EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

sussanah
11. srp 2011

@kackabk je, tys dostala jeden like, tak te to presunulo nahoru, tak jsem si te nevsimla 🙂 dik

sussanah
11. srp 2011

@bee9 u porodu hlavne funguji hormony, ty udelaji ten zbytek prace 😉 Precejen i s nastrihem se musi protlaci nejaky ten prumer a porodi i zeny, ktere necvicily, takze toho bych se fakt nebala 🙂

snehulienkatrpaslik
11. srp 2011

@anicka 1981 to s tou epiduralkou pocujem prvý krat.... u nas sa epiduralom rodi len velmi zriedka, co sa tyka sekcie, nie som arista, ale mamine pocas seksie v celk. anesteza sa picha jedna latka /ktora utlumuje dieta/ az v momente, ked je prestrihnuta pupocna snura, takze do krvneho obehu plodu sa ani nedostane a s metabolizmom bilirubinu to nesuvisi....vychadzam z toho, ze az 33% novorodencov v nasom regione su ukoncené 37-ky, asi 25% ukončené 38-ky. Ty mas inkompatibilitu len v Rh-systeme, nie v AB0 systeme, ono to striktne neznamená, ze by tvoj malý mal mat zltacku...ja som A+ a moje dieta moze byt tiež A+, zltacku mat moze vysoku, to znamemna, ze aj v pasme foto...je to prisne individuálne, ale to s tou epidur. teda pocujem prvý krat...skor to suvisi s nezrelostou mimča 🙂...a aby som sa drzala temy, som zvedava, kolko dam dnes s epinom 🙂

bee9
11. srp 2011

@kackabk
@sussanah díky za odovědi holky, věřím, že to teda bude ok, když už je to tak vyzkoušený 😀

lehotka
11. srp 2011

Kocky, chcem sa opytat , dnes som druhy krat cvicila, a dala som nejakych 20 cm, je to ok? ale samozrejme vyfuknut sa mi podarilo vonku asi nejakych 8 🙂 dufam, ze to robim spravne 😅

anelisa
11. srp 2011

@bee9 ahoj, toto tu uz velakrat baby spominali, ze dalsi den zacinali tiez na mensich obvodoch ako koncili v predchadzajuci den. Aj ja to tak mam 😉 A sme na tom velmi podobne, ja cvicim od minuleho pondelka, zacinala som na 18 a vcera som dala s vypatim vsetkych sil 24,75cm.

bee9
11. srp 2011

@anelisa 🙂 já taky začínala minulý pondělí, ale už jsem měla 3 dny pauzu, nějak jsem to nezvládala, buď z důvodu nabitýho programu nebo totální únavy. Tak jsem zvědavá jestli i stejně porodíme 😉

anelisa
11. srp 2011

@bee9 ja som nabehla na rezim, ze jeden den cvicim rano, na dalsi vecer, potom jeden den necvicim a potom zacinam zase rano, takze mi to vychadza ako keby som cvicila kazdy druhy den a pritom cvicim 2 dni a den pauza 🙂 lebo baby tu velakrat spominali, ze po vynechani cvicenia, sa dostavi zvycajne pokrok a takto mam aspon kludne svedomie, ze to neflakam 😀

bee9
11. srp 2011

@anelisa tak to je dobra taktika 😉 Taky jsem to tu četla, a když jsem zjistila, že se tím nic pokroky nezpomalují nemám špatný svědomí a když to nevyjde tak to nevyjde. Teď bych chtěla trénovat denně, ale dnes jsem trošku napraskla tak uvidím jak to zítra půjde 😒 Chci se dostat aspoň na 27 pak budu snad relativně v klidu, že kdyby to přišlo dřív jsem už docela blízko 😎

ani84
11. srp 2011

Včera jsem jsem zas cvičila, jen jsem tak zlehka nafukovala, dokud to nebylo moc nepříjemný a bylo z toho 28 cm. Tak ještě pár cm a pak abych to až do porodu udržela, měla jsem začít později 😀

bee9
11. srp 2011

@ani84 tý jo, závidím 😉

hlasil
12. srp 2011

Tak se musím pochlubit, dneska se mi poprvé podařilo 30 cm, měřeno metrem, podle tabulky to bylo skoro už deset, takže jen mírná odchylka. Tak jsem moc spokojená. Už to nejde tak rychle nahoru, ale dá se to. Ovšem dám to jen v poloze na boku, v pololeže/polosedě ani náhodou. Chtěla jsem zkusit jedno cvičení i na všech čtyřech, abych si tu polohu vyzkoušela. Ale to nešlo, když potřebuju ruku na přidržování balónku a druhou na nafukování 😀

@janulik123 Souhlasím se @sussanah, taky bych tak brzo nezačínala.

@dagmarkaaa Jeee, super jste to zvládli.

@bee9 Hlavně ze začátku se mi to taky stávalo, fakt to nešlo hned znovu na to maximum. Teď jak je balónek větší, tak už je to relativně v pohodě, ale taky ho nenafoukne hned. Ale ne kvůli hrázi, ale kvůli tlaku uvnitř, je to nepříjemné. Tak nafouknu co jde, pak chvíli počkám a postupně dofukuju a většinou se dostanu při prvním cvičení na obvod jen o málo menší než posledně. Ono to mimčo tam taky nepřiletí zničehonic, sune se postupně a když se začíná prořezávat hlavička na hrázi, tak moje PA mi potvrdila, že ji brzdí, aby to nebylo příliš zprudka. Pak právě hrozí poranění, ale když se tomu dá čas, tak si hráz zvykne. Tak na to spoléhám.

sussanah
12. srp 2011

@hlasil me to jde pekne na tech 4 nebo v drepu, ale ne nafukovani. VZdycky jsem v tom pololeze, tak nafukuju, pak chvili cvicim a pak se prehoupnu na 4 nebo do toho drepu a v tom vytlacuju. Nafukovani v pololeze mi nevadi, zato vytlacovani teda fakt nejde 😖

bee9
12. srp 2011

@hlasil dík za podrobné info, mě se zdá, že už je to teď lepší, asi už fungujou hormony, a je to přesně jak píšeš, vadí mi ten tlak uvnitř, napotřetí už si zvyknu a je to ok a dostanu se kde jsem posledně přestala. Ale včera jsem trochu napraskla, tak dnes odpočívám.

dagmarkaaa
12. srp 2011

@sussanah jo u prvního porodu jsem byla nastřihlá ale při epinování jsem o jizvě ani nevěděla 😉 Tak držím palec ať to hezky postupuje a pak vše dopadne na 1 ... ty máš jizvu z prvního?
jinak k poloze - já nafukovala v polokleku na břichu i vytlačovala a šlo mi to tak dobře, tak jsem chtěla i v takovéhle poloze rodit ale byl to takový fofr, doktorka mě vyšetřovala na zádech a pak jsem se chtěla dostat na všechny 4 ale stihla jsem to jen na bok a malý už se dral ven, jen mi PA stihla hodit nohu nahoru. Říkala že takhle na boku je to zázračná poloha, že si tak mimčo hezky dorotuje jak má.
@hlasil no hezký pokrok 30cm už můžeš rodit 😀

tehuli
12. srp 2011

holčiny tož už jsme se posunuli z 6,5 na 9🙂 tož už jen centimetřík a budu klidnější🙂) pak už jen udržovat možná zkusím o malinko více🙂

tehuli
12. srp 2011

@bee9
@hlasil holky taky to tak mám nejdřív tak třikrát čtyřikrát nafukuju a vyvíjím tlak na hráz..prostě se to uvnitř musí natáhnout🙂 a pak to jde líp...a to si říkám sakra to je tlak jako bych měla začít teprve na 6ce třeba🙂 a pak se to poddá a nejdřív dám 8 pak zas 8,5 a pak těch 9 včera poprvé🙂 asi je to normální že je to vevnitř celé stažené než se to přizpusobí balonku a tomu roztažení..asi tak jak se bude přizpůsobovat hlavičce před porodem... 😉

meduela
12. srp 2011

@bee9 ahojte kočky, držím palce...ono keby to nevyšlo, ale predsa tá hrádza už bude trochu vytrénovaná, tak možno aj tak lepšie ako nič

ani84
12. srp 2011

@tehuli Jéé, tak to jsme na tom podobně, já jsem začínala na 6 a taky jsem se včera dostala na 9, i termín máme skoro stejně 🙂 Taky se na ten nejvyšší obvod dostanu vždycky až tak na potřetí. Skoro mi bude líto, až se dostanu na maximum, vždycky mám radost, že to jde zas o kousek víc 😀 Doufám, že mi to nakonec k něčemu bude, zrovna se mi zdálo, že mi dělali císaře, to by mě fakt naštvalo 🙂

betelgeuzz
12. srp 2011

@sussanah jé, ty už jsi začla? Já už jsem epino našla 🙂 (ne, že bychom měli takový bordel, ale dělali jsme nějaké stavební úpravy, tak spousta věcí byla v krabicích), ale zase jsem neměla lubrikant, tak dnes už jsem koupila a zítra snad začnu.

Někdo tu nedávno psal, že nějaká PA říkala, že není nijak dokázané, že by masáž hráze měla nějaký vliv. Já myslela, že ji dělat nebudu a vystačím jen s epinem. Ale včera jsem měla schůzku s PA, kterou budu mít u porodu, ta epino zná a doporučuje, ale prý dělat i tu masáž, že je to u porodu poznat, která hráz je rozmasírovaná, a která ne. Takže se vrhnu i na masáž.

erinka83
12. srp 2011

@betelgeuzz to mně říkali v porodnici, že samotná masáž není tak účinná, jako epi-no, co teda mají vypozorované oni...

adelka89
12. srp 2011

@betelgeuzz
@erinka83 holky taky si myslim, ze je uplne nejlepsi kombinovat epino i masaz, i ja jsem to na sobe hodne poznala 😉

sussanah
12. srp 2011

@betelgeuzz jj zacla jsem tenhle tyden, resp pred 2 dny, takze fakt nemas spozdeni 😀 Ja teda nejprve cvicim a pak masiruju s olejickem, ze jak je ta hraz roztazena, tak to pekne vezme i ten olejicek (treba, moje teorie 😀 ). Kazdopadne to cviceni timzakoncuju, je to dobry relax.
@dagmarkaaa jj mam jizvu z prvniho, ale mam pocit, ze uz hezky povoluje, tak snad nebude delat zadny problem. Kolikrat si ale rikam, jak strasne lituju toho, ze jsem o epinu nevedela driv, ze jsem se treba mohla tomu nastrihu vyhnout 😔

kytis
12. srp 2011

Zdravím všechny, nadchly mě dobré zkušenosti v této diskusi, proto prosím kdyby jste některá uvažovala do budoucna o prodeji epina kontaktujte mě na email palimir@email.cz. Jsem 21tt takže mám ještě chvíli čas. Budu moc ráda, když se někdo ozve. Naoplátku přidám své porovnání porodu S a BEZ 😉 Děkuji a přeji mnoho úspěchů s epinováním

aemmi
13. srp 2011

Holky, chci se zeptat, hlásily jste u porodu, že jste cvičily s epinem? Já se taky chystám začít, ale bohužel jsem chytila nějaký zánět, podezírám olejíček na masáž hráze a tu masáž vůbec 🙄

erinka83
13. srp 2011

@aemmi já jsem to měla v porodním plánu, ale ani nebyl čas ho vytáhnout 😀

aemmi
13. srp 2011

@erinka83 Já právě včera v té porodnici přemýšlela, jestli se mám o tom zmínit a zeptat se, ale držela jsem radši ústa zatím. Ostatně, ještě jsem ani nezačala cvičit, že.

erinka83
13. srp 2011

@aemmi Já se vyloženě ptala na nástřih hráze a PA sama říkala, že mají s epinem dobré zkušenosti...

lu777
15. srp 2011

Epi-no je super 😎 😎
moc doporučuju.... začátek cvičení byl nepříjemný ale těžko na cvičišti, lehko na bojišti 😉

u porodu jsem nic vyloženě nehlásila ale řekla jsem, že nástřih nechci, u prvního porodu jsem měla a blbě se to hojilo, sice žádné extra komplikace, ale teda být nastřížená v nejcitlivějším místě není nic moc 😝
a hodně to ulehčilo regeneraci po 2. porodu, nejen že nebyl nástřih ale celkově byla ta hráz nachystaná a měla jsem pocit, že jsem skoro nerodila... škoda, že jsem ho neměla k 1. porodu, bylo mi líto peněz 🙄 takže pak jsem místo toho měla potíže x měsíců.... a naopak si myslím, že u toho prvního porodu by bylo epi-no potřeba víc jak je to nenachystané úplně.... to jsem dělala jen masáž hráze a to je taky dobré ale takový efekt to nemá

jinak to epino jsem si koupila použité za docela rozumnou cenu, vysterilizovala jsem a používala s kondomem

rejdzi
15. srp 2011

Ahoj děvčata.Taky uvažuji o koupi epina.Teď ho mám půjčené na pár dní na odzkoušení a vůbec tomu nerozumím,jak mám cvičit 😒 Můžete mi prosím polopaticky poradit?
Zavedu si ho ze 2/3 vyfouklý a posunuju nahoru a dolů,tím posiluju hráz?A pak ho zasunu hloubějc a nafouknu?a kolik mám nafouknout?a pak ho mám vytlačit ven?
díky za vše odpovědi - bojím se,abych si nějak neublížila....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru