EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

dasty79
19. srp 2011

Ahoj holky,jak pokračujete s cvičením?
Já dnes cvičila asi po čtvrté a jsem na 22cm -tak mám radost 🙂
Sice někdo na těchto cm začínal - to já na 16,pak 18 a 20 a dnes 22 🙂
Tak doufám,že to bude takhle pokračovat i dál.akorát ta moje poloha - nejlíp
mě to jde na čtyřech - a to teda nevím,jestli bych takhle zvládla porodit 😀
Ale v leže mě to vůbec nejde.

ani84
19. srp 2011

@dasty79 Tak to je pěknej pokrok 🙂 Já jsem včera cvičila už po patnáctý a dostala jsem se na těch 31, takže asi budu pokračovat už jen obden 🙂 Ale taky leda na čtyřech, na boku i v polosedě se dostanu max. na 29 a třeba ve dřepu při nafukování celou dobu bojuju, aby to hned samo nevyskočilo, skoro se to nedá udržet.

aemmi
19. srp 2011

@dasty79 Já dnes cvičila po čtvrtý a 23 cm. Šlo by to i víc, jenže opět můj obvyklý problém, v tom lehu/sedu/polosedu/na boku se mi blbě dýchá a mám strašný tep, takže jsem dneska musela cvičební jednotku 😀 ukončit předčasně 😠 protože to vypadalo, že bud omdlím, nebo mě klepne 😒
No a kupodivu mi to přestalo vyklouzávat, takže už i vytlačuju. A asi to zkusím odpoledne, nebo večer, nebo ráno před snídaní, prostě jindy, než jsem cvičila doted, třeba to bude lepší...

dasty79
19. srp 2011

@ani84 - ty brďo ty už seš na 31 🙂 🙂 🙂 to je krásný - to snad nikdy ani nedám,to je pro mě zatím scifi 😠
Budem asi rodit na čtyrech 😀 Mě to taky samo vyjíždí,musím ho přidržovat,aby nevyjel a u toho si prodýchávat.

@aemmi - to je pěkný 23 🙂 Mě se dýchá celkem dobře, ale potím se u toho teda pořádně.
Já teď cvičím většinou dopolko - to mám svůj klid a dobrý.Možná ještě zkusím dnes navečer.
Ale to přemlouvání,to je hrozný.Když už cvičím,tak to jde....Ale vždy si vzpomenu,že by mě nastřihli - tak hned hledám epino a jdu na to a manža mě taky povzbuzuje,ať pekně cvičím 🙂

ani84
19. srp 2011

@dasty79 Já myslím, že s tím, jak postupuješ, to dáš časem v pohodě 🙂 Já jsem vůbec neměla v úmyslu postupovat tak rychle, ale když to tak pěkně šlo 😀 Teď hlavně, aby ten porod šel dobře, abych měla možnost ověřit účinek cvičení 🙂

sussanah
19. srp 2011

@ani84 tyjo, ty uz jsem na 31cm? toz super na prvorodicku, to urco vyjde dobre porod 🙂

Ja ted mela tyden pauzu, nemela jsem moc odvahu po poslednich dnech poslicku a po pondelni kontrole. Ale dneska jsem tak nejak chut cvicit, tak jsem to zkusila a dobry, slo to v pohode a od minuleho tydne dokonce i pul cm posun, takze jsem na 26,5cm 🙂 Ale asi bych dala i vic, nedelalo mi to zadny velky problem, ale nechci na to moc tlacit, precejen, radeji at je maly pekne donoseny.

Jo a kdyz vytlacujete, jakozefakt vytlazujete? Ja totiz zjistuju, ze mi taky potom docela vyjizdi, takze spis si ho pridrzuju a tak nejak "vydychavam" ven 😀

dagmarkaaa
19. srp 2011

Holky s tím vytlačováním, taky jsem nad tím dumala ale ono to s epinem asi o žádném tlačení nemůže být řeč - teda snad jsem to dělala správně ale asi jo, mám živoucí důkaz. Jak píše @sussanah tak jsem prodýchávala když balonek lezl ven, spíš mi šlo o to uvolnit svalstvo a tak nějak se tomu tlaku snažit nebránit. A fakt při porodu to bylo podobné...
Co sem vůbec chodím, asi chci znovu epinovat či co 😀 no klidně bych si to celé dala znovu, takový byl porod skvělý zážitek!!! 😉

aemmi
19. srp 2011

@sussanah Asi tak, spíš vydýchávám a uvolňuju svalstvo, ne že bych musela vyvíjet nějaký extra tlak, to zase ne, ale už to tam nemusím držet silou, nevím čím to 😕 ale jestli to dělám dobře, to netuším...

@dagmarkaaa Jen sem chod, tohle je hodně optimistický 😉

tehuli
19. srp 2011

tak už máme natrénovanou 10tku na papírku od epi-na🙂 obvod prý 31cm...Mišák měl posledně 32 tak snad už mu hlavinka moc nepovyrostla a dáme to bez nástřihu..ted uz jen udrzovat a možná malinko přes to zkusím na 10,5 aspon🙂)

tehuli
19. srp 2011

@ani84 taky mám v polosedě brutální tlak na konečník:D že si myslím že mě to roztrhá🙂)) ale jinou polohu jsem nezkoušela vždy to nějak dám..taky včera poprvé těch 10-na papírku od epi, teda 31cm obvod

sussanah
19. srp 2011

@tehuli ja uz byt tebou vic nedavala. Bud rada, ze to jde tak dobre a jen udrzuj. U porodu budou jeste ve hre hormony a ty dodaji ten zbytek. Pak uz jen udrzet personal porodky na uzde, at nikam nespecha a at ti daji cas 🙂

Jinak jsem rada, ze nejsem jedina, ktera vlastne vydychava balonek ven. Taky spis uvolnuju, snazim se, aby sel pomalu a postupne a vnimam u toho, jak reaguji svaly na to dychani. No i kdyz mam zatim "jen" 26,5cm, tak si verim, ze tentokrat to bude v pohode 🙂

lea1333
19. srp 2011

Ahoj baby zaujala ma tato tema ja tehu nie som bohuzial som potratila:(ale pripravujem sa na nove tehu kedy mam zacat cvicit az ked budem tehu?a v kolkom tt?dakujem

sussanah
19. srp 2011

@lea1333 cvicit se ma dle navodu od ukonceneho 37tt, tj v dobe, kdy je miminko uz "oficialne" donosene. Nektere holky zacinaji driv, ale driv jak v 36tt je to podle me nevhodne. To uz spis zacit treba v 34tt masazi hraze a pak kolem toho 36-37tt zacit cvicit s epinem. Ale na to ty mas jeste more casu 🙂 Kazdopadne preji hodne stesti s dalsim tehu.

ani84
19. srp 2011

@sussanah No kdyby to u mě vypadalo na dřívější porod, tak bych taky byla s cvičením opatrnější, ale já mám pořád CS1 a poslíčky jsem ještě pořádně neměla. Takže mám asi o to víc času na cvičení, ale aspoň to budu mít víc zažitý 🙂
Taky moc nevytlačuju, když se mi zrovna povede, že nevyjíždí celou dobu, tak stačí malinko zatlačit a pak už spíš přidržovat, aby nevyskočil moc rychle a snažit se být co nejvíc uvolněná 🙂

sussanah
19. srp 2011

@ani84 jj tak to vidim, ze to delame stejne 🙂 Mimochodem, taky cekame Simona 😵

tehuli
19. srp 2011

@sussanah jj hele asi máš pravdu těch 31 stačí🙂 pak se to tam dole vše otevře a uvolní hormony:|)snad....jinak já trenuju v polosede s podlož.polštářem za zady na posteli a mám o druhý polštář opřené kulaté zrcátko takové větší a koukám jak vytlačuju ven a jak to tam dole vlastně reaguje a podle toho pomalu tlačím tlačím a někdy balonek vyklouzne rychle az se leknu🙂 trochu to štípne a tak se snažím přidržovat...ale hlavní že to dám a nenatrhne se mi hráz a nic jiného 😉 😎 neboj to půjde já začla na nějákých 24 nebo tak nějak...a říkala si že těch 31 nedám nikdy...🙂 a šlo to samo za cca tři týdny🙂 jsem tam🙂 dva dny cvičím a jeden den dám Pauzičku🙂 a je to lepší...dole si to odpočine ale zaroven po těch dvou dnech se to nazakrní a nezastaví.

tehuli
19. srp 2011

@ani84 já měla v 35 tt už cs4 tak nevím co to znamená, co mi napsal můj Dr. a ted v porodce už mi nic nepíšou:( jen otevřena na prst ale to CS ne...tak nevím:(

ani84
19. srp 2011

@sussanah Jé, to je dobrý, tak schválně kterej Šimon se narodí dřív 🙂

ani84
19. srp 2011

@tehuli Co jsem tak pochopila, tak ono CS nakonec nemusí být až tak důležitý. Prostě se tam posuzuje 5 různejch věcí (jak je čípek dlouhej, jak je tuhej, jak naléhá hlavička a tak) a za každou se dává 0 - 2 body, takže nejvyšší je 10, ke konci těhotenství by se mělo postupně zvyšovat, ale někdo ho má už dřív poměrně vysoký a porodí v termínu, někdo zas pořád nízký a najednou porodí dřív. Mně v porodnici řekli akorát že to zatím na porod nevypadá, ale koukala jsem doktorce přes rameno a psala CS 1 s tím, že čípek je polotuhej, ale otevřená ještě nejsem ani trošku.

dasty79
20. srp 2011

@ani84- ty už seš vlastně na porod připravená 🙂 No jsem zvědavá kolik dám dnes.Jeslti vůbec budu moct cvičit - včera večer jsem chodila jak kačer 😀 strašně mě bolely třísla 😀 Nejsem zvyklá cvičit a jak se to dole asi povoluje,tak já chodila příšerně.....Stalo se to taky někomu???

Já si pořád musím balonek přidržovat,aby nevyjel sám.Ale už jsme se aspoň naučila u toho prodýchávat a když vytlačuju,tak si u toho prodýchávám.Ale ve finále stejně vypluje sám 😀

@dagmarkaa - jo jen nás choď povzbudit 🙂 hezky se to čte o tak krásném porodu -hned mám víc síly na další cvičení 🙂

@tehuli - gratulace k 31 🙂 to seš taky dobrá,že už máš tolik nacvičeno 🙂
A tys začínala na 24?jak jsi to udělala?já včera cvičila po čtvrté a měla jsem 22.... 😢

tehuli
20. srp 2011

@dasty79 ahojky jj já ti ani nevím jak jsem to udělala🙂ALE kecám🙂 já se tedka koukala do kartičky a poprvé jsem dala 7mičku což je asi 22 myslím taky🙂 takže nezoufej..asi mi k tomu začátku ale dopomohla masáž hráze od 34.tt:) co mi prováděl muj drahý🙂 se to tam asi změkčilo a tak🙂...neboj fakt to jde rychle...vždycky jsme vytlačila do takového toho pocitu pálení - do té nejširší části balonku a ještě třeba dvakrát přifoukla-nejdřív jednou at se to roztáhne a pak ještě jednou abych se náhodou neporanila..no a pak vytlačila změřila s papírkem od epi kolik sem dala, a pak to zkusila znovu napočítala počet zmáčknutí - náfuků🙂 plus dvě popř dvě a něco a vytlačila..a tak jsem to delala vždy dva dny po sobě a o půl cm se vždy posunula dopředu pak den pauzu a zase dva dny po sobě..a den pauzu...někdy i dva dny..- byla jsem na dovo a nechala epi doma🙂 ale šlo to..nejdřív začínám na mín než se to uvnitř rozevře ta pánevní kost a ten tlak je děsnej zezačátku ale to asi má snad každá když začne cvičit..no a tak chvilku roztahuju na mín..třeba ted začinam tak na 8 max 8,5..ale vždy jsem začínala tak na 7 ..-nevím zda máš ten papírek..s těmi čísly at chápeš jak to myslím🙂 7 je obvod 22, 7,5 je 24 8 je 25 a tak to jde až do destíky což je těch 31🙂

tehuli
20. srp 2011

@dasty79 a máš hlavně ještě čásek 14dní min..to fakt zmákneš...jde to pomalu po půl cm ale jde..někdy jsem třeba nedela víc ale zůstala na stejné míře a pak po tom dnu volna jsem dala o půl cm víc...

tehuli
20. srp 2011

@ani84 aha...tak to asi nic neznamena🙂) no uvidíme...já mám právěě vypočtený tři termíny:(( tak mě to štve první podle ms je 26.srpna...pak dle 3D uz je to 6.září a pak dle uz prvotrim. screeningu někdy ve 12.tt je to 11.září tak nevím🙂)tak asi věřím nejvíc tomu 6.září což je uprostřed někde🙂
jinak já měla MS naposledy 19.listopadu jenže už jen tři dny a strašně slabou..normálka tak 6dní a uprostřed silna a právě..už to bylo divný taky nevím zda jsem neotěhotněla třeba před ní já nevím třeba 15.listopadu:)

toja
20. srp 2011

ahojte,premyslam nad EPI NO, manzel ma nahovara na pouzity,ale mne to je neprijemne..co si o tom myslite? mala ste niektora pouzity?

petja
autor
21. srp 2011

@toja spousta z nás měla použitý,ale je to na tobě,pokud je ti to nepříjemné,nenech se do ničeho nutit.Investice je to k nezaplacení.Na použitý stačí buď navlékat kondom pokaždé nový,neb teplá voda a mýdlo udělá svoji službu.Páč pokud jde o sterilitu,určitě ji ztrácí okmnžitě po vybalení,ať už nový či použitý.Lze otřít čtverečky napuštěné v alkoholu,jako před odběrem krve apod.
U použitého je spíše riziko prasknutí,páč jednak je prý určen na 2 těhu kvůli zkouškám jak se nafukuje povoluje a jednak,když se k tomu těhulka nechová jak má,cvičí s prstýnky,chytá balonek nehty,poškodí se a to je nejrychlejší cesta k prasknutí

adelka89
21. srp 2011

ahoj holky
tak porodila jsem 4tydny pred terminem, s epinem jsem cvicila asi 10x a stacilo to, porod bez nastrihu a poraneni jeste pisu z porodnice protoze Verunku mi jeste nepustili, ale ja bych mohla jeste ten den odejit po svych domu, fakt mi bylo moc dobre pred prvnim porodem jsem s epinem cvicila taky ale dostala jsem se jen na 28cm a maly byl malo sestoupeny takze me museli nastrihnout a teda i maly nastrih boli jako cert me trapil vic jak cele sestinedeli... 😝
epino mam k prodeji, kdybyste meli zajem piste do IP

dasty79
21. srp 2011

@adelka89 - velká gratulace k porodu bez nástřihu a samozřejmě k Verunce 🙂
A kolik jsi měla nacvičeno,když jsi cvičila jen 10x?

@toja - já mám taky použitý 🙂 Taky používám kondomy a po každém použití umyju teplou vodou s mýdlem.

@tehuli - tak budu cvičit dle tvého návodu 🙂 Doufám,že se to zase trošku pohne.abych to pak stihla....
Začínaj mě nějak puchnout kotníky a minule jsem měla i vyšší tlak -tak aby mě nechtěli poslat do nemocnice a nebylo po cvičení...
Koukám,že ti odchází zátka - tak,že by jsi za chvilku porodila Majklíka 🙂

adelka89
21. srp 2011

@dasty79 jednou jsem zvladla 30,5 cm ale cvicila jsem denne tak max 10 minut protoze na vic nebyl cas a navic jsem mivala mezi cvicenim i dvoudenni pauzy... ale zvladli jsme to

dasty79
21. srp 2011

@adelka89 - to seš dobrá - cvičit jen 10x a dát 30,5 - krása!!! 🙂A jakto,že se Verunce chtělo tak brzo na svět???
Měla jsi nějkaý problém,enbo porod přišel z ničeho nic?A kolik jsi dala při cvičení na poprvé?Ale tos cvičila dřív,než od 36.tt,ne?

adelka89
21. srp 2011

@dasty79 cvicila jsem asi od 34tt protoze mi hrozil predcasny porod zkracoval se mi cipek a pak jsem se zacala i pomalu otvirat, den pred porodem jsem byla v poradne a tam jsem uz byla otevrena na 3cm a CS9 tak nam to bylo jasne ze to conevidet prijde. Napoprve jsem dala myslim 25cm

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru