EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

snehulienkatrpaslik
23. srp 2011

Vazne, vidim to takmer denne a mam kopec známych, ktore nastrih nepotrebovali....az som sa tomu sama divila...a pokial je "len " kazda piata bez nastrihu, tak zrejme ho ten žvyšok potrebuje....Ako priklad uvadzam kamosku "vyskolenu" forami, ktora sa tak bala epiziotomie, ze sa dohodla s lekarom vo fakultnej nemocnici na sekcii. Ked prislo na sekciu, arista jej skontraindikoval spinal, sekciou by mohla rodit jedine v celkovej anesteze a ako mi sama povedala, necitila sa az tak zle, aby sa nechala celkom uspat. Tak sa rozhodla, ze bude rodit. No na epidural nebol cas, lekara poprosila, aby ju nenastrihoval a ten jej prianie len respektoval... Tesne po porode mala pocity zmiesané, kedze sa slusne roztrhla a po troch mesiacoch sa mi "pochvalila", ze porod je proti pocitu ist na stolicu nic, ze ak by nevymyslala, nemala by taketo problemy.O epine viem od nej, sama si ho chcela kupit, len si bola na 100 %ista sekciou, tak prestala o epine uvazovat. Teraz sa na veci pozera uplne inak, ma polrocneho syna a ako sama hovori, porod sa dal vydrzat a ak este jedno dieta, tak uz ziadna sekcia...
Treba si uvedomit, ze dnesne porody su "nic" proti porodom nasich mam a starých mam a ze sa to personal snazi rodickam ulahcit, ci uz je to dilataciou krcka pocas vysetrovania pred porodom, spustanim plodovej vody, podanim oxytocinu tesne pred, tlacenim na brucho...aj ked sa to mozno zda niekomu ako barbarske....
A kedze sa chcem vyhnut moznemu nastrihu alebo natrhnutiu.pretoze mozno spadam do 80% rodiciek, ktore to potrebuju, mam epino i ja....len nakolko je placenta uz velmi zrela, som uzrozumená s tou moznostou, ze nestihnem naepinovat potrebne cm a nastrihu sa nevyhnem....
Vsetko je to prisne individualne, a tiez verim tomu, ze su lekári a nemocnice, kde sa epiziotomie robia rutinne...

betelgeuzz
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik 80% rodiček potřebuje nástřih??? To si děláš srandu, ne? Jestli se chceš dozvědět, jak to s nástřihem funguje, zkus tohle video, je to od doktora http://porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=45
A ty zásahy, které jsi vyjmenovala porod neulehčují, ale naopak komplikují a je větší pravděpodobnost, že porod skončí sekcí 😖

erinka83
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik no tak např. píchnutí vody je pěkná blbost, která jen zvýší pravděpodobnost, že se porod pos..e s prominutím 😖 a o tlačení na břicho si taky myslím svoje 😒

jana0706
23. srp 2011

@toja ja si myslim ze v bratislave mas asi v Kochu najvacsiu sancu ze ta nenastrihnu ak si dopredu povies (alebo napises do porodneho planu) ze si to vyslovene nezelas pokial to nebude nutne v zaujme zdravia dietata (alebo tvojho), lebo ved za tie prachy tam maju urcite iny pristup k poziadavkam klientiek ako v ostatnych porodniciach...
Ale inak ma Koch dost sklamal tym co pisu na stranke - vyzera to ze su dost za take tie chemicke porody - prve na co natrafis ked otvoris Priebeh porodu je informacia o epiduralke...a k nastrihu hradze pisu "Pôrod bez pôrodného poranenia je u prvorodičky skôr výnimkou. Vyplýva to z konštitučného typu žien našej populácie a ich spôsobu života. Pred ošetrením nástrihu hrádze alebo poranenia vonkajších rodidiel a pošvy Vám anesteziológ/ička aplikuje do epidurálneho katétra ďalšiu dávku anestetika. Pokiaľ analgetický účinok nie je dostatočný, podáme anestetikum priamo lokálne do oblasti, ktorá sa ošetruje."
Z toho vyplyva ze automaticky vychadzaju z toho ze si da clovek pichnut epiduralku, ten pristup sa mi velmi nepaci... Prirodzeny porod bez vsetkej chemie je pre nich asi prilis riskantny 😒

jana0706
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik suhlasim s betelgeuzz a erinkou83 - citala som si rozne zahranicne aj domace zdroje a nepride mi ze tie zasahy o ktorych hovoris ulahcuju porod...pokial zacnes telo dopovat chemiou tak ho uplne dopleties a uz nebude produkovat same od seba to co ma a dostanes sa do zacarovaneho kruhu ked porod neriadi tvoje telo ale lekari svojimi zasahmi - a tak uz nerodis ty ale lekarsky tim co ti picha oxytocin a skace po bruchu...z takeho porodu mam nocnu moru pravdupovediac...a 80% zien nastrih rozhodne nepotrebuje, jedine ze by sme tu na SK boli fyziologicky take odlisne od rakusaniek, nemiek alebo anglicaniek, pripadne od sloveniek ktore rodia napriklad v tychto krajinach 😉

stardust
23. srp 2011

@jana0706 my sa v Nemecku trhame.

jana0706
23. srp 2011

@stardust chcela som tym povedat len tolko ze rutinne nastrihy tak ako na SK napriklad v Nemecku alebo Rakusku nie su zvykom...urcite to nedopadne u kazdej zeny bez zranenia, ale je na kazdej aby sa na to pripravila...ja by som sa len tak nespolahla na to ze sa neroztrhnem, preto chcem pouzivat Epino spolu s masazou hradze...

snehulienkatrpaslik
23. srp 2011

Toto video poznam a co k tomu dodat? vymenit primara 🙂... treba sa skor sustredit na prvu cast rozhovoru, co tento mlady lekár hovori....jednotlive statistiky zavisia aj od rasy, belosky su na tom horšie...napr. sa vseobecne vie, ze romky maju kozu viac elasticku a u nich je ten pomer epiziotomie presne opacný /nebolo to myslene rasisticky/...J.ja nie som gynekolog, ale pediater, preto porody vidim denne, viem o rizikach a co konci sekciou a co nie, len to patri niekam inam....s matkami denne komunikujem, aj s gynekologmi, treba sa na to vsetko tiez pozerat z tej druhej strany... S jednou mojou znamou prsychologickou / inak cerstva mamina/ sme zhodnotili, ze si zeny robia z porodu horor same, uz aby som si pustala na youtube video s nastrihom, ako to tu niekto davnejsie spominal, mi pride dost silna kava /nikoho sa tym nechcem dotknut/... niekedy prilisna informovanost je viac na skodu ako na osoh. Za tymto si stojim. Idem spravit v epinovani dalsi cm a budem priebezne informovat, ako sa dari a ako sme dopadli....

sussanah
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik diky tak uzasne veci jako tlaceni na bricho mel maly zlomenou klicni kost a ja mela uvolnene vazy, ktere bezne drzi mocak na miste. Takze ne, diky, at si takovou "pomoc" strci nekam. A podle me jsme se opravdu nekam posunuli oprotiporodum nasich predku, otazka jestli ve vsech aspektech jsme se posunuli tim dobrym smerem 😖

sussanah
23. srp 2011

nehede na to, ze i gynekologicka spolecnost oznacuje tlaceni na bricho za non lege artis postup. Takze pokud ho prislusny dr pouziva automaticky, tak asi neni tak uplne v obraze.. O pichani plodovky na 4cm a podobnych vystrelcich, to uz je na samostatnou kapitolu.

anysek85
24. srp 2011

Ahoj holky,

já jsem velký příznivce epina, ale přidám osobní zkušenost v rámci objektivity. Rodila jsem na Obilňáku a pohoda jazz, chtěla jsem epinovat, ale hrozil předčasný porod, tak jsem nemohla. Porod šel krásně ale ke konci jsem nemohla malýho vytlačit, hlavička byla už vidět, jedna kontrakce, druhá kontrakce a nic. Hlavička začala modrat, klesaly ozvy a sestra pořád mlela - no vy máte pevnou hráz, vy máte pevnou hráz... a pořád nic. Já už jsem byla úplně hotová, ale v poslední chvilce jsem se vzpamatovala a zařvala na ně, ať mě už kurva nastřihnou a malej vyjel okamžitě, už dost modrej...

Takže já myslím, že s těmi nástřihy by se fakt mělo nakládat rozumně, nevím, jak dlouho by ta sestra ještě čekala, přijde mi, že v poslední době je fakt problém pomalu opačnej. Ženy nechtějí nástřih za žádnou cenu a pak jsou ti zdravotníci schopní nechat děcko udusit kvůli čtyřem štychům.

Šití se perfektně zhojilo cca do dvou týdnů. Sex po třech týdnech naprosto bez problémů, manželovi to přijde ještě lepší než před porodem, akorát s kondomem musíme použít lubrikant (což ale zřejmě není nástřihem ale hormonama), s Pharmatexem bez problémů.

Takže u druhýho rozhodně Epino, ale pokud to opět nepůjde, tak CHCI nástřih. Neměla bych, po mých zkušenostech ty koule, napsat si do porodního plánu, že nástřih nechci za žádnou cenu.

Jinak ale tento příspěvek píšu především proto, že Obilňák můžu fakt doporučit, pokud nástřih nechcete, neudělají vám ho, žádný tlačení na břicho, prostě respekt...

aemmi
24. srp 2011

No, tak docela hledím, kam se diskuze posunula 😕 mě by zajímalo, kdy se vlastně začaly nástřihy provádět a jak se to teda řešilo dřív, dokud se nedělaly. A jaktože ostatní samice savců rodí bez nástřihů ( i oxytocinů, epiduralů a podobných "vymožeností" prostě přirozeně) a taky se nepotrhají? To, že 80% žen potřebuje nástřih, tomu teda nevěřím ani náhodou 😝

anysek85
24. srp 2011

@aemmi Jj, já nejsem příznivce zásahů do průběhu porodu, fakt ne. Rodila jsem bez oxytocinů, epidurálu, bez ničeho, ale ten nástřih jsem fakt potřebovala a musela jsem si o něj v poslední chvíli zařvat, jinak by snad malýho nechali udusit.

Takže příště snad už s epinem a bez problémů 🙂.

No dřív... dřív taky strašně moc ženskejch a děcek při porodu umíralo 😨

sussanah
24. srp 2011

@anysek85 urco by ho nenechali udusit, to bych se nebala, ale chapu tvuj pohled. Ja to taky vidim tak, ze proste pokud se musi, tak se musi. Opravdu jsou zeny, co maji vysokou a pevnou hraz. Ale tady jde spis o to, ze se nam obcas snazi namluvit to, ze zen, ktere by bez neho neporodili, je drtiva vetsina, coz je proste ptakovina 😉
A s tim umiranim drive u porodu, tak fakt to nebylo tim, ze se nedelal nastrih. Ono zadne poradne statistiky nejsou, ale co jsem cetla, tak hodne bylo problemu spise v sestinedeli (zanety apod) nebo taky musis pocitat s tim, ze nebyla prenatalni diagnostika, takze se rodily i deti, ktere proste po porodu umiraly bez ohledu na to, jak porod sel ci ne. Taky se vsechny konce panevni, pricne a jine nevhodne polohy rodily normalne.

aemmi
24. srp 2011

@anysek85 Jo, to umíralo, já taky nejsem žádný odmítač lékařský péče a svoje dítě ani sebe bych kvůli přesvědčení neohrozila, ale zdá se mi, že v tom porodnictví je to někdy tak trochu "přepéče". Nevidím do toho, tak můžu těžko posoudit, co je a co není nutný, ale fakt třeba nevěřím tomu, že 80% bělošek ten nástřih potřebuje 😕 A souhlasím, že každá tu hráz máme jinak pevnou, to je vidět i na tom, že někdo tu s epinem začíná třeba na 15 cm, což se mi logicky zdá, že dotyčná by se bez cvičení nástřihu asi nevyhla a nekdo dá v pohodě napoprvé 24 cm, což je podle mě šance, že by se rodička nástřihu prostě vyhnout mohla i bez epina.

anysek85
24. srp 2011

@aemmi
@sussanah

Jj, holky, já to možná blbě formulovala 🙂. Cílem nebylo obhajovat nástřihy, cílem bylo říct, že ta praxe není všude tak černá a že mě na Obilňáku nikdo preventivně nastřihovat nechtěl a čekali fakt dlouho (na můj vkus opravdu až moc dlouhou) a zkoušeli, co se dalo (změny polohy, pomáhali rukama -což teda ale bohužel bolelo víc než nástřih a šití dohromady 😅 😝 ). Takže s druhým mimčem snad v klidu, s epinem a bez nástřihu. 😵

tehuli
24. srp 2011

@dasty79 JJ MYSLÍM ŽE TO DĚLAJ I TEDKA..ALE ŘEKLA MI KÁMOŠKA AT ŘEKNU PŘI PORODU PORODNÍ ASISTENTCE ŽE JSEM TRÉNOVALA S EPI A POKUD TO NEBUDE OPRAVDU BEZPODMÍN.NUTNÉ TAK MĚ NEŠMIKAJ...ŽE MÁM NATRÉNOVÁNO 30🙂 TŘEBA...

eveluska
24. srp 2011

tak ze 80% rodicek potrebuje nastrih... to je kec mec livanej jako blaaazen!!! 😠 nastrihy jsou tak casty jen proto, ze porodnici chtej mit porod supem hotovej, takze urychlujou, strkaj tabletky, protrhavaj vodu, davaj oxytocin apod. ... porod pak nebezi normalne a zatimco driv se rodicka normalne "otevirala" pomalu treba dva dny, tak dneska v nekterejch porodnicich chtej mit porod za 2h z krku a to proste fyziologicky neni mozny, takze aby dite vubec dostali ven, je nutnej nastrih, kleste apod. ..... 😝

ja byla vzdycky dost uzka, u gyn. jen detske nastroje apod., na epinu jsem zacinala nekde na 15cm, "rodila" (jako opravdu celkova doba od prvnich slabych kontra, ktere uz oteviraji) jsem pres dva dny a malyho s hlavickou 34,5cm jsem porodila bez nastrihu 🙂 Je to o pristupu personalu a o osobnim odhodlani - s nastrihem bych zrejme netlacila 45min ale treba jen 5......

Tim nerikam, ze nastrih je vzdycky spatnej, jsou opravdu vyjimecne pripady - cca 3% - kdy porod proste nejde prirozene dobre a dite by se bud pridusilo nebo by se rodicka opravdu natrhla (dite neni spravne otocene apod.) a pak je nastrih urcite lepsi 🙂

aemmi
24. srp 2011

@anysek85 Já myslím, že jsme tu všechny rozumné ženské a vidíme to v podstatě stejně jak ty 😉
Tam co jdu rodit já, se snad taky nástřihy neplýtvá, tak doufám, že mě mine. Ale je fakt, že stát se může ledacos a pak je třeba prostě jednat rychle a i cvičení s epi mi může být k ničemu, to je holt loterie 😀

seva
24. srp 2011

ahojte, pridavam jeden clanok, nielen o antikoncepcii, ako vyplyva z nazvu... stoji za precitanie.
http://ona.idnes.cz/antikoncepce-pro-mladistve-...

eveluska
24. srp 2011

@aemmi urcite si to ale napis do planu - myslim, ze si tam nikdo nepise, ze "nechce nastrih za zadnou cenu" 😀 ja mela v prukajde vlepenej malej listecek nadepsanej "porodni prani" normalne rukou psanej - a tam jsem mela, ze chci min. lidi na sale, vanu (na tu nedoslo, delala mi uz doma jenom hur 😝) a nechci preventivni nastrih, ze jsem trenovala - dr. to pri prijmu prolitl a muz rikal, ze pak mel stejnak nuzky asi trikrat v ruce 😅, ale nakonec to slo bez a to to byl znamej, takze urcite bych si to napsala, ze jsi trenovala 🙂

eveluska
24. srp 2011

@seva cetla jsem, vybornej 🙂

eveluska
24. srp 2011

@aemmi no zase z druhy stranky, co vim od doktoru z uk a usa, kde se nastrihy nedelaji - hlavne teda v uk, radsi nechaji roztrhnout .... tak tam pak ma spousta zen potize s inkontinenci a to i s tou ohledne stolice ☹ takze to je fakt blby, svaly se potrhaji tak, ze pak nic neudrzis... to je lepsi nastrih, ale zas u nas to vzalo obrat do uplne opacnyho extremu 😝

aemmi
24. srp 2011

@eveluska Hm, já si jen nejsem jistá, jestli doktoři a PA vědí, co je to epi-no 😕 ? abych jim to tam ještě v bolestech nemusela popisovat...a taky se na to nechci přehnaně upínat, kdyby se náhodou stalo něco nepředvídanýho, tak abych pak půl roku místo jiných důležitějších věcí dokola neřešila, jestli třeba ten zásah byl/nebyl nutný či ne a měla z toho depky 😝

eveluska
24. srp 2011

@aemmi no nevedi, vetsinou, ale uvidi, ze si proste neco cvicila, vic ti veri nez kdyz jen reknes, ze nechces nastrih... ten muj se jen zeptal, co to je, ja rekla, ze takovej balonek na cviceni a nazdar, zadnej vyslech 😀 a nektery PA to uz pry vedi... tak napis, ze jsi masirovala hraz a procvicovala ji, to by melo stacit 🙂

aemmi
24. srp 2011

@eveluska jojo, asi tak to udělám, to je dobrý nápad, sepsat si to na papírek a vložit do průkajdy, nic většího se mi sepisovat nechce 🙂

pajinkam
24. srp 2011

Tak holky, hlásím, že dneska jsem dala 21 cm, ale teda fakt se zatlýma zubama a už to bylo fest nepříjemný..tak jsem ho tam v sobě udržela jen chviličku, ale i tak z toho mám radost..jen si říkám, že když tohle bylo tak nepříjemný a fakt jsem si říkala, že to nevydržím, tak pochybuji, že vůbec můžu postoupit někam dál.. 😒

sussanah
24. srp 2011

@pajinkam ale muzes 😉 Ted proste par dnu jen udrzu, to co mas a pak se to pujde zase o kousicek, uvidis 🙂

Ja dneska na 28,5 🙂 Nejak mi nedela ani tak problem to vytlacovani, hraz jde vcelku v pohode, ale zato tam citim ke konci sileny tlak, jak uz mam maleho nizko 😖

tehuli
24. srp 2011

holčiny mám dotazek "nepodařilo" se vám nedopatřením některé udělat prasklinku fakt uplně pidi spíš asi odřeninku s kapičkou krve pod poštěvákem..nevím jak to popsat🙂 prostě pod poštěvákem mezi vnitřními pysky?na té hladké části kůže, nad močovou trubicí, nevím jak se mi to podařilo:( asi sem balonek na 9,5ce zatlačila moc nahoru(dělám to v polosedu a asi jak to rychle vyjelo a ta kuže byla suchá nahoře tak se to trochu podřelo nebo nevím jak to mám dělat ale vždycky i když to taham spíš dolů na hraz mi malá čast zasahuje nahoru, - jakoby mezi ty vnitřní pysky..pod klitorisem...chjooo nevím nevím..štípalo mě to tam trošku už dřív ale není to ani ted nic dramatického nepálí to nic..jen když cvičím tak to štípne a víc to promazávám nahoře olejíčkem na hráz at to sklouzne..a používám i lubrikant ale asi málo:( díky za rady..snažím se už jen udržovat dávám už jen obden jednou 9,5 a pak dám 10tku a skončím celé cviko tak 15 min tedka už jen..🙂
nebo jedině budu muset zkusit jinou polohu..fakt nevím:(((

ejuska79
24. srp 2011

vidim, ze sa tu riesia nastrihy...no mna sice nenastrihli, ale tak stasne som sa pri tlaceni dotrhala az po konecnik, ze to nezelam nikomu ani vidiet (teraz uz v pohode) a ani tu bolest potom a dost dlhu, o jazve nehovorim....o tom ze som nesla na velku dva tyzdne ani s capikom ani nevravim....takze neviem to posudit, ale mozno by maly nastrih pomohol...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru