EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

mavanka
9. led 2012

@sue007 neboj, já skoro dva týdny před minulým porodem taky necvičila a tělo si to pamatovalo - skončila jsem na 28,5 ... a skončila bez nástřihu, tak se nestresuj, všechno dopadne dobře 🙂

mija_jami
9. led 2012

@andelka
U nas neviem ako to je ,ale je to taka klasicka porodnica bez nejakeho osobneho pristupu, aspon teda čo tak počuvam. Ono každy mi tam povedal niečo ine, tak uvidime v realite čo bude pre nich problem a čo nie. Oni maju svoje zabehnute a asi ich otravuje ked ma človek nejake ine požidavky. Uvidime

mija_jami
9. led 2012

@petja
Tak u nas že prikladaju až po tom čo babo umyju , zabalia, a pomeraju. Ale ja by som chcela aby mi maleho dali hned a pupočnu šnuru odstrihli až ked dopulzuje. Rovnako by som bola za to aby mi ho v ten den nemerali. Ved je jedno kolko meria a do druheho dna nenarastie :O)

marcella8181
9. led 2012

@dzejnyy gratuluju k super porodu, hlavně že jste si prosadili co jste chtěli... taky mám sbaleny pleny a osušky k přikrytí miminka a rovnou jsem si do por.plánu napsala že jestli mají problém s tím nám nechat miminko (což jsem si zjistila že u nás mají), tak že jim mile rádi předem podepíšeme reverz - až se miminko narodí se s nima nechci dohadovat...

@petja do jaké jezdíš porodnice že je vše co my ostatní si přejeme v por.plánech je tam automatické? Já jsem z rozhovoru s PA v naší porodnici pochopila že by vše mělo být pro ně zkousnutelné, ale na to neodnášení miminka na vyhřívané lůžko se vůbec netvářili (no snad jim bude reverz stačit, i když je mi jasný, že na něj nemají právní nárok - no ale hádat se tam nehodlám🙂 )

mija_jami
9. led 2012

Dnes som s epinom dala o 1cm viac, tak snad sa to už rozbehne :O) A ešte jedno plus som spozorovala, dnes ked ma lekar vyšetroval tak ma to vobec nebolelo :O)

mija_jami
9. led 2012

A k tomu porodnemu planu, tak to mi primarka povedala že ani to pisat nemusim, lebo že oni nemaju čas to čitať, že požiadavky možem povedat priamo pri porode. Prepchate su tie porodnice, ide to tam ako na bežiacom pase, tak aj chapem že možno nemaju čas čitať A4 lajster, ja len dufam že ked im poviem budu to akceptovať.

sussanah
9. led 2012

@mija_jami to neni o case, ael o ochote, jen je smutne, ze to primarka neni schopna priznat.. Muj PP mela PA procteny za asi 2 minuty, proste ho probehla ocima (stejne se asi vetsina veci opakuje), na 2 veci se zeptala a bylo. To ze ho nakonec nerespektovali je vec druha (nerespektovala ho dr, ktera ho teda necetla a PA ji neinformovala), ale nejaka snaha alespon byla.

Jinak prosim holky, co uz to mate za sebou, dejte sve zkusenosti do epi-no pruzkumu v sekci porod, diky 🙂

mija_jami
9. led 2012

@sussanah
Možno ked im budem dokola omielat tie 3 požiadavky, tak si to zapamätaju:O) Aj ked ako pišeš, už pri tlačeni ked pride konečne doktor, tak mu kecať nebudem, budem dychat a tlačiť a ked mu to sestričky vopred nepovedia, tak budem mať asi smolu. Uvidime ako dopadnem :O)

sussanah
9. led 2012

@mija_jami budu drzet palce at dobre 🙂

petja
autor
9. led 2012

@sue007 čauky,no to je radost.já ale při prvním těhu taky musela vrátit epino 14dní před TP a ještě sem přenášela 3dny a jako prvorodička jsem to zvládla na jedničku a malej vážil 3510.Takže určo v poho,pij maliník a tu jemnou masáž hráze zkusit můžeš

mija_jami
9. led 2012

Ďakujem, aj ja tebe :O)

petja
autor
9. led 2012

@marcella8181 neřekla bych že automatické,ale můj porodní plán-přání vždy respektovali. A proč by miminko,které se narodí spontánně bez adapt.problému,s apgarem 3x10 měli od maminky někam odnášet,pokud si to nepřeje? Já jsem byla po porodu vždycky absolutně fit a adrenalinem a serotoninem nadopovaná,bez nástřihu,ve sprše sem stála,hlava se mi nemotala.A vyhřívané lůžko mámu nennahradí,proč by měli mimi odnášet,když to co potřebuje nejvíc je právě máma,to je to nejlepší vyhřívání a duševní adaptace.Hádat se s nikým nemusíš,prostě řekni,miminko mi nechte,neumývejte,neodnášejte,ale trvej na tom a oni poznají,že si silná v kramflecích.Sebejistý doprovod tě podrží!
Jinak porodnice Přerov

dzejnyy
9. led 2012

@petja No bohužel v Plzni je obrovská porodnice, kde dost záleží na přístupu každého z personálu. Z toho plyne i to, že si někteří z personálu některé věci zjednodušují (např. ten papír o odpovědnosti za vlastní dítě). Dítě sice nechávají na porodním boxu v prohřívacím lůžku, ale ty 2 hodinky si ho k sobě na bříško vzít nemůžeš (- i když netuším, jak by nám v tom stejně zabránili, když jsme tam pak byli ty 2 hoďky sami 😉 . K tomu potřebujou podpis na tom papíru, o kterém ale musíš vědět ty, automaticky ti ho nenabídnou. To jsme naštěstí (a i další věci) věděli, díky dobrému přístupu PA z přípravných kurzů. Přání (porodní plán, ač jsem ho nestihla sepsat na papír) jsem měla, ale díky tomu, že byl porod tak rychlý a v pohodě, tak nebylo třeba některé věci říkat. Některé věci se povedly shodou náhod a to, že některý věci hlídal tatínek - např. to že Jonáše nemyli, má pupík neseříznutý a tak. Měření mi přijde taky zbytečně, ale byl to fofr, nebyl čas nic říct 😀 Ale třeba doteď netuším, jestli mi píchli na vypuzení placenty Oxytocin nebo ne, protože to jsem si třeba vyloženě nepřála (dělají to tam údajně rutinně), ale objevilo se mi jeho použití ve zprávě... No čekali jsme asi 1/2 hoďky. Ale to už je do jiné diskuse, omlouvám se za narušení tematu.

andelka
10. led 2012

@mija_jami no, já jsem jim nestihla skoro nic říct, v kontrakcích po minutě toho člověk moc nenakecá. Plán jsem bohužel neměla, škoda. Stačilo by jen pár bodů, to by stihli přelouskat.

@dzejnyy mi řekli že mi dávají oxytocin, ale to už to měla sestra v ruce, neptali se mě jestli ho chci, jen informovali že ho dávají.

sue007
10. led 2012

Ahoj,no díky moc všem,to je jasný,že masíruju,to je jediné,co mi tak dává naději,ale nějak extra vytrvalá teda nejsem 😉 Malej se taky ven asi nijak moc nechystá,dneska mě v noci vzbudila leda bolest zubů 🙂 V pátek jdu na monitor a pak mě buď vrznou do nemocnice nebo ještě nechají doma,já maláho rodila v 38.týdnu a tak mě ani nenapadlo,že budu touhle dobou ještě s mimi inside 😒 Nejvíc mě děsí,že každý den roste a já ho prostě nevymáčknu 🙂

mija_jami
10. led 2012

@andelka
ale zasa aspon si to mala rychlo za sebou :O) A vidiš, za to nič nedam kd si to dam na papier, ved to budu len 3 odražky :O)

andelka
10. led 2012

@mija_jami jj, to jo 🙂 akorát mi pak věci docházely až zpětně. No, právě - co je psáno je dáno a kousek papíru se ti do tašky vleze 🙂

mija_jami
10. led 2012

@andelka
Veď to že človek nemože popredu vedieť ako bude porod znašať a kolko bude čo trvať. Už som to aj napisala a pridala k papierom do nemocnice. :O)

gabika84
10. led 2012

@mija_jami ahoj. som po dlhsej dobe nakukla do tejto temy. ja som plan nemala, pred porodom som len doktorke povedala, ze nechcem nastrih. moje prianie respektovala (povedala, ze pokial vyslovene nebude treba, strihat nebude) a vdaka epi-nu ani nemusela 😉
ale o inom som chcela. neviem ako to funguje inde, ale u nas v TN, ked chces porodny plan, musis ho dopredu (este pred porodom) doniest na schvalenie a podpis primarovi gyn-por. oddelenia. tak si to dopredu over. inak ho nikto nemusi brat v uvahu. vela stastia 😉

hvz
10. led 2012

Ahoj holky, chci vás povzbudit v epinování z již vlastní zkušenosti🙂 V pátek se nám narodila Vaneska🙂, vážila 3260g a měřila 54cm, obvod hlavičky při propuštění z porodnice jsme měli 34,5cm. Zároveň s obrovskou radostí z narození našeho zlatička, jsem byla ráda, že porod se obešel bez jediného zranění!!!! Poděkovat za to můžu určitě epinu, který nabízím ke koupi, kdyby jste měla některá zájem. Používáno vždy s kondomy Silky-dry.

beruskaev
10. led 2012

holky, tak včera mi dorazilo konečně Epino, zítra ještě seženu gel a můžeme začít. V návodu píšou 3 týdny před termínem, to mám ještě pár dní čas. Začínaly jste dříve nebo jste dodržely přesně ty 3 týdny?
Zkoušeli jsme to zkušebně nafouknout na těch 30 a řeknu Vám, že teda klobouk dolů Vám všem které jste to dokázaly.. Doufám, že to taky zvládnu 🙂

marcella8181
10. led 2012

Ahoj holky, tak se zase hlásím s mírným pokrokem🙂 dnes jsem dala 28 cm, do termínu mám ještě 14 dní (uvidíme teda co zítra řekne dr.). Jinak začínala jsem na 22 cm a dnes to bylo 9. cvičení... snad ještě stihnu dotrénovat🙂

mija_jami
10. led 2012

@gabika84
Ved toto nam povedali aj na dni otvorenych dveri, že ak mame nejake požiadavky (resp. porodny plan) treba to vopred osobne prekonzultovať s primarkou.Ale ked som jej volala že sa chcem kvoli tomu stretnuť, tak ta sa len čudovala že načo jej volam že to si mam povedať pri porode. Nad planom sa len zasmiala, že to aj tak nikto nebude čitať. Takže asi tak, každa porodnica je ina a u nas si asi idu po zauživanych koľajach a novinky moc nemusia.Primarka tvrdila že jej sestričky čo su pri porode su ustretove, tak uvidime :O)

mija_jami
10. led 2012

@hvz
Ahooj, gratulujem k princeznej :O) A kolko cm si mala nacvičenych ?

mija_jami
10. led 2012

@marcella8181
Fu-ha, tak to klobuk dole že na začiatok 22. Ja som začinala na 17cm a teraz po 8 dnoch som na 23cm, takže skoro tam kde si ty začala. Mám čo robiť.

petja
autor
11. led 2012

já jsem na 30 po ani ne týdnu cvíča 😉

bell2
11. led 2012

@petja Super...velika gratulace...ale je fakt, ze ty si tsk trochu EPI-NO guru, tak je dobre, ze nam jdes prikladem 😉

Ja vcera v pohodicce 27,5 cm ... tech 30 cm uz jsem sice taky dala, ale ted pred porodem se trosku bojim, abych sre nahodou neporanila, tak jedu obden jen takovou udrzovacku 😉

petja
autor
11. led 2012

@bell2 Ó díky,označení guru mě těší 😅 No asi mám i shůry dáno,za což jsem neskonale vděčná!
A jak se cítíš?

bell2
11. led 2012

@petja Prave, ze vyborne...poslickuju docela solidne, ale nejsem unavena, krasne spim...no vubec to nevypada, ze bych mela rodit...asi se fakt dopracuju az k tomu vyvolani, ale co se da delat :-\ Nejak ven musi 😉

petja
autor
11. led 2012

@bell2 A už ti vyvolání plánují? Že krásně spíš je super,z toho čerpej! No a možností jak domuvit miminku je spousta 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru