EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

tichackova
30. kvě 2012

Ahoj holky, tak já už mám malou Elišku doma🙂 A porod? Super🙂 Jako prvorodička nemám ani vnitří ani žádný vnější poranění, pak doktor měl ze mě radost🙂 Takže já jen doporučuju😉

romca13
30. kvě 2012

@hany1979 já to měřím jen krejčovským metrem, jelikož ten epino měřič mi měří asi o 0,75 cm míň než ten krejčovský.... včera jsem dala 9cm průměr,,, dle epino měřiče je to 28cm obvod,ale dle krejčovskýho to bylo jen 27cm,, takže já jedu na krejčovským 🙂

romca13
30. kvě 2012

@tichackova gratuluju k hladkému porodu 🙂

hany1979
30. kvě 2012

Ježíš, to je tak pěkný, když čteš, že někdo porodil takhle krásně....žádný nástřih, žádný poranění......určo je to i dobou, tím, že se doktoři začínají "snažit", že jim došlo, že střihat se nemusí pokaždý a že jim snad začíná záležet na tom, aby se ženská po porodu taky mohla cítit dobře. Mě to prostě přijde, omlouvám se za tu tvrdost, že když je doktor prase a střihá hlava nehlava, nebo nepomůže, aby se předešlo roztržení, mě to prostě přijde stejně hrozný, jako ženský obřízky v Africe. Jako neúcta k tomu, co tam dole máme. Neříkám, že tomu jde vždy předejít, to určitě ne, ale minimálně snahu by určitě ocenila každá. A z jiných diskuzí vím, že třeba PA přímo při porodu ještě hráz masírovala a třeba podržela hlavičku uvnitř, i když by už šla ven a tlačilo se třeba na víckrát, ale pomalejí, aby se právě tomu poranění předešlo.
@tichackova taky moc gratuluju!!!! k Elišce i pěknému porodu.

hvezdicka84
30. kvě 2012

Holky a hlásily jste to na příjmu, že jste cvičily s Epinem? Brali to v potaz při porodu? 😕 🙂Díky. Jinak je to fakt super, že máte takové příjemné zkušenosti s tímto balónkem. Já ho sice ještě nemám koupený, ale uvažuji o něm. Kdyby existovalo i něco, co urychlí ten porod celkově,že? Ale je fajn, že aspoň takový balónek existuje. 😀

radun
30. kvě 2012

@hany1979 Naprostý souhlas! Už je hodně porodníků, kteří si to uvědomují a snaží se. Bohužel je i dost takových, co se se změnami těžko smiřují a stále zastávají ty názory, které se naučili ve škole nebo praxí, která se pro ně stala rutinou... Ale hodně je to i o nás rodičkách - musíme být sebevědomé a informované a nenechat si diktovat vše, i to, o čem jsem přesvědčené, že nám škodí. Myslím, že na západě jsou ta čísla nástřihů menší i proto, že si to prostě Němka nebo Dánka nebo Francouzka nenechá líbit 🙂
@hvezdicka84 Já jsem to nehlásila. Do porodního plánu jsem si vyloženě napsala, že odmítám nástřih hráze. Sháněla jsem si o tom hodně informací a cvičila s epinem a rozhodla se, že dám přednost přirozenému poranění. Kdyby malej nešel s ručkou u hlavy, nemám jedinej steh - takto mám dva mini a už je vůbec necejtim (5 týdnů po porodu). Malej měl 3,6 kg a obvod hlavičky 37 cm, žádnej prcek 🙂

romca13
30. kvě 2012

@hvezdicka84 asi se o tom zmíním PA, že si nepřeju nástřih, jen ve velmi nutným případě, že by fakt hrozilo nějaké mega natržení,,, to si nechám raději střihnout než abych byla dorvaná,,, ale když jsme tam byli na informační schůzce ,tak říkala, že už preventivně nestříhají, že podel situace při každém porodu

romca13
30. kvě 2012

no jinak dnes na cvíčo asi kašlu,,, mám docela drsný křeče do podbříška,,, když jsem v klidu, tak docela vpoho,ale šla jsem do obchodu a málem jsem nedošla ni tam ani zpět,, každej krok šílná bolest, jako MS,,,,, tak uvidíme, jak mi bude během dne,, teď si půjdu lehnout a uvidím odpoledne,,,mám pořád nějaký výtok, tak si říkám, jestli mi to cvičení s balonkem nemůže nějak roznést nějakýho bacila, nebo já nevím,,,

mochenkaa
30. kvě 2012

Tak jsem včera říkala, že zatím cvičím obden, že mám dost času, ale po brutálních nočních poslíčkách najedu na cvičení každý den, ať to stihnu nacvičit 😀

@hvezdicka84 kamarádka řekla na příjmu, že masírovala hráz a PA jí v průběhu porodu přikládala teplé obklady a masírovala hráz před hlavičkou. Porodnice Zlín.

ivanafarkova
30. kvě 2012

Tak já se třetí den držím na 28 cm (podle epino měřáku) zkoušela jsem to měřit krejčovským metrem a tam to ukazovalo jen 26 cm tak mě to trochu zklamalo teda 😒 Takže těch 31 cm dle epina musím nacvičit kdyby co bylo 😀 Dneska bych možná dala i o půl cenťáku víc, ale ztrácím pojem o tom kolik mám nafouknuto a zdálo se mi to už hodně, i když vytlačení šlo dobře ...

ifetka14
30. kvě 2012

Já dneska na 4. cvičení 28 cm dle epino měřiče. Si říkám, že jsem to možná ani nemusela kupovat 😀 Ale samozřejmě mám po každém cvičení mnohem lepší pocit. Doufám, že i u toho porodu to půjde teda tak hladce.

romca13
30. kvě 2012

@ivanafarkova taky mi to na krejčovským metru ukazuje méně než na tom epino měřáku,, proto to od začátku měřím krejčákem,,,,

ivanafarkova
30. kvě 2012

@ifetka14 Tak to jsi teda dobrá! Já na těch 28 stojím a zatím si moc neumím představit jak se to pohne dál ... ufff.

romca13
30. kvě 2012

tak mi to přece jen nedalo,,, a šla jsem cvičit,, i když mám teda dnes nějaký divný pocity tam dole,,, no a dala jsem 28,2 cm dle krejčovskýho metru,,, takže jsem se zase o kousek posunula,,, ale měla jsem na balonku zase takový bílý cucíčky,,, takže asi mykozka,, ale nesvědí to,, mám nějaký krémíčky, tak začnu mazat,,, ale dovnitř žádný čípky nemám,,,, dr. mi stejně říkal, že ty výtoky v těhu jsou běžný,,, tak se ho jen zeptám v pondělí v poradně, jestli na to mám něco ješt ězavádět,,,,

romca13
30. kvě 2012

jo a dala jsem to v polosedě,,,,

hany1979
30. kvě 2012

@romca13 tyjo, super, tak gratuluju! Ono už možná, jak se blíží termín, tak to jde fakt líp. Já dnes budu cvičit asi zase až před spaním, tak zkusím dát aspon to, co včera. Jsem 37+2 a včera mi bylo fakt divně, tak jestli už to byli poslové, tak bych měla přidat......

hany1979
30. kvě 2012

@romca13 no, nemohly ty cucíčky být třeba ta zátka? Když to nesvědí?

terezka312
30. kvě 2012

Ahoj, můžu se zeptat, dneska jsem zkusila Epinovat poprvé. Dala jsem 18 cm podle krejčovského metru. Akorát teda nevim, kde je chyba, ale když jsem chtěla balonek vytlačit, tak stačilo jen povolit tlak v ruce, kterou jsem si balonek přidržovala a balonek vyklouzával sám, aniž bych musela sebemíň zatlačit. Měla jsem ho málo zavedený? Mně přišlo, že ho tam mám téměř celý, nebo ty 2/3 určitě. Byla jsem v polosedě na posteli, zády opřená o čelo postele. Děkuju za radu.

romca13
30. kvě 2012

@hany1979 nee, zátka to určo nebyla,, pozoruju to už asi 3 dny,, takové malé bílé husté,,, prostě jak když mám mykozu,,,

@terezka312 no ono to většinou samo vyklouzává 🙂 neboj, myslím, že tpo děláš dobře,,,

terezka312
30. kvě 2012

@romca13 Tak super, děkuju. Akorát se ještě musím zbavit vnitřního strachu, abych něco neudělala sobě nebo mrňousovi, nebo si nevyvolala porod. Vím, že to je blbost, ale stejně jsem se dost bála, snad to časem odezní. Při jednom nafouknutí sebou mrně hodně škublo, tak to jsem se fakt lekla.

romca13
30. kvě 2012

@terezka312 jj, ono to asi mimi cítí,,, přece jen už je hlavičkou níž,,taky jsem měla strach, navíc, jak to bolelo, když jsem to poprvé vytlačovala,,, je to vždycky takovej šok,,ale teď už mi to tak nepřijde,,,,, jednou si ho musím přidržovat, aby sám nevyklouzával a pak zase tam zajede celý, že ho musím tahat trochu ven hadičkou 🙂 no zábava

terezka312
30. kvě 2012

@romca13 No tak snad si na to oba zvyknem, protože jestli se bude mrskat při každym cvičení, tak asi budu dost nervozní 🙂

romca13
30. kvě 2012

@terezka312 mě se mrská i bez cvičení, takže mě to ani nepřijde 🙂

mochenkaa
30. kvě 2012

Tak ať se mi dnes vůbec nechtělo, tak jsem se překonala a cvičila. Na 4.té cvičení jsem dala 22,7cm v polosedě/pololeže. A to jsem přestala spíš kvůli tomu, že mi to furt vyklouzávalo ven, ne že bych víc nedala. Asi by to ještě jedno dvě nafouknutí dalo 🙂

hany1979
30. kvě 2012

Holky, tak hlásím, že jsem se nakonec taky přesvědčila ke cvičení a jsem ráda. Dneska jsem naměřila "už" 27 cm!!! Tedy o půl víc, než včera. Takový pokrok, pro mě. Začínám si myslet, že výrobce asi ví, proč do návodu píše začínat 3 týdny před termínem. Ona se ta tkáň asi vážně sama o sobě připravuje....jakou máte zkušenost? Já začala, sice pomaloučku a ne denně, ale už někdy v 34tt a fakt to nešlo. A teď to vypadá, že se k té 30 snad i dostanu 🙂 A zítra ještě přidám maliník a to bylo, aby to nešlo ještě lépe! 😉

mochenkaa
31. kvě 2012

@hany1979 Já poprvé cvičila v 34+5 ale spíš ze zvědavosti (no jo, když to ten den přišlo 😀 ) a když jsem viděla, že mám 16 a kolik moc je těch 30, tak jsem začala cvičit obden. Na čtvrtý pokus mám 22,7cm takže to tak nějak jde. Ale očekávám, že půjde před TP (to by musel být tak sousedův, vzhledem k tomu, že oba jsme byli o dost dřív 😀 ) a hlavně kvůli cukrovce je riziko většího miminka. Tak ať to má smysl 🙂

jesterkaa
31. kvě 2012

Ahojte,tak ani nevíte jakou jste mě udělali radost,vubec sem netušila že něco takovýho existuje. Já mám přímo panickou hrůzu z porodu a už teď se snažím všemožně zjištovat kurzy a tak,prostě cokoli co mi to muže ulehčit. Určitě si to taky pořídím. A doktoři poznají že sem na tom cvičila? Aby mě nerozstřihli ze zvyku..:( a je ještě něco co si mužu pořídit nebo procvičovat? Děkuji 🙂

mochenkaa
31. kvě 2012

@jesterkaa Pohledem to doktoři nepoznají. Musíš nahlásit, že jsi cvičila. Ale ne každý dr to uznává. Já budu říkat, že jsem masírovala hráz (najdi na netu, dá se to dělat místo epi na nebo kombinovat obojí).

beta.m
31. kvě 2012

@mochenkaa pěkně postupuješ 🙂 já teď dva dny nedala nic, včera mě to bolelo tak jsem myslela že už se to dole připravuje ale když po dnešní kontrole vím že se dole nic nechystá tak to zas dneska zkusím 😉

mochenkaa
31. kvě 2012

@beta.m já bych asi nafoukla víc, ale ono to tam nechtělo držet ani omylem. Tak jak mi to furt vypadávalo, tak jsem to vzdala. Celé cvičení mi zabralo tak 10 minut.
Aspoň budeš dobře natrénovaná a Adélka proklouzne jako nic 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru