EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ava
17. pro 2011

@sue007 díky. Přece jen je to jiné, i když syn spí...nebo je večer mužíček u TV a já trénuju vedle v pokoji...není to takový pocit uvolnění.

evina_plus_jedna
17. pro 2011

Ahoj holky, přidávám svou nedávnou zkušenost, s epinem jsem si krásně plánovala trénovat, takže asi po 8mi cvičeních jsem se dostala několikrát na 22,5cm a asi na devátý pokus jsem dala 24cm dvě hodiny na to mi praskla voda a za dalších 7hodin jsem v 37+2tt porodila krásnou holčičku a to bez nástřihu a jakéhokoli poranění.. i jako prvorodička. Skvěle mi pomohla PA, ale jistě mělo vliv i epino, zaprvé jsem věděla jak na to a co od toho očekávat, zadruhé jsem byla z předchozího cvičení pěkně promasírovaná a uvolněná a pak ono těch 24cm taky nebude zas tak málo, hormony udělají taky své. A to hlavička měla 33,5cm. Jsem si téměř jistá, že kdybych trénovala déle a dostala se na víc než 24, tak by ani tlačení nebyl takový problém a na pár kontrakcí by byla malá venku. Takže žádné strachy a stresy, že nemáte ještě natrénováno na 30. Každý cenťák je skvělá pomoc. Přeju hodně štěstí všem! A buďte statečné ženy, věřte si a úspěch je zaručen! 😉

aksniteb
17. pro 2011

@evina_plus_jedna GRATULUJEM !!! to sú skvelé povzbudivé správy 🙂 a vám prajeme hlavne veľa zdravíčka...

sue007
17. pro 2011

@evina_plus_jedna Taky moc gratuluji!!
Já opravdu věřím,že to půjde,jen se bojím,abych nechytla nějakého zakomplexovaného doktora,co mě fikne prostě jen tak,aby všem ukázal,jaké je autorita a jak se to musí 😒 Ale myslím,že podruhé takovou smůlu na personál mít nebudu,mám vybranou lepší porodnici,víc zkušeností,pěknej plán 🙂 Snad to tady všem dobře dopadne 🙂

rebelie
17. pro 2011

@evina_plus_jedna Gratuluji a díky za povzbudivé zprávy!
@sue007 Tak pořád opakuj, že si přeješ rodit bez nástřihu a to by ten doktor fakt musel být vůl, aby střihal - respektive je to pak opravdu na stížnost, pokud to udělá bez Tvého svolení... Mimochodem existuje dokonce už i česká (!) studie, která konstatuje, že provedení nástřihu nesnižuje riziko ruptury 3. stupně, což znamená, že pokud se žena má natrhnout fakt až ke konečníku, nástřih jí předtím stejně neuchrání, jak doktoři rádi tvrdí...

aksniteb
17. pro 2011

Ja som si aj kvôli tomu zazmluvnila svojho dr k pôrodu - je známy svojim názorom strihať len v krajných prípadoch, keď vidí, že hrozí natrhnutie, navyše mi chváli cvičenie s epinom a že je veľmi zvedavý na môj pôrod, lebo sa tak často nestretáva s rodičkami, ktoré s ním cvičili 🙂 No uvidíme, v každom prípade mne cvičenie hodne pomáha, že sa na pôrod teším (verím, že mi to aj ostane do termínu)

alexxa
18. pro 2011

Ahoj holky,
jiz cca pred 2lety jsem porodila krasnou holcicku, cvicila jsem s epinem poctive a dala jsem sice "jen" 25cm a mala mela hlavicku temer 35cm. Ale porod byl dobry, bez poraneni, za 11hod bylo hotovo.
Ted jsem na zacatku 36.tt a hodne me boli stydka kost, celkove me boli bricho (trpim na predcasne stahy od cca 23.tt) a celkove se necitim dobre, mam strach, ze bych epinem vyvolala porod... 😢
Je tu nekdo, kdo cvicil i podruhe a jak to probihalo? Dosahnu rychleji vetsi velikosti nebo je to individualni jako u prvniho tehotenstvi? .. nevim, asi jen potrebuji povzbudit...
dekuju

bibes
18. pro 2011

@alexxa ja som teraz zacala tiez po 2 rokoch .. a zacala som na rovnakom cisle ako vtedy 🙂 takze vsetko sa zase vratilo naspat ako bolo predtym.

petja
autor
18. pro 2011

@alexxa cvičila jsem při druhém a chystám se i teď. Já jsem asi nacvičila více,než předtím,ale to taky proto že jsem poprvé epino vracela 2týdny před TP,stejně porod dopadl super. Více jsem nacvičila i proto že jsem očekávala větší mimi,což nakonec taky bylo.
I teď budu cvičit od 36tt

rebelie
18. pro 2011

@alexxa Teda, Ty mě těšíš, že s nacvičenými 25cm se dá porodit bez nástřihu mimčo s 35cm hlavičkou... tak to bych snad mohla se svými 28cm mít taky šanci... Včera jsem zas cvičila, potvrdila jsem 28cm a asi by to ještě trochu šlo, ale nechtěla jsem to hrotit...

sue007
18. pro 2011

@alexxa Nechci tě nějak odrazovat nebo naopak nabádat,pokud to tak necítíš,ale já se toho epi-na tedy nebojím,i když mám podobné problémy jako ty,naopak mi přišlo,že mi to na něco i pomohlo.Mám od 22.tt pořád tvrdnutí mockrát za den a poslední měsíc a půl už regulérní bolesti několikrát denně,který si normálně už prodýchávám. A do toho bolesti od kyčle a stydké kosti.Nejhorší to bylo,skoro nesnesitelné,vždy po sexu,tak od toho 20.tt,to jsem myslela,že prostě už porodím bolestí 🙂 Musela jsem pak jen ležet. 😖 Asi tím,že mám užší pánev a nějak se mi to tam nezvládalo roztahovat. Ale teď,co cvičím s tím epi-nem,je to vše o dost lepší,i ta kyčel a ten skříplej nerv v ní mě bolí mnohem míň 🙂 A ty kontrakce nijak neřeším,prostě se mi děloha chystá,jak to jde,když jsem zavřená,což jsem,tak beru,že je vše ok.

Rebelie,ty seš pořád tady? 🙂 🙂
Já vše doktorovi samozřejmě řeknu,taky mám p.plán,ale vím,jak to bylo u prvního,za a jsem vůbec pak už nezvládala mluvit,myslet a za b se mi tam k doktorce,co mě normálně rodila najednou zjevil další doktor,ten co na mě hups a během 20 vteřin byl zas fuč,tak abych to vůbec stihla se nějak vyjádřit 🙂

sue007
18. pro 2011

@alexxa myslím,že pokud začneš cvičit od konce 37.týdne,tak už nehrozí porod předčasný a ještě určitě stihneš něco natrénovat,pokud chceš být klidná,tak bych to tak udělala,i za 2-3 týdny přeci uděláš velký pokrok,to je jisté.

bell2
18. pro 2011

Ahojte...dneska po dvoudenni prestavce zase 26 cm, ale celkem v klidu...nechtela jsem to moc hrotit 😉 A ted pomaloucku v klidecku jeste tak 3-4 cm a budu stastna jako blecha 😉

janca1983
19. pro 2011

@ava No veliká gratulace k pokroku, ono kyž máš na to svůj klid a pohodu tak to jde o hodně líp 😉 jen tak dál. Já to prostě denně nějak nezvládám takže cvičím obden a jde mi to prostě líp. Naposledy v sobotu jsem dala 26,5 tak jsem zvědavá me dnešek 😅 😉

janca1983
19. pro 2011

@evina_plus_jedna gratulace k miminku a obdiv k tak pohodovému porodu. Když to tak pročítám ne že bych se k porodu vyloženě těšila 😅 / teda zatím, třeba se to změní / ale jsem nějak klidnější 😵

janca1983
19. pro 2011

@rebelie ty jsi ještě tady já myslela že už jsi dávno v porodnici a máš mimíska u sebe v náručí 😀 a ty jsi ještě dva v jednom 😀 😉

rebelie
19. pro 2011

@janca1983 Bohužel, ještě jsem tady... ale snad už to bude brzy...

janca1983
19. pro 2011

@rebelie Tak držím pěstičky ať je vše v pořádku a ty máš rychlý a v poho porod 😵

petja
autor
19. pro 2011

@rebelie No,taky čučím,co ty tady,to už aji přenášíš,ne? Datum porodu máš vypočítaný podle PM?

katka1981
19. pro 2011

@petja, ahooooj, tak co aj teraz pouzivas epino? Ako sa citis? Daj potom vediet ked sa ti narodi babulka.

petja
autor
19. pro 2011

@katka1981 Ahóóój,jo chystám se i tentokrát.Daří se mi výborně,děkuju!

katka1981
19. pro 2011

@petja, to rada pocujem, len tak dalej

ava
19. pro 2011

@evina_plus_jedna velká gratulace! Ať jste zdravé!

@alexxa zkus se třeba poradit s gynekologem, i když oni někdy mají trochu zkostnatělé názory. Nebo máš-li důvěryhodnou PA. Stydká kost by neměl být problém, naopak, uvolňují se ti vazy a připravuješ se na porod. Víc bych řešila ty stahy, neznám to, tak nevím...

@rebelie určitě tam máš rezervu, půjde to jako po másle! Moc se těším na dobré zprávy!

@janca1983 děkuju, začala jsem si mnohem víc věřit. Jen nedokážu cvičit obden, jsem příliš motivovaná 🙂 a jak to tak vidím, možná je to obden účinnější! Tak ať to jde a za dva dny tu budeš psát 30 🙂

janca1983
19. pro 2011

@ava no nevím jestli 30 😨 😀 to s myslím že nedám dneska 27,5 a to mi přišlo jako hrana. To jsem to prodýchávala a myslela jsem si že je to můj konec 😀 takže mé postupy se blíží pomalu ale jistě ke konci 😎 každopádně i s tímhle jsem spokojená a budu se spoléhat při porodu na hormony že taky pomůžou 😉

sue007
19. pro 2011

Tak já dneska 30 a to celkem v pohodě,teda ze začátku opět jsem začínala tak na 15 cm a trvalo to,ale pak jsem těch 30 dala, tedy prodýchávám to,nicméně jsem se cítila líp než minulý týden třeba při těch 28.Asi jak se ten termín blíží,začíná to být znát.No mám z toho radost 🙂 Ještě zítra si najdu 15 minut a pak už to bude horší,to už asi tenhle týden vůbec nedopadne,snad to vydrží 😅 a nebudu příští týden na 20 😀

ava
19. pro 2011

@janca1983 stejně je to už tak hodně. Mělo by to stačit. Rozhodně věřím, že každý cenťák pomůže....a taky dodá sebedůvěru.

@sue007 ty jo!

Holky, a nemáte strach, že když už to musíte hodně prodýchávat a je vám to nepříjemné, můžete si způsobit poranění? Já jsem pořád taková opatrná, abych si neublížila sama...

rebelie
19. pro 2011

@petja No, přenáším, už 10 dnů... (a termín je správný - početí, utz i MS se shodují - nicméně prý i tak mají holky s delším cyklem tendenci přenášet). Včera jsem zkusila i riciňák, ale nic... Dneska jsem vybojovala poslední dva dny k dobru, takže dneska dám spíš klidový režim a zítra kdyžtak ještě jednou zkusím ten riciňák... Já mám bohužel pořád skoro zavřený a tuhý čípek, tak bych potřebovala, aby se hnul aspoň ten...
@sue007 Cože? Ty máš termín až 5.1. a už máš 30cm? Tak to klobouk dolů!

janca1983
19. pro 2011

@ava no srach trošku mám abych se nenatrhla ale vždycky si řeknu ješte kousek, ještě kousek to dám 😵 a když si myslím že ne tak trošku odpustím , chvilku počkám a zkusím to znovu 😉 🙂

janca1983
19. pro 2011

@sue007 téééda pane jo 30 cm to jsi dobrá, tiše závidím 😉 😀 ale i ti to přeju že jsi se takle dostala daleko 😵

alexxa
19. pro 2011

Ahoj holky, vsem dekuju za podporu a prispevky, dnes jsem mela narocny den a lezim jak lazar, ale zitra vecer zkusim co dam a uvidim... doufam, ze to nebude tak bolet, ale pevne verim, ze u prvniho porodu mi epi no pomohlo, takze bych nerada sanci na lepsi a lehci porod prosvihla. Jsem tedy zvedava na zitrek 😉 ale nevzdam to jen tak bez boje 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru