EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

charlott
2. srp 2010

Ahoj všem, tak já jsem stihla nacvičit jen 28 cm - víc jsem zkrátka nedala. Každopádně můj porod (první) byl díky epinu výborný. Porodila jsem malého bez nástřihu či jakéhokoliv šití, po porodu jsem se zcela bez problémů mohla posadit a pohybovat. Mám teď čerstvou zkušenost a můžu epino jen doporučit. Rozhodně nelitujte investovaných peněz, tohle se vám vážně mnohonásobně vrátí 😉

zdeniii
2. srp 2010

Ahoj holky, zajímalo by mne jestli jste některá z vás využila epino i po porodu pro cvičení pánevního dna... 😉
Já tedy ne... jen mne to tak napadlo, prtože jsem uvažovala o koupi toho epina s tím "budíkem" a jsem ráda že jsem koupila obyč, protože jsem ho po porodu už nepoužila...

petaskrdla
2. srp 2010

Dnes jsem tady na koňovi poprvé viděla inzertní reklamu na epino 😀

lio
2. srp 2010

@makinecka týýý jo holka ty jedeš 🙂 tak gratulace, ted si jen počkat na den D a je to 🙂

vivianaba
2. srp 2010

@fraal mala som natrenovano tych 10 podla prilozeneho meritka, asi 2x sa mi podarilo nejakych 10,5. Krajcirsky meter nemam takze som merala len podla meritka. Vacsinou ked som dala tych 10 som mala potom trosku krvi, tak som uz v ten den neskusala. Postupne to ale islo lahsie a ani ma to nebolelo. Na zaciatku bolela aj 6-tka 🙂

A este raz dik vsetkym! Fakt som z epina nadsena. Skoda ze ma malu reklamu, na SK o nom skoro nikto nevie.

Videla som v poslednom case reklamu na produkt Dianatal, tiez nieco na ulahcenie porodu, reklama bola v porodnici, aj lekar mi to hovoril ze mali o tom nejaku prednasku. Ma to lepsi marketing ako epino, co je skoda, lebo epino by podla mna malo uspech. Snad sa raz rozsiri, ja mu robim reklamu kade chodim.

vanesska
3. srp 2010

@vivianaba ... hej ja sa tiez chystam do ruzinova... aj ja som mala ist ku krizkovi lebo on zastupuje mojho dokiho pocas dovoleniek no ale ako na potvoru aj on ma v case mojho terminu dovcu takze som musela hladat niekoho ineho... zatial chodim k Dr.Papcunovi ml. tak snad ani on nebude strihat rutinne ale bude sa s nim dat dohodnut...
inak ked si dokimu povedala o epine ako sa zatvaril uz to niekedy pocul alebo to bola novinka pre neho?
lebo ked som sa na to pytala na priprave este na kramaroch tak ta doktorka sa tak pozerala na mna ze o com hovorim ze to v zivote nepocula a urcite teda by to neodporucala... 🙄 takze zjavne bola v obraze... 😝
ja inak tiez nechapem ked to ma take uzasne vysledky pri porode dokonca aj pre baby prvorodicky preco to viacej v nemocniciach nepropaguju 😠 vsak tym by si v konecnom dosledku usetrili kopu roboty aj sami pre seba...

inak vcera som konecne pocitila ten tlak na konecnik ale iba vtedy ked som cvicila na boku tak uz pri 6 som to citila a bolo to fakt dost neprijemne... ☹ tak si momentalne neviem predstavit ako ten tlak vyzera pri tej 10 a ci sa na to tiez da nejako zvyknut... 😕 no tak idem si znova pocvicit cas sa krati nech nieco este natrenujem...

maciatko1978
3. srp 2010

Ahoj holky. Tak som sa dnes rano dostala na 10! A dokonca sa mi to podarilo v pololahu, lebo predtym sa mi tie vacsie objemy darili iba na boku. Vcera som na hemoroidy dostala tabletky detralex a tiez som si v lekarni kupila faktu, doktorka povedala ze to mozem pokojne aj v tehotenstve pouzivat tak mazem. Je ale asi pravda, ze to epinovanie tie hemoroidy trochu viac vytlacuje ale radsej hemoroidy (tie asi aj tak po porode budu) nez nastrih🙂. Prepinam teda na cvicenie 1 x denne (predtym som cvicila 2 x denne). Teraz uz iba cakat az sa miminku bude chciet na svet. Termin mame tento stvrtok, pridali sa mi menstruacne bolesti, tvrdnutie brucha a bolesti v trieslach ale doktorka mi vcera na vysetreni povedala, ze je to tam kludove a ze cipok je uplne zatvoreny..tak uvidime.

vivianaba
3. srp 2010

@vanesska skus sa s dokym porozpravat vopred, ja som mu nehovorila detaily iba ze je taky balonik ktorym sa trenuje pruznost hradze a ze sa o tom u nas moc nevie ale v Cechach a Nemecku su s tym dobre vysledky. Myslim ze o tom v zivote nepocul, ani sestricka (na poradni - inak taka velmi mila silnejsia pani) ale ju to velmi zaujalo a hovori dokymu aby jej potom urcite poreferoval ci to malo ucinok. Doky mi zacal spominat Dianatal lebo na ten im uz robia predajcovia reklamu 🙂
Budes mat porodny plan? Ja som mala, precital si ho a v ramci neho sme sa dostali aj k nastrihu a potom uz isla debata. Asi by som sa bala z nicoho nic "vybafnut" nech nestriha ale v ramci debaty to islo prirodzene.
Drzim palceky, myslim ze v Ruzinove su vsetci lekari fajn tak musis verit ze sa ti to podari. Ono je to trochu aj o stasti, boli tam aj mamicky ktore boli otvorene na 8cm a potom aj tak skoncili cisarskym, ak babo nema dobre ozvy nic s tym nespravis. Musis byt hlavne ty v pohode, pekne predychavat kontrakcie aby malo babo dobre ozvy a hlavne verit ze to pojde.

Maciatko - blahozelaaam k 10-tke! Mne sa tlak na konecnik zdal rovnaky aj ked som postupne davala vacsi objem balonika. Na konci sa mi zdalo ze ziaden tlak poriadne uz ani necitim, asi som si zvykla. A ked sa ma pri porode stale pytali ci citim tlak na konecnik - tak ja ze 'co ja viem' 🙂 🙂 🙂 Ani pri samotnom tlaceni som necitila nejaky velky tlak, asi tak ako pri epine. Mala som sice epidural ale posledna davka odznela hodinu pred narodenim maleho a dalsiu mi uz nepichli aby som vedela tlacit.

petaskrdla
3. srp 2010

@maciatko1978 Gratuluju k 10!!! 🙂 tak už to budeš jen udržovat a pak to půjde jak po másle 😎
To jsem zvědavá, jestli se bude mimískovi chtít na termín, my máme ve čtvrtek první monitor, tak si pak můžeme poreferovat 🙂 budeme držet palce!
Já jsem si dala 2 dny oddech, koupila jsem si tu mast, co jste tady doporučovali a hodně se to zklidnilo, takže jsem dnes znova cvičila a dala jsem 8,5, takže zase zlepšení i po pauze a to ještě máme /snad 🙂/ spoustu času..

maciatko1978
3. srp 2010

@petaskrdla Moc dakujem🙂 Monitor je taka pohoda urcite si zober nieco na jedenie a tiez nieco na pitie, keby miminko zaspalo tak aby sa prebralo a mohli evidovat srdiecko. To nase mimco stale reaguje na nieco sladke a studenu mineralku, to ho zarucene zobudi takze si to stale nosim so sebou. Mozno je to ine tam kde chodis Ty ale jedlo a pitie je aj tak dobre mat vzdy po ruke🙂 Tiez som si vcera dala oddych lebo ten homoroid hrozne bolel, skoro som mala problemy chodit, dnes je to uz lepsie ale vyzera to este na par dni liecenia, vzhladom na nas termi si ale pauzu moc davat uz nechcem takze 1 x cvicenie denne do porodu aj s tym hemoroidom budem musiet zvladnut. Drzim palecky s epinovanim! Opat som citala par pribehov ze par z nas odrodilo bez nastrihu takze motivacia je viac ako velka.

makinecka
3. srp 2010

tak při dnešním cvičení jsem dala 4x 31cm jupí už to jen procvičovat do porodu 😵 😵 😵

petaskrdla
3. srp 2010

@maciatko1978
Díky za tipy, to by mě vůbec nenapadlo!! Jdu tam poprvé, i do porodnice, tak nevím, co mě čeká, ale po tel zněly i sestřičky mile 😀
Tak snad to do porodu ještě trošku "zaléčíš"..

petaskrdla
3. srp 2010

@maciatko1978 A ještě mě napadlo, oblečení se na ten monitor nosí normální?

maciatko1978
3. srp 2010

@petaskrdla No lepsie budu asi nohavice, sukna a nejaky vrsok, bluzku, tricko atd. aby Ti mohli pripevnit na brusko tie pasy a monitor ale ja som mala saty tento tyzden a tak som si to vyhrnula a aby som tam nesedela iba tak v gatkach tak mi sestricka prikryla nohy🙂

lio
3. srp 2010

@petaskrdla taky jdu ve čtvrtek poprvé na monitor, tak ti držím palce 🙂

sambucca
3. srp 2010

Ahoj holky🙂 Pridavam se k epinackam, a prosim o radu, asi jako tisicata tady.... Skoda ze v tech diskuzich neexistuje nejaka moznost obarvit prispevky "od kdy cvicit" a "jak cvicit" a podobne, i kdyz to zadam do vyhledavacae vyjde mi milion vet vytrzenejch z kontextu... Taaakze - nasla jsem ze cvicit mam od 34tt - je to tak? Prosim, jak mam zacit? Balonek (vydesinfikovanej a v kondomu) prifouknout, v pololehu zasunout.... a dal nevim🙂 Na kolika cm mam zacinat? Je mi jasny ze pokrok bude velmi pomalej a nenapadnej.... diky za info!

petja
autor
3. srp 2010

Ahojky já dnes dala průměr 11 a jsem max spoko a natěšená na porod 😉 Sice ten tlak na konečník fakt jako síla,to sem musela už těžce prodýchávat,ale pomáhalo to 😉

luciolka1987
3. srp 2010

@sambucca zacit cvicit by melo stacit od ukonceneho 37 tydne ale ja zacala uz od zacatku 36.Ja balonek jednou nebo dvakrat prifouknu zasunu ho uplne cely a zacnu nafukovat, az citim neprijemny tlak na konecnik tak ho trochu potlacim ven a chvilku pocvicim ty stahovaci cviky a pak zase prifukuju dokud to jde,balonek pak pri vetsim obvodu uz zacne vykluzovat sam tak se ho pak snazim drzet co nejdyl na hrazi, jak vyklouzne zmerim obvod(ja merim metrem) pac ta tabulka neni moc presna a pak ho zavedu znovu.A to cele opakuju jak se mi chce nekdy 3x nekdy i 5x.Na kolika centimetrech zacit?to je u kazdeho jine ja dala napoprve 23 cm.To musis ale podle sebe podle pocitu.nema se cvicit pres bolest spis mas citit jen tlak a mirne paleni na hrazi to pak znamena ze se roztahuje a povoluje.Pokrok ve cviceni je taky ruzny nekomu to jde pomaleji nekomu rychleji 😉 ja sem kazdy den mela pokrok 0,5-1cm takze sem ani ne za 14 dni byla na 31 cm. 🙂

sambucca
3. srp 2010

@luciolka1987 dekuju moc! tema stahovacima cvikama myslis jako kdyz curam a zadrzuju a povoluju proud, nejak tak?

luciolka1987
3. srp 2010

Vcera vecer sem prefoukla na 33cm 😀 a bylo to kupodivu bez krve.No na začatku by me nenapadlo ze neco tak velkeho projde 😀 no na porod se tesim co sem tak cetla tak nejvic ma hlavicka 36 cm vic sem snad nikde necetla.takze kdyby mel maly velkou hlavicku tak mi chybi jen 3cm coz se urcite povoli u porodu 😀

luciolka1987
3. srp 2010

@sambucca - jj presne to 😀

petja
autor
3. srp 2010

@sambucca Já bych začala nejdřív ve 36tt,pokud nemáš nějaký termín vyvolání apod.stanovenej,v návodu píšou dokonce 37tt.Takže jak zavedeš epino přifoukneš co ti to bude příjemný,nebo aspoň snesitelný a můžeš posilovat dno pánevní,třeba 5min,pak zase přifoukneš,pořád,jen pokud to jde a držíš v sobě co nejdéle.Potom zas třeba i po 10min.vytlačíš balonek ven.Takto můžeš během 20min opakovat,jak to vyjde..Kolik máš naporpvé vytlačit není daný.Klidně se ptej 😉

petja
autor
3. srp 2010

@petja Jo tak vidím,že Luci přispěchala s radou hned 😉

sambucca
3. srp 2010

holky diky MOC! , ono je asi unavny porad psat to samy... fakt si rikam skoda ze tu nejde treba i adminem prispevky tykajici se navodu obarvit. Jinak zacnu teda 36tt, preci jen aby se malicka v brisku pekne "dopekla" 🙂

petja
autor
3. srp 2010

Tak od toho tu sme,aby sme poradily co se dá 😉

makinecka
3. srp 2010

já to dělám tak že nafukuju do tlaku na konečník a nechávám ten balonek tak 2 min uvnitř,stahuju ty svaly a pak hned vytláčím a opakuju to 20 min takže třeba 7x.takže to dělám blbě?musím tam ten balonek mít delší dobu?já se bojím přifukovat abych se pak nenatrhla,radši vytlačím ten balonek s tím co nafouknu do bolesti.

petja
autor
3. srp 2010

@makinecka To,že bude balonek dýl uvnitř trhnutí určo nezpůsobí,to dělá u porodu ten tlak náhle hlavička na hráz,k tomu třeba porodník hráz nechrání,neodhadne,ale podle mě to děláš správně i tak,mi se prostě jen zdá,že když máš epino v sobě,roztahuje to hráz taky a stává se pružnější

petja
autor
3. srp 2010

@makinecka A jak to s tebou jinak vypadá? Ke komu chodíš v Přerově ke gyndrovi? Mě dnes už dali papír do porodky,tak se budu ke konci týdne asi objednávat,ale doufám,že až za tak 14dní.O ty jejich prohlídky fakt nestojíím 😝

makinecka
3. srp 2010

@petja chodím k Mudr.Tempírovi a dnes sem tam byla naposledy,ale už mě objednali do porodnice když sem byla vypisovat porodopis a jdu příští středu do rizikovky k vůli cukrovce 😝

petja
autor
3. srp 2010

Aha,to tě budou sledovat.Jinak já jsem u Mudr Tempíra a dnes sem tam byla naposled 😀 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru