EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

hrhanka
1. kvě 2013

@maylis vadí to i když používám na to ty kondomy? Já jsem myslela že by to mohlo ublížit tomu balonku. Ale teoreticky by měl být chráněný tím kondomem ne?

maylis
1. kvě 2013

@hrhanka já si myslím taky, že je to hlavně kvůli balónku, ale stejně radši používám ten vodní lubrikant 🙂 Holky to tady doporučovaly ...

basska
2. kvě 2013

@dajaja napises mi prosim zpravu? Me to nejde, zkusime se domluvit

hanulka885827
2. kvě 2013

5 dnů do termínu a dnešní půl hodinka dopadla nad očekávání dobře 🙂 začala jsem na 26 cm a ve finále jsem dala 30 cm 🙂 takže super super 🙂 zítra si dám pauzičku, břišní svaly už jsou namáhané až až 🙂 nechám si něco i na porod 🙂

dajaja
2. kvě 2013

@basska poslala som ti spravu, dostala si?

slapech
2. kvě 2013

@maylis Já používám na mazání Lacto feel - doporučila mi to doktorka, když jsem si stěžovala právě pořád na nějaké mykózy, výtoky apod., (jsou to jenom asi nějaké laktobacily, ale jde krásně použít jako lubrikant). Říkala, že toho v těhu moc není co mi napsat a že to budem případně řešit právě až po testech na streptocoka... tak jsme teda řešily 🙄
Dnes jsem dala 25 cm - postupuju pomalinku, ale přece... po dnešní kontrole to teda ještě ani zdaleka nevypadá, takže času dost 😉

maylis
2. kvě 2013

@slapech Díky za tip, zkusím se po tom Lactofeelu podívat, mě právě v lékárně říkali, že se může v těhu skoro všecko co normálně, že se to k miminku nedostane, tak nevím, přijde mi to divný, každopádně se mi ty kvasinky vrací a bojím se, že to budu mít i po porodu ☹
Jinak já dávám zatím maximálně 28 a kousek a je pravda, že to vytlačování jde čím dál líp, že se to míň napíná. Mám už cca necelý týden na cvičení, tak jsem zvědavá, jestli dám třicítku ...

pavelkova17
3. kvě 2013

@hanulka885827 tak super gratuluji 🙂 to jsou krááásné čísla..a jedeš s tím gelem? já už 4 den stejný :-/ napoprvé sice 26,5cm a na podruhé "jen" 28cm..víc mi prostě nejde..malá sse mi tam pak mele a už nedám víc..🙂 ale říkám si, že 28cm taky dobrý a snad to bude stačit..
@maylis já mám termín zítra 🙂 a jsem taky "jen" na 28, ale lepší než nic...třeba ještě něco dotrénuješ a já možná taky pokud neporodím :D ale už tomu moc nevěřím, když mám 4 den to samé

hrhanka
3. kvě 2013

Holky, já su tak šťastné 🙂 Kopila jsem si lubrikant a jede to jako po másle. Včera jsem si říkala že si dám takovou rozcvičku po tom krvácení a dala jsem 23,5cm a dneska 25cm 🙂 Kdyby to tak chtělo pokračovat až do 30 🙂

susannah
3. kvě 2013

ahojte, kedy ste zacali cvicit? My dnes podla PM zaciname 34 tyzden, ale podla velkosti nasej malickej uz 37. Viem, ze v navode k epinu sa odporuca zacat cvicit az v 36 tyzdni, ale kedze nam neoficialne posunuli termin takmer o tri tyzdne dopredu, rozmyslala som, ze by som zacala cvicit od 35 tt. Mate s tym niektora skusenosti? Lebo mam obavy, ze to ani poriadne nestihnem :(

hanulka885827
3. kvě 2013

@pavelkova17 jj s gelíkem jsem trénovala včera... dneska jsem byla naposled u dr -- 7. 5 máme termín, ale zatím to nevypadá, že bych měla rodit ☹ prý je malý vysoko, mě se teda nezdá ☹ a to je jediné co vím... takže pokud se nenarodí, tak 9.5 jdu na kontrolu do porodnice ☹ ach jooo... a prý si mám vzít i tašku, třeba si mě tam nechají ☹ nemilé.... 28 bohatě stačí 🙂 a cvičíš těch půl hodinky nebo ne?? mého mrnouska to kupodivu "baví" , cvičení mu nevadí... zatím...
@hrhanka tak supééér 🙂 bez lubrikantu to drhlo a tohle je lepší že jo? 🙂 hlavně to mimčo bude mít nějaký ten mázek, tak snad to drhnout nebude...🙂

hrhanka
3. kvě 2013

@hanulka885827 No doufám že to drhnout nebude...Ještě to tak 🙂 Neboj, do termínu máš ještě pár dní, třeba se to rozjede ze dne na den 😉

hrhanka
3. kvě 2013

@susannah Já jsem začínala cvičit 37tt...A co jsem četla, tak některé holky, co začínaly cvičit dřív psaly, že to ze začátku moc nepostupovalo a když se začaly blížit k porodu, tak tkáň sama rychleji povolovala....

pavelkova17
3. kvě 2013

@hanulka885827 už s taškou...🙂 já mám termín zítra a taky zatím nic až na to, že mi odešla zátka..na kontrolu jdu po 3 do porodnice v pondělí, ale bez tašky :D mě to vyvolají tak za 10 dní bych to viděla :-/ pokud nic..doufám, že stačí aspon něco vid...🙂 to bud ráda já nevím kde malou mám :D respektive jak moc nízko mě nikdo totiž už 14 dní neprohlížel, takže netuším a sama si to fakt nepoznám..sice mám pocit, že jí mám nízko a v zatáčce :D ale to může být jen můj pocit..no jsem na nás holky zvědavá jak to zvládneme..

zmaldik
3. kvě 2013

tak holky porod mám zdárně za sebou a musím říct, že EPI-NO splnilo úlohu dokonale. Porodila jsem bez nástřihu, bez poranění. Personál nemohl věřit že jsem prvorodička. Porod byl extra rychlý, od prasknutí vody 20.15 do porodu 22.45.
Malá měla hlavičku cca 34cm já nacvičila s EPI-NEM 32cm, začala sem 14 dní před porodem a bohatě stačilo, příroda si pomohla ama hlavně hormonama, všechno se hezky roztáhne. Ta investice stojí za to, když už tak hlavně psychicky. Né každý adi bude mít rychlý porod ale co se týká připravenosti, tak to se dá docela dobře zvládnout 🙂

hanulka885827
3. kvě 2013

@zmaldik velká gratulace 🙂 za dvě a půl hodinky mít porodu je nádhera, malá tě moc netrápila a to bych přála všem 🙂 Přeji ať malá dělá jen radost, a jsem ráda, že jsi přidala pozitivní reakci na epi-no.. Co jsem se ptala u nás v porodnici, tak porodní asistentka, kolem 40 let vůbec netušila co to, každopádně mi řekla at to písnu do plánu a zdůrazním před porodem, že se rádi přiučí, tak snad budou všichni tak přístupní jako ona 🙂
@pavelkova17 mě taky příjde že poslední 3 dny mám břicho šíleně dole, ani kalhoty nezapnu, a ona mi řekne, že je malý nahoře :D:D a pak s tou taškou mě taky dorazila... jinak mě dneska odešla taky zátka, tak doufám, že se začně něco dít... 🙂

maylis
4. kvě 2013

@zmaldik máš můj obdiv, žes měla vůbec náladu cvičit, po tom, co vás potkalo ... a ještě jsi dala 32cm! Ten krásný porod sis zasloužila 😉 Moc gratuluju a přeju už jen samé dobré zprávy!

@pavelkova17
@hanulka885827
Holky, já mám termín 8.května (podle UZ ve 20 tt dokonce zítra) a poprvé jsem měla pocit, že se něco chystá teprve dneska v noci, po včerejší kontrole ale doktor žádné známky blížícího se porodu nezaznamenal, tak jsem taky zvědavá, kdy to na mě přijde ... připadá mi někdy, že možná epi-no mě rozrodí 🙂, že za balónkem vyjde i dítě, ale zatím nic 😎 Poslední dobou mám taky pocit, že snad cvičím nějak blbě, je to čím dál namáhavější a úplně začínám pochybovat, že to k něčemu je ... Ještě že mě povzbuzují ty pozitivní ohlasy tady. Přeju všem bezbolestné a rychlé porody a hlavně žádné šití!

slniecko77
4. kvě 2013

@maylis je vyborne, ze cvicis 😉 ja som nacvicila ''len'' 28.5 cm, maly sa narodil o 10 dni skor, hlavicku mal 32.5 cm, od prvej kontrakcie po porod bez oxytocinu 7.5 hodiny, bez nastrihu, natrhnutie minimalne, bez potreby sutury, ani som nevedela, ze mi nieco je, za dve hodiny po porode som behala ako srnka 😉
Vela stastia 😵 ja Epi-No maximalne odporucam 🙂

maylis
4. kvě 2013

@slniecko77 díky moc 🙂 já dosáhnu tak maximálně těch 28 cm, a to ještě s námahou, musím doufat, že když ještě něco nacvičím budu po porodu srnka jako ty 😉

hanulka885827
4. kvě 2013

@maylis tak to jsme na tom stejně, já mam termín o den dříve 🙂 mě pořád dr taky tvrdí, že to nevypadá na porod ☹ taky mám ten pocit, když cvičím, že mi epi-no vyvolá porod, ale zatím nic :D já jsme právě dřív zaváděla epi-no i celé a zkoušela jej vytlačovat.. ale protože to bylo šíleně namáhavé na břišní svaly -- a to jsem před otěhotněním měla břišní svaly pevné-- tak jsem se rozhodla pro cvičení pouze hráze... tzn. zavedu do 2/3, přidržuji a pak balonek nechám aby hezky odešel...
Jinak pavelkova17 to má za sebou 🙂 bez nástřihu i šití 🙂 takže cvičíme cvičíme 🙂

slapech
4. kvě 2013

Jůů - tak to holky už určitě rodí, když jim odešla hlenová zátka (nebo já to aspoň mám tak v hlavně "odejde zátka = porod" 😀 Tak budem čekat zprávičky ...

maylis
4. kvě 2013

@hanulka885827 super zpráva, to přesně potřebuju slyšet, že někdo další porodil bez nástřihu a šití! Tak doufám, že nám napíše, jaký to bylo 🙂 Nakonec to měla vlastně na termín, to je nadějný ... Jinak já balónek zavádím celý, ale musím nafukování dost prodýchávat, tvrdne mi břicho, prcek sebou šije atd. a právě nevím, jestli tím tu hráz spíš nešetřím, když se napne jen při vytlačování... no už abysme na tom byly jako kolegyně Pavelkova 😎

hanulka885827
4. kvě 2013

@maylis zkus ho zavést do těch 2/3, at to bříško není tolik namáhané 🙂 at zbudou síly i na porod... takhle je ta hráz napnuta delší dobu.. nechávám ho tak tu minutu, dvě a pak nechám balonek aby šel ven, občas musím i trošku přitlačit... kéééž by, já už tu od rána brečím, že chci rodit... nic mě sice nebolí, nemám žádné poslíčky.. ale za poslední týden se mi zvýšila váha o 2kg, ale to mi taky nevadí, ale ty dvě kg jsou voda.. mam nateklé ruce i nohy, až to bolí ☹
Snad se brzo přidáme do klubu spokojených uživatelek epi-na 🙂

maylis
4. kvě 2013

@hanulka885827 zkusím to, už jsem nad tím přemýšlela, ale zase je pro mě namáhavý tam ten balónek udržet, mám nějaký krátký ruce nebo co 🙂, ale nějak to snad zvládnu, aspoň těch posledních pár dní. Jinak mě je právě překvapivě dobře, otoky polevily, bolely mě hlavně na rukách, nemohla jsem se třeba ani pořádně napít, teď mám jen kruhy pod očima jak mýval, u doktora jsem dokonce vážila o půl kila míň než minule, tak jsem z toho zmatená a doufám, že nebudu přenášet 😒 protože to by znamenalo taky delší mučení s epi-nem 😝 Tak se drž, už to máme za pár, určitě!

pavelkova17
4. kvě 2013

Jmenuji se Nikol Skalakova narodila jsem se dnes v 11:58h merim 46cm a vazim 2850g..byl to fofr a takovy ppror bych vsem prala 🙂 jsem bez siti a nastrihu epino super!!

hrhanka
4. kvě 2013

Holky, já zas dneska přidala centimetr. Tak už jsme na 26 🙂 Doufám, že to tak půjde dál. Pokud ještě týden vydržíme a každý den se posuneme o centimetr, tak to bude fakt super! 🙂 Jinak jsem ze začátku cvičila podle návodu co byl u epina, ale to mi přišlo, že bych se moc daleko neposunula, ale teď jsem začala podle některých z vás - zavést, nafouknout určitý počet, nechat 1-2minutky a nechat vyklouznout a postupně přidávat a myslím, že se daleko lépe posunuju 😉

slapech
4. kvě 2013

@pavelkova17 VELKÁ GRATULACE!!!! Skvělá, potěšující a inspirující zpráva 🙂 Přeju hlavně zdraví!

maylis
4. kvě 2013

@pavelkova17 Přidávám se ke gratulantům! Skvělá zpráva 🙂

zmaldik
4. kvě 2013

@pavelkova17 takže přesně jako já! gratuluji k holčičce a hodně zdravíčka i mamince! 🙂

wilsonka
5. kvě 2013

ahojte predavam epi no. kto ma zaujem vid bazar. velmi mi pomohlo a som nesmierne rada ze som na tuto super pomocku natrafila. porodila som prirodzene 4600g babo a sitie boli len malicko dnu a von klasika epiziotomia ako pri dcere, ktora mala o 1kg menej pri narodeni a to som vtedy necvicila vobec.
rezume- bez epina by som bola na šrot🙂 ...takze tehulky, ktore vahate...ja odporucam.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru