EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

kotcheva
23. únor 2013

@veonka jojo, na zacatku to mam stejne, ale ohreje se rychle🙂

veonka
24. únor 2013

@kotcheva ja tiez cvicim v pololahu, je to zatial tak najlepsie myslim. v stoji alebo v drepe som to neskusala... a tiez som rada, ze som pri tom sama, aj ked predtým som si myslela, že ak by mi mm pomáhal, nebude mi to vadiť 🙂 teraz som rada, že sa nepríde ani pozrieť 😀
inak tá meracia karta ma pekne štve, lebo ťažko to tak presne odčítať, koľko ten balonik má 😖 a mne ide o každý milimeter 😀 vieš ako, pre povzbudenie 😀 😀 😀
no tak som minule vzala krajčírsky meter a zmerala som obvod a vyšlo mi viac než čo som odčítala podla tabulky 😵 heh... ale aj tak desina to nebola, tá je ešte pekne daleko ale bolo to kus povzbudivé 😅

veonka
24. únor 2013

@kotcheva no ohreje sa, ale je to nepríjemné, a vždy ked musim potom pri cviceni ešte pridať gel tak je to zase to isté. 😖 už som rozmyslala že by som si ho nejak "prihriala" pri radiatore alebo tak 😀 ale to je asi dobrá blbosť čo? 😀

kotcheva
24. únor 2013

@veonka dneska davam pauzu, kdyz je neďele😉. ale ze bych si zitra ten krejcovsky metr vzala? 😉 ciste pro vetsi motivaci, kdyz jde o kazdy milimetr... 😀

alikaa
24. únor 2013

@veonka A nechces radsej pouzivat kondomy? Tie su uz nalubrikovane. Ja som kupila tie uplne najlacnejsie.

veonka
24. únor 2013

@alikaa a môžu sa používať lubrikované kondomy na epino? ja použivam teraz tie navleky na vaginalnu sondu + lub. gel na vodnej baze tak ako sa odporuca... ale aj tak myslim, že ak by som aj pouzivala kondomy tak by som aj tak potrebovala naniest ešte gel lebo aj pocas cvicenia musim este pridavat gelu, lebo to na sliznici potom stipe ak nie je dost mazania 😝

alikaa
24. únor 2013

@veonka Nevidim dovod, preco by sa nemohli pouzivat na ten balonik lubrikovane kondomy. Ked som cvicila v prvom tehotenstve a sledovala som tuto diskusiu, tak vacsina bab takto cvicila. Ten balonik to nema ako poskodit. Ved vyskusaj a uvidis.

domeli
24. únor 2013

@cukriiicek máš ešte kopec času - s epinom sa odporúča začať cvičiť 3 týždne pred plán. termínom pôrodu, no je tu veľa maminiek, ktoré začali skôr. Ja konkrétne som začala presne 4 týždne pred, necvičila som ale denne, ale iba každý druhý deň (niekedy až tretí) a úplne to stačilo - dostala som sa na métu 10 (30,8 merané krajčírskym metrom) a som bez jediného škrabanca 🙂 Takže určite sa táto investícia a cvičenie oplatí. Veď máš kopec času ešte, to sa prelúskaš viacerými príspevkami a vlastne postupne, ako budú pribúdať určite viac a viac maminiek potvrdí tieto moje riadky.

isabella_fly
24. únor 2013

@veonka
@alikaa aj na kondomy sa zakazuje pouzivat iny lubrikant ako na vodnej baze, inak by sa aj ten kondom poskodil, cize na lubrikovanom kondome nemoze byt taky lubrikant, ktory poskodzuje epino... ja pouzivam tiez lubrikovane kondomy a ked nechces aby to bolo take studene, tak daj na radiator nahriat ten lubrikant

wilsonka
24. únor 2013

ahojte dnes som prvy x vyskusala epi no (mam to obycajne). pouzila som ho s lubrikovanym kondomom ale umyla som prebytocny lubrikant, aj napriek tomu vyklzaval von. nafukla som na 15cm, viac som nechcela na prvy x aj ked by to bolo mozne.
treba ho zavadzat do dvoch tretin alebo polovicu? a mera sa obvod balonika co je viac co vnutri predpokladam. na internete je ten navod dost strohy a v anglictine je to nepochopitelne aspon pre mna.

ako presne cvicite? nafuknete a drzite, potom uvolnite alebo vytlacate? ak sa to tu uz popisovalo poprosim link alebo cislo strany. vdaka

alikaa
24. únor 2013

@wilsonka Ja cvicim tak, ze trosku nafuknem kym citim napatie a nechavam velmi pomalicky vyklzat balonik von, aby sa svaly pomaly prisposobili. Ked ostane vnutri mozno 1/3, tak ho vtlacim spat donutra (to byva bolestive) a dam dalsi fuk a opakujem, az kym necitim, ze by som sa uz mohla natrhnut. Celkovo jedno taketo cvicenie mi trva 10-15 minut a potom dam este vzdy jeden pokus, ale nie tak pomaly, ale nafuknem hned na maximum co ide a obvykle nafuknem vzdy este o par milimetrov viac. Kazdy den sa mi podari posunut cca o 0.5 cm (v priemere), ale na 8 cm som sa par dni zasekla. Za 10 dni som sa zatial dopracovala od 6 cm (priemer) do takmer 9 cm.

marcelka123
25. únor 2013

Tak ja dnes termín 😀 😀 Som takmer na 10ke ale nejak sa neviem dofúkať 😀 😀 😀
Nechápem, chýba mi kúsoček aleproste rovných 10 nie... Mám až kŕče v ruke čo toľko stláčam balónik...

Inak žiadne príznaky pôrodu takže ostáva len čakať a cvičiť 🙂

wilsonka
25. únor 2013

@alikaa super dik

lenosko
25. únor 2013

@veonka ja mam kondomy z Lidla, sensitive, je tam trochu lubrikantu na vodnej baze. 12ks za 1,99e. nie su take smyklave a smradlave ako tie vselijake lacne. na zaciatku som minala tie smradochy, nech sa ich zbavim 😀

@marcelka123 trochu som dufala ze balonik moze pomoct nastartovat porod, vidim ze ani u teba nic... 🙂
ja som nejak zamrzla na 8ke a tusim som to dnes prehnala, zase trosku krvi...

marcelka123
25. únor 2013

@lenosko to ma mrzí s tou krvou.. 😒 Mne sa to stalo raz, ale len taká vlásočnica a tri dni som dala pokoj, už je dobre, na 10ku asi nevyjdem. Dúfam, že pôrod sa v krátkej dobe spustí a prebehne ľahko a dobre... Nerada by som CS, ani vyvolaný..

Keby som mala aspoň info či malý zostupuje, či má dobru polohu, či sa telo pripravuje.. Môj Dr. ma už mesiac nevidel, zajtra poradňa a to bude 5 týždňov od poslednej normálnej prehliadky...

lenosko
25. únor 2013

@marcelka123 nechapem takychto dr, ved kazdy tyzden to ma byt. moj je tiez nejaka divna skola a to robi rizikovu poradnu. ako mame vediet ci je vsetko ok, to fakt treba cakat az kym nie su ziadne pohyby alebo co...
ja som zacala cvicit dost neskoro, len 2tyzdne pred terminom. asi to moc chcem urychlit, ale zas nejdem az po bolest. no uvidim vecer ci zas bude krv. ani nebola jasne cervena, neviem co si o tom mysliet.

alikaa
25. únor 2013

@lenosko Ja pouzivam presne tie iste kondomy z Lidla 😀
@marcelka123 A ty nechodis na kazdotyzdnove poradne do nemocnice, kde planujes rodit?

marcelka123
25. únor 2013

@alikaa 😅 😅 Bola som tam minulý týždeň, sa opýtať kedy sa mám prísť ukázať a tak a sestrička mi vraví, že tam mám prísť až rodiť, že dovtedy chodím k doktorovi... Chcela som aby mi pozreli placentu a prietoky ale ani tam som nepochodila. Môj Dr. to nepovažuje asi za potrebné preto som šla od neho rovno tam..
A tam sklamanie. Preto sa do našej pôrodnice vôbec neteším. Štve ma, že nemám na výber a musím ostať tu rodiť, preto plánujem rýchly bezproblémový pôrod, nech čo najmenej potrebujem ich služby.. Už len vydržať potom tých pár dní v ich priestoroch.. to ma neláka už vôbec.... 😝

MM vykĺbil rameno a nemôže šoférovať ešte, a je odkázaný na svojho otca... Takže musím ostať tu a veriť že všetko bude rýchle, dobré 🙂

jinjin
25. únor 2013

Ahoj.

Prodám epino vč. latex kondomů a alkoholových tamponků. Kupované 8/2012, doklad přiložím. Mám ho po kamarádce, která rodila 3 měsíce přede mnou, jenže já jsem měla rizikové, tak jsem použila jen párkrát těsně před porodem.
Zájemci IP. Díky

Všem cvičícím přeji porod bez komplikací 😉

rybicka2
25. únor 2013

@marcelka123 Babetko bude mat hlavicku 9,5 cm preto ti viac ani neda😉 drzime silno palce, narrenovane mas tak uz len pozitivne mysliet a zvladnes to.
Ja po 10 cviceniach dam 9cm, co na zaciatku mi prislo ako fikcia. Dnes mam pocit akoby mi odchadzala hlienova zatka, priesvitny hustejsi hlien. Trosku ma to vylakalo, lebo do terminu este 2 tyzdne. Akosi este nie som pripravena. Snad este pockame trosku.

marcelka123
25. únor 2013

🙂 🙂 Myslíš, že to preto nedá viac? To bude taký maličký špuntík asi 🙂 Ja sa už veľmi teším, už to chcem mať za sebou... Bojím sa ale že je stále vysoko, že sa pôrod nerozbehne... Večer skúsim fitloptu..

Zátky sa neboj.. Mne pri dcérke odišla až 4 týždne pred pôrodom, takže je to individuálne kedy sa potom spustí pôrod... A myslím, že si na tom po 9 cvičeniach perfektne a keby si aj dnes rodila tak to vytláčanie bude bez nástrihu 🙂 Viem, že záleží aj od veľkosti hlavičky a tak, ale už len tá predstava že sme boli schopné sa takto roztiahnuť ukľudňuje 🙂

rybicka2
25. únor 2013

Porod isto este urobi svoje. Moje babetko uz pred tyzdnom malo hlavicku 9,5 cm a vahu vraj 3,5 kg. Urcite to zasa budu cez 4 kg ked potiahnem do terminu, tak ako to bolo pri prvom chlapcovi. Budem mat co tlacit teda. Ja som pribrala len 7 kg a male zato dost. Uvidime tentokrat. Prvykrat som sa po nastrihu liecila mesiac, co mi stehy vobec nevypadli, ale necvicila som epino..tak snad bude lepsie tentokrat.

drndapetka
25. únor 2013

Ahoj,
Tak já mám po 14dní s epi-nem natrénováno 27cm (průměr 8),ale mám pocit,že dál už to asi nepůjde ☹
Né že by mě to bolelo,když balónek tlačím ven,to ne,ba naopak mám pocit že mám hráz pružnou,ale je mi hrozně nepříjemný jak je uvnitř balonek nafouknutý ☹ Strašně to tlačí až mě z toho bolí celý pánevní dno a kosti 😢 Tak jsem zvědavá jak to zvládnu při porodu 😝
Mám na trénování už jen 20 dní 🙄
Jinak jsem se chtěla optat jestli se někomu po cvičení s balónem objevil hustý bílý krémový výtok?Sice mě nesvědí ani nepálí ale je to divný 😕

kotcheva
25. únor 2013

@alikaa ahoj, taky cvicim stejne - a taky jsem se trosku zadrhla na 8 cm.... Snad to zitra zase posunu o pul centimetru😉

slniecko77
25. únor 2013

@drndapetka ahoj, ja som pred porodom natrenovala 28.5cm, maly sa narodil o 10 dni skor, obvod hlavicky 33.5cm, porodila som bez natrhnutia a nastrihu 😉 takze hlavku hore
..co sa tyka kremoveho vytoku, pokial nie je zafarbeny do zlta, zelena, nezapacha a nesvrbi..je kremovy vytok pocas tehotenstva normalny 🙂

kotcheva
25. únor 2013

@drndapetka ahoj, tak to mas natrenovano dost😉 super!
Jinak mam stejne neprijemny pcit, kdyz mam balonek uvnitr - na konecnik tlaci dost, je to horsi, nez tlak na hraz... Ale vytok nemam...

tkonvalinova
26. únor 2013

Ahoj holky,

tak já mám prostě asi pevnou hráz...tak cvičím už jen tak, občas a smiřuji se s nástřihem, už se jen přestávám stresovat....kolem 34tt jsem se trochu při cvičení natrhla, tak jsem vynechala na týden....a od 36tt zkouším a jsem stále max. na 19cm, dále to nejde, hráz je asi moc pevná a nemám jí tak pružnou, což mě docela mrzí☹....Ještě po cvičení mám ještě větší tlaky na spodek, nevím zda to máte taky některá?? Občas mám až pocit, jako by se miminko sesunulo...není to úplně příjemné 😒
A k tomu výtoku - mám ho taky...mám ho normálně a po cvičení jakoby více, ale je to opravdu normální, pokud není zbarvený, nesvědí apod...to k těhu patří, ptala jsem se na to i Dr.

marcelka123
26. únor 2013

@drndapetka 🙂 nechaj na seba pôsobiť ten pocit tlaku čo ti tak vadí.... Predýchaj ho... Skús si na neho zvyknúť.. Ono potom budeš vedieť kedy dieťa zostúpi nižšie a môže byť ešte väčší...
Nebojuj s ním... S tým tlakom.. je to súčasť, dáva telu signál aby posúvalo dieťa nižšie a ty to môžeš urýchliť dýchaním.. Dobre je si na tlak zvyknúť...

😉

Skús trošku zmeniť polohu... Trošku sa vytoč na bok a uvoľni tlak na konečník a kostrč... Stačí trošku a uľaví sa, keď to pôrodnica dovolí, na boku alebo aspoň trošku vytočená na bok sa rodí ľahšie, lebo dieťa má ľahšiu cestu von,

marcelka123
26. únor 2013

@tkonvalinova Nevzdávaj to... 🙂 Skús zvonku masírovať hrádzu nejakým olejom po sprche. Ona spružnie... Skús občas dať o prifuknutie, dva viac ako dávaš a skús sa uvoľniť... Ono to povolí, netreba to vzdávať.
Aj mne malý robí už pri cvičení tlaky a po cvičení ešte väčšie. Keď sa postavím mám pocit že vypadne von 😀

Ale drží sa ako kliešť 😀 Veď už mám prvý deň po termíne a nič...

tkonvalinova
26. únor 2013

@marcelka123 právě před tím si lehce namasíruji hráz olejíčkem a potom zavedu balonek s gelem a nějak nic, nad 19cm to nejde, táhne to a už hodně bolí. Budu zkoušet, jen se bojím i těch tlaků na spodek....mám je teď docela často, hlavně to začínám navečír....zítra jdu na kontrolu, tak uvidím co mi řekne Dr...
Koukám, ty nám tady všem budeš dávat rady, povzbuzovat, my porodíme a ty nic stále....teda tomu se ale nechce, u maminky je hold lépe....ale už se venku i otepluje, tak by mohl vylézt 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru