EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ladie
22. srp 2011

@bee9 tak já měřím jenom krejčovským metrem. Na tu kartičku jsem se jen podívala, když epino přišlo a hodila ji zpátky do krabice.

Jinak dneska 26 cm 🙂

petja
autor
22. srp 2011

@ani84 s mykozou zkus tampon ponořit do jogurtu, bílý Holandia,či Max-choceňský tuším,prostě jogurt, kde jsou příznivé bakterie a zaveď na 2h,tak to zopakuj třeba 3x za den,určitě se ti hned uleví

dulkagabulka
22. srp 2011

@ani84 vyskušaj tiez kupele v odvare z orechovych listov- teraz je ich neurekom 🙂

bee9
22. srp 2011

Holky díky za info, je fakt, že je plno holek co se vyhly nástřihu aniž by o epinu kdy slyšely, tak proč ne my, když se tak snažíme 😎

sussanah
22. srp 2011

@bee9 ja teda neznam jedinou holku, ktera by nemela nastrih a to 3 z nich mely male mimca kolem2,8kg a stejne jsme vsechny smiknute 😝

aemmi
22. srp 2011

@sussanah Hele, já se nedávno bavila s mojí mamkou a ta říkala, že neměla nástřih, ani žádný šití ani u jednoho ze tří porodů a to bylo v druhé půli 80. let, kdy se tyhle zákroky dělaly rutinně a nikdo se tě nikdo na tvůj názor neptal, pak vím ještě o dvou holkách, s kterýma jsem to řešila...

bee9
22. srp 2011

@sussanah i já dvě znám, naštěstí 😉

tehuli
22. srp 2011

@dasty79 nene nezachtělo:( má svou hlavu po mamince...tož to bude asi v září s takovou:D nevím nevím....v pátek první termínek tak třeba v pátek🙂)

tehuli
22. srp 2011

@dasty79 jinak děkuji moc🙂) snad bude bez nástřihu a rychlý🙂 natrénovano těch 30 až 30,5 a dvakrát 31..ale prý i těch 30 stačí když má hlavinku kolem těch 34 což je průměr🙂)

říkám si i když jsem těch 10 resp. 31cm dala zatím jen dvakrát tak snad to půjde...těch 30 dávám už bez problémů..31 už docela dost štípe:D a je to nepříjemný, ale tak hormony taky snad zapůsobí a jak se to tam vše bude otevírat:D

dasty79
22. srp 2011

@tehuli - jo jo to jsou miminka,udělají si to podle sebe už v bříšku 🙂
tak cvičíš dál?já dnes dala 26cm 🙂 tak mám radost!
Jak ty máš hluboko ten balonek?já ho zavedu ze 2/3 a ve finále když
vytlačuju,tak už kouká jen 1/3 - někdo to tady už myslím taky psal,že
to nevadí,že se aspoň pořádně napíná hráz.Ale aby to mělo ten správný efekt! 😉

tehuli
22. srp 2011

no já ho mám ze 2/3 zavedený a napíná mě to zevnitř spíš ho mám teda vevnitř jak venku spíš až ke konci napínám hráz, zezačátku cvičení cítím že rozpínám jakoby zevnitř ty svalíky protože to tlačí na tu pánev, tak rozpínám pánev.......na konci mačkání (už vím cca kolik zmáčknutí na jaký rozměr) je brutální tlak na konečník jak se to vevnitř rozpíná a uplně mám pocit že ho chci dostat hnedka ven..že to nevydržím ho mít uvnitř..tak ho trochu jako s výdechem vytlačím a k tomu si ještě natřu hráz olejíčkem a chvíli promasíruju no a pak vytláčím dál ..a až je jakoby v tom nejširším místě..a cítím že dám ještě kousek přifouknu jednou, dvakrát, třikrát prostě co vydržíma napínám tu hráz a trénuju ji..abych dala o něco víc,..a vytlačím ho ven...kolikrát vyjede s tím lubrikantem vevnitř docela rychle tak ho přitom přidrzuju abych se neporanila...ale i tak většinou vyklouzne jak po másle vcelku rychle...a trochu to štípne...ale dobrý nikdy jsem se zatím neporanila, nekrvácela nebo tak.. 😀 měla jsem jeden den pauzu tak dneska navečer budu cvičit🙂 a zítra zas pauza..ted kdyz uz jen udržuju těch 30 AŽ 31 TAK TO DĚLÁM OBDEN UŽ TO NEŘEŠÍM..A ODEČÍTÁM TO JEN Z KARTIČKY..TAK TA 10TKA JE JAKOBY STEJNĚ PŘES CELEJ TEN PAPÍREK TAK TO SNAD SOUHLASÍ, METREM NEMĚŘÍM I TAK SI MYSLÍM ŽE JE TO OD ZAČÁTKU POKROK A ZVEDLO MI TO SEBEDŮVĚRU K PORODU🙂 kámoška nacvičila jen 8,5 na kartičce a taky je bez nastřihu, klučina měl 34cm hlavinku

sussanah
22. srp 2011

@aemmi tak to ji fakt vyslo, moje mamka zas rikala, ze tenkrat se s nima v porodce nikdo nebavil, vsechno strihali i vicerodicky rovnou. Jedine, kde vi, ze nestrihali vsechny bylo v Opave (bydleli jsme v Ostrave).

@tehuli ja myslim, ze je uplne fuk, jestli je to 27 nebo 30cm natrenovano. Je to fakt uz aspon trochu roztahnute, zbytek je hormonama, vedenim porodu, spravnym tlacenim a hlavne tim, ze se proste nastrihnout nedame, protoze si verime, ze to zvladneme i bez toho 😉

lehotka
22. srp 2011

Kocky, predam epi no balonik, pouzivany tyzden , bola mi indikovana sekcia 😝

dasty79
22. srp 2011

@tehuli - tak takhle to vypadá,že taky cvičím tak nějak podobně (snad)....
Taky ho zavedu ze 2/3 a napíná to hodně uvnitř,tak postupně takhle přifukuju,až cítím ten nepříjemnej
tlak a pak ale když chci vytlačit ven - tak při prodýchávání vytlačuju jen tu nejširší část -takže cca 1/3 🙂
Hlavně musím pořád ten balonek přidržovat,jinak by mě vyplul hned ven...
Tak to je super,že kámošce stačilo nacvičit 8,5 a měla porod bez nástřihu 🙂

tehuli
22. srp 2011

@dasty79 jj a slyšela jsem to od více holek..pak hodně působí hormony🙂) a jeste se tim otevřeš..jako samotným porodem🙂) dřív epino nebylo a někoho taky nenastřihli vůbec🙂

dasty79
22. srp 2011

@tehuli -snad se taky dostanu na 30-31,jako ty 🙂 Jo budem doufat,že i ty hormony udělají své 🙂
No dřív ale co vím,tak většinu rodiček šmikly,aniž by to bylo potřeba 😖 Dělali to automaticky 😖

snehulienkatrpaslik
22. srp 2011

caute kocky, tak hlasim- dalsiu poradnu mam za sebou, CS sa posunulo zo 7 na 9, podla lekára je hlavicka extremne nizko, otvorena na jeden prst. Ukazal mi na sone i placentu, ze uz je velmi zrela. Porod mam kazdym dnom na spadnutie, ale pre istotu si ma este objednal na kontrolu o týžden.
Dnes som 37+4, s epinom cvicim asi tak dva týždne, cca kazdy druhy den, zacinala som na 16cm, vcera som sa posunula na 25cm krajč. centimetrom, ale velký boj to bol. Dnes som epinovanie odlozila, lebo po kazdom palpacnom vysetreni spinim. Aj sa bojim, ze nestihnem nacvicit aspon tých 28cm....
Co sa týka nastrihov, moju mamu nenastrihli, ale za to sa riadne dotrhala pri oboch porodoch....a urcite sa to nerobi automaticky, len to tak z laickeho hladiska mozno vyzera...nikto si nebude prirabat robotu 🙂

anicka1981
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik no ved to, ze nikto si nebude pridavat robotu, horsie sa im sije po natrhnuti ako po nastrihnuti, preto strihaju preventivne kazdu prvorodicku,,, tu u nas, kazdej ktorej sa opytas je nastrihnuta,,,, ja som rodila na sukromnej klinike, tam sa k tebe spravaju normalne, ako k cloveku,,, nie ako v statnej porodnici, kde som sa citila len ako pritaz a uplne ma odignorovali, na ctg vyhodnotenie som tam cakala 4 a pol hodiny,,, to asi preto, ze som im nepomastila 😝, na sikromnej som niake uplatky nemusela davat, zaplatila som si svoje, a bola som maximalne spokojna...

sussanah
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik no to neni moc laicke hledisko, ono opravdu kdyz nemocnice sama udava nastrihy prvorodicek 80%, tak to opravdu neni o tom, ze to delaji, kdyz je potreba, ale opravdu temer rutine 😖

monika12353
23. srp 2011

@jana0706 Ja epi po kazdem pouziti omyla vodou, nekdy mydlem, nekdy tim desinfekcnim ubrouskem... a pred pouzitim ho znovu oplachnu ve vode. Zadnej kondom nic....zbytecne bych tu hygienu neprehanela- kdyz ti to dela chlap rukou- taky se dezinfikuje a ma na prstu kondom?? Co se tyce lubrikantu- v lekarne rekni, ze chces na vodni bazi- ne olej, ale ja ho vzdy namocim do vody a lubrikant sem pouzila jen jednou....Tak uvidis..

snehulienkatrpaslik
23. srp 2011

hmmmm, ja sama som si myslela, ze sa nastrihuje rutinne, ale kedze vidim porody takmer denne, netvrdila by som to.... po prve lekár brzdi rukou hlavu babatka, aby "nevyhuplo prilis rýchlo", po druhe prstami roztahuje kozu hradze a podla toho, ako to "ide", robi alebo nerobi nastrih 🙂 Bez nastrihu sa len porodi placenta a lekár odchadza, s nastrihom sa rodicke venuje este cca 20min, pokial sa velmi dotrha, je to samozrejme omnoho viac....niekedy ani nastrih nepomoze a niekedy babo von leti takým hupom, ze nastrih sa este predlzi o natrhnutie. Ak nemocnice udavaju 80% nastrihov, to by aj sedelo, cca kazda piata je u nas bez nastrihu. Len raz som videla rodit mladeho neskuseneho, ktorý dobre neodhadol prvorodicku a nastrihol a starsi kolega mu potom povedal, ze toto by sa pekne obislo aj bez nastrihu....Pravdou ostava, ze o epine poculi nasi lekári len od svojich kolegov z CZ a aj ich nazory na tuto temu su odlisne....mozno sa casom epino dostane viac do popredia aj u nas....

pajinkam
23. srp 2011

Tak hlásím, že jsem včera cvičila a dostala jsem asi na 19-20cm.. 🙂 Ale teda musím říct, že pro mě je asi největší makačka v sobě ten balonek vůbec udržet..kdybych nemusela jednou rukou pumpovat, tak bych si ho snad držela oběma rukama 😀 😀 😀

anicka1981
23. srp 2011

@sussanah ja tiez nepoznam ani jedninu co by nebola nastrihnuta, alebo potrhana, aj v nemocnici na mna lekari pozetali ako na zazrak, nechapem naco tu chodia, ked si myslia, ze to zvladnu bez epina....., neh skusia, uvida 😀

sussanah
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik no asi je to v kazde porodnici jinak, u me teda malemu nikdo hlavicku nedrzel, aby nesla moc rychle, naopka udelali na me "non lege artis" zakrok a to, ze mi tlacili v porodnici na bricho a to jsem nemela absolutne zadny problem, maly sel hezky a spis rychlenez pomalu. Takze ja proste neverim tomu, ze se to dela dle potreby rodicek, ale spis podle zvyku toho ktereho lekare a nemocnice.

jana0706
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik keby sa takto ako popisujes rodilo v kazdej nasej porodnici tak myslim ze by slovenske zeny jasali...je uzasne pocut ze aspon niekde sa to uz deje ale podla skusenosti zien z celeho slovenska je bezna realita este uplne inde...ved pripadne napis o ktorej konkretnej porodnici je rec 😉 podla mna by sa hlavne porody nemali urychlovat roznou chemiou, mozno by sa potom tolko zien nepotrhalo...
ja chcem epino kazdopadne vyskusat, dufam ze sa vdaka tomu natrhnutiu vyhnem (idem rodit do Hainburgu, tam rutinne nestrihaju ale nechcela by som sa natrhnut aby to sitie nebolo este horsie)

ochechule111
23. srp 2011

@lehotka Moc rada bych epi-no koupila, zvlast takhle malo pouzite. Mohly bychom se domluvit? Muj mail je jana.ohlidalova@email.cz Теrmin mam za 4 tydny, tak cim driv, tim lip. Diky moc Jana

lehotka
23. srp 2011

@ochechule111 zial, uz som to predala 😎

toja
23. srp 2011

ahojte,to by bolo super,keby mi to pomohlo tak,ze by som nemusela byt nastrihnuta..dufam,ze lekari nenastrihuju uz automaticky

ste tu niektora, ktora sa chystate do sanatoria Koch v bratislave?
ak nie,kam sa chystate rodit?

inak,nejaky nie prilis ojazdeny 😀 by som kupila...

betelgeuzz
23. srp 2011

@snehulienkatrpaslik no jestli každá pátá je bez nástřihu, tak mi to jako nějaké velké chránění hráze nepříjde 😒

anicka1981
23. srp 2011

@toja je dobre, ked si dopredu vyberies miesto, kde chces rodit a zistis si aky maju vztah k strihaniu,,, ja som tesne pred porodom zmenila porodnicu, a dobre som urobila, bola som maximalne spokojna, aj ked to bolo skoro 60 km daleko 😉 oplatilo sa

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru