EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

anicka1981
12. dub 2011

@lucie_84 , a tu dubovu koru mas?,mne sa zada, ze mi viac to pomohlo, a potom je aj silnejsia mast faktu sa vola, ale tu som nepouzla, ale co viem tak kamaratka ju bezne uzivala aj v tehotenstve, , no, ja by som cvicila, ked ta neboli,ta zila, tak cvic, lebo, ono ten hemeroid sa po porode este moze zhorsit, tak by bola skoda, keby ze si prestala cvicit a by ta museli nastrihavat a bolel by ta potom aj nastrih aj ta zilka, ta sa vstrebe, a ked naozaj ani nepali ani neboli, a nekrvaca, tak cvic, ono tomozno ani s epinom nema nic spolocne, to su tlaky babetka na vsetko, po porode sa to da do poriadku,,, ty vies ako sa citis, ja mam este cas, asi 2 meiace, tak stiham 🙂

anicka1981
12. dub 2011

@landrea drzim palce!!!!, a co cakate?,

landrea
12. dub 2011

som is lae zakupila napr aj repik, nec pripadne nastrih oplachujem, snad nevyuzijem. a feniklovu silicu na tvorbu mliecka, tvorilo sa mi velmi pozvolna, tak ze dve kvaply s medikm napr denne krasne pomozu aj za 24 h

landrea
12. dub 2011

@anicka1981
cakame matiáška
ked podrzis mysku na mojej foto je tam profilcek

anicka1981
12. dub 2011

@lucie_84 🙂 nech sa neboji, nic strasne neuvidi🙂, ja sa uz tesim aky krasny pocit to bude, ked mi hodaju na hrud hned po narodeni, a moj muz bude pri tom, ked si na to pomyslim tak revem 🙂)) jaj, zvladneme to, ja sa bojim lekarov strasne, ale s epino mi dava pocit, ze tym vsetkym prejdem bez neakych vatsich komplikacii, hrozne som sa bala nastrihu, a sitia, ale teraz som kludnejsia, , ja zacnem trenovat asi az koncom tohto tyzna, zaciatkom dalsieho, lebo mi vyklula zilka, potvora, ale uz neboli, takze pohoda, skus viac nafukat, neboj, stale mozes balonik nechat vyfucat, ked to bude neprijemne, ale zase lepsie pomaly ako si ublizit, 7,5 je neakych 24 cm, a hlavicka babetka ma 34, takze este 10 cm uf, neboj dostanes sa tam,,, len pomaly, a kedy mas termin?

anicka1981
12. dub 2011

@landrea 🙂 dakujem 🙂, ja som tu len kratko 🙂)), my budeme mat Marka, nase prve 🙂

lucie_84
12. dub 2011

@anicka1981 Dubovou kůru nemám, protože mi zase v lékárně říkali, že většině maminkám nepomáhá, tak jsem jí nekoupila. A vidiš, tobě pomohla.
Zkusím cvičit pomaleji a do menší bolesti. Možná nebudu vytlačovat, jen nafukovat uvnitř, protože hlavně vyleze při vytlačování. Na doporučení chladím ledem, tak uvidím. Taky jsem si říkala, že by byla škoda, když už jsem se do toho pustila to nakonec zahodit. Ten nástřih mě totiž neuvěřitelně děsí.

lucie_84
12. dub 2011

@anicka1981 Termín máme 9.5., ale doktorka nám říkala, že by to viděla už za 14 dní. Tak se mi teď právě nechce moc přestávat cvičit, když nevíme, kdy to přijde a mě to epino psychicky právě opravdu hodně pomáhá. Víc si s ním věřím.

landrea
12. dub 2011

@anicka1981 pohodicka, zachvilku si aj sama profilcek vytvoris, hehe, a date marek, ci marko?
mna smikli pri prvom, ono to vobec neboli, neucitis ani strih ani sitie ( lebo je bezne podat lokalne anestetika) ale to hojenie je neprijemne, take dva tyzdniky to citit, ako ranu, no a fakt ze je to v podstate skro vzdy zbytocne mi neda inak ako ziadat nestrihat.. skoda ze si to musime pred porodnikmi tak velmi obhajovat.. nacvicovat, pricom uplne benze je porodit aj bez masaze aj bez cvicenia bez nastrihu, no skoda

lucie_84
12. dub 2011

@landrea Kamarádka porodní asistentka mi také říkala, že pokud porod postupuje jak má, nejsou žádné komplikace, tělo je vybavené tak, že miminko dostane ven i bez podpory zbytečného tlačení na úkor toho, aby to měl lékař rychleji za sebou. Když vše postupuje "přírodně", dítě si postupně cestu otvírá samo a většinou to bez nástřihu jde a když způsobí lehké poranění 1.stupně, krásně se to hojí, na rozdíl od nastřihnutí i svalu a poranění 2. stupně. Bohužel, např. v Praze ve fabrikách na děti jde o to, aby to bylo hlavně rychlé, když mají plný příjem a je nejjednodušší šmiknout. Snad chytnu hodného pana doktora. a snad natrénuju aspoň 9 cm.

landrea
12. dub 2011

presne tak . smik a je to rychlejsie..

seva
12. dub 2011

@landrea dakujem za odpoved 😉 no prave pozeram, si ty uz si v podstate len "na udrziavacke", takze uz mas odcvicene. super! ja teraz trochu stagnujem na 26 cm, ale mam este dost casu, snad sa postupne dopracujem aspon na tych 30 cm.
daj potom vediet, ako to slo. budem velmi drzat palce !!!

landrea
12. dub 2011

a kde budete rodit kocky?

lucie_84
12. dub 2011

Já budu rodit v Podolí, máme to nejblíž a přes kopec. Ale když jsem viděla díky mému pobytu jak to tam chodí, asi bych hledala pro příště něco menšího, kde to nejde jak na běžícím pásu a maminky nečekají na porod hekající po chodbách...

tehulka2011
12. dub 2011

ahojte, ja mam zatial tiez len 7,5 cm... ale nejdem na doraz, snazim sa cvicit pomaly, i ked kazdy den

lucie_84
12. dub 2011

@tehulka2011 Kdy máš termín? Já už jsem 3 dny na 7,5 cm, ale taky se nesnažím to extrémně přehánět. Teď na sobě vidím, že těch 7,5 cm je pro mě už poměrně jednoduché a je znát, že se to tam trochu povolilo.

landrea
12. dub 2011

ja idem do cadce, a ano ja uz asi len udrziavat, ja si tie nafuky neratam, aj tak vzdy inak prifuknem, riadim sa len pocitom, viac uz hadam netreba.
chcela som prekecnut moje zelania s porodnikom dopredu, ale neviem ci stihnem, dohodli sme sa az za tyzden, tak uvidim ako vydrzime pokope 🙂

tehulka2011
12. dub 2011

@lucie_84 termin mam 4.5., zatial to na porod nevyzera, i ked clovek nikdy nevie... teoreticky mam este 3 tyzdne casu
chcela by som stihnut aspon tych 9cm, urcite to pojde. Mam strasnu radost, ked sa posuniem dopredu co i len o jedno nafuknutie 🙂
cvicim tak, ze si zavediem epi-no, postupne nafuknem (ratam si pocet nafuknuti), drzim v sebe asi 2 minuty a vytlacim - a tak dokola. Ale ako som pisala, nie som na hranici bolesti, najhorsie je asi to vytlacanie, vtedy citim ako sa to tam vsetko roztahuje - ale nie je az take hrozne, predstavujem si, ze uz tlacim babo 😀
myslim, ze aj keby som rodila dnes, tak by uz bolo poznat, ze som cvicila...

lucie_84
12. dub 2011

@tehulka2011 Tak my máme termín 9.5. 🙂 Ale uvidíme, už běhám otevřená na dva prsty a branku už mám na prst, tak to možná přijde dřív a malá už je úplně dole. Já zase nefukuju dýl, nechám a držím a pak na konci jednou vytlačím. Nafukování opakuju 3 x.

anicka1981
12. dub 2011

@lucie_84 to desi aj mna, no mne najme ta dubova kora pomohla, ako ked v nej posedim, tak citim ze sa to zmensi zakazdym,,, da sa robit kupel z repika aj z malinovnika, ale mne zabrala ta kora, je pravda, ze musis byt opatrna, lebo tehotne zeny su nachylne na infekciu mocovych ciest,,,,ale ja som zatial ok, a tie sedacie kupele si robim asi od stvrtka 2x do dna, a pohoda, uz to mam len take drobunke, po tej masticke sa to zhorsi, lebo je klzka,a lahsie to vyklzne von, ...ale uz je to mensie ako maly hrasok, tak pocitam ze do 3 dni budem ok,,,,,

anicka1981
12. dub 2011

@lucie_84 no to ano, aj mne to pomaha, ja mam termin v juny, takze mam este cas, ale viem, ze ked s tym zacnem cvicit, tak sa vyhnem natrhnuriu, a ked robia nastrih tak minimalny,,,,,

anicka1981
12. dub 2011

@landrea marko, mne sa stale pacilo marko, 🙂, no to hej, ja sa preto bojim nastrihu, ani nie koli bolesti a sitiu, ale koli tomu, ze to tam dole uz nikdy nebude take ako pred porodom, vlastne to uz nebude aj tak, lebo moje telo sa totalne znicilo uz teraz, narobili sa mi stria na prsiach, pritom ani velmi nenarastli, na brusku zatial nevidiet, ale olejujem sa od zaciatku a aj tak sa mi narobili, teraz tie hnusne hemeroidy ma zacali trapit, ako totalne som rozbita, a o vykyve nalad ani nehovorim, 🙂 😠 , a to este keby mamali dole nastrihnut na 10 cm, si nechcem potom predstavit to hojenie, a jazvu, ktora stale boli pri zmene pocasia, nehovoriac, o tom, ked ti to tam zle zasiju, a prisiju ti neaky nerv a ty citis skubanie stale, alebo, tak ako jednu babu tiez tu z fora, ze jej doktorka nechla 2 dierky, tak to by som asi psychycky nevydrzala 😒

penn
12. dub 2011

@anicka1981 ahojte, tak tak 155cm a hmm tiez budem mat 30 dokelu ale uz v maji. 🙂))
@landrea noo teda tak ja az tak nejake pripravy necitim skoro nic, ale ty to uz troska poznas.. no a hmm pri prvom babenku ako bolo? hmm u nas teraz vela trvdia, ze nerobia nastrih automaticky ale tiez neviem ci na to doktora upozornovat, lebo mozno su to len reci ako sa o vsetkom tvaria tak pozitivne, ze mas moznost volby a pritom nemas

landrea
12. dub 2011

@anicka1981 ano je to velmi neprijemne ak to dopadne zle. ale nastasti sa to stava malicko, ja napr nemam ziaden problem, zo zaciatku mi vadili niektore polohy pri sexovani, ale po case sa to upravilo, a je to v pohode. aby bolo zien s pripadny nekonfortom , dokonca dozivotnym, malicko bolo by uzasne keby nesmikali rutinne. ale rozbehas aj jazvu neboj. ak mozes pokukaj si nejake videjka porodov, aj s nastrihom, aby ste sa toho nebali, to netreba .
ved robime vela aby sme presli bez ujmy
mne sa na brusku tiez urobili strie, pri prvom minimalne , teraz viac. ale tie tiez fajne vyblednu, tiez sa neobavaj, a vylezie z nas krasne dietatko, tak ti nasi partneri nas miluju s kazdou striou viac ;)

landrea
12. dub 2011

@penn pri prvom mi tiez padlo brusko, a citila som ze v panve mam taky vacsi tlak, ale teraz je to vyraznejsie.
ked cikam a uvolnim svaly vyslovene citim ze je asi nizsie krpec, ale uz pred dvoma tyzdnikmi som mala tieto pocity a vsetko zavrete, troska chabsi krcek a maksi vravel doki, ze sa to nechystalo, som zajtra zvedava, lebo panva bolieva a ten tlak opat citim, a brusko priebezne kazdy druhy dnicek tvrdne celkom dost

anicka1981
12. dub 2011

@penn tak vsetko najlepsie, 🙂
a k tomu nasrihu, no nemas na vyber, nastrihnu ta tak ci tak, lebo zastrihnute sa sije lepsie ako natrhnutie, a zober, ked ti dole urobia 10 cm rez, tak to uz je co povedat, ich to neboli, 😒 moja porodna asitentka vravela ze nastrihavaju kadzu prvorodicku, preto som taka rada, ze niekto vymyslel ten balonik,ako fakt, aj ked ma budu musiet nasrihavat, tak je lepsie nastrihnutie na 2 cm ako na 10....

anicka1981
12. dub 2011

@landrea no ved to, ale dufam ze s epino ten nastrih bude minimalny, a jasne, ze nas muzickovia musia mat radi, ked im uz dame babo, 😵 , ale aj tak si myslim, ze je to velka obeta, a vela zien ma tazke tehotenstvo, tak naozaj klobuk dole, ja verim, ze to dobre dopane 😀 , hlavne nech je drbec v poriadku,,,,nie?

lucie_84
12. dub 2011

V dnešní době je bohužel furt nástřih rutinou a hodně dlouho asi ještě bude. I když pokud má maminka při porodu kromě partnera třeba i vlastní dulu, je jí věnována jiná péče, než jakou leckdy dostane od PA. Ale ono asi záleží, na koho narazíš. Jinak jsem se snažila všude možně informovat o tom, jestli je možné používat epino, pokud jednou nebo vícekrát způsobí vyběhnutí žíly a nikdo mi na to nedovede pořádně odpovědět, ale já předpokládám, že je lepší mít všechno zahojené, než si ještě kromě nástřihu užít natržení řiťky 🙂

penn
12. dub 2011

@anicka1981 jej tak ty si v presove? odtial pochadzam, no viac menej, narodila som sa uz tu, ale tak otec pochadza 🙂
@lucie_84

no mate pravdu baby, ja si tiez tak myslim, ze je to dost rutina aj ked u nas no stale prizvukuju, ze nie, ci uz na priprave, alebo na prednaske.. ale ...

existuje argument, ze zas niektori predsa len trochu cakaju ci babo prejde resp. vidia to, sleduju lebo zas potom si usetria aj hodinu sitia ked to prejde bez nastrihu.. manzel hovoril, ze pri kamoske co rodila toho roku (teda jej manzel hovoril), ze doktorka s nou skusala tlacit na 3x kym to nastrihla..ale..

na druhej strane neviem jak sa doktor na ten balonik diva, ci s tym provokovat.. tipujem, ze to pocuvaju aj kazdej druhej, ze by sa chceli vyhnut nastrihu, takze neviem ci s tym zacinat, jasne ze lepsie jak sa potrhat

lucie_84
12. dub 2011

@penn Já měla z Prešova přítele 🙂 Snad všichni moji slovenští kamarádi jsou z jeho okolí 🙂

Kamarádka, co je dětskou lékařkou mi říkala, že v době studia měla možnost vidět několik ruptur kvůli tomu, že se nestihl při rychlém porodu provést nástřih a že to bylo dost šílené, když se žena trhla až do střev. Oni asi taky vidí, jaká tam ta elasticita je či není.
Já asi informuju porodní asistentku, že jsem epino používala a že jsme masírovali hráz, ale nějak to zdůrazňovat asi nebudu, abych je tím nějak nenaštvala, že tam přišla zase nějaká těhotná, co nechce nástřih. ¨Myslím, že ho totiž nechce žádná žena a já stále doufám, že už se snaží, aby k nástřihu nemuselo dojít. Ale ta rutina holt asi ještě přetrvává, hlavně u prvorodiček.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru