EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
2. čer 2012

@romca13 taky sem to s Bětuškou tak měla.To je prenatální komunikace,které je třeba využít,moje malá hodně komunikovala už v bříšku,byly a sme šíleně napojené,jsem z ní úplně paf 😵

hany1979
2. čer 2012

@romca13 Romčo, určo to byli poslové...http://mailcount.wunderman.cz/16419448-005c52/
já, když jsem si to přečetla, tak už vím, že v úterý a středu to taky byli oni 🙂 A taky bych se přikláněla k tomu, že ten výtok mohla být zátka. Co jsem četla, tak klidně může odejít i 2 3 týdny před porodem.......

romca13
2. čer 2012

@hany1979 no dala jsem si teplnou vanu, tak to trochu polevilo,,,, ale už to zase trochu cítím,,, tam píšou, že by to mělo polevit, když ženská chodí,, tak já to mám zrovna naopak, když stojím nebo chodím, tak je to ještě horší,,, když si lehnu, tak je to docela dobrý,,,,, no já ten hustý výtok mám už dlouho,,, jen teď byl trochu jinak zbarevný.,,, no v pondělí mám poradnu tak se mudra zeptám,,,,

ivanafarkova
2. čer 2012

Jsem se tady chvilku neukázala .. teď zrovna přemýšlím kolik mám teda nacvičeno protože podle epino měřáku mi to ukazuje 30 cm, ale měřím to tak, že přiložím balonek a přivřu jedno oko ať zaostřím 😀 Když je nechám otevřené obě tak je to 28 cm a podle krejčovského metru 27 cm 😀 Takže se teď začnu řídit krejčovským metrem. Do termínu mám dnes přesně 14 dní, a podle kontroly se prckovi ven nechce, takže to snad na těch 31 cm zvládnu, ale teda nevím, už je to teď opravdu masakr!

romca13
2. čer 2012

@ivanafarkova jj, já taky měřím jen krejčovským, dle jejich měřáku mi to ukazuje mnohem míň,,, a ještě když hlavička má průměrně průměr 35 cm, tak bych ráda měla co nejvíc nacvičeno,,ale mám strach, jestli jsem už neskončila ....

ivanafarkova
2. čer 2012

@romca13 Já pokud to půjde, chci zvládnout těch 31 cm podle krejčovského metru, víc raději ne, na epinu mají maximum těch 31 cm tak víc nebudu zkoušet, aby se třeba epino nepoškodilo nebo kdo ví co ... A myslím, že by to rozhodně mělo stačit, ty 4 cm to už je nic 🙂 Kolik máš teď? Já teď taky už pár dní stojím ale pořád mám čas tak uvidíme ...

romca13
2. čer 2012

@ivanafarkova no dnes jsem cvičit nechtěla kvůli tomu špinění a té bolesti ale nedalo mi to a zkusila jsme to, dala jsem 28 , docela v pohodě, ani to moc nebolelo,,, myslím, že bych dala i o kousek víc, ale cítila jsem jak mi to vzadu tlačí asi na čípek, tak jsem to nechtěla moc hrotit, kddyž jsem včera špinila,,, no uvidíme, jak to půjde dál,,, jinak jsem zkoušela nafouknout venku co nejvíc,,, nafoukla jsem na 33, víc jsem měla strach aby to třeba neprdlo a měla jsem pak pocit, že dál už se ten balonek jen protahoval a obvod už moc nezvětšoval,,, takže na těch 32 si myslím, že to nacvičit ještě jde, dál už bych s tím foukáním asi neriskovla 🙂

lenka5731
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mochenkaa
3. čer 2012

2 dny jsem na to nesáhla. Prostě jsem se nemohla dokopat k cvičení 😅 Ale i tak jsem dnes dala 24,5 cm (6té cvičení) a ani trochu to nebolelo 😵 Takže bych asi nafoukla víc, ale nechci to hrotit když i tak postupuju 🙂

hany1979
3. čer 2012

Ahoj holky, tak já se včera nakonec dokopala, pozdě večer, vůbec se mi nechtělo, tak jsem si řekla, že to nebudu hrotit, že to pojdu jako udržovací cvičení. No a to se splnilo, dala jsem "jen" 27 (po tom, co dva dny po sobě 27,5), ale což, nemusím to každý den tlačit, co to jde. Sice pořád chybí ještě víc, jak 2 cm ☹ , ale snad to ještě stihnu nacvičit. Dneska se mi udělala taková divná velká boule na břiše vlevo dole, tak jsem to zrovna říkala manželovi, že doufám, že to není prdelka, že by se malá přetočila, tak nás asi slyšela a kopla mě pod žebro, asi, abych neměla strach 🙂 je to naše zlatíčko.

ivanafarkova
3. čer 2012

Tak dnes podle krejčovského metru 28 cm ... na ty tři cenťáčky mám 13 dní 😀 Ale už je to fakt masakr ....

romca13
3. čer 2012

@ivanafarkova
@hany1979 já si taky říkám, že to nebudu hrotit,,, ve středu jsem dala 28, ve čtvrtek 28,5, v pátek jsem raději kvůli tomu špnění nevytlačovala, jen nafoukla,, a včera jsem dala 28,, uvidím jak to půjde dnes,,,

misaskul
3. čer 2012

Holky máte ještě čas a nacvičeno už máte dost, každé cvičení je podle mě plus a nezáleží, zda je to 28 nebo 30 cm, dostat se na 30 cm akorát člověka potěší, že udělal maximum, ale při porodu udělají své i hormony + všechno ostatní kolem. 🙂 Dost mě akorát včera v jedné diskuzi překvapilo, že jedna nastávající psala, že jí epino primář nedoporučil, že jsou to jen fámy, co se píše, jen chtějí na prodeji vydělat a hlavně, že si tím cvičení akorát žena vytahá tu hráz, že je to úplně zbytečný, na nic, že při porodu se hráz sama "uvolní". Tak já nevím co si o tom myslet. Dost mě to překvapilo, s tímto názorem jsem se ještě nesetkala, pouze s neznalostí co to vlastně epino je.

ivanafarkova
3. čer 2012

@romca13 Ono i těch 28 cm je už hodně dobrých, každý milimetr je k dobru! Fakt tomu věřím!

scai
3. čer 2012

@misaskul já bych mu nevěřila. Proč pak tolik ženksých s epinem nemá nástřih, rodí často bez poranění a ostatní většinou nástřih mají? nebo se víc rezervou?

misaskul
3. čer 2012

@scai Já tomu také nemůžu uvěřit, dost mě to překvapilo. Já jsem s epinem cvičila a navždy budu tvrdit, že je to zázrak, co mi pomohl k takovému porodu, jaký jsem měla.

romca13
3. čer 2012

@misaskul
@scai taky si myslím, žeto má něco do sebe,,,🙂 určo na tom vydělat chtějí, jako ne všem, ale myslím, žehodně maminkám to pomohlo, minimálně psychicky, což je pro mě už tak hodně 🙂 můj dr mi na to taky řekl, že internet snese všechno, ale ty reakce a zkušenosti holek tady taky o něčem svědčí,, takže já jsemurčo pro cvičení 🙂 rozhodn ěmi to přijde efektivnější než nějaký dianatal gel za stejný prachy,,,

hany1979
3. čer 2012

Tak já se připojuji, myslím, že je epi-no zbytečně drahé, že výrobce hřeší na nás, které bereme porod zodpovědně a chceme se připravit, protože v podstatě je celé jen z gumy, a výrobní hodnota musí být nula nula nic. Ale hold v ceně je promítnutý i nápad a celý vývoj, takže se nedá svítit a když chceme a můžeme, tak to prostě za to dáme. A ten primář, o kterým tu byla řeč, to je podle mě přesně ten pan doktor, který si rád střihne, bych ho chtěla vidět, jak by byl nadšenej, když mi mu někdo nastřihnul nebo natrhnul riť a tvrdil by mu, že je přeci lepší, mít tam jizvu, než ten otvor předem připravit na průchod něčeho velkýho. Lidský tkáně jsou přeci děsně elastický a to, že si teď povolíme hráz neznamená, že když jí pak bude procházet zase "jen" partner, tak že se nevrátí tam, kde byla....a i když by zůstala trochu "větší", tak aspoň bez jizvy, ne? Ale stejně nevěřím, že se "zvětší". Maximálně, že v případě potřeby se dokáže lépe a rychleji přizpůsobit něčemu většímu. A v "klidové" fázi bude určitě stejná jako dřív.

beta.m
3. čer 2012

Proto sem si já kopuila náhražku za Epino za 600 kč a účel to plní úplně stejně, jen to není originál a neplatím tam za značku 😉

misaskul
3. čer 2012

@beta.m A co sis to pořídila?

mochenkaa
3. čer 2012

@misaskul odpovím za Bětku, mám to samé. Je to "anální vibrační nafukovací kolík" Prostě něco jako menší vibrátor s pumpičkou na nafouknutí. Účel to splní stejný (připravit hráz), stojí to 600,- a po porodu to ještě můžeš využít jako hračku s partnerem 😀 (i když teda na místo kam je to určené bych to necpala 😎 )

misaskul
3. čer 2012

@mochenkaa 😀
Hej tak to slyším dnes poprvé. To fakt existuje? A dá se to nafouknout na těch 30 cm? Vypadá to podobně? No já jsem teď jak v říši divů!!! 😎

Ostatní epino holky, to jsme teda sakra mohly ušetřit peněz! 😉 Ne, legrace...

beta.m
3. čer 2012

@misaskul http://www.ruzovyslon.cz/vibratory/nafukovaci/a...
to je ono 😉 Nafouknou se to dá víc než na 30 cm, já už těch 30 cm nacvičených mám a úplně v pohodě to funguje 🙂

xvitk101
3. čer 2012

@misaskul To samé mi řekla moje doktorka, že je to jen tahání peněz. Že to teda může mít vliv spíš po psychické stránce, ale jinak ne.A že taky těžko říct, zda i když by se epino nepoužívalo, jestli by k nástřihu nedošlo.

misaskul
3. čer 2012

@xvitk101 Já přesto věřím, že mi to cvičení pomohlo, tedy i po psychické stránce, i když to nelze vědecky nijak podložit.

romca13
3. čer 2012

já teda o tom kolíku věděla, ještě než jsemsi objednala epino,,, ale přišlo mi, že ta guma je taková slabší, žekdyž se to tlačí ven, že by se ta guma zdeformovala a nemělo to takový účinek,,, proto jsem šla do epina,,ale to je můj pocit,,,,,
no já teda nevím,ale když si vzpoměnu, jak jsem se trhla i když jsem poprvé vytlačila nějakých 17 cm a teď jsem na 28 bez natrhnutí, tak už vidím, jak jsem dorvaná, když napoprvé tlačím mimi s hlavičkou 35 cm,,, to bych asi dotrhání nezabránila,,,,

xvitk101
3. čer 2012

@romca13 mně doktorka epino nakonec rozmluvila... Prý nejde žádný slav roztáhnout... Malý měl hlavičku 37 cm a střihli mě, ale vůbec to nebolelo a v porovnáním s tím vším to byla brnkačka🙂

romca13
3. čer 2012

@xvitk101 nevím no, ty jsi třeba měla štěstí,,, někdo je dorvaný až po konečník, má pak problémy celý život,,, fakt nevím, je to o názoru,,, nám v porodnici říkala PA, že to samozřejmě zkusit můžeme,, že ublížit si tím nějak nemůžeme a pokud nám to pomůže tak, že si řekneme, že to zvládneme, tak jedině dobře,,,

romca13
3. čer 2012

jinak je třeba zajímavý, že co jsem tu tedačetal od holek který cvičily, tak žádná dorvaná nebyla,,, když nepočítám 1-2 stehy, který se třeab musely udělat, když třeba byla větší hlavička nebo mimi šlo s ručkou u hlavičky,, tak nástřihu nebo poranění asi těžko jde zabránit,,, ale nenarazila jsem tu na někoho, kdo by cvičil a byl by hodně dotrhaný nebo měl větší poranění,,,někoho, kdo by řekl, že sice cvičil,ale k ničemu mu to nebylo,,,,, no třeba budu první, která to nakonec řekne,,, 🙂

xvitk101
3. čer 2012

@romca13 Já necvičila, střihli mě a šití bylo na skoro 2 hodiny a bylo to horší jak samotný porod. Ještě na sále jsem řekla, že přesto všechno chci druhé. Dnes je to 11 měsíců a já vyhlížím dvě čárky na testu 😉 Nepopírám, že jako podpora psychiky dobrý. Na to jsem zkusila maliník. Jedno je jisté, lidské tělo se umí skvěle regenrovat, až mě to samotnou překvapilo 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru