EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

dasty79
1. zář 2013

@lenilajd ty už máš nacvičeno dost,ty už odpočívej 🙂

paprikacervena
1. zář 2013

Ahojte, neviete mi poradit kde sa daju kupit bud dezinfekcne utierky, co boli v baleni alebo ten roztok, co je odporucany? V lekarni som zatial nemala stastie...

terryfox
2. zář 2013

Ahoj ženy, tak já včera začala cvičit, podle termínu dle MS jsem 37tt, podle UTZ čerstvě dnes už 38tt, dřív jsem to radši nepokoušela, já občas zašpiním skoro celé těhu, vždy na kontrole nebo na pohotovosti vše v pořádku, ale nechtěla jsem dráždit hada bosou nohou 😉 No ovšem ale jsem z toho paf :-/ Začala jsem včera na 21cm, dnes už šlo 22cm, ale do těch 30 je to tak ohromný rozdíl, že to prostě asi nedám 😀 Tlačí mě čas, kdyby to šlo o půl cm za den, tak potřebuju ještě skoro dva týdny, se bojím, abych to vůbec stihla 😀 Já s epinem cvičila už v prvním těhu, ale výsledky takové rozporuplné...měla jsem nacvičeno těch 30cm, ale prd to pomohlo 😀 nebo asi jo, to se zpětně těžko posuzuje... syn šel ven špatně srotovanej, navíc se salutující ručkou, tyhle porody prý končívají rupturou až k zadku 😝 já pořád opakovala, že nechci nástřih, tak mi ho neudělali 😔, a trhla jsem se sama 😀 ale prý jsem měla asi 3,4? stehy, jen v kůži, tedy na povrchu, epiziotomie jde vždy i do svalu... ale zase je rovná, čistá, je to jako řez, ruptura je prostě natržení, nemůžu posoudit, co se líp hojí, co víc bolí... ale já si pořádně sedla až po 3 týdnech 😝 nějak s emi těm 3 stehům nechce věřit... asi jsem cíťa, protože to mý šití prý bylo fakt malý, neumím si představit tedy fungovat s šitím i svalu po nástřihu, nebo po nějaký větší ruptuře... 😨 každopádně já na epi-no nedám dopustit, jsem snad jediná, kdo cvičil a neporodil bez zranění 😀 můj gynekolog mi říkal, že na to, jak šel syn ven, jsme dopadla skvěle, takže asi pomohlo 😉
no ale teď, ač už jsem tím prošla, mi nacvičení těch 30cm přijde jako hodně hustý scifi 😀

radkar
2. zář 2013

Procitam diskusi a chci povzbudit maminky , kterym se zda dosáhnutí 10 scifi. Dnes jsem po asi 14 dnech poprvé dosáhla 10. Začínala jsem na 20 a říkala jsem si, ze maximum v životě nedam. Takže trenujte a nebojte se. Za tech 14 dni jsem mela na balónku krev jen 2x , ale ne moc. Termín mám za 14 dni, takže už budu desítku jen udržovat. Jelikož budu rodit podruhé, tak je možný, ze porodím dřív. První porod byl bez Epina a s nástrihem . Tlačení pro me byl šílený bolestivý zážitek (jsem cíťa🙂 a nastrih jsem cítila po porodu při pohl.styku dlouho, proto jsem se rozhodla vyzkoušet Epino . Myslím, ze je to dobra psychická priprava.

daniela1983
2. zář 2013

tak ja som mala vikend bez cvicenie, akosi sa mi nechcelo 🙂 a dnes uz konecne 30cm, uvidim ci to este pojde dalej alebo nie. ale rozhodne tych 3Ocm v sebe 10 minut nedrzim, by mi ruka odpadla. vy ste tie vysoke cisla v sebe drzali tak dlho?

terryfox
2. zář 2013

já neudržím ani těch 22, ten balonek má ohromnou tendenci vyletět ven 😀 fakt netuším, jak to holky děláte, že to v sobě udržíte, mně dá práci i minuta...

evelynba
2. zář 2013

ja som 37tt a cvicim uz tyzden aj ked vacsinou hlavne masaz hradze a na epino mi pak vyde takych 10 minut. Ale viac jak 6=19cm som zatial nedala a teda netusim ci vobec dam. Mam do TP este 3 tyzdne, urcite nieco to este pojde, ale 25-30 pochybujem, Nevadi, aj tak mam z toho dobry pocit, ze aspon nieco robim, netreba to hned vzdavat 🙂
mozno pomoze aj to malo 🙂

cirrusa
3. zář 2013

ach jo, ta nevím, zda nemám docvičeno - dva dny zpět jsem se při cvičení natrhla, při močení to pálí jako čert 😒 tak teď nevím, zda pokračovat, ale raději na menší dávce nebo plě přestat ☹

radkar
3. zář 2013

Balónek musím taky držet rukou. Jinak vyklouzava. To je asi normální. Kor s lubrikantem. Evelymba jak už jsem psala výše, taky pro me byl průměr 10 nepředstavitelny , začínala jsem na 5-6. Ona se ta hráz postupně podda. Ale musí se opatrně. Pokud bych se vyloženě natrhla, určité bych to nechala zahojit. Já mela dvakrát krev na balónku, ale naštěstí jsem nikdy žádnou trhlinu nenašla. Vždycky jsem byla jen lehce do druhého dne vevnitř bolavá a další cvičo už bez krve.

daniela1983
5. zář 2013

tak holky vcera po dennej pauze som mala 30,3cm, rozmyslam ci len udrzovat, alebo to este tlacit vyssie... 😒

kristy46
5. zář 2013

Ahoj holky, čtu samé pozitivní ohlasy na epi-no, tak jsem se rozhodla, že do něj pujdu taky. Zítra začínám 22. tt, tak jsem si říkala, že už se poohlídnu. Kde jste objednávaly? Ono asi moc možností není, co? Co jsem se dívala na netu.. Trochu mě ale zaráží, že při ceně nad 2000 člověk ještě platí poštovné..

dasty79
5. zář 2013

@daniela1983 stačí udržovat 🙂

dasty79
5. zář 2013

Těhulky cvičíte s Epinem,když vám odchází hlenová zátka???Mě už 2.den odchází a já se bojím cvičit...abych si nějakou infekci nepřivodila....Teď jsem dlouho necvičila, o víkendu pryč a předtím mě bylo pořád divně - tak jestli se porod blíží,tak nevím nevím....

wendak
5. zář 2013

ahoj holky, tak já měřím podle tabulky a pak jsem to přeměřila krejčovským metrem a rozdíl je 1cm. Mám nacvičeno dnes 27,ale vždy trochu upustím a pak vytlačím, bojím se abych se nenatrhla :/. Jinak když jsem měla malý obvod tak balonek chtěl ven sám, ale co už mám větší průměr tak nemám problém s tím, že drží vevnitř a já se ho snažím vytlačit 🙂. Doufám, že to cvičení dělám dobře a k něčemu to bude 🙂
Vy vytlačujete ten největší průměr co dokážete nafouknout nebo také trochu upouštíte?

kubita
5. zář 2013

@kristy46 No, není třeba kupovat nové, že. Stejně jej většina holek používá jen s kondomy, takže i z druhé ruky je to v pohodě.

zuzik231
5. zář 2013

@dasty79 ahoooj, ja mam ten isty problem, odchadza mi zatka naposledy som cvicila pred dvomi dnami a mala som 30cm ale uz mi odchadza zatka a ked neporodim do nedele budu mi vyvolavat porod ... ale bojim sa ... takze ja pauzujem, snad nam to pomoze ... 🙂

dasty79
5. zář 2013

@zuzik231 ty máš nacvičeno dost,ty můžeš mít pauzu.Takže myslíš radči necvičit,když odchází zátka???
Taky mám strach - kvůli nějaké infekci,tak to nechávám osudu....

zuzik231
5. zář 2013

@dasty79 no neviem ja osobne sa bojim, kedze uz prenasam len neviem ci to malo vyznam cvicit ked teraz uz ku koncu nebudem ... 😒 baby poradte nam .... a nakazit sa teraz na konci nechcem ... 😒

paaavca
5. zář 2013

Ahoj holky, jdu se přidat, cvičím zhruba dva týdny, ne denně, zatím jsem cvičila tak 4x, teď jsem na obvodu 22 cm. Cvičila jsem s epi-nem už před prvním porodem, sice jsem nakonec skončila s nástřihem, protože už jsem ke konci byla vysílená a nešlo mi tlačení, už museli malou dostat rychle ven, tak mě trochu šmikli, měla jsem jeden steh. Jako psychická podpora je epi-no k nezaplacení 🙂 Jsem teď 36. tt a musím máknout, jestli bude malej jako první dcerka a přijde na svět ve 38. tt, tak už za dva týdny to může proběhnout. Snad to bude dobře postupovat, vím, že jsem se vždycky pak zasekla na nějakém obvodu a myslela, že víc nedám. Před prvním porodem jsem měla nacvičeno jen 27, tak snad to teď na těch 30 dotáhnu 🙂 Budu se sem chodit motivovat 😀

janea234
5. zář 2013

Ahojte. Neskutočné čo sa mi prihodilo... Včera som po prvykrát vyskušala EPI NO PLUS. A dnes som prišla do poradne a malý s mi prevratil zadočkom dole..takže cisarsky je isty... No mohlo sa mi toto stat? 😠

arasek
5. zář 2013

@zuzik231 taky jsem už 4den po termínu a jestli do neděle neporodim čeká mě vyvolávání ☹ . Dnes mi začala odcházet hlen.zátka a s Epinem mám nacvičeno 31cm. Myslím, že nacvičeno máme dost,teď už jen čekat a doufat, že mimča budou chtít na svět přirozeně.

evelynba
5. zář 2013

ja uz cvicim podstivo kazdy den, ale cez 19cm to stale nedam, uz fakt neviem ze ako na to. Mam este 3 tyzdne do TP, snad dam aspon na 22cm, ale vobec nechapem ako niektore pisu, ze na prvykrat dali 20cm.... Mali ste niektora tiez taky problem, ze to viac fakt ze nejde?

daniela1983
5. zář 2013

@evelynba za tri tyzdne das v pohode ovela viac ako 22cm neboj 🙂 hlavne klud, alebo to vyskusaj v inej polohe

daniela1983
6. zář 2013

vcera sa mi nechcelo, tak dnes som poctivo nabehla a od predvcerajsieho 30,3 dnes to hupslo na 31,5cm 🙂 och som nikdy nedufala, ze sa to moze podarit, tak povzbudzujem vsetky k usilovnemu cviceniu a dakujem tym co ma pred casom na krize 27cm povzbudili 🙂

cirrusa
6. zář 2013

@janea234 poloha koncem pánevním ještě nemusí být na 100% císař, ne? Jedna kočka, která tady psala nedávno, že cvičila s epinem, tak porodila přirozeně chlapečka KP 🙂

eliska_z
6. zář 2013

@cirrusa To jsem byla já. 🙂
@janea234 Nic není ztracené. Dítko se ještě může otočit a pokud ne je možnost rodit přirozeně. Jen si musíš vybrat dobrou porodnici, kde s tím mají zkušenosti (já byla ve Vyškově) a musí být splněno několik dalších kritérii - mimčo do 3,5kg, pravidelné ozvy, přirozeně potupující porod a v ideálním případě i neodteklá plodovka (není podmínkou) a hlavně víra, že to bude dobré. 😉

pragmaticka
6. zář 2013

baby prosim o radu..zachvilocku si budem objednavat epi-no, ale teda vobec neviem ci staci ta delphine al. radsej delphine plus? vobec teda neviem aky je medzi nimi rozdiel , az na to teda, ze plus stoji tusim o 30 e viac..z kt. stranky ste objednavali vy? dakujem

janea234
6. zář 2013

@cirrusa Mne hneď doktorka vypísala výmenné lístky na predoperačné a anesteziologicke vyšetrenia, a boli sme vybavený. Skor ešte povedala že uvidíme do ukončeného 38 tt, či sa neprevráti späť, ale ked nie tak to brala automaticky. Tiež som počula že KPčkom sa zvykne niekde rodiť, ale asi to nie je moc rozšírené...

alex2508
6. zář 2013

@evelynba ja sa tiez neviem dostat cez 19 🙂pokusam sa ale nechcem nic robit na silu aby som si nic nespravila. Mam ese chvilu cas tak sa pokusim este pocvicit a uvidim.

eliska_z
6. zář 2013

@janea234 Poslední dobou se tenhle typ porodu pomalu vrací i do nemocnic, kde předtím dělali v těchto případech jen císaře. Opravdu záleží na každé porodnici, jestli mají lékaře se zkušenostmi s vedením takového porodu nebo ne. Je to porodnice od porodnice. Já se císaře hrozně bála, ale porodu KP ani tolik ne. Tak jsem vybírala porodnici, kde s tím mají opravdu zkušenosti. I tam mi jasně řekli, že při náznaku jakéhokoli problému bude okamžitě císař, ale popravdě jsem si tu možnost ani nepřipouštěla. Prostě jsem věřila, že to s malým zvládneme 🙂 Po porodu mi říkali, že to byl opravdu ukázkový porod KP 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru