EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

luculele
21. říj 2010

@romy31 tak rozmyslam aj ja. Keby mi ten doktor v poradni bol velmi sympaticky a zdielal moje nazory, tak si ho mozno zazmluvnim...

terak
21. říj 2010

@romy31 V navodu je, ze tri tydny pred porodem staci. To tam ale maji jen z duvoud, kdyby byl nahodou predcasny porod, tak aby byli z obliga. Jinak to ublizit nemuze (teda pokud mas v poradku cipek). A jak jsem psala, ja si radsi natrenuju dopredu, nez aby me pak prekvapil predcasny porod 😉

zdeniii
21. říj 2010

Ahojky holky, já myslím, že je zbytečné trénovat dopředu... Já jsem začala na konc 37 dne a myslím, že to opravdu stačí...

mirka_80
22. říj 2010

@zdeniii A nástrihu si sa vyhla? Koľko si stihla "natrénovať"?

romy31
22. říj 2010

tak ja mám za sebou prvé cvičenie a je to celkom fajn...myslela som si, že to bude horšie 😅 na poslednýkrát som dala obvod nejakých 16cm...tak snáď budem pekne postupovať ďalej 🙂

bridget
22. říj 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Myslite si , ze mozem cvicit s epinom aj ked uz odisla hlienova zatka?? Nemozem dostat nejaku infekciu ? Dakujem.

zdeniii
22. říj 2010

@mirka_80 jjo vyhnula jsem se nástřihu i natržení, trénovala jsem všehovšudy celkem tak 12x :_) a nacvičila jsem 29cm a malá měla 4,15 a hlavičku 36 ;o)

amandamath
22. říj 2010

@bridget urcite nie

luculele
22. říj 2010

@zdeniii tak to je na prvorodicku super. Gratulujeme

Ja som vcera spomenula nastrih mojej mame a ta prisla s pristupom: ze sak prvorodicky odjakziva nastrihavaju vsetky, aj ona bola nastrihnuta aj pri prvom aj pri druhom dietati. Ja nikdy asi nepochopim ten pristup, ktory niektore zeny maju. Ved zeny rodili odjakziva, ale nastrihavat sa zacalo az v poslednych storociach, takze zena musi byt pripravena na normalny porod bez smik smik... 😒

sambucca
22. říj 2010

@luculele No tak to ja si rikala celych tech devet mesicu co jsem cekala piskvorku... nechapala jsem ten pristup a vety typu "vsechny to zvladly nastrih je preci normalni" , "je to uleva uvidis sama" , "balonek? vzdyt je to vec genu" a podobne. Stejne tak jsem nechapala ze nekdo nechce investovat patnact stovek do neceho co dovoli byt hned fit a starat se o miminko a stejne tak mit sexualni zivot kdy budu chtit ja v hlave ne kdy mi to dovoli spodek... a to jen kvuli tomu, ze se to mozna nevyplati 😅 Copak mam co ztratit? Neni lepsi to zkusit? Myslim ze tahle diskuze je jasnym dukazem ze drtivy vetsine z nas se epino vyplatilo. Me se spousta kamaradek smalo jakym zpusobem se na porod pripravuju - lneny seminko, malinik, epino, masaz hraze.... Nechapu. Pro me to byl devitimesicni projekt se vsim vsudy a udelala jsem maximum pro to, abych ja i miminko jsme byli u porodu a po nem psychicky v pohode - a vyplatilo se stoprocentne. Mela jsem KRASNEJ porod, rada na nej vzpominam - kolik tech co to "zvladly" tohle muzou rict a to jen tri tydny po porodu?!

luculele
22. říj 2010

@sambucca tak to ma nadovsetko tesi, paci sa mi slovo "projekt" a je to presne tak, snazim sa z toho dostat 100 percent pre seba a pre dieta. Mozem sa ta len opytat, ako prebiehal porod? Zaujimalo by ma, ci to niekto urychloval, ci ti praskla voda sama, alebo ti ju prepichli.

sambucca
22. říj 2010

@luculele Vodu mi museli propichnout, a nakonec doslo i na oxytocin - byla jsem super otevrena ale kontrakce se nijak nezrychlovaly - porod trval od prasknuti vody dve a pul hodiny, hodne bolestivy byly jen tri posledni kontrakce pred tlacenim - no a tlaceni? Uz jsem tu zminovala, v momente kdy doktor rekl "muzete tlacit" jsem byla vnitrne klidna a v pohode, ze i kdyz dodal ze mala nadvakrat omotanou snuru kolem krku a bude to muset bejt rychly takze me nejspis bude muset strihat, rekla jsem jen "ne ja to dam" a na dve zatlaceni (asi pul minuty? minutu?) ji doktor drzel v naruci 😀 - na jeho vyraz nikdy nezapomenu 😀 Cvicila jsem necelej mesic, jen dvakrat se dostala na 30 - ale vedela jsem ze jsem udelala maximum pro sebe i mimco, a vnitrne se na porod docela i tesila. A verte mi, je na co 😵 😵 😵 !!!

sambucca
22. říj 2010

@luculele No a projekt tehotenstvi a pak porod proste je - proc bych mela sedet pasivne v koute a cekat jak to zvladnu jako ty ostatni prede mnou? Pro me osobne byly vsechny ty pripravy radost, uvedomovala jsem si skrze ne miminko v brisku 😵

luculele
22. říj 2010

@sambucca myslim, ze si to uz niekde vzadu pisala (precitala som asi poslednych 50 stran tohto fora🙂, ale dakujem, ze si to zopakovala. Je to ukudnujuce.

Nechcem si ani predstavit, ako by som dopadla, kebyze nepam informacie o epiziotomii, o hradzi, o epinu a vsetky ostatne, asi by som pri samotnom porodne dopadla velmi zle.. nenahovaram si, ze porod je nieco fantasticke, ale viem, co cakat a to je na nezaplatenie, hlavne pre prvorodicku 😎

mirka_80
22. říj 2010

@zdeniii Tak to su povzbudive cisla, ja mam zatial natrenovanych len 27, ale prve dieta bolo len trojkilove, tak hadam to staci. A do utorka hadam este nieco nacvicim- to idem na vyvolavanie. 😅
@luculele Presne ako pises. Ja som pri prvom porode nemala ziadne informacia, teda skoro. Nemala som pravidelny pristup na net, dokoncovali sme dom, vybavovali kolaudaciu, stahovali sme sa mesiac pred porodom a to este nebola pripravena detska izba. Takze moje prve tehotenstvo som sa sustredila na iny "projekt" ako na dieta. A dopadla som velmi zle. Keby som len vtedy vedela co teraz, pila caj, jedla semienka a cvicila s epinom... ☹
Ale teraz to bude hadam lepsie a ja budem mat lepsie spomienky ako na prvy porod. 😉

zdeniii
22. říj 2010

@sambucca mluvíš mi z duše 😉

@luculele pro mne byl porod fantastický zážitek, opravdu byl. Ani nebolel, prostě nádhera.

@mirka_80 neboj, určitě bude všechno parádní, kort když to bude podruhé 😉 máš výhodu v tom, že víš co tě čeká i když je každý porod úplně jiný 😉

andelka
22. říj 2010

@luculele Sambu to napsala dobře - devítiměsíční projekt 🙂 já byla to samé - v těhu jsem chodila cvičit, protože mě to bavilo, pomáhalo fyzicky i psychicky, šla jsem i na předporodní kurz, protože jsem kurzový typ a chtěla jsem být co možná nejvíc v obraze, připravená a v klidu. Cvičila jsem s Epinem (bohužel ne úplně pečlivě, příště musím napravit), pila maliník, jedla lněné semínko....při samotném porodu jsem byla tak klidná, že manžel mě dodnes obdivuje, jak jsem to jako prvorodička zvládla - prostě jsem nepanikařila, snažila se myslet pozitivně, nestresovat zbytečně...a porod byl nádherný 🙂 sice mě malinko nakonec šmikli, ale jen trochu, za týden bylo všechno OK, hned první den jsem šla normálně na WC, druhý den bez problémů a bez bolesti i na velkou 😉 bez Epina by to asi dopadlo hůř. Když se malý narodil, byl to ten nejkrásnější okamžik a dneska bych z fleku rodila zas. Vždycky když se mě někdo ptá, jaký byl porod a já odpovím že skvělý, tak se mě radši zeptá ještě jednou a jako jestli fakt, nebo to myslím pejorativně 😀 I když se někdy při porodu něco zadrhne, za miminko všechno stojí. 😵

lenulab
24. říj 2010

ahojky, tak se hlásím, že jsme porodily 😀 ovšem bez využití zkušeností s epinem 😢 byl to neplánovanej císař ☹ Ale i tak vám můžu říct, že mi to cvičení hodně zvedlo sebevědomí k porodu, ikdyž to nakonec teda nebylo využitý...Malá měla blbou polohu-hlavička nahoře pod pravým prsem a zadeček a nožičky na mojí levé kyčli, navíc byla ještě hrozně vysoko tak by to ani při dobré poloze nešlo. Má 3 kila a 48cm, obvod hlavičky 33cm. Měla jsem natrénováno 9,5cm tak myslím, že by se to rodilo jedna báseň 😉 Je to škoda, ale hlavně, že jsme v pořádku!!!!!!!! Budu ho prodávat, zájemci pište do IP 🙂

mirka_80
24. říj 2010

@lenulab Gratulujem. 🙂 Škoda, že musel byť cisársky. Ale je pravda, že to dvíha sebavedomie. Uvidím, ako dopadnem v utorok... 😔

romy31
25. říj 2010

@lenulab ahoj...gratulujem k malinkej 🙂

maryja
25. říj 2010

@lenulab lenko, gratulujem k miminku 😉
Holky, ja som minuly uteri a stredu nacvicila prvykrat po 30 cm, v stvrtok som necvicila, nechali si ma v nemocnici, v piatok ma pustili, tak som zas cvicila a nacvicila 30, ale zacala som krvacat (nie moc, ale jasne cervena krv), ma to mrzelo, v sobotu a nedelu som necvicila, s tym, ze som dufala, ze sa to zahoji a uz krvacat nebude (neviem, odkial krvacam, ale krv je na celom balonku). Dneska som skusala cvicit a pri vytlaceni 27,5 som zacala zas krvacat 😒 . Takze asi zas musim prerusit cvicenie... ja dufam, ze uz skoro porodim, ale i tak som este chcela cvicit a mat aspon tych 30 cm riadne nacvicenych, co som teda dneska vobec nedala... Krvacate tiez holky, ked cvicite?

mirka_80
25. říj 2010

@maryja Tak ja vôbec nie. Ale zase radšej si dávam menej, vyzerá, že ty si zase rekordér. 😀 Snažíš sa tie čísla rýchlo dvíhať, možno si sa niekde trošku natrhla. Vnútri pošva nie je citlivá, tak to nemusíš cítiť. Nechala by som to zahojiť, 30 je krásne číslo. A tak ľahko sa to natrénované nestratí. Ja mám napríklad iba 27,5cm, hoci cítim, že by som dala aj viacej. Je sranda, že mne je viac nepríjemné, keď je balónik vnútri, ako samotné vytláčanie. Preto som ho dnu nechcela viacej zväčšovať, hoci hrádza by asi pustila viacej.
Zajtra idem ráno na vyvolávačku, tak dám potom vedieť, či tých 27,5 stačilo. Ale boli tu holky, ktorým to bohate stačilo.

A kvôli čomu si bola v nemocnici? Nepovedali ti, že tam máš nejaké poranenie? Alebo sa ti otvára krčok, tam býva niekedy krv...

maryja
25. říj 2010

@mirka_80 Nechali ma na den noc v nemocnici, mala mala vysoke ozvy srdiecka, tak mi tam tocili monitor, robili ultrazvuk a robili ten oxytoxinovy zatazovy test... Neotvaram sa, cipok je na 1,5 cm, a to CS skore som mala 6. Porodne cesty su vraj uz pripravene, ale nic sa zatial nedeje. No vsak uz to nejdem nejak nasilo. I ked uz v stvrtok bol vahovy odhad 4190g. Takze obvod hlavicky bude urcite okolo 36 cm. Dufam, ze to bude stacit, co som natrenovala a ze sa to natrenovane nestrati. Trenovala som i s dneskom 23x.
Dufam ze Tebe bude tych 27,5 stacit a drzim palce pri porode :D.

linalina
25. říj 2010

ahoj holky, začala jsem taky cvičit, ale dneska jsem se vrátila z poradny a našli mi streptokoka. léčit se to teď nebude, těsně před porodem mi prý dají antibiotika. a tak jsem se chtěla zeptat - cvičila jste některé i s tím nebo ne? mrzelo by mě, kdybych musela skončit...

miliy
25. říj 2010

@linalina Ahojky... já měla to samé. Taky streptokoka. A cvičila jsem v pohodě. Pár krát jsem trošičku krvácela při cvičení, tak jsem si dala pauzu, ale pak se to spravilo a byla jsem v poho. Oni to opravdu neléčí. Jediný "problém" vidím v tom, že musíš do nemocnice rychleji než bys normálně chtěla, ať ty antibiotika zaberou. No, já jsem v nemocnici strávila 15hod. v první době porodní (porod samotný byla otázka jen pár minut), takže jsem měla času až příliš hodně. Mně to dávali dvakrát (mají to dávat co čtyři hodiny). A malá byla v poho - žádné problémy. Rodila jsem 13. 10. 2010. Doufám, že jsem trošku povzbudila.

romy31
25. říj 2010

@linalina ja mám tiež streptokoka...a cvičím 😉 zatiaľ som cvičila 4krát a som na 20 centi....tak ešte mám čo robiť 😅

mirka_80
25. říj 2010

@maryja Dakujem, dufam, ze bude stacit. Viacej som nestihla natrenovat... ale stale lepsie ako nic. No nie? 😅

kinsli
25. říj 2010

holky chtěla jsem se zeptat ( ještě necvičím, mám čas ) vy balónek napumpujete co snesete a pak nějakou dobu necháte v sobě nebo hned vytlačíte a jdete pumpovat znovu??

terak
26. říj 2010

@kinsli Ahoj, na to napumpovani co sneses, si dej pozor, protoze ono co jde vevnitr, tak to rozhodne nepujde napoprve ve stejne velikosti ven 😀 Jinak presny navod cviceni je v prilozenem navode na epino. Ja to teda zkousim i na posilovani svalu a pak to zkousim vytlacovat, ale to si balonek musim drzet rukou, aby nevylitl. Jen si zkousim to hluboke dychani spolu s tlacenim dospodu. A pak ho pomalicku poustim ven. A cele to treba jednou nebo 2x opakuji.

scai
26. říj 2010

@kinsli já jsem ho napumpovala a chtěla nechat na hrázi, ať roztahuje,a le nešlo i to, hrozně klouzal ven
Takže jsem vlastně nafoukla, skoro hned vypudila a pak znova. blbý bylo, že mě z toho bolela ruka 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru