EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

blovitc120
20. srp 2008

Mňa to vyšlo okolo 2700Sk a zbytočne

katkabod
20. srp 2008

Ahojte, tehulky. tak prave sme dotelefonovali s jednou znamou a ta mi poradila svoju lekarku u ktorej rodila uz 2x a ani raz ju nenastrihla a vraj nikdy nenastrihava ziadnu rodicku, kym to nie je nutne, ze ma dieta velku hlavicku atd. Takze zajtra za nou idem a budem rodit pri nej. Normalne som spokojna. Skoda, ze som o nej nevedela ked osm si na zaciatku roka hladala gynekologicku, ale to je jedno, ked moja odchadza do dochodku, prejdem k tejto.
Jenny007- tak vies o com cely cas hovorim, vychodne Slovensko, to je katastrofa, ten pristup, dobre, ze budes rodit v Cechach. A to sme este v Kosiciach a ty v Presove, vies co sa deje v Humennom, Trebisove, to je este horsie.
Ale ja som sa uz upokojila, dufam ze sa mi ozvu aj z toho Epi-no a bude vsetko ok.

katkabod
20. srp 2008

to vazne Blovitc? Ved vselikde som citala, ze aj 6-8 tyzdnov pred terminom. No jasne ze to dodrzim podla navodu.

veva55
20. srp 2008

ja som mala v letaku tiez ze 6 tyzdnov pred terminom

blovitc120
20. srp 2008

V mojom letáku bolo po slovensky, anglicky aj nemecky 3 týždne pred. Naschvál vždy pozerám všetky reči, lebo v slovenských prekladoch sú niekedy riadne bludy. Vidím to hlavne na spotrebičoch.

lloollyy
20. srp 2008

jenny: držím palce, ať moc dlouho ty bolesti netrvají, ať se porod brzy rozběhne a tréning s epinem využiješ. Já mám termín dneska, břicho nebolí ☹ , už bych to ale chtěla mít za sebou, tak jsem zvědavá,jak dlouho budu přenášet 😒 alespoň budu mít ještě chvilku času na tréning - teď jsem na 9 cm 😝

blovitc120
20. srp 2008

Samozrejme po česky som myslela v tom mojom návode, slovenský tam nie je. A za tie 3 týždne si dám aj ruku odseknúť, hoci teraz tú krabicu neviem nájsť, lebo ešte som si hovorila, že to je vlastne ukončený 37tt a pôvodne som myslela, že od začiatku 37tt sa môže. Žiadnych 6-8 týždňov tam spomenutých nebolo na 1000%.

veva55
20. srp 2008

ja neviem, mozno maju nove letaky. ja som epino kupovala este koncom novembra 2007, mozno sa odvtedy letak zmenil, fakt neviem 😕

lamia
20. srp 2008

Já cvičila poprvé od 35.týdne a v pohodě,nedovedu si představit,že za 3 týdny bych to natrénovala a navíc kdo říká,že budete rodit přesně na termín,že 😉

tanuki
20. srp 2008

Lami, co to čtu, u Apo je hodně střihorukých Edwardů? 🙄 Ty jsi trénovala od probíhajícího nebo ukončeného 35.tt? Hihi, no a to se koukáte do zrcadla nebo zavádíte naslepo? Já když se kouknu dolů, tak už vidím jen bříško 😉

blovitc120
20. srp 2008

Keby som mala normálne prebiehajúce tehotenstvo a mohla cvičiť, možno by som tiež začala skôr. A možno sa v týchto nových návodoch chcú poistiť, preto je tam 3 týždne. Mne moje epi-no prišlo pred 2 mesiacmi, možno tie z 2007 majú inú knižku ale tu je naozaj 3týždne pred termínom.

blovitc120
20. srp 2008

Jenny, som hrozne zvedavá, ako ti to dopadlo, či sa to rozbehlo a hlavne či ťa nemuseli nastrihnúť. Veľmi držím palce, nech to máš rýchlo za sebou, ak je to už naozaj pôrod. Drž sa 🙂

lamia
20. srp 2008

Tanuki je,bohužel....nebo alespoň když nám přednášeli porod tak se tak tvářili....z masáže hráze tam tuším kterýsi starší dr měl docela záchvaty smíchu 😖 Přitom na přípravném kurzu k porodu rovněž u Apo nám to PA hrozně doporučovala,teda masáž hráze,o epi-nu nevěděla,ostatně sama to při masírování poznáš,jak se ta tkáň změní a víc poddá...

Jenny lubrikanty na vodní bázi nevadí,vadí ty s olejem...takže přečíst složení u kondomu 😉

kocicatko
20. srp 2008

Katkabod, zkus si pro jistotu napsat porodní plán a trvej na něm - bez Tvého vědomí Ti nikdo nemůže udělat nástřih... neboj, věřím, že po poctivém tréningu budeš bez nástřihu 😉

jenny007
21. srp 2008

katkabod: Já jsem se rozhodla, že budu rodit v ČR ve chvíli, kdy nás na těhotenském kurzu nechali lehnout na záda, zvednout pokrčené nohy a porodní asistentka řekla:"A takhle vám přivážeme nohy a budete tlačit" Tak jsem si říkala, jestli budu rodit, nebo mě budou mučit... 😀 Chtěla bych rodit na porodní stoličce, do vody, nebo v leže na boku... 😉
Já mám v návodu na Epi-no taky napsáno 3 týdny před porodem. Pokud je vše v pořádku, tak to bohatě stačí (mě stačily 2 týdny a byla jsem na 11cm), ale já měla kvysinkovou infekci a to jsem zjistila až při používání Epi-na, tak jsem byla ráda, že jsem začala o týden dřív a po přeléčení mi zbyly ty dva týdny.
lloollyy: Taky přeju brzký porod. Ty poslíčky, nebo co, jsou otravný, v noci nemůžu spát, bolí to jak čert. 😝 A navíc manžel už má druhý týden dovolenou a když s námi bude do konce tohohle týdne, tak pak už bude muset do práce a já budu na porod sama. ☹
kocicatko: Tak jestli si myslíš, že bez tvého vědomí ti žádný zákrok nemůžou provést, ještě jsi nebyla ve špitále na divokém východě. Já mám bohužel pár "parádních" zkušeností z nemocnic v KE,PO, SNV... a můžu říct, že obdivuju všechny holky, které tam rodí. Je to smutné, ale je to tak. 😖 Třeba se to za pár let zlepší, ale zatím bych na porodní plán nesázela. Pro ilustraci: Ptala jsem se, jestli je možné v Košicích rodit do vody a bylo mi řečeno, že na celém vých. Slovensku není jediná porodnice, kde by s tím měli zkušenost... Je mi to hrozně líto, jinak mám Slovensko a hlavně Slováky moc ráda. Jsou strašně milí, pohostinní, umějí se bavit a mají náááááááááááááádhernou přírodu (hlavně na východě a Spiši). 🙂
lamia: To je fakt, vodní báze nevadí... Ale dělají se takové kondomy?

lamia
21. srp 2008

Jenny já myslím že určitě 🙂 Tak budu držet palce,ať je porod už co nejdřív a co nejvíc v pohodě,jsi dobrá,že jsi to za 3 týdny natrénovala na maximum,mě to teda poprvé šlo mnohem mnohem pomaleji a pak jsem rodila i o fous dřív (ale už teda donošené mimi,jen dřív než spočítaný TP),tak jsem to maximum s balonkem ani nedala...jsem hrozně zvědavá,jak to půjde napodruhé...

Kocicátko bohužel musím souhlasit s Jenny,i u nás jsou ještě nemocnice,kde na přání rodičky naprosto kašlou...v přípravných kurzech ti řeknou kdovíco že u nich není možné a při porodu se potom ženská nestačí divit...osobní zkušenost s tím naštěstí nemám,ale jako všechno je to hlavně o lidech....mám kamarádku s dětskou mozkovou obrnou a jak se k ní chovali v "supermoderní " porodnici v Podolí,to by bylo na žalobu...automaticky předpokládali,že když chodí o berlích,tak je taky naprostý debil,jenže ona má vystudované dvě VŠ...

lanka
21. srp 2008

No já jsem taky zvědavá jaký bude přístup...
Jenny držím palce ať to mrně stihne včas...

Mimochodem - asi jsem pořádná máčka páč si opravdu nedovedu představit že bych se během 3 týdnů dostala až na 10 neřkuli 11 cm... protože nám hrozil pořád předčasný porod tak jsme začali hodně brzo 34tt a teď jsem na 9,5cm.. a moc pohoda to teda není.. hádám že se zatnutými zuby bych zvládla už i těch 10 ale nechci nic uspěchat...
Myslím že ty 3 týdny před termínem je doporučení, kterým se výrobce kryje pro případné spuštění předčasného porodu... ty 3 týdny předem už není až takové riziko...

Kondomy na vodní bázi - no to netuším jestli se vyrábí... hádám když se balonek dezinfikuje (tak často jak píšou v návodě) tak pomalu ani kondom netřeba. Na každý pád lubrikační prostředky se na vodní bázi a bez parfémů vyrábí takže netřeba používat olejíček.. pokud tedy vlastní produkty sliznice nejsou dostačující.
😉

lamia
21. srp 2008

Lanka já myslela ten lubrikant na vodní bazi,ne kondom 😉 Při tom kolik je dneska druhů na trhu se určitě nějakej vhodnej najde,jako mrkla bych se i v krámě při nákupu,ale s tím bříškem je mi to takové žinantní,že 😀 😀 A samotnej kondom je jenom latex,ten by ničemu vadit neměl....já trénovala poprvé s neolejovým lubrikantem a po balonku jsem namasírovala hráz olejem od Weledy a tím byl problém vyřešen 😀

jenny007
21. srp 2008

Tak jsem to dneska po pár dnech znovu zkusila a 10cm dám bez problémů. Jsem hned klidnější... 🙂 Už abych to mohla ověřit v praxi! Pořád mě trápí ty pitomé bolesti podbřišku, ale porod nikde. ☹ Ach jo!

marci
21. srp 2008

Jenny můžu se zeptat v kterém týdnu těhotenství jsi začínala trénovat?

blovitc120
21. srp 2008

Marci, jenny to písala na tejto stránke, keď sme preberali čo je v návode, ja som tvrdila, že 3 týždne pred termínom a jenny vtedy povedala, že ona začala o týždeň skôr. Inak v pivnici nie je, drahý ide zajtra pozrieť do garáže zabalené veci 🙂.
A dnes som sa dozvedela, že v našej pôrodnici automaticky nestrihajú 🙂

novako
22. srp 2008

PA nám na kurzu říkala, že záleží i na délce hráze. Někdo ji má krátkou (u něj je potom menší riziko nastřižení), někdo dlouho, pak to riziko je větší a když je vcestná, tak je to 100%.

blovitc120
22. srp 2008

Jenny kde si? Už to na teba prišlo? Držím palce!

kocicatko
22. srp 2008

No je to smutné, je fakt, že bohužel ve spoustě porodnic jdou zákony trochu mimo a dělají si to podle sebe...ale i tak bych se porodního plánu nevzdávala a napsala si ho - přeci jen, za zkoušku nic nedáte, ne? 😉

Lamia, být tou kamarádkou, tak tu žalobu možná fakt zvážím - nikdo nemá právo ji nějak ponižovat a chovat e k ní hnusně... to mi je moc líto ☹

jenny007
24. srp 2008

Ahoj holky, tak jsem tu s popisem porodu. Plánovat přirozený porod bylo rozumné, asi i díky tomu byl tak rychlý (maliník a lněné semínko), a nebýt několika nepříznivých okolností, měla bych super zážitek.
Takže: Ve čtvrtek večer jsem šla spát a manžel šel s kámošem na jedno pivko. O půl dvanácté mě vzbudilo píchnutí v břiše a trochu mokro. Volala jsem manželovi, že se něco děje, že ze mě něco teče, ale když jsem zjistila, že je to hlenová zátka, byli jsme oba v klidu. Začínaly mi bolesti, jako předchozí dva dny, tak jsem si napustila vanu, abych je zmírnila. Pak jsem zapnula počítač a připojila se k netu, abych vám napsala, že se něco děje. Ale ve chvíli, kdy jsem vlezla do vany, jsem měla kontrakce po třech minutách, a už jsem z ní nebyla schopná vylézt. Ještě že jsem si s sebou vzala telefon... Manžel přišel domů a dolíval mi do vany horkou vodu ze sporáku, protože v panelácích po dvanácté už většinou neteče (kdo bydlí v paneláku, jistě ví...). Uvažovali jsme,že do porodnice dojedeme někdy nad ránem (prvorodičkám přece trvá porod 8-12 hodin, že?), ale to už jsem si nedokázala představit, že pojedu s takovými kontrakcemi, tak jsme se raději sbalili, já se za vydatného hekání a kvílení (tímto se omlouvám všem sousedům, které jsem probudila) doploužila počtařech do ložnice, kde mě manžel oblékl a vyrazili jsme směr Havl. Brod.Zjistila jsem, že sedět na sedadle nemůžu, tak jsem vymýšlela, jestli jet v kleče v kufru, nebo se otočit v kleče na sedadle spolujezdce. Vyhrála druhá varianta (kdyby nás chytli policajti - mě klečící a skučící na předním sedadle a manžela pod vlivem jedné dvanáctky, nevím, nevím). Do porodnice to trvá 35 minut, to jsme měli stopnuté, ale při každé kontrakci musel manžel zastavit, já si zahalekala a jelo se dál (za celou cestu bylo 12 zastávek, jednou jsem dokonce vystoupila někde mezi poli, opřela se o dveře a vyla jako vlk). Po příjezdu do porodnice jsme absolvovali příjem a monitor, a tím to všechno začalo. Na monitor jsem se musela položit na bok, což bylo neskutečně nepříjemné, ale prý je to nutnost. Sestřička nespokojeně kroutila hlavou a zavolala doktora. Ten mě vyšetřil a konstatoval, že jsem otevřená na 8!!! cm. Prosila jsem je, aby neprotrhávali plodové obaly, a oni na to ironicky, že asi bude všechno úplně jinak. Znovu mě napíchli na monitor, tentokrát v leže na zádech, což pro mě bylo přímo nesnesitelné. Cítila jsem hlavičku tlačit zevnitř na kříže, ale na těch jsem ležela, takže křížová kost se nemohla vůbec uvolnit. Ani se nedivím, že se miminku při každé kontrakci snižoval tep... Když jsem se ptala, kdy mě odpojí, tak řekli, že až se to zlepší. To byl šok. Samozžejmě se to nelepšilo, zakázali mi tlačit, ale jednou jsem je neposlechla a potlačila a oni na to: Dobře, tak to zkusíme. Dojděte si na záchod a pak na porodní sál. Tak jsem odskočila na malou, a kdybych věděla, jak to dopadne, tak bych bývala raději Terezku na toaletě vytlačila v kleče... Pak jsme přišli na porodní sál a samozřejmě znovu na záda, takže kontrakce zeslábly, tlačit nemělo cenu a šupy dupy na operační sál. Po císaři jsem brečela jak želva, mimčo mi přinesli ukázat (naštěstí s ním byl manžel celou dobu, než jsem se probudila), zkusili jsme se přisát a pak ho dovezli na dlouhých šest hodin. Tak to fungovalo celé dva dni na pooperačním. Tak jsem se tam s nimi dohádala, že jestli mi ji v noci nepřivezou, budu si stěžovat, ale tím jsem si vynutila jen zkrácení intervalu na pět hodin. Celou noc jsem proplakala, cítila jsem se ošizená o první chvilky s miminkem a navíc mě všechno příšerně bolelo. To jsem ovšem netušila, jaké bolesti budou ještě následovat. Fakt horor. Navíc - mimča jsme mohly nakojit, ale protože sestřičky spěchaly, nemohly jsme se s nimi ani pomazlit. Samotné nás prý s nimi nenechají a samy mají ještě spoustu práce... Naštěstí od včerejšího odpoledne jsme s manželem na nastandardním pokoji na šestinedělí, všichni jsou milí, ale hlavně - mám Terezku u sebe! Tak jsem si zase pěkně poplakala. Snad je to jen poporodní blues... Jo, a holky, to tlačení je snad nejpříjemnější část porodu... Vůbec se nebojte, kdyby šla bývala Terezka ven přirozeně, dám krk na to, že to bude bez zranění (vážila 3,20)!

blovitc120
24. srp 2008

No jenny, to teda bolo 😲. To mi je fakt ľúto, verím, že by si bola úplne bez poranení, keby si šla klasicky. Inak mňa dosť desí to ležanie na chrbte, fuj. Držím palce, nech ste čím skôr doma.

tanuki
24. srp 2008

ahoj holky, Janny, gratuluju k holčičce a přeju ti, aby už to bylo všechno jen a jen lepší! No a ten přístup, to je hrůza. S tím ležením na zádech výlučně si to také nedovedu představit, navíc se mi na zádech dělá špatně..takže jestli mě u toho neposadí, tak to také nebude dobré.
Blovitc, vy se ale krásně držíte 🙂 počkej, abys nakonec nepřenášela 😀

lamia
24. srp 2008

Janny to je mi moc líto,fakt přístup hroznej............nejhorší je,že je člověk při porodu a po něm tak nějak mimo sebe,že se není ani moc schopný ozvat a prosadit se,nebo alespoň já to tak měla...kde jsi vlastně rodila?? Mě položit na záda tak jim odpadnu už teď po chvilce...fakt no comment....

petja
autor
25. srp 2008

ach jo Jenny,škoda tak zmařeného porodu,být jiného přístupu,tak jsi porodila na 100% přirozeně.Monitor natočit na zádech asi nutnost je,ale jistě ne tě na zádech mučit po celou první dobu porodní...ať už jste šťastní a hlavně zdraví...kdyby tě trápili deprese,zkus homeopatika,najdeš v brožurce od Boiron,homeopatie v porodnictví...
Jinak je úžasný ,že můžeš kojit!!! Jsi statečná!

lamia
25. srp 2008

Petjo není přece problém natočit monitor vleže na boku,ostatně většině mamin se dík velké děloze dělá v poloze na zádech blbě a ozvy dítka na to taky reagují,fakt nechápu...Mě natáčeli při prvním porodu všechny monitory vleže na boku,dokonce mě tak sami uložili.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru