EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

eicul82
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ivca_doubek
20. říj 2012

@vejula Ahojky, já už mám tedy po porodech, ale myslím že tě můžu uklidnit, určitě to byla jen moč... Nemám tedy zkušenost s Epi-nem, ale s porodem, druhý byl rychlovka a nestihla jsem si předem dojít ani na záchod, takže jsem při tlačení krásně počůrala doktora 😀. Prý se jim to občas stává, když mimčo (v tvém případě Epi-no) zatlačí na močový měchýř a ten to nemá šanci udržet. Navíc jak tlačíš tak těžko ovládneš co vlastně tlačíš ven 🙂... Takže před porodem vyčůrat 😀

qwq
21. říj 2012

Ahojte kočeny, ja som si EPI.No tiez obstarala a uz som aj zacala s cvicením. Som v 36 týzdni a dokázem vytlacit cca 28 cm obvod, neboli ma samotné tlacenie ale to nafukovanie ked uz stlacim nejakých 22 krát riadne to citim v podbrusku, neviete mi povedat do kolko cm. to treba nacvicit? ked obvod hlávky dietatka je cca 36 cm?

vivianaba
21. říj 2012

@sunflower87 ahoj, ak si precitas starsie prispevky urcite vacsina bab epino chvali ze im to pomohlo k porodu bez nastrihu pripadne mali malicky nastrih z ineho dovodu. Ja som osobne zvladla porod prveho dietata uplne bez nastrihu a bez poraneni vdaka epinu. Teraz sa to dufam zopakuje. Len keby sa babu uz chcelo von....kazdy den cakam a stale nic, porod v nedohladne, uz som zufala ze snad ani neporodim 😀

vivianaba
21. říj 2012

@qwq myslim ze aj v navode sa pise ze staci nacvicit tych 10cm co sa rovna obvodu hlavicky 31cm, ostatne zabezpecia hormony pocas porodu. Drzim palce!

andulqa
21. říj 2012

@vivianaba a kam ides rodit? 🙂 vidim ze mame tak podobne termin 🙂
@qwq V 36tt mas uz 28 cm nacvicene, pekne teda, to si kedy zacala s cvicenim? 🙂

Ja som posledny tyzden mala nejako malo casu, nejak som sa zasekla na 25cm 😒 ale dnes som dala 26,5 tak som rada ze sa to pohlo konecne 🙂 uvidim kolko este stihnem do porodu nacvicit, ale podla mna je dolezite aj to ze sa ta hradza natahuje aj keby som tych 30 nenacvicila 🙂 Mam z toho dobry pocit 😅

vivianaba
21. říj 2012

@andulqa mas pravdu, hlavne ze cvicenim postupujes a hradza si zvyka, tych 30cm nie je nejaky pevny ciel bez ktoreho dosiahnutia epino nema zmysel.
Idem do Ruzinova, a ty?

andulqa
22. říj 2012

@vivianaba ja idem na Antolsku, no som zvedava ako to dopadne, uz sa neviem dockat kedy to pride 😵 🙂

karra
22. říj 2012

caute.. zatial som nacvicila na 29,5 cm, ale od vcera rana mi odchadza hlienova zatka, tak si nie som ista, ci to vydrzime do terminu, skor asi nie.. Neviem, ci teraz cvicit, alebo nie, rada by som s porodom este par dni pockala a nechcem to tym epinovanim nejak urychlit, aj tak mam pocit, ze uz sa drzime 2 v 1 iba silou vole :D

mahulenka87
22. říj 2012

Kočky, ja mám pocit, že keď nafúkam balónik na 9 - 10 že praskne 😅 Nemôže sa to stať?
Skúšali ste ho už prefúkať cez 10?

mahulenka87
22. říj 2012

ja som včera 1. krát skúšala epi-no 🙂
dala som 7cm 🙂
Vy ste začínali na akom priemere?

karra
22. říj 2012

no tak mi odtiekla plodova voda a cakame na kontrakcie.. takze z cvicenia uz asi nic nebude, kazdopadne nacvicenych 29,5 cm snad trochu pomoze 🙂 vediet toto, tak zacnem uz v 35 tyzdni 🙂 drzim vam vsetkym palce pri cviceni a po porode pridam skusenosti..

andulqa
22. říj 2012

@karra drzim palce nech vsetko prebehne hladko 😵

@mahulenka87 na prve cvicenie je to super, ja som mala tak okolo 6 🙂 som sa aj bala viac nafuknut 😅 🙂

karra
23. říj 2012

Ahojte, tak sa hlasim po porode, vsetko prebehlo v poriadku.. Syncek sa narodil o 3:40 v noci, pred tym mi cely den po troske odtekala plodova voda, kontrakcie o nieco miernejsie ako menstruacna bolest, vecer okolo pol desiatej zacala odtekat na litre🙂 Potom aj kontrakcie adekvatne zosilneli a okolo pol druhej v noci, ked uz boli dost neznesitelne a pravidelne, tak ma prisla skontrolovat domov porodna asistentka a zahlasila, ze som otvorena na 3 cm a ze okolo piatej nadranom mozme prist do porodnice. To ma skoro porazilo, lebo dalsie tri hodiny som si ani nevedela predstavit, ze sa to este da vydrzat.. Tak, ked PA odisla, tak som sla do sprchy, ono ta sprcha aj ked nie moc, aspon malilinko pomoze od bolesti..Tak som sa tam asi 15 minut sprchovala, ked tu som dostala strasny pocit na tlacenie, a uz kazda dalsia kontrakcia bola taka. No a to sa uz ani predychavat moc nedalo, tak sme rychlo sadli do auta, nastastie bola nemocnica 5 minut, ale zdalo sa to ako 200 km. No a po prichode na porodny box ma asistentka prehliadla a zahlasila, ze som uplne otvorena a mozem tlacit. Takze z 3 cm na 10 to trvalo asi 20 minut 🙂 Tak sa mi ulavilo, ze uz mozem tlacit, lebo uz som fakt myslela, ze porodim v aute, alebo v nemocnicnej chodbe, kde som kazdych 20 m klacala na kolenach a snazila sa netlacit, jednou rukou som drzala babatko v bruchu, druhou rukou som sa drzala odspodu, aby som ho nevytlacila predcasne. Na porodnom boxe na prvu kontrakciu som len skusila zatlacit, ze ako to pojde a nic, na druhu kontrakciu som uz zatlacila silnejsie, to uz sa isla tlacit hlavicka, no ten tlak a palenie, nic prijemne, ale som si povedala, ze teraz to uz dam, nech to mam za sebou, tak som pocas tretej kontrakcie na tri zatlacenia porodila. No a najpodstatnejsia informacia, ziadne natrhnutie ani nastrih sa nekonal, aj ked jeden steh som dostala niekde na pysk. Hovorila, ze ani by to sit nemusela, ale by ma to mohlo stipat pri moceni, tak mi tam dala jeden stich. Tak mam aspon nejaky suvenir z porodu. Aj ked maly nebol ziaden valibuk,lebo sa narodil o 10 dni skor, mal 3190 g a obvod hlavicky asi hodinu po narodeni 33 cm. No a po porode som sama zliezla zo stola, osprchovala sa a pustili nas domov.. Sedim, vsetko je ok. Nehovorim, ze to tam dolu nie je trochu citlive, aj som si privodila malu zlatu zilku niekde pri konecniku, ale myslim, ze za par dni to bude ako pred porodom 🙂 Drzte sa a cvicte, fakt sa to vyplati..

gaka
23. říj 2012

@karra Od srdíčka blahopřeji k synkovi a přeji hlavně spoustu zdravíčka nejen jemu ale i celé rodince!!! 😵
Tak to jsou pozitivní zprávy, pořád říkám, že to epino se nám musí vyplatit!

Mám nacvičeno 30 cm a několik dní je udržuju, dnes jsem byla na kontrole a cítím se nic moc, tak radši vynechám a vyzkouším zas zítra.

@mahulenka87 Začínala jsem na 6,5 a to jsem druhorodička, takže určitě super - jen tak dál!

gaka
23. říj 2012

@drahomira123 Kdepak jsi? Není už mimi na světě? 😉

drahomira123
23. říj 2012

@karra uuaaauu..aj ja to už chcem mať za sebou...gratulujem k babatku... nech máte veľa zdravíčka..

@gaka no keby keby sa mu chcelo ale stále nič..chodíme na ozvy a do poradne a že som otvorená na uzky prst..no je mi to nič platné ked sa nič nedeje..cvičiť cvičím s epinom dám v pohodičke 10 cm do piatich minut a mám pocit že by som v pohode dala aj viac ale sa bojím aby sa balonik nepraskol...mám v sebe dostatok odvahy že to zvládnem aj bez nastrihu a nebojím sa .... som psychicky pripravená..len nech to už príde..

vivianaba
23. říj 2012

@karra waaaaw aj ja chcem taky super porod! Gratulujem zo srdiecka k syncekovi nech ste obaja zdravi a uzivate si jeden druheho! Toto asi nebol porod v slovenskej porodnici, ci ano? Kde zijes? Urcite aj epino pomohlo ale hlavne to ze ti telo tak super spolupracovalo a ze si bola v psychickej pohode. Naaadhera!

Mne dnes rano odisla hlienova zatka, par krat denne som trochu krvacala, poobede som bola v poradni a krcok stale dlhy a tuhy, ale vraj uz vnutorna branka povolila (huraaa, je to zmena oproti doterajsim poradniam). A mam aj nepravidlne kontrakcie asi tak raz za 20min az raz za hodinu, tak verim ze to uz nebude dlho trvat. Aj ked pri synovi sme sa natrapili lebo kontrakcie boli nepravidelne az do konca. No co uz, nejako bude, len nech sa uz narodi a nech je zdrava.

Drzim palce vsetkym! Ja tiez uz necvicim s epinom denne, len kazdy 2-3 den, vzdy dam tych 10 uplne v pohode a dala by som aj viac tak snad to takto staci.

andulqa
23. říj 2012

@karra gratulujem, uzasne 😵 predpokladam ze nezijes na slovensku 😀 takto nejako by som to aj ja prijala 😵

@vivianaba tak sa to pekne chysta u teba 😵

u mna stale nic, dnes som cvicila, ale asi nejaka zilka mi praskla tak som mala trosku (par kvapiek) krvi, tak som to nechala tak, ale dala som tych 26, inak urcite by som dala dnes viac, lebo to som len zacala s cvicenim...tak zajtra skusim znovu 😵 snad to bude uz ok, ale je uzasne ako to funguje cele 😅

karra
24. říj 2012

@vivianaba rodila som v Holandsku. Oni tu pristupuju k celemu tehotenstvu uplne inak. Zase netvrdim, ze je to celkovo lepsie ako u nas, kedze tu asi 80 % vysetreni, ktore su u nas standardom (tripple test, streptokok, vysetrenie mocu, atd.), sa v NL pocas tehotenstva vobec nerobi. Prvy krat ma za cele tehotenstvo odspodu kontrolovala asistentka, az pocas porodu, ze na kolko prstrov som otvorena. Takze clovek mal niekedy pocit, ci sa nieco nezanedbalo. Na druhej strane, ak vsetko prebieha bez komplikacii, tak zena ani gynekologa pocas celeho tehotenstva nestretne, iba PA. Tak to bolo aj v mojom pripade. Gynekolog zasahuje, az ked sa vyskytne nejaky problem. A porod prebiehol uplne prirodzene, jediny liek, co mi podali bol Rh imunoglobulin, kedze som Rh negativna a babatko bolo pozitivne. Aj bez vselijakych pomocnych hormonalnych urychlovacov, tak som mala za 6 hodin po vsetkom 🙂 Aj sa ma na poradni asi 5 krat pytali, ci mam porodny plan, alebo nejake zelania, ale ja som nenapisala ani ciarku, lebo nebolo co..

a k tej zatke, ja som po odideni do 48 hodin porodila 🙂 tak mam pocit, ze ked sa zase ozves, uz bude po vsetkom.. drzim palce

adel22
24. říj 2012

@karra Gratulujem k babatku a samozrejme ma aj tesi pomerne lahky priebeh porodu.

Chcem sa ta spýtat, ci si okrem EPIna mala este nejaku pripravu na porod /cvicenie, masaz hradze, caje, lanove semeno a pod. / Dakujem a uzivaj si tie krasne chvile🙂 Dakujem za odpoved.

karra
24. říj 2012

@adel22 cvicila som s epinom, stihla som 14 krat, zacala som na 18,8 cm a skoncila niekde na 29 cm a kusocek. Okrem cvicenia som pila velmi nepravidelne nejaky tehotensky caj v tehotenstve, bola to nejaka zmes byliniek, a malinikovy caj asi od 36 tyzdna 1 krat denne, ale ani som nestihla vypit celu krabicku, mozno polovicku, lanove semienka som mala kupene drvene, ale stihla som si ich asi 4 krat pridat do jogurtu, asi lyzicu a pol 🙂 hradzu som nemasirovala, len som si ju po cviceni s epinom natrela weleda olejcekom. A chodila som na predporodny kurz, kde nas ucili, ako predychavat kontrakcie a ako spravne tlacit a tak. Aj ked ma ten porod dost zaskocil, kedze bol o 10 dni skor, na druhej strane bolo babatko o cosi mensie, tak stacilo menej pripravy 🙂

karra
24. říj 2012

@andulqa 26 cm je uz pekne cislo. a este mas nejaky ten tyzden, tak to do tych 30 cm urcite este nacvicis.. z nejakej zilky si nerob starosti, ak ta to neboli alebo nestipe, tak urcite si s tym nijak neskodis.. pri porode bude tej krvi o cosi viac 🙂 drz sa

aprilka9
24. říj 2012

Ahojte, prečítala som si len ten krásny príspevok z pôrodu a konečne niečo pozitívne, lebo všetci ma od Epina odrádzali. Ja som v 36tt a až teraz som sa odhodlala cvičiť. Ale včera večer som to skúsila prvýkrát a som troška prestrašená, lebo som dala len polovicu a ten tlak bol teda riadny. Fuj aké to musí byť bez cvičenia.. sa nečudujem, že sa baby tak roztrhajú. Skúsila som balónik napumpovať len tak a zdá sa mi obrovský 🙂 neviem si to predstaviť, že dám 10 cm!!!
Prosím vás, napíšete mi, že koľko ste dali vy na prvýkrát. Mne sa zdá, že som dala veľmi málo a som vystrašená teraz. Ďakujem pekne

aprilka9
24. říj 2012

@mahulenka87 ahoj a ako pokračuješ teraz? Chcem vedieť, či za tie dva dni sa urobí pokrok 🙂

andulqa
24. říj 2012

@aprilka9 ja som dala na prvy krat tusim 6cm, som sa bala viac 😀 bolo to take neprijemne...mne to celkovo ide trosku pomalsie, ale uz som na obvode 26-27cm, neboj, uvidis ze si postupne ta hradza aj vsetko vnutri zvykne 🙂

@karra no ved dnes pokracujem zas 🙂 mam po poradni, zatial to na porod nevyzera, takze urcite mam este nejaky ten den cas a nejaky ten cm este pribudne 😅

aprilka9
24. říj 2012

@andulqa prosím ťa a ako to praktizuješ? V návode je obrázok, kde to má žena v polovici dnu a pol balónika von. Ale mne sa vytláča keď to takto mám a tiež presne tam som najviac stiahnutá - to je asi tá hrádza. Mám pocit, že keby som mala celý balónik vo vnútri, tak ho dám celý naraz.. ale takto na kraji je to problém.
A tiež neviem či to len moje Epino, ale dosť ťažko sa to punpuje a pridržiava vo vnúri, či to len môj?

andulqa
24. říj 2012

@aprilka9 ja ho mam asi viac dnu ako na tom obrazku, urcite nie len do polovice...a potom sa ho snazim pridrziavat ked ide von, nech ide pomaly a nech si tam tie svaly na to zvyknu, az ma ruka z toho boli niekedy 🙂 takze to tak ma byt 🙂

mahulenka87
24. říj 2012

@aprilka9 odvtedy som neskúšala. 🙂 Mne sa balónik tiež vytláča von. Zasuniem si ho hlbšie-až po okraj a držím si ho až kým nenafúknem

aprilka9
24. říj 2012

@andulqa
@mahulenka87 Ďakujem baby za odpovede, takže posilňujeme aj ruky pri tom :D :D Dnes večer skúsim opäť a dúfam, že aspoň troška dám viac. Mne asistuje manžel, chudák vyzerá pri tom jak pôrodník :D
A vy máte akú polohu pri cvičení? Ja v podstate ležím s pokrčenými nohami a pod chrbtom mám vankúš. Ale neviem či by nebolo lepšie stáť .. A ešte otázočka: nie je mi jasné, či mám už teraz skúšať vytlačiť balónik, alebo to až neskôr?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru