave preto teraz pauzujem, som dufala ze tri dni pomozu, dam potom vediet ako to dopadlo...

ladie
21. zář 2011

@dlabinecka tak já jsem na to dneska přišla taky. Po epinování se objevila krev a našla jsem si ranku na vnitřní straně stydkého pysku. No, dám si den pauzu a jinak to nebudu řešit - však ono to není nic vážného, jen je to nepříjemné, kdyby se to dráždilo každý den.

miparak
21. zář 2011

Dneska jsem překvapená.....včera jsem dala 27 po docela usilovném cvičení a dnes jakoby nic vypluje balonek s 28cm měřeno metrem, podle měřítka k epinu více než 9cm průměru 😉 a to odření se udrželo v normě, takže žádná krev. Ale ranka malinká tam na vnitřní straně stydkého psu je stále, ale nekrvácí.

Překvapila mě ta rychlost, nejdřív jsem se plácala asi 4 dny na 26 a ted jsem během tří dnů o 2 cm dál.

@dlabinecka taky nemám moc čas pauzírovat, jsem 39.týden a termín na 4.10.

ladie
21. zář 2011

@miparak no jo, porod se blíží a dole se to uvolňuje. Já dneska 30 a půl a to naprosto v pohodě. Kdybych se trochu potrápila, tak bych dala i 32, ale to už nechci.

dlabinecka
21. zář 2011

@jana0706 Já cvičila obden, a krvácelo to, pak jsem cvičila až po třech dnech a bylo to uplně stejné 😝 Včera po cvičení večer došlo na sexík, tak jsem se trochu děsila, co bude, ale bolel jen venkovní kontakt, tak jsem z toho usoudila, že jde o jakési zevní odření 😝
@ladie Tak to je přesně ono - přesně to místo, ale jak píšu mě pauza napomohla, taky cvičit nepřestanu. Mám do porodu pár dní a jsem na 26-27cm, což teda není žádná sláva...
@miparak Tak ted jsi mě drobek potěšila - já se taky sekla na 26, dneska to povyskočilo alespon o půl centáku a hlavně to šlo naprosto snadno!! Musim cvičit denně a ne obden jako doted. Já mám první TP už 1.10 😖

ladie
21. zář 2011

@dlabinecka je fakt, že u mě ta pauza taky neměla velký úspěch. To bych musela vynechat tak týden, aby se ranka opravdu pořádně zahojila a už nekrvácela (no '"nekrvácela". Ono je to jen pár kapek krve...)

anicka1981
21. zář 2011

@sussanah a tak vytrapili sme sa aj my poriadne, koliky silne sme mali aj silny reflux sme mali, teraz troska uska nas trapias kojenim sa tieztroska trapime,ale inac sa da, sice maly vela nenaspi, a stoji ma kopu nervov byt ako tak v pohode, najma, ked stale riesime vlastne byvanie, z toho som asi najviac nervozna a prenasam to na vsetko, potom som nervozna aj z maleho,, ale snazim sa aby to nepocitil, ze som v strese,,ale aj tak strasne rychlo rastu,, moj sa na mna dnesa vecer 1x nahlas zasmial, bol krasny 😵

ja som bola uplne bez poranenia, a uplne super pocit, na nezaplatenie, z pripadneho dalsieho porodu nemam vobec strach, ak bude taky ako prvy,,,teda dufam, ze bude 😅

miparak
21. zář 2011

@dlabinecka Mně teda pauza moc nepomáhá, přijde mi, že po pauze se hůř dostávám na cm dosažené před pauzou.

dlabinecka
21. zář 2011

@ladie Tak mě to teda krvácí docela hodně. A docela dneska i dlouho, nakonec jsem objevila i jakoby kousek sražené krve, nevím, to ale asi nebylo z té ranky 😖
@miparak že jo? Ale ono mi to i přijde dost logické, když se to nestačí tak stáhnout, tak to musí jít líp... No, uvidíme, jak to půjde dál. Jestli se ale nikam neposunu, tak se nejspíš zblázním 😖

miparak
21. zář 2011

@dlabinecka no čekám, že zítra 28 znovu nedám.....27 jsem taky dala a druhý den anináhodou, ale pak další už to zase šlo....no ale už jsem zase klidnější. S každým cm navíc se porodu bojím mín.

dlabinecka
21. zář 2011

@miparak Jo, to je fakt, i minimální posun je posun 🙂 To jsem na sebe zvědavá, jestli se někam hnu -chtělo by to...

ladie
21. zář 2011

@dlabinecka aha, tak to jsi možná krvácela i zevnitř. Ono jak je to všechno jemné a citlivé, tak se člověk poraní ani neví jak...

Holky, vždyť máte ještě dost času - vemte si, že kdybyste začali podle epino návodu 3 týdny před TP, tak trénujete teprve pár dní 😉 No a já nevím, ale když jsem si dala jedno-dvou denní pauzu, tak jsem pak vždy dala minimálně o centimentr víc, než předtím...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru