EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

romcovaklarka
19. kvě 2011

@anicka1981 Pááááni, tak to je super 😵 Gratuluju k takovému pokroku. Snad se mi to taky podaří a hlavně snad nám to u porodu bude platné. Ale jak píše @marci81 tak já jsem taky optimistická 🙂

eviku78
19. kvě 2011

ahojte. mam kupene epi no a za par tyzdnov by som chcela zacat cvicit. viete mi prosim poradit, ktore su tie kondomy na vodne baze, co ich mozem pouzit?
diky

anicka1981
19. kvě 2011

@romcovaklarka hej, super, ako vravim islo to celkom rychlo, ked si zoberiem, ze som mala madzi tym este dve pauzy,koli zilkam, tak fakt super,,,, aj ja dufam, ze budem bez nastrihu, ale zda sa mi to teraz prilis jednoduche 🙂)), tak uvidime 🙂

anicka1981
19. kvě 2011

@vdovec 🙂) no asi ani nie 🙂), ale tak mam istotu, ze to zvladnem, lebo z nastrihu som mala panicky strach, odkedy mam epino tak si verim, ze to zvladnem,, ako naozaj 🙂, ale uz by som najradsej rodila, uz mam strasne velke brusko, posledne 2 noci som uz ani nespala, uz je to strasne namahave, 🙂,ele este tyzden, vydrzim, verim, ze sa maly vypyta prvy junovy tyzden, hoci termin mam az 15.6,, ale to do vtedy nevydrzim, 🙂), od mojeho 7 mesiaca sa ma pytaju,ze kedy rodim, a ked som im povedala, ze az v juny, tak oni ze ci dvojcata 🙂)), takze som uz naozaj z toho unavena,,,,,, uf uf,,,

lucie_84
19. kvě 2011

Ahoj holka 🙂
Tak vás zdraví další nenastřižená a dokonce ani nenatržená. Jen drobné oděrky a jedna malinká tržná rána, která po nějakém ostřiku přestala krvácet a ani tu nešili. Porod byl rychlý od příjezdu do porodnice, ale doma jsem ještě dost trpěla.
Jak to tedy začalo: V pondělí 16.5. jsem ráno nastoupila na domluvu termínu vyvolání porodu, který jsem dostala na pátek 20.5. , doktor bez mého vědomí zřejmě udělal hamiltona a já začala ještě dopoledne krvácet a večer kolem 22 hodiny se začaly objevovat nepravidelné kontrakce. Druhý den už byly bolesti dost nepříjemné, tak jsme jeli do porodnice. Poslali nás domů, že se nic neděje, kontrakce pomalu na nule, nález stejný jako na pondělní kontrole. Večer v 19 hod začaly kontrakce po 7mi minutách, od dvou od rána už po dvou a byla jsem ráda, že jsem vůbec dolezla dolezla do auta a pak z auta. Ve tři jsme dorazili do porodnice, monitor bez známek kontrakcí, ale já se svíjela v takových bolestech...no všechny maminky znají - kžížové, pánevní a menstruční. Nález byl ale otevřená na 4 cm...a pak už jen příprava, klizma, sprcha a tlačení a v 6.43 byla na světě. Doktorka, mladá,která znala epino, ho ale trochu zpochybňuje, protože říkala, že ty cesty byly celkově připravené - já pila maliník, jedla lněné semínko, masírovali jsme hráz, ale nejdůležitější bylo, jak jsem reagovala na jednotlivé příkazy ohledně tlačení. Každopádně výsledek je krásný - naše dcera a bez nástřihu a trhanců. Takže ať za to mohlo cokoliv, díky za to 🙂

lucie_84
19. kvě 2011

@anicka1981
Aničko, jediné co utrpělo, je žilka....Jediná bolest, kterou zažívám. Nic výrazného, ale na toaletu mě ještě nepustila a taky kvůli ní moc nesedím, ale to je maličkost...

anicka1981
20. kvě 2011

@lucie_84 ja tak to som rada, ze to uz mate za sebou, hlavne, ze to stalo za to, to cvicenie a trapenie sa,
Moja zilka sa stiahla, uplne, vobec ju necitim, dr mi dala detralex, ked som jej povedala na poradni aky mam problem, a uplne super uz 2 den uplne v pohode sedim, a a vobec ju necitim, ani pri chodzi, co je ako maly zazrak, ked zoberiem, ze som sa s nou trapila 7 tyznov, uf, mozem normalne cvicit s epinom, co sa tesim,,,,

Inac moje brusk tvrdne cim dalej tym viac, a uz 3 noci vobec nespim, lebo sa mi neda, tak som zvadava, kedy to na mna pride, a aj prsia ma bolia strasne, nieco sa deje, ale bolo by dobre, keby som vydrzala este aspon do buduceho tyzna,,,,

Som strasne rada, ze to mate za sebou,, v ktorom tyzni si rodila ty?

samila
20. kvě 2011

@eviku78 ahoj 🙂 co som hladala tak kocky odporucaju len tieto http://www.kondomanie.cz/zen-cart/index.php?mai... ine podla vsetkeho nie su vhodne pre pouzivanie s epino Ja som sa rozhodla pouzivat bez kondomov, dezinfikujem podla navodu a nepouzivam ani lubrikant 😉

katie_25
20. kvě 2011

@anicka1981 ahojky..jůů ty už jsi na 10..paráda, to gratuluji .. já začala pravidelně cvičit v 37tt a teď mám 8,5 ..myslím, že ale na tu 10 už to brzo dotáhnu.. 😉

anicka1981
20. kvě 2011

@katie_25 no necelych 10, tak 9 a tri strvrte 🙂, ja som teraz v 37 tt, zacala som cvicit v 35 tt, lebo mam citak, ze malemu je uz v brusku tesno a za chvilu sa vypyta von 🙂, ale napriek tomu, ze som mala v cviceni pauzy tak to islo rychlo, ani sa mi nechce verit, ze je to take jednoduche 🙂), dufam, ze sa mi podari to zvladnut bez nastrihu,,,

katie_25
20. kvě 2011

@anicka1981 no tak to dáš.. akorát, že já dneska po epinování začala slabě krvácet, takže jdu raděj do porodnice na kontrolu, snad to bude v pořádku..doufám 😒

anicka1981
20. kvě 2011

@katie_25 ajaj, mozno si sa len poranila z vonku, alebo si si natrhla zilku v posve, lebo zilky mozu byt aj tam, ale mas pravdu, radsej chod , nech vies na com si, drzim palce,,, daj vediet potom co to bolo,,,

katie_25
20. kvě 2011

@anicka1981 to já právě zrcátkem kontrolovala , zda to není hráz nebo někde trochu uvnitř, ale ono to vypadá spíš jako úplně z čípku, protože jsem měla trochu krve i na vršku balonku 😒 pak dám vědět ..díky

anicka1981
20. kvě 2011

@katie_25 no, tak to radsej chod , nech vies co to je,,, drzim palce, aby to nebolo nic vazne,,,,,

vdovec
20. kvě 2011

@lucie_84 mooooooooooc gratuluju, to je super 🙂. Už máš malou venku 🙂. já se už nemůžu dočkat.

samila
20. kvě 2011

kocky super vam to ide, hlavne @anicka1981 tebe to ide vynikajuco. Ja som po tyzdni epinovania zatial na 7,5 a zacinala som na 6,5... zatial som v klude mam este kopu casu, radsej sa neponahlam... drzim nam vsetkym palce 🙂

anicka1981
20. kvě 2011

@samila to mas tiez dobry vysledok, ono, cim dalej tym ti to pojde rychlejsie, a clovek ma aj motivaciu, ked vidi, ze to ide 🙂, ja som zacinala na 7,5, preto som sa tak rychlo dostala na 9 a tri stvrte 🙂), drzim palce, nech sa nam dari, zlaty clovek co to vymyslel 😅

sussanah
20. kvě 2011

@lucie_84 velke gratulace 🙂 kazdopadne teda dr asi moc zkusensti nema, protoze ja mela cesty super pripravene, pila jsem malinik, masirovala hraz, spoluprace byla taky supr a stejne jsem nastrih mela. Takze ja bych rozhodne zasluhu epina neshazovala 😉

samila
20. kvě 2011

@anicka1981 ano to je fakt, zlaty clovek. Mozem sa ta opytat, niekde vyssie som citala ze vo vasej porodnici nastrihavaju rutinne. Ako si to zabezpecis aby brali ohlad na tvoje zelanie a na to ze si cvicila epinom? Ako ich "donutit?"

anicka1981
20. kvě 2011

@samila no ved to, ale jedna babenka tu mi poslala jeden dokument, je to priloha ku informovanemu suhlasu, ktory podpisujes, po prichode do porodnice, a tam je napisane meno, adresa rodne cislo, a td, a tiez podla akeho zakona si upratnujem tieto individualne poziadavky, je tam rozpisany cely porod, od prichodu az po 6 nedelie, co si zelam, a co si nezelam, a ze ma to aj pravne dosledky, a ked podpises ten informovany suhlas po prichode, napises pod podpis, bez prilohy neplatne, a je to. To je papierova robota, ale lepsie by sa bolo dohodnut a lekarom a sestrickami po dobrodky 🙂, lenze ja si lekara zazmluvnovat nebudem, a kedze neviem kedy to na mna pride, tak je dobre to mat na papiery, ja si radsej za tie peniaze co vyhodim za lekara kupim izbu, kde budem sama a budem mat aj vlastnu kupelnu, a nie sa tlacit v jednej izbe s dalsimi 5 zenami 🙄 , takze dufam, ze to vyde, a je to fakt hlupe, ze vykonavaju nastrih rurinne, niekedy tym zene viac poskodia ako pomozu, ale co uz , su lekari, tak si chcu zarezat 🙂)) ja idem 1x na poradnu do nemocnice na buduci stvrtok, to uz budem 38 + 2, tak som zvadava, aky bude dr, on ze je odbornik na cr, tak uvidim co mi povie,,,,

anicka1981
20. kvě 2011

@samila no a este som zvadava, ci tu o epine vobec niekdy poculi, 😲 a si viem predstavit ako budu na mna v nemocnici sestricky zazerat, ze co vymyslam, a spekujulem, ale zase oni su tam pre mna, a je to moje telo aj dieta a aj porod, chcem ho prezit harmonicky, bez neakych rusivych momentov, a zase tehotenstvo nie je choroba, takze ja to beriem takto, nac ja so si do toho dodatku dala aj to, ze si nezelam aby mojeho maleho krmili inymmateskym milekom ako mojim, ked som bola na profilaktickej priprave tak tam mi PA povedala, ze ked nebudem mat mieko ze ho budu dokrmovat miekom od zeny ,ktora maprebytok mieka a odsava, no zda sa mi to vrcholne nechutne, co ked ta zena ma neaku chorbu, alebo nieco???, no zhrozena som ostala totalne,,,,,

samila
20. kvě 2011

@anicka1981 dobre pises, suhlasim, budem drzat palce aby neboli "zadubeni". Milym pristupom a usmevom z nasej strany - zo strany rodicky sa da vela dosiahnut, ale ak by to inak neslo, mas neodskriepitelne pravo narabat so svojim telom co uznas za vhodne ty. Takze budem drzat palce nech ta plne pocuvaju a respektuju. Ja som si pri dnesnom cviceni s epinom uvedomila, ze tak ako pridrzam balonk nech rychlo "nevyleti" von, tak ze tak skusim aj sama pridrzat hlavicku babatka ked sa bude rodit. Uz sa na to veeelmi tesim... 😅

samila
20. kvě 2011

@anicka1981 aj ja som spominala epino mojej gynekologicke. Povedala ze uz jej to raz jedna zena ukazovala, ale nic o tom nevie a pytala sa ma na moj nazor. Ked som jej povedala ze uz niekolko dni cvicim, zhrozila sa ci si tam nezavleciem infekciu 😀 a este skonstatovala, ze som musela mat veelkuuuu traumu z porodu, ked robim proti nastrihu vsetko mozne i nemozne... Nic to nemeni na fakte ze striha aj ona aj jej kolegovia na porodnici 95% zien 😠

anicka1981
20. kvě 2011

@samila presne tak, oni sa v tom nastrihavani asi vyzivaju, alebo co, asi si pripadaju viac ako
lekari, ked rezu 😝 a siju 😝

to ze ti starsi lekari sa na to pozeraju ako na zvrhlost, alebo co, ze co spekulujem, ked desatrocia sa to robi tak a nikto sa nestazuje,,, takze asi tak, ja osobne by som uvitala moznost rodit doma,,, som nizkorizikova, niake komplikacie , nic, ,,,,,

Ja som mala vybaveneho aj dr na cisarsky, ja sommala nocne mory z nastrihu,, tak som sa rozhodla pre cr, ale odkedy mam epno, tak sa normalne tesim, ze budem rodit normalne, a ze si naplno vychutnam normalny porod, a aj jednoduhsie zotavovanie po porode a aj ze sa dojcenie neskomplikuje s cr, , takze ja som spokojna, ja sa budem snazim cim viac doma vydrzat, nemocnicu mam za rohom, tak aby som sa nemusela pol dna prechadzat po nemocnicnej chodbe,,,, no uvidime, dufam, ze nam to dopadne dobre, 😉

Uvidime, ktora porodi skor, 🙂, ja mam termin 15.6 🙂), Podla poslednych ultrazvukov by mal prist okolo 6.6 🙂

vdovec
20. kvě 2011

@anicka1981 teda nic ve zlym, ale jsem zvedava, jak nakonec dopadnes. Vubec si nedovedu predstavit, ze treba v me praci prijde zakaznik a hned se zacne ohanet tim, ze ho hodlam nejak poskodit.
A k tomu mater. mleku od jine matky. Prece bez tveho souhlasu mu ho nikdo dat nemuze. A kdyz budes souhlasit, tak by ho maly dostal prece jenom prevarene.
A jeste CR je daleko horsi nez nastrih. Navic je to operace a ma spoustu rizik navic.
Preju ti hodne stesti, hlavne at narazis na dobrej personal 🙂.

anicka1981
20. kvě 2011

@vdovec no ved aj ja dufam, ja sa tam nechcem hadat, ale vies, co nemas na papiery to nieje, ja pojdem po dobrom, ale ked sa nebude dat inac, je stale dobre to mat podchytene, a preda sa nebudem vraciat z porodnice domov, dat tlacit neake dodatky,ked uvidim, ze sa s nimi neda,,, a ako vravela, dulka gabulka, ked mas kontrakcie a rodis, si v inom stave vedomia, a je tazko im povedat co presne chces, tak preto to budem riesit aj touto formou, aby ma nakoniec naozaj nenastrihli,

No a k tomu miecku, no neviem, ci sa ta na tu pytaju,,,, PA sa skor vyjadrila tym sposobom, ze zalezi kolko coho maju, ked maju materske, tak davaju materske, to je lacnejsie,, a ona tam robi, tak asi vie o com hovori,,,,

A viem, ze cr je horsi ako nastrih, ale jamam neaky psychycky blok co sa nastrihu tyka, ten nechcem v niakom pripade, to nech sa radsej roztrhnem,,,,ale nastrih v ziadnom pripade.

Ja nie som niaka harpia, pravda je, ze s lekarmi nemam velmi dobre skusenosti, takze nic nenecham na nahodu. Hlavne ked viem o niektorych veciach, ktore sa v nemocniciach robia, a o ktorych by som mozno ani vediet nechcela, bolo by to jednoduhsie,,,,,,

anicka1981
20. kvě 2011

@vdovec vies, ked sa neozvem, tak mam na 100%, ze ma nasrihnu,,, a to nechcem, to by nemalo niaky zmysel cvicit a epinom,,, a predsa, ked sa da nastrihu zabranit cvicenim, tak by som bola hlupa, keby som sa neozvala, ze nastrih jednoducho nechcem, alebo nie?,

disaster
20. kvě 2011

Ahojky holky, včera jsem začala s epinem a podařilo se mi dostat pouze na 5, asi je to i tím, že z toho mám zatím respekt, bojím se, abych si nějak neublížila. Můžete mi prosím poradit, jak často cvičíte a jaký ste si našly systém? A zkoušíte jen to nafukování a pak vypuzování nebo i to 1. cvičení? Já když zkoušela to 1. cvičení vtahování balonku dnem pánevním dle návodu, tak se mi spíš balonek vytlačoval 😒 .. A ještě jsem se chtěla zeptat, kdo máte vlastní epino, používáte kondomy? zdá se mi to totiž zbytečné když je moje. A dezifnikujete po každém použití nějakým přípravkem nebo jen horkou vodou? Moc díky za cenné rady 🙂

anicka1981
20. kvě 2011

@disaster ahoj, no ja robim aj to prve cvicenie, ale viac sa sustredujem na to samotne vytlacanie. balonik nafuknem az pokial necitim tlak vo vnutri, necham troska posobit a zase dofuknem, a ked je ten tlak uz naozaj neprijemny, tak vytlacim balonik vonku. ja cvicim 1x do dna, najlepsie mi to ide rano, a asi 10 min,Mne to islo rychlo, ja som uz skoro na 10cm, a nepouzivam kondomy, lebo som kupila nove epino, a s kondomami sa mi to velmi smyka vonku, po aj pred pozitim balonik umyjem v teplej mydlovej vode, popripade dezinfkujem, tymi obruskami, ktore boli prilozene k epinu, a som v poriadku, nemam niaku infekciu, a ani niake ine problemy, aj ster na stafilokoka co robili je negativny.a este balonik nema byt vo vnutri cely, na to davaj pozor, lebo si mozes roztiahnut krcok,,, Drzim palce v cviceni, pojde rychlo uvidis,,,

katie_25
20. kvě 2011

@anicka1981 tak jsem byla v porodnici, doktor mě vyšetřil, udělal monitor a je to v pořádku.. no říkal, že mám citlivý čípek, tak na něj asi balonek zatlačil a to způsobilo špinění.. tak mám být opatrná 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru