EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petaskrdla
26. črc 2010

@luciolka1987 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Tak to jsi dobrá, já bych to snad radši vidět ani nechtěla 😀 😀

petaskrdla
26. črc 2010

Dnes jsem nacvičila zase 7 cm - 3.cvičení, takže stejně jako včera, ale šlo to mnohem lépe i vytlačování bylo míň nepříjemné.
Jak jste postupovali ze začátku? Třeba den / 1 cm nebo jste se na nějaké hranici zasekli na dýl?

bengy
26. črc 2010

@nikka.vo dle toho jak to popisujes bych se vsadila na hlenovou zatku. Muze odejit najednou, ale taky muze odchazet nekolik dnu. Pokud to vypada jako pri MS, tak to opravdu bude dle vseho hlenova zatka. Kdyby sis poranila cipek, tak by to nevypadalo jako kus sliznice, ale normalni krev. V zadnem pripade by nebyla srazena.

bengy
26. črc 2010

@petaskrdla Peti kazdy ma jinak pruznou tkan kolem hraze, takze kazdemu to jde jinak, ale jestli te to trochu povzbudi, tak jsem se taky cca 3 den zasekla na jednom cisle a neslo to, ale zaroven jsem citila, ze to cviceni jde lehceji. Musis dat te tkani cas, aby si na to zvykla. Proto se cvici, aby tkan byla pruzna. Uvidis, ze za tyden jsi na 10 😉

vivianaba
26. črc 2010

@maciatko1978 - mne kvasinky presli az po pouziti vaginalnych cipkov (3 cipky, vzdy za noc), nestacil mi na to krem. Spytaj sa v lekarni ci je to na volny predaj ale ak chces mat istotu pytaj si recept od lekara.

@nikka.vo - ja som mala presne taku kv ako pises, mohla to byt zatka (mala som dlhsie spinenie a potom aj tu krv po epinovani) ale lekar hovoril ze to mohlo byt aj po vysetreni. Sleduj si to - pokial toho nebolo vela a nekrvacas dalej podla mna je to ok. Ked mi praskla nejaka zilka bola to jasna krv a nebola zrazena.

@luciolka1987 - wow, fotit to by ma nenapadlo, ale tiez sa stale vypytujem muza ako to vyzera a tiez hovori ze je to ako ked leze hlavicka 😀

@petaskrdla - este mas cas, len pekne cvic. Ja som sa zasekla na 8, ale kazda sme ina, neriad sa tym ako postupuju ostatne baby. Hlavne je ze cvicis a tkanivo povoluje. Teraz mi tych 8 pride ako brnkacka, nafuknem hned naraz a ledva to citim. Takze ono to este povoli, mas este cas a uvidis o par dni budes na 10.

nikka.vo
26. črc 2010

Vložku mám do té doby čistou, bylo toho jak malinký plivaneček, nic dramatickýho a té sražené krve, nebo cucíků fakt jak za nehýtek. Ale jasně červené to bylo, nebylo to tmavé, nebo do hněda 😉 No nic se teď neděje, tak je to, hádám, o.k. Asi mi ten balonek opravdu jen pošolíchal čípek 😅

vanesska
26. črc 2010

ahojte baby,

tak sa chcem s vami poradit zacala som cvicit s epinom dnes tretikrat no ale neviem ci cvicim dobre...😒
na zaciatku ho horkotazko dam dnu a potom ked uz je tak do 2/3 vnutri tak po par nafuknutiach vylieza von takze ani nemam co vytlacat lebo sam balonik vylezie von... 😠 vlastne mi vnutri ostane potom len ten vrch balonika a to asi nie je dobre....
tak neviem ako vam to islo na zaciatku?? alebo co mam robit aby nevyliezal? pridrziavam si ho rukou ale aj tak to nejde... takze vobec nechapem ako udrzite tu 8-10 vnutri 😕

vivianaba
26. črc 2010

@vanesska - mala som rovnaky problem a vyriesila som ho jednoducho: cvicime s manzelom spolu, on ten balonik drzi a robi mu "protitlak". Mne to tak vyhovuje lebo jednak vyliezal a jednak ma bolela roka a nevedela som si to dobre drzat.
Este druha moznost co u mna funguje - cvicit v lahu na boku, vtedy balonik nevylieza (skor opacny problem - zalezie moc hlboko).

nikka.vo
26. črc 2010

@vanesska ještě je možnost cvičit v kleku a balonek lehce přisednout 😅

vanesska
26. črc 2010

diky baby... takze to chce zmenit polohu...
no a v tom polosede ci pololahu sa vam to podari udrzat tiez?? kedze to bude asi poloha v ktorej budeme rodit tak to asi treba nacvicovat v tejto polohe ci nie?? 😕 alebo pre zaciatok je to jedno hlavne nech sa to roztiahne?

no a este by ma celkom zaujimalo ci ste mali aj vy problem zo zaciatku ze to tak stipalo a bolelo... ja mam pocit ze dam horkotazko tu 5 ci 6 aj tak to dost boli... 😒 tak snad to nejako rozcvicim a dostanem sa aj na nejaku 7 ci 8...

suik
26. črc 2010

@nikka.vo a k čípku se to teda dostane? Si vůbec nedokážu představit, jak hluboko to dosáhne.....Z toho mám děsný bobky, páč jsem na začátku z něj trochu krvácela, mě by asi plesklo, objevit zas kapku na kalhotkách ☹ ....

vivianaba
26. črc 2010

@vanesska - v polosede je to tazke udrzat balonik, prave tam podla mna pomoze chlap. Mna to na zaciatku tiez stipalo a bolelo, teraz uz pohodicka. Skus si po kazdom cviceni vmasirovat olej do hradze aby sa tkanivo ukludnilo a uvidis ako bude kazdym cvicenim povolovat. Tych olejov na hradzu dostat viac druhov.

@suik - cvic opatrne, vyplati sa to a predides krvi. Poranit sa epinom este pred porodom je asi dost blbe, potom to vlastne nema zmysel. A ked uz budes v termine, trochu krvi nic neznamena. Urcite to zvladnes!

vanesska
26. črc 2010

vivianaba... a aky olejik ty pouzivas? da sa nieco kupit v lekarni alebo v dm-ke?

vivianaba
26. črc 2010

@vanesska myslim ze maju nieco v DM, Weledu a mozno aj vlastnu znacku. Ja pouzivam Saloos olej na masaz hradze, maju to v niektorych lekarnach (hlavne v takych co sa zameriavaju na prirodne veci) alebo v bio predajniach.

terryfox
26. črc 2010

Kočky, tak už i já mám za sebou tři cvičeníčka 😀 (pátek, sobota, dnešek). A postup - 5, 6, 7. Takže snad dobrý, ne? Jdu na to pozvolna, mám, alespoň dle termínu, čas a nerada bych si ublížila 😝 Ale i tak jsem si myslel, že to půjde líp 😅 I to první cvičení, kdy jsem jen tak zkusila trošku nafouknout a byla z toho ta 5, tak jsem to cítila 😒 Ne moc, ale věděla jsem o tom... prostě je to asi nezvyklý pocit... Ta ž šla sama, ale dnes jsem se na tu 7 celkem nadřela 😖 Cvičila jsem zatím nejdýl, nejprve stahovala svaly, pak trochu přifoukla, zase stahovala a pak nechala vyklouznout. Byla to hodnota 6. Pak jsem tenhle "postup" opakovala ještě třikrát a teprve na poslední pokud z toho byla 7 😖
Jo a zítra mám poradnu, tak to nic, ale na středu jsem opravdu zvědavá 😕 Moc si nevěřím, že dám 8 😢

terryfox
26. črc 2010

@vanesska Já mám od Saloosu a kupovala jsem ho v DM, stál něco málo přes stovku 😉

vanesska
26. črc 2010

ok kocky... tak kuknem v dm tam urco nieco najdem....
@terryfox ... no to sme na tom podobne... ja som sa z 5 nevedela pohnut uz po dvoch troch nafuknutiach to riadne stipalo ze som musela trochu vyfuknut... aj teraz ked cvicim horkotazko nazaciatku prejdem cez tu 5-6... dnes som sice ku koncu dala 7 ale to vnutri ostal balonik uz len na taku tretinu sice tou najsirsou castou ale vyklzol uplne bezproblemov sam takze mam stale pochybnosti ci to bolo spravne cvicenie... 😒 ale verim ze hradza zacne postupne povolovat skusim po cviceni este aj ten olejik...

terryfox
26. črc 2010

@vanesska Taky ten olejíček po cvičení příště zkusím 😉 A v tom návodu píšou, že se má balónek nechat vyklouznout 😨 Mně to moc vytlačit nejde, tedy jakoby to není třeba, letí ven sám 😀 Trochu ho brzdím, ale právě tahle poslední fáze mě tedy nebere 😝 Normálně se bojím, že se trhnu 😒 A dnes při té 7 jsem tedy cítila tlak i na konečník, nic pěkného 😒 Ale, jak už se tu psalo, jsem ráda, že si ty pocty vyzkouším takhle dopředu, naživo poprvé při porodu je to tedy asi maso 😝

A já vlastně vlastně taky nevím, zda cvičím správně 😕 Když přifukujete, máte ten balónek v sobě celý, nebo jen jakoby tu půlku na tím projmutím? Já tam dávám skoro celý, jinak mi vůbec nedrží a hlavně taky, když je ho uvnitř víc, není mi to tak nepříjemné 😅

vanesska
26. črc 2010

@terryfox... no presne mne tiez v pohode vyjde von sam sice sa ho snazim tlacit dnu ale potom citim bolest a proste mi to nejde zatlacit hlbsie takze nechcem nasilu aby som si netlacila na krcok alebo co... a ten tlak a stipanie ja citim skor vpredu nie na konecnik... hm...
ja ako som uz pisala ked zacinam mam ho vnutri asi tak na 2/3 cize trosku za tou zuzenou castou... ale kazdym prifuknutim sa mi vysuva von takze ked koncim mam ho vnutri uz len na 1/3... 😠

terryfox
26. črc 2010

@vanesska Tak to mně se daří ho tam i při tom přifukování držet 😀 Ale jinak by byl už dávno venku... A kromě tlaku na konečník, cítím i štípání kdesi u močové trubice... no, cvičím proto, abych zvládla porod, ale že by to byla moje nej činnost, to fakt ne 😝

keminek
26. črc 2010

s polohou na koze vás nechci strašit. mnoha lidem nic neudělá, nám udělala... pohnojila porod. .poloha i to urychlování pícháním vody , hrabáním se ve mně a všemi těmi vymoženostmi a zásahy, co u normálního porodu fakt nejsou na místě. Nás prostě měli nechat být a hotovo. věřím, že bych i prvně porodila v pohodě a s žádným nebo malým poraněním, kdyby se do toho odborníci nesr..li. Taky jsem si říkala, že se mi na tom jejich křesle vlastně rodilo dobře.. protože jsem měla zapřená záda, ruce i nohy. Ale když to teď mohu srovnat, tak bych si nikdy na žádnou kozu sama od sebe prostě nevlezla a do téhle polohy bych nešla. rodila jsem na 4 jako v kočičím hřbetu. Protože když máte ms bolesti (natož tak velké jaké jsou u porodu), tak se přece choulíte dopředu do klubíčka. Jednak si neležíte na kostrči a kosti křížové, ktere se při porodu ve volné poloze mohou vychylovat, takže si nezužujete průchod pro dítě. Ten je v pololeže tak jako tak zúžený. Taky si neležíte na dolní duté žíle. A děloha při kontrakci pracuje směrem dopředu. Takže když stojíte, tak je to neutrální. když ležíte, tak se zvedá ke stropu a víc to bolí a když se předkláníte, tak jí pomáháte gravitací. A navíc když nejste na koze, tak se pohybujete volně, jak si tělo říká a mimčo pak pěkně rotuje. Vidíte to i na tom epinu, že v jiných polohách to zvládnete líp. A při epinování cítíte někdo, že líp to jde když zatlačíte, takže si představte, jak to jde dobře, když tlačíte fest 😀 Bolest je cítit jako při MS akorát velká a do toho tlačíte, takže proto je asi i pocitově lepší tlačit v předklonu, kleku nebo na 4. A mimčo má víc místa.. stejně jako ten balón. Omlouvám se za tatarský popis, ale lepšího slohu nejsem momentálně schopná 😅

keminek
26. črc 2010

@nikka.vo no to je fajn představa, taky jsem takovou měla, ale neboj.. oni si tě naštelujou. Jedině pokud bys nárokovala své právo na odmítnutí jakéhokoliv zásahu. Prostě řekneš "nesouhlasím" a oni nemůžou nic. Nemají právo tě nutit a tvoje rozhodnutí musejí respektovat. Tím nechci říct, že na koze se nedá rodit. Rodí tak kde kdo, v ČR a SR určitě 😉 🙂
A myslíte, že by tady někde nechali manžela chytat dítě? To snad ani ve Vrchlabí.. 😅 Já se odliflovarala k našim, že budu rodit v tamní porodnici v centru aktivního porodu. Ale nestihla jsem to ani tam, ani do bližší porodnice. Rodili jsme doma u našich, takže vlastně na návštěvě 😀
Máma mi hned říkala, jak nás všichni obdivujou, že jsme to zvládli. Tak jsem jí řekla, že nás mají obdivovat, jak jsme zvládli s malým porod v porodnici. Ta vzpomínka na porod, pobyt i následky bolí ještě dneska. Samozřejmě se mi teď několikrát vybavila. Jak všechno bylo jiné.. Osobně mám k porodu doma kladný postoj, dost jsem četla, cvičila s epinem a snažila se být před porodem vnitřně v pohodě a věřit si, takže jsem vlastně měla vyhráno už předem. Nicméně na porod doma s PA jsem si netroufala, natož bez ní že 😅 Ale zvládli jsme to všichni 3 naprsoto v pohodě 😉 Je to fyziologický proces. A žádná komplikace v těhu zjištěna nebyla. Jen jsem po prasknutí vody zaujala kolenoprsní polohu, neb jsem se bála výhřezu pupečníku a netušila jsem, že mi praskla na začátku druhé doby porodní, takže hlavička už byla sestoupená a nemohla pupečník přimáčknout.. to jsem nemohla při té rychlost (hodinový porod) tušit 😉

nikka.vo
26. črc 2010

@keminek woooow 😅 😅 😅 😅 domporod 😎 tak to je fakt mazec 😀 😅 To jste to teda krásně zvládli 🙂 😎

akri
26. črc 2010

@keminek Tak to ještě jednou veliká gratulace 😅 🙂
Já bych si to netroufla, ale přeju ti, že vyšlo všechno tak krásně a podle tvých představ.
@vanesska Mě to s balonkem vychází taky tak. I když ho na začátku zavedu skoro celý tak přifukováním vylézá a ke konci ho mám asi taky tím nejširším akorát na hrázi. A to přidržuju seč můžu. No hlavně, že povoluje aspoň ta hráz.

jolaine
27. črc 2010

Dobrý den, gratuluji k úspěšnému domácímu porodu. Máte můj obdiv. Omlouvám se, že Vám lezu do hovoru, ale teď jsem prolízala web stránky a narazila na Epi-no. Pořád si říkám, že je to docela dost peněz, TP mám 20.8., takže asi nejvyšší čas, ale jsem druhorodička, tak fakt nevím. Můžete mi, prosím, někdo sdělit dojmy? Jsem asi pitomá, ale vždycky mi dlouho trvá, než se k něčemu odhodlám, tak proto mámím co nejvíc info. Díky.

luciolka1987
27. črc 2010

@jolaine - urcite do toho bezte pak to muzete klidne prodat. 😉

ikarkulka
27. črc 2010

@keminek, takže jsi domporod neplánovala, nicméně to tak nějak dopadlo? celkem závidím! já bych do toho i šla, ale nemám na to dost odvahy.
gratuluju 😵

jolaine
27. črc 2010

@luciolka1987 Díky, asi jsem potřebovala nakopnout. 🙂

keminek
27. črc 2010

@ikarkulka tenhle přístup jsem měla taky 😉 na domporod jsem neměla odvahu. Ale do nemocnice jsem se bála. Furt jsem nevěděla, do které porodky.. a když jsem si nakonec vybrala, tak jsem se k ní přelifrovala tak nějak zbytečně. Příroda to má dobře zařízené, skoro 7 mld. lidí je jasný důkaz. A u nás se ví o většině komplikací a možných rizicích už v těhotenství. Překvapit může třeba výhřez pupečníku, jinak je většinou čas do porodky dojet, kdyby něco. Hodně pomůže klid a svoboda pohybu a sebedůvěra. Dneska se už domporodu nebojím (s PA, aby to bylo celou dobu v klidu při i po porodu, abych se o nic nemusela starat a nebála se o nic). V porodnici mi porod zprasili, doma nemohli. Já patřím mezi ty, co se báli porodu v porodnici snad víc než porodu doma, ale na ten jsem si taky netroufala, takže jsem vůbec nevěděla, kde mám nejlépe rodit 😅 Dlouho jsem vybírala porodnici..
Akorát mi je líto, že jsme malou takhle vyhnali 5 dní před termínem (datum vím přesně podle ovu) tím tulením.. Narodila se 39+2, termín jsem měla včera. Chtěla jsem to nechat na ní, ale nevěděla jsem, že tím porod takhle přímo rozjedu... 😒

keminek
27. črc 2010

Holky díky 🙂
Nafoukla jsem včera epino na 31 cm a dala ho malé vedle hlavičky 😅 A holky fakt cvičte... Ten balónek má dobrý tvar i rozměr!! Bradička je nejužší část a pak se do tvaru kapky rozšiřuje přes obličej vpředu a z protější strany kolem oušek. A je stejně velká jak to epino.. jen je trochu šišatější, takže má maličko větší tím pádem ten průměr při stejném obvodu. Při epinu na obvodu 31 cm hráz vůbec nebyla napnutá, měla vůli v pohodě. Takže bych dala bez nástřihu i hlavičku o obvodu třeba 34 cm. Epino je fajn, mám na něj jen dobré vzpomínky 😀 Porod hlavičky byl snazší než cvičení s epinem. Když manžel viděl, jak vykukuje, tak si vzpomněl na epino a bylo mu prý hned jasné, že ten porod zvládnu naprosto v pohodě 😉 Určitě vám epino pomůže k žádnému nebo menšímu poranění, než byste měly bez tréningu. Všem přeji rychlý a pohodový porod 🙂 🙂 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru