EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

tynucha
15. únor 2011

@enigma007 Ahoj, nemohla to být hlenová zátka? 😕 Já se při prvním těhu při cvičení taky maličko natrhla, ale spíš to bylo jak špinění, jen takovej malej krvavej cucek (omlouvám se za naturalismus), rozhodně ne potůček krve a našla jsem si, že to zřejmě byl zbytek panenské blány, která se definitivně zničí právě při prvním porodu. A cvičení s epinem je vlastně takovej malej porod 😉

enigma007
15. únor 2011

Je, tak díky moc, to by mohlo být snad ono, jinak jsem našla to místo, kde je chyba, pořád jedno a to stejný místo, který je asi míň odolný... Tak teď nevím, jestli pokračovat i přes tu krev nebo ne..? 😖

veverka_
16. únor 2011

@enigma007 hlavně se nestresuj, kolik dáš, snaž se ať dáš co dáš, já dala 8,5 -9 a šla rodit a bez nástřihu, prvorodička, i když náš malej měl 3kg, takže žádnej macek.
Také jsem krvácela - ale když jsem se prohlídla zrcátkem, tak jsem se poranila zvenku, jak to bylo suchý nebo co.

jasekd
16. únor 2011

@landrea Tak uz mam taky Detralex, snad to pomuze, utechou je, ze po porodu to vellmi pravdepodobne uplne zmizi, aspon u vetsiny lidi...

landrea
17. únor 2011

@jasekd tak snad zacneme zdarne onedlho cvicit 🙂

carina
17. únor 2011

Ahoj, můžu se přidat? Jsem ve 30 tt, epi-no už mám doma a teď akorát nevím, kdy mám začít cvičit. 😀

majatob
17. únor 2011

@carina vyrobce doporucuje myslim od 37tt, vetsina holek tady zacina ve 36tt 🙂

carina
17. únor 2011

@majatob Mně se to doporučení od výrobce právě zdá hrozně pozdě... 😕 Fakt je možné za 2-4 týdny nacvičit 10 cm??

shira_
17. únor 2011

@carina ano, je to možné, hormóny na konci tehotenstva robia divy. nemusíš sa báť, v 36.t.stačí začať

elgr
18. únor 2011

Ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat, jestli budete u porodu informovat doktora, že jste cvičily s epinem.
Mám strach, že mu řeknu, že nechci nástřih a pak , že se potrhám, nebo naopak, že mu neřeknu nic a on pak střihne i když nebude potřeba.
Děkuji za rady 😀

maryja
18. únor 2011

@elgr Ja som rekla 😀 , ale az ked uz sa slo naostro rodit (keby som to nestihla, tak to mal za ukol povedat manzel), a asistentka, co tam bola, tak ze oni automaticky nenastrihuju, ze len ked treba, tak som to v pohode nechala na nich :D.

lucka26s
18. únor 2011

Ahoj holky, v pondělí to budou 3 týdny co cvičím s epi-nem a teď jsem asi 3. den pořád na 8cm, nějak jsem se zastavila. A do 10cm je to teda ještě pěkně velkej rozdíl. Jak vy cvičíte? Já teda pánevní dno necvičím vůbec, jsem ráda, že vydržím 10 minut jen s nafouknutým balonkem. I těch 8 cm je mi pořád nepříjemných, tlačí mi to jako na konečník, ale to je asi normální že?

werunkach
18. únor 2011

Ahojky holky,..tato diskuze mě velmi zaujala,je sice ještě hoodně brzy,.ale zajímalo by mě jestli má smysl cvičit s epi-nem před druhým porodem,když při prvním mi udělali veliký nástřih,opravdu hodně velké poranění až ještě teď mě kolkrát celkem zabolí...? předpokládám,že mě asi znovu na stopro střihnou,ale nepomohlo by to alespon k tomu aby to nebylo tak moc?

majatob
18. únor 2011

@elgr ja jsem nehlasila, ale vim, ze tam kde rodim nastrih delaji opravdu jen v pripade nouze 🙂

@lucka26s to je normalni a neboj, ono to povoli, jeste mas skoro tri tydny pred sebou a za tu dobu to urcite zvladnes 🙂

@werunkach ja jsem u prvniho necvicila a byla jsem sita, z druhyho jsem mela strach, tak jsem epino poridila a porod byl bezva, temer bez poraneni a ted cvicim zas, protoze v tom smysl opravdu vidim 😉 takze za sebe muzu jen doporucit, urcite ti to pomuze 🙂

elgr
18. únor 2011

Děkuji za odpověď, taky asi zaukoluji manžela 😀 ať se taky něčím angažuje 😀
Snad se u nás nástřih taky nedělá automaticky, no uvidíme
Ať se daří s epinem 😀

tappi
18. únor 2011

Ahoj holky, jak jste na tom? Ja cvicim od pondeli, zacinala jsem na tech 5 cm a dneska jsem dala poprve 7 cm, ale bylo mi to docela neprijemny..Tak snad to bude v pristim tydnu lepsi. To jsem zvedava, jestli se dostanu na tech 10 cm, to se mi zda fakt dost.

ladunka
19. únor 2011

Ahoj, sledovala jsem vás tu před porodem, chci vás pozdravit a povzbudit - těžko na cvičišti, lehko na bojišti - cvičení není z mé zkušenosti nic extra příjemného, tlaky na konečník jsou opravdu normální a nevyhnutelné, ale při porodu jako když to člověk najde. Já měla jsem nacvičeno 30 cm a porodila jsem hladce a bez poranění chlapečka s hlavičkou 34 cm.
Předem jsem nic nehlásila, až když porodní asistentka konstatovala, že je vše připraveno na narození miminka, požádala jsem, aby mě nenastřihávala (byla tam jen ona).

Zlomte vaz, a přeju příjemné porody a zdravé děti 🙂

landrea
20. únor 2011

ja to pred porodom urcite spomeniem,ze ak to nebude nevyhutne nakolko tu ( zilina, ak teda tam pojdem rodit,.. lebo zvazujem kubin)
je bezne strihat ,... zial...a dokonca sa domnievam , ze budem povazovana nie za exota, ale dokonca za extremistku :O(, co ich poucuje. preto zvazujem aj ten kubin, tam by ma rodil bud moj gyndos, alebo nim povereny kolega.
raz tu jedna kocka pisla, ze doki jej vravel, ze necham vas radsej o trikrat viac potlacit, ako strihat, tak aj to by som mozno povedala, ze radsej budem trocka dlhsie tlacit, a nie hop sup, ze nech sa tomu vyhneme ..
je mi to dost luto ze to u nas nie je beznejsie , nestrihat, trocha to nechapem, ved ked nestrihnu , nemusia sit, a tym padom maju fajront :O))

enigma007
21. únor 2011

Ahojte mamky, tak chci jen nahlásit svoji zkušenost s epi no. Trénovala jsem asi jen dva týdny a dostala se na 27 cm, malá se rozhodla přijít na svět dřív, tak už jsem se na těch v průměru10 nedostala, ale i tak jsme bez nástřihu, jen 4 vnitřní stehy, prý kosmetika, říkala mudra 😀 Každopádně od příjezdu do porodnice po pláč malé to trvalo 1hoďku 15minut, což se všichni divili, protože jsem prvorodička a nad nějakým epi no kroutili hlavou, že to neznají, ale že to asi něco do sebe teda mělo🙂 Já tomu věřím. Mamky cvičte ať máte porody jedna báseň! Držím palečky! 😉

landrea
22. únor 2011

@enigma007 jeej gratulujeem!!
aj si im to teda spomenula uz pred porodom? aku polohu si zaujala :O))

tappi
22. únor 2011

@enigma007 Gratuluju, to je super 🙂 .

Holky, mam dotaz, v navodu pisou, ze by se melo epino dat asi 2/3 dovnitr, mne tam ale nedrzi, klouze to, jak to delate? Asi nevadi, ze ho vlozim cele dovnitr a pak ho vytlacuju ven?

bengy
22. únor 2011

Ahoj holky, obcas kouknu jak se darim nastavajicim maminkam a hlavne cvicitelkam 😀 a taky me moc zajimaji zkusenosti. Je super, ze EPI-NO takhle skvele pomaha. Takze vsem, co to teprve ceka preju pevne nervy pri cviceni. Ono se to zuzitkuje na bojisti 😉 .
Ale ted proc pisu. Koukala jsme, ze se tu "rozmohl" nazor, ze nevadi cvicit tak, ze cele epino nechate vklouznout dovnitr. POZOR POZOR - zaprve pokud se uz pripravuje cele telo k porodu, muze se stat, ze epino se dostane az k cipku a mohl by to byt jeden ze spoustecu porodu. To je dost dulezita vec, ale je tu jeste jedna dulezitejsi a to...pokud cvicite tak, ze pres hraz nechavate prochazet tu nejsirsi cast jen pri vytlacovani, tak si cviceni zbytecne prodluzujete. V tom navodu to neni napsano jen tak, zavadet ze 2/3, ono je to proto, ze je to ta nejsirsi cas toho balonku. Snazte se cvicit tak, ze opravdu mate na hrazi tu nejvetsi cast. Cviceni bude mnohem efektivnejsi. Ano epino pak vyklouzava, je to normalni, protoze hraz neni zvykla na takovyhle balon, prvni par dni, je to opravdu boj s balonkem, ale potom, co se hraz podda, tak to jde cim dal tim lepe. Pokud mohu doporucit, zapojte manzela, pritele....at epino podrzi a vy se soustredte jen na samotne cviceni a DYCHANI. Pisu to zamerne velkym pismem, jelikoz spousta tehulek cvici s vypetim vsech sil a zapominaji dychat. Uvidite, pujde to mnohem mnohem lip.
Vsem drzim palecky a kdybyste meli nejake otazky klidne pisnete do IP.

enigma007
22. únor 2011

@landrea Já měla namyšlenou porodní stoličku a epidurál, jak se budu sprchovat, že to bude fajn a klistýr, jenže sem dojela otevřená na 7 prstů, epidurál by trval 2 hodky, nemohla sem sedět, takže na stoličcku sem zapomněla už ve dveřích, do spchy sem to nestihla a 10 minut na klistýr sme prý taky neměli, vyskočila sem na postel, že mi píchnou vodu a už sem neslezla... takže v leže na zádech, přítel mi držel hlavu na prsou a já nohy u břicha, ale nemůžu si stěžovat🙂 Říkala sem jim to mezi kontra, tak nevím, jak moc to bylo srozumitelný, každopádně PA sem řekla, že bych ráda, aby se pokusila tu hráz uchránit.

landrea
22. únor 2011

kocky slovenky, u nas stale nie je bezne ze porod vedie skor porodna asistentka, ze ? ja som rodila pred 4 rokmi, vtedy urcite ee, ale mam dojem ze sa to nezmenilo , dievcence cesky pisu o tom casto ? ako to je neviete?

landrea
22. únor 2011

@enigma007 vravis ze si si naplanovala hehe a samozrejme osud sa ti zasmial a bolo celkom inak, aj tak super .. rychlucko, a kedy sui vyrazila do porodky ? ako bvoli kontrakcie? mne pri prvom praskla voda, takze sme sli hned, ale uz som bola na 4 a netrvalo to dlho .

landrea
22. únor 2011

jaaj a este .. dnes mi dorazilo epinecko. uz kvasilo tyzden na poste, . ked krpec zaspi popozeram to , teraz by sa do toho moc montoval. sa asi posmejeme ked nafukneme ze ako je to mozne dosiahnut 😀

kloranebb
22. únor 2011

@elgr Ja som tiez povedala doktorovi ze som si hradzu cvicila, nech mi ju automaticky nenastrihne a sa pri porode cudoval, ze pozrite ta ma fakt hradzu ako tretorodicka 😎

majatob
22. únor 2011

tak co holciny, jak jste na tom? me se dnes povedlo 28cm, tak mam radost, protoze jsem celej tyden necvicila 🙂

kloranebb
22. únor 2011

@lucka26s pocuj neflakaj to cvicenie panvoveho dna. Je to sice velka nuda ale poviem ti ze po porode s epino bez nastrihu som musela vzdy hned bezat na wc lebo by mi "uslo". Kym som si dala tie svaly do poriadku to trvalo. Som si ista ze to ma nemaly vyznam pri porode, ved vlastne tymi svalmi tlacis dieta von ak sa nemylim - ale nie som doktor. No po jednom porode som toho nazoru ze tie svaly co sa tak strasne nudne cvicia su velmi dolezite.

tappi
23. únor 2011

@majatob To je super, to Ti zbyva jen kousicek 🙂 . Ja jsem na prumeru 7,5 cm - takze 24 cm a jednou se mi povedlo 8 cm - obvod 25 cm, tak snad ted pujde aspon tech 8 a v pristim tydnu se posunu zase trosku dal.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru