EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

andelka
26. dub 2010

zuzanka: Téda, gratuluju k 31cm, to je úžasné 🙂
Já jsem dneska dala zas něco kolem 8,5, doufám, že ve středu nebo v pátek se dostanu na těch 9. 🙂

crawler: A já už doufala, že máš prcka u sebe 😅 Teda opravdu to dochází až k tomu před před před předevčírem čekáme.... 😀 Tak snad se mrně do čtvrtka rozmyslí. A když ne, tak nevadí - hlavně že už bude venku a bude zdravé. 🙂

lenteri: Taky dej vědět jak jsi dopadla u doktora. Já jsem zvědavá, jestli bude malý konečně taky jednou vzhůru 😅 dneska mě dost píchalo, bodalo u čípku, ale nevím jestli je to tím, že se něco začíná dít, nebo mi tam jen bouchá pěstičkou prcek 😅
No, taška už je právoplatně zbalená, dneska mi skončil předporodní kurz a od čtvrtka jsem v pásmu termínu - tak se začínám připravovat na to, že asi budu brzo fakt rodit 😅

lenteri
26. dub 2010

Andelko, dám vědět ;)
u čípku mě taky občas píchá, hlavně když jsem už hodně unavená a musím ještě někam dojít a není čas si jen tak lehnout, sednout...ale myslím, že je to normálka, prostě děloha a čípek se připravují k porodu, neboj 🙂

hudyna
26. dub 2010

Já dneska dala opět 27 a asi 2 mm. Doufala jsem už v těch 9 cm. Ale podle gyndy mám teda čas, tak snad tu devítku stihnu. Zítra zkusím zas 2x epinovat a snad se posunu aspoň na 27,5cm. U mě to jde prostě pomalu. ☹

Crawler: Uvidíš, co Ti řekne doktor ve čtvrtek. Než se trápit a zbytečně, tak radši ten císař hned.

Lenteri: Ty zítra napiš.

Mně dneska malá spala. Tak ji zase sestřička budila třepáním.
No a v pátek nebo v pondělí už do nemocnice na ozvy ☹ Ingredience na svařák už mám. Tak asi zítra uvařím. Snad to pomůže. Nechci přenášet. Bojím se té váhy malé.

andelka
26. dub 2010

lenteri: Když já si to nějak moc neuvědomuju, že už mi těhu končí 😅 Potřebovala bych ještě tak 2 měsíce navíc, ale ty mi prcek asi nedá, tipuju 😀 Jsem zvědavá co mi zítra doktor řekne, začínám se nějak víc sledovat 😅

hudyna: Pomalu, ale jistě. Těch 9 určitě zvládneš. Já je snad dám tento týden, no ale pak mezi 9 a 10 to bude boj, to už vidím.

crawler
27. dub 2010

Hezké ráno🙂

jsme tu a stále 2v1 😀 Mám pocit, že to "před před..." se mi za chvíli už do pasu nevejde 😀DD

hudy: neboj, zvládneš - mě to taky jde pomalinku - nedá se nic dělat 🙂 Jinak já se samozřejmě bojím taky velké váhy miminka...dnes přenáším 6.den a říkám si kolik asi denně přibírá...a to jsme ve 30tt byli o 2 týdny větší...bojím se toho...ale nechci na to ani myslet...hlavně aby bylo malé zdravé...a uvidíme, jak to odnesu já...☹

já dnes ráno epinovala, ale po ránu je to fakt děsný - u prvního cvičení neudržím ani 6 - prostě to zě mě tlakem vylítne...postupně se takhle roztahuju a na 5.cvičení už dám tu 9 a pár mm k tomu...Zkusím zase dnes večer a to už bych chtěla 10...kdybych nepřenášela, tak rodím s 8,5... 😝

xxx.klarka
27. dub 2010

ahojky,
tak jsem dneska po víkendu epinovala a dostala jsem se na 26cm ...

zuzanka1989
27. dub 2010

crawler a klarka gratuluju 🙂
já včera necvičila, když už jsem na 31cm, tak budu cvičit jen obden, a dnes jdu k dr ve 12.15 tak až pak.

Jsem zvědavá co mi řekne, protože minule to na porod vůbec nevypadalo, a já necítím žádnou změnu. Ale přenášet bych nechtěla. Pak dám vědět 🙂

xxx.klarka
27. dub 2010

zuzanka, 31cm... hm tam se asi nedostanu 😀

lucia169
27. dub 2010

Ahojte kocky, tak sa hlasim z porodnice, mame krasnu dcerku, ale zial narodila sa cisarskym, nakolko jej zacali klesat ozvy srdiecka a lekar nechcel riskovat. Takze nastrih nemam 😀 ale nie vdaka epinu, no aj tak nelutujem., kupila by som ho opat. Vsetkym ostatnym prajem pohodove porody.

zuzanka1989
27. dub 2010

neboj klarko, ono to pujde, ja byla asi 2 tydny zaseknuta na 27 a ne a ne se to pohnout, a pak to najednou povolilo až na 30. A ted už i na 31.

Taky jsem to vzdávala že to nedám, začala jsem pít maliníkovej čaj, nevim jestli je to tim, ale najednou to prostě povolillo.

Kdyby to ještě pomohlo u porodu... 🙂

hudyna
27. dub 2010

lucia: Gratulujem k narození holčičky. Hlavně, že jste obě zdravé.
Já se právě bojím, že když budu přenášet, tak je pak problém hodně s těma ozvama a šoupnou mě pak na císaře.
Ale co člověk nadělá.

Zuzanka: Taky pochybuju, že se dostanu na těch 31 cm. Já budu ráda, když dosáhnu té devítky. Mně to jde strašně pomalu.

Já dám napoprvé osm centimetrů ráno i večer. Ale víc jak 8,6 cm zatím nedám ani na čtvrtý pokus. Snad to prostě povolí.

shaarka
27. dub 2010

kocky,
ako meriate ten rozmer po vytiahnuti?
ja stale tak, ze zavriem jedno oko, vycentrujem sa do stredu balonika a pomeriam od jednej strany na druhu.
alebo? vcera sme cvicili tretikrat, dost to tlacilo aj stipalo, ale na moje prekvapenie to bolo LEN 8, a podla MM este menej...
som z toho jelen. premeriavate potom aj obvod nejakym krajcirskym metrom?

crawler
27. dub 2010

sharka: důležité je měřit pořád stejně - jedině tak vidíš, zda se zlepšuješ...takže já stejně jako ty - zavřu oko a přiložím k šabloně...nekombinuju to s krejč.metrem, protože pro mě není podtstatné, kolik přesně dám milimetrů, ale sleduju jen, zda se zlepšuju a k tomu mi šablona stačí...

shaarka
27. dub 2010

crawler, mudro.
ide o pokrok.
len ked sem baby pisu, kolko uz dali, tak ma to zvadza k porovnavaniu... 😀 😀 😀

crawler
27. dub 2010

sharka: no jo to mě taky 😀DD...jo a to štípání a pálení...mě taky někdy tyhle pocity převládají u nízkého čísla než třebas jindy...a bývá to tím, že tam mám epi hůř dané - mám ho zavedený špatně a mám tam třeba skříplou trochu kůži...pak mám pocit, že už to musí být 10, že to tak tlačí, vytáhnu to a zjistím, že je to 8...takže tak 😉

blanka.k
27. dub 2010

Ahoj holky, tak nevím, jeslti mám vůbec s epino cvičit. Dnes jsem to zkoušela porpvé, a dala jsem průměr 4cm 😅 Při necelých 5cm mi vyhrkly slzy do očí, jak to zabolelo, takže jsem asi skončila na 15cm obvodu s bolavým spodkem... 😅

shaarka
27. dub 2010

crawler,
presne tak! 😀 niekedy pri pociatocnom prifukovani nechapem, ako dam vyssie cislo... a zrazu sa to zmeni, suska si akoby zvykne na ten tlak a potom mozem ist este pekne hore 🙂

blani, tka to teda neviem... mozno mas nizky prah bolesti?
alebo sa skus na to pozriet tak, ze co je toto epino oproti porodu? 😀 skratka nejak pozitivne mysliet, kym zacnes prifukovat.
stat sa ti nic nemoze, len sa tkanivo precvici... 😵
a mozno ide o to - nevzdavat sa 😉

crawler
27. dub 2010

blanka: nevzdávej to 🙂) já dala poprvé 5 a zdálo se mi nemožné dát víc, ale ono to jde...zkus si koupit olejíček a promazat každý den, zvláčníš tu kůži a každý den to zkus třeba i ráno a večer...třeba dáš několikrát za sebou jen tohle číslo, ale jednou to povolí a najednou dáš 5,5 atd...rozhodně to nevzdávej!!!🙂 půjde to, uvidíš😀 držím pěstičky🙂

chaarleene
27. dub 2010

blani, nevzdávej to, ono to půjde, neboj 😉 a i kdyby ses dostala třeba jen na 7 nebo 8 cm, stejně to bude lepší, než kdybys necvičila vůbec... já jsem končila na průměru cca 9 cm (možná trošku víc), malá měla obvod hlavičky 34 cm a rodila jsem v pohodě bez nástřihu a bez poranění 😉

blanka.k
27. dub 2010

Sharka - nízký práh bolesti nemám, právě jsem začala až dnes (6 dnů do 1.TP 😅 ), protože mám furt bolesti, atd. a dnes jsem se cítila nějak dobře, tak jsem si říkala, že to zkusím....
Crawler - zkoušela jsem i masáž hráze, ale jedna si tam hrozně blbě došáhnu a to mě bolí jen na silnější dotek, natož abych to masírovala. Ale na gyn. vše ok, nevím, proč je ta hráz taková citlivá 😖
Holky, díky za podporu, zkusím zase zítra jak to půjde. Kdyby ne, tak aspoň jsem si pořídila krásně voňavý lubr.gel broskvový 😀

lenteri
27. dub 2010

ahoj holky,
Blanko, nevzdávej to, rozhodně ne! je to nezvyk, určitě bych zkusila třeba lubrikační gel, ten zmírňuje ty pocity pálení na začátku...a 4-5 cm na začátku vůbec nic neznamená, každý milimetr, který natrénuješ pak pomůže, tkáň bude pružnější, držím pěsti!

Lucie169, gratuluju k miminku! ;)

a ANdelce a Hudy hlásím, že jsem dnes byla na monitoru, chvilkama jsem do mimča trošku šťouchala, aby nespinkalo, a dobrý, prošli jsme a můžem zas až za týden 😀 ale jinak to teda na nějak extra brzký porod nevypadá, mimi je taky hezky vysoko, cs1, nooo, asi máme dooost času 😉 zato mimi hezky přibírá, na rozměry se radši neptám 😅
tož tak u nás, a jdu zkusit epino... ;)

blanka.k
27. dub 2010

Lenteri - lubr.gel jsem použila hnedle, tak aspoň celá hezky voním po broskvích 😀

hudyna
27. dub 2010

Blani: Nevzdávej to. Já začínala na 4 nebo 4,5 cm a myslela jsem, že mi pukne 🙂 Zkus cvičit 2x denně. Ono to fakt povoluje, ale u někoho pomalu. Já jsem toho příkladem. Až za čtyři týdny jsem se dostala na 8,5 cm. Ale jiné holky se dostanou brzy na 9cm. Ale je fakt, že každé cvičení je dobré. Manžel mě furt uklidňuje, že dělám maximum. A že je to lepší než nic.
Zkus vyzkoušet různé polohy. Hlavně nestresuj, jinak to pak nepůjde vůbec. Začátky jsou těžké. Mě to ze začátku šíleně pálilo, ale pak to přešlo.

Já dala dopoledne zas jen 8,5 cm. Snad večer dám víc.

Jinak já to měřím i podle toho papírku a podle metru. Protože podle papírku mám víc a podle metru míň. Ale je fakt, že každý pokrok se prostě počítá.

lenteri
27. dub 2010

Blanko 😀
tak pak po epi-nování promastit ještě olejíčkem na masáž hráze ;)

hudyna
27. dub 2010

Lenteri: Mně můj gynda vůbec neřekl,jak mám dítě vysoko. Co to znamená to CS1? Já už jdu na další ozvy do nemocnice 😒

andelka
27. dub 2010

lenteri: Tak to jsme dopadly podobně 🙂 Můj malej taky spinkal, ale párkát jsem do něj šťouchla a tak se teda občas i zavrtěl a kopnul do pásů. Sestřička říkala, že dneska je to pěkné. UTZ se nedělal, takže nevim jestli porostl, jdu zas na monitor a kontrolu za týden. Ale ptala jsem se na CS a prý mám 2-3. Ale prý to moc neznamená, že jak začnou stahy nebo prdne plodovka, tak hnedle můžu být na CS5, teď už jsem skoro v pásmu termínu, takže porod čekat lze - ale zatím tomu nic nenasvědčuje - žádné stahy, poslíčci, nic.

blani: Neboj, ono to povolí a lepší aspoň něco než nic. Taky jsem začínala na 5,5 a teď jsem na 8,5. A to jsem napoprvé nechápala, jak to může jít, bylo to něco nového, člověk neví co a jak má cítit, jestli může ještě přifouknout nebo dneska radši ještě ne a nechat to na další den.
Ad měření - dělám to taky jen podle šablony, jde o pokrok, ne přesně o cm a když dosáhnu jednou té 10, tak budu úplně happy.

andelka
27. dub 2010

Mi taky neřekl jak je vysoko, jestli bude ještě dělat UTZ tak se zeptám. Minule jen říkal, že má mrně hlavičku pěkně dole. A mám i pocit, že mi kleslo břicho, a občas mě píchá u čípku, tak se asi už šteluje.

blanka.k
27. dub 2010

Holky, díky moc za podporu...je normální, že mě to tam ještě teď (cca hodinu po) pálí? 😅 🤐

blanka.k
27. dub 2010

A ještě... stačí to epino umýt vodou a intim.gelem, když na to dávám kondom? 😉

hudyna
27. dub 2010

Blani, mě to tam pak pálilo třeba i tři hodiny. Neboj, to odezní. Já s tím fakt měla hodně ze začátku problémy. Ani lubrikační gel nepomohl. Nějak si to zvyklo samo. A přestalo pálit. Ani při sexu s manželem mě to tam teď nepálí. A dříve právě pálilo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru