EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

shaarka
17. dub 2010

zdeni, drzte sa 😉

ivika18
17. dub 2010

ahojte,
tak můžu taky konečně přidat svoji pozitivní zkušenost s Epi-nem, porod byl bez nástřihu, malý se narodil 2 hodiny po přijetí do porodnice, měl 3,45, obv. hlavičky 34 cm, natrénováno jsem měla 31, ale omylem jsem dala 2x víc. Jinak jsem ještě pila maliník, lněné semínko a pupalku. První porod jsem měla s nástřihem a je to nesrovnatelné, úplně jinak jsem si to teď užila, když jsem mohla 2 hod. po porodu normálně sedět a věnovat se jenom miminku a ne sobě. Takže investice se určitě vyplatí.
Jinak epi-no prodávám, tak kdo byste měli zájem, tak IP. A kdo epinujete, tak držím packy 😉

lenteri
17. dub 2010

Fifinka: gratuluju moc k miminku! a díky že ses podělila o tak skvělý zážitek, jupí, doufám, že to bude u nás třebas podobně ;)
Ivika: také gratuluju! jen dál takové skvělé zprávy!

Zdenii: moc držím pěsti! malá už je určitě nádherná a vyleze cobydup, nenechá tě dlouho čekat....asi nebudeš mít v porodnici noťas, že? a myslíš, že by tě nenechali trénovat s epi-nem? to by mě zajímalo, jak se na to tváří v porodnici, když se čeká více dní na porod..

a jinak, myslím že to zmiňovala Lucika1 a možná Andelka - to pálení při vytlačování Epi-na, mě to ze začátku také pálelo, teď už je to lepší a určitě pomáhá používat i lubrikační gel...já teda používám vždy kondom plus ten lubr. gel a je to opravdu lepší, nebojím se, že bych si nějak ublížila 😉
ono když se rodí miminko, taky ta tkáň není suchá, odtéká plodová voda plus plodový vak taky není suchý, prostě ta tkáň při porodu je zvlhčená...

a ad křížové bolesti u porodu, asi jsem měla štěstí, první porod byl taky hodně rychlý a křížové bolesti jsem neměla, kontrakce byly bolestivé ale dalo se to snést, nebojte se toho dopředu, každý je jinak stavěný, mě pomohlo hezky je prodýchávat, jak nám radili na kurzu atd..hodně pomůže i teplá vana třebas, nebo tatínek masírující kříž 😉
mě naopak přišla nejbolestivější ta fáze vytlačení hlavičky přes hráz (tenkrát jsem epi-no neznala), tak si vyberte, prostě je to hodně individuální..to teď doufám, že už bude o něčem jiném a s epi-nem už ten pocit prostě mám nacvičený ...

a dnes 29,5 😀 ale už se budu krotit a cvičit jen jednou za dva dny, ještě máme čas, chtěla bych miminko dopéct aspoň do prvního máje 😎

fiffinkaa
18. dub 2010

lenteri - dakujem krásne

všetkým epináčkam prajem vela vela uspechov v pokrokoch a lahký priebeh pri narodení miminka..🙂))) 😵 😵 😵

hudyna
18. dub 2010

Andelka a Crawler: Na kolikati už jste cm?

Já dala včera a dneska 7,8 cm. Zítra jsem připravena na 8 cm. To prostě dám. A od úterka začnu cvičit 2x denně, ať zvládnu těch 9 cm do porodu.
S pálením problém nemám. Ale začínám mít problémy s tlaky na konečník, když epinuju.

Kolik dáte při prvním nafouknutí? Já dám nejprve 6 cm, pak 7 cm, pak 7,5 cm a nakonec dám 7,8 cm při čtvrtém nafouknutí. Snad to bude povolovat. Ale hned napoprvé nedám těch 7,8 cm.

andelka
18. dub 2010

hudyna: Já jsem přes víkend neepinovala - furt bylo doma plno lidí, potřebuju na to klid 😅 Takže jsem zatím na těch sedmi z pátku. Jinak já to počítám na stisky toho balonku - a vychází to, že začínám cvičně na 5,5 - 6 a pak to zkusím o kousek víc. A pak jsem zvědavá kolik to podle měřidla je.

crawler
19. dub 2010

hudyna: já taky přes víkend neepinovala...🙂 napoprvé dám většinou 7..někdy míň, někdy víc...Jsem zatím pořád na té 9, páč jsem to měla minule triochu s krví a teď nevím, zda to pokoušet nebo si vystačit s 9...zítra jdu na poradnu a rozhodne se, zda bude císař nebo přenášení...tak nechci, abych byla zase poraněná, protože minule si toho při prohlídce samozřejmě hned všimla...:-/...možná dnes zaeepinuju, ale jen třeba na 8...jen tak light...😀

parybka
19. dub 2010

v jakých polohách epinujete?

crawler
19. dub 2010

nejlepší shledávám polosed-pololeh

shaarka
19. dub 2010

aaaahojte maniacky 😀
tak dnes idem konecne na kontrolu, uvidime, ako som otvorena 🙂 a ak si ma v nemocke nenechaju, tak pokracujem s cvicenim 🙂

parybka, ja len v pololahu na chrbte 😅

crawler, a Dr. mal nejaky komentar k tomu poraneniu? 😕

vivianaba
19. dub 2010

Ahojte kocky, sledujem vasu diskusiu a Epino sa mi zda ako vyborna vec. My mame na epinovanie este casuuuu ale rozmyslam ze uz v najblizsich tyzdnoch zacnem s obcasnou masazou hradze, niekde som citala ze sa moze od 25.tt., Poradite mi aky konkretny olejcek je na to vhodny? Najlepsie taky ktory potom mozem pouzivat neskor aj s Epinom.
A este ma zaujima ako rychlo sa hradza po porode zotavi ak ste predtym cvicili s epinom, resp. ci nezostane uvolnena nejak dlhodobo aj po porode.
Su tu aj prvorodicky co cvicili s epinom? Ako vas citam zda sa mi ze tie co mali vybornu skusenost bez nastrihu boli vacsinou druhorodicky. My cakame prve babo.
Dakujem a vsetkym prajem pohodove epinovanie a lahke porody!

shaarka
19. dub 2010

ahoj vivi,
ja mam na masaz hradze tento:
http://www.bio-market.sk/prirodna-kozmetika/ole...
ale nekombinujem ho s epinom, nanasam ho bud po epinovani, alebo masirujem (teda MM) inokedy.

osobnu skusenost este nemam, lebo som nerodila, ale myslim, ze sa vobec nemusis bat po porode roztiahnutej hradze na dlhy cas. aj medzi jednotlivymi cviceniami je hradza stiahnuta tak, ze ju musis roztahovat postupne 😉 po porode bude rekonvalescencia sice individualna, ale IBA roztiahnuta hradza by bola tym najlepsim vysledkom 😵

andelka
19. dub 2010

hudyna: Tak změna - dneska jsem zas pocvičila a přes 5,5 - 6 - 7 - jsem se dostala na 8cm, pro jistotu 2x. Pak už jsem skončila, abych nepřetáhla těch 30 minut. 😅
Všimla jsem si, že od 7cm už mi balonek nevykluzuje sám, ale musím ho vytlačit - máte to tak taky? Zatím to celkem jde, zvykám si na pocity. Jsem moc ráda, že epino mám, cítím se před porodem trochu jistější. Vím, že kontrakce budou bolet jak sviňa a první doba bude trvat asi dost dlouho, ale to snad nějak zvládnu, když budu mít před sebou vidina miminka. Ale pak bych byla ráda, abych se mohla věnovat miminku a ne sobě - prostě aby samotný porod prcka udělal co nejmíň škody.
Epinuju taky v pololehu polosedu na zádech - zhruba v té porodní poloze.

Já jdu na kontrolu zítra, tak jsem taky zvědavá jak na tom jsem. Chtěla bych vydržet aspoň do termínu.

shaarka:Držím palce, ať kontrola dopadne dobře a můžeš pokračovat 🙂

crawler: Oni to tak hrotí? Vždyť ještě nemáš po termínu? A proč císař? Promiň, určitě už jsi to psala, ale asi mi to uniklo 😅

crawler
19. dub 2010

shaarka: no já se právě bála reakce mudry, kdybych řekla, že je to "válečné" poranění z epina...Prohlídla mě a říkala, že ke konci je to všechno hrozně prokrvený a že mi praskla nějaká cévka - což byla pravda-ale praskla díky cvičení...Teď u té devítky už jsem se poranila na hrázi ne uvnitř, tak by ji asi dost zajímalo od čeho to mám a mě se to nějak nechce rozebírat...epinu věřím, ale když to mudr. vůbec nezná, tak by mohl zareagovat špatně a mě by to mrzelo...☹

vivian: přečti stránky zpět 😉 většina jsou prvorodičky🙂

parybka
19. dub 2010

crawler, a zkusila jsi i jinou polohu?
já zkusila epino teprve 2x... jednou v polosedu-pololehu, jak píšete, podruhé jsem přidala i klek a dala hned o cm navíc.
A úplně mi to připomnělo porod 😅

crawler
19. dub 2010

andelka: no ono to asi není hrocení, protože moje tělo zatím nezaznamenalo, že jsem těhu víš...resp. čípek není povolený ani trochu a tím pádem by nešla zavést ani vyvolávací tableta...tedy třeba se to teď za týden hnulo - zítra jdu na ko, ale jestli to bude beze změny, tak mě mudra řekla, že mě pošle do rizikovky k naplánování CS...nejsem odborník a tak věřím, že je to správně...Navíc mimísek vůbec nesestoupil a to říkala, že to může být tvarem dělohy, že to malé nepustí dolů...uvidíme, třeba se to pohnulo a nechají mě normálně přenášet...

crawler
19. dub 2010

parybka: epinovala jsem v úplném lehu a v úplném sedu...v sedě to příliš vyklouzává a v lehu je mi to nepohodlné...v kleku jsem nezkoušela, ale vyzkouším ;.)

andelka
19. dub 2010

crawler: Aha, to jsem netušila že i něco takového může být. 😕 Takhle před termínem už by nějaká příprava k porodu měla být vidět, že jo? Tak to bych taky věřila doktorům. Napiš pak jak dopadla kontrola. Ty bys byla spíš pro plánovaný CS nebo pro počkání?

S těma polohama - já to asi budu zkoušet v té jakoby porodní poloze, protože pohycbuju, že budu rodit v jiné - tak ať je to co nejpodobnější.

crawler
19. dub 2010

andelka: no by taky nenapadlo, že budu řešit něco takového...u nás v rodině nikdo nikdy na CS nebyl, všichni máme takové "kypré slovanské tvary", kterým se hezky rodí...:-/ Doktorka mi od začátku 9.měsíce říká, ještě to má čas, ještě se to může změnit, ale minule už říkala, že se mám připravit na tuhle možnost...takhle v termínu už bych mohla mít čípek zaniklý - klidně i CS 9 a já mám pořád CS 0...Jinak, byla bych pro naplánování CS, za 1. nechci moc přenášet, páč máme (mamka) hodně špatnou zkušenost s přenášením a za 2. si ´říkám, že když se to samo nerozhejbalo, tak by mě pak vyvolávali třeba 3-4 dny a nakonec bych stejně skončila pod kudlou...Já se to totiž snažila rozhýbávat, aby se ten čípek trochu hnul (hodně pohybu, maliník, lněné semínko, milování s manželem...) a nic z toho nemělo žádný efekt...bříško mi tvrdne a taky to na čípek nepůsobilo, takže jestli bude zítra stále CS 0, tak věřím mudře, že CS je ta správná varianta :-/

parybka
19. dub 2010

crawler, ale ono se to může změnit ze dne na den. Já taky pořád nic, porodila jsem 9. den po TP, den před plánovaným vyvoláním. A jsem ráda, že jsem počkala a nenechala se ukecat. Ono to samo ví, kdy má přijít 🙂
Andelko, nemyslím, že příprava k porodu musí být vidět, u někoho může u někoho nemusí. A k polohám - porodních poloh je víc, vyzkoušej, třeba zjistíš, že to v kleku, dřepu, stoje půjde líp 🙂 A třeba taky ne 🙂 Ono to je hlavně o pohodlí porodníků - vleže, pololeže

shaarka
19. dub 2010

tiez sa nechystam epinovat v inej polohe ako v leze, pretoze by mi naaahodou taky klak mohol zachutit a potom by mi bolo pri porode luto, ze musim lezat a tlacit horizontalne 😀 😀 😀

crawler, ja som ten mojej Dr. tiez len tak z rychlika spomenula, ze cvicim ("s takym balonikom"), ale ona povedala, ze kym bude odcestovana, tak radsej cvicit nemam. a pravdupovediac nevyzerala na to, ze by vedela, o com hovorim 😅 😅 mozno jej krivdim, ale ved sa dnes opytam, ze co ona na to.

andelka
19. dub 2010

crawler: No tak to jsem opravdu zvědavá, jak to nakonec dopadne. Je to zvláštní situace. Nejlepší by bylo, kdyby se porod rozběhl sám, že jo?

parybka: Já vím, že porodních poloh je více, ale nevím jestli by z nich porodník a pod. byli nadšení. Mně přijde ta v polosedě takový dobrý kompromis. Ale když bud mít čas, tak s epinem pozkouším i jiné.

crawler
19. dub 2010

parybka: takže pokud by ti lékař doporučil Cs, tak ty bys na vlastní triko přenášela? To já nehodlám riskovat (kor po zkušenostech v rodině)... Gynekologové by se v tom měli orientovat nejlépe a navíc obecne je císař až krajní možnost a pokud mi ji navrhnou, tak bych neměla odvahu říct, že nesouhlasím a přenášet si...

andelka: každou chvíli doufám, že už mě začnou bolesti a začne se to rozbíhat ...nebo že čípek zítra bude aspoň trošku měkký...chtěla bych, aby porod byl co nejpřirozenější - kdo by si to taky nepřál, že? ale prostě budu dělat, co mi řeknou...zdraví miminka a mé je nejdůležitější, atkže nebudu nic riskovat za cenu přirozeného porodu...

chaarleene
19. dub 2010

koukám, že diskutujete o porodních polohách - u nás se dá rodit v podstatě jakkoliv, jak chce rodička - no a já ležela jak lemra a odmítla jsem se i přesunout do porodního křesla, porodila jsem normálně vleže na posteli 😀 a to mi pořád PA nabízela, jestli nechci do sprchy nebo jestli nechci napolohovat do křesla nebo že by si manžel mohl sednout za mě, abych byla v pololeže - neukecala mě na nic 😀

andelka
19. dub 2010

crawler: Já bych asi chvíli počkala a když nic, tak CS. Pár dní přenášení by nevadilo, ne?co? My jsme s bráchou přenášení oba, on 4 dny a já 10 - i když tehdy to bylo jiné, TP nebyly tak přesné. Kamarádka taky přenášela, měla termín 26.2. a malej se narodil 4.3. U nás na Májovkách je taky pár druhorodiček, kterým první porod začal z ničeho nic, během první doby se otevřely z CS0. Ale záleží samozřejmě na tobě, plánovaný CS taky není špatné řešení, zvlášť pokud máš z nějakého důvodu obavy přenášet.

char: 😀 😀

vivianaba
19. dub 2010

shaarka: dakujem, uz som si pozerala tu stranku, su tam zaujimave produkty.

crawler - vasa diskusia je straaaasne dlha, snazila som sa ju preluskat od zaciatku ale to by som si musela brat tyzden dovolenky 🙂 Som rada ze aj prvorodicky maju dobru skusenost s epinom, ked to bude v nejakom 35tt vyzerat u mna na prirodzeny porod (taky aj chcem a zatial mu nic nebrani), tak si epino urcite kupim. Moj muz by ho kupoval uz teraz, tiez sa mu to zda dobra vec, ale vysvetlila som mu ze to ma cas, ze netreba cvicit uz teraz 🙂

A tak celkovo aky maju k epinu pristup lekari? Mam dojem ze sa lekarom 'nechvalite' ze epinujete, stretla sa niektora aj s vyrazne negativnou alebo pozitivnou reakciou? A co lekar priamo pri porode, mate niektora skusenost ze vam nieco povedal (ci uz pochvalil alebo bol proti epinu)?

andelka
19. dub 2010

vivianaba: Já mámj epino doma už od 21tt - jsem si ho pořídila k vánocům 😀
no a doktorovi se chválit nebudu. Jen si pak napíšu do porodního plánu, že jsem cvičila, tak že nechci preventivní epiziotomii.

crawler
19. dub 2010

andelka: však ono než by mi CS naplánovali, tak by pár dní uteklo 😉....já si pořád říkám, že se to rozjede a CS nebude...pokud je to tvarem dělohy, tak bych přirozeně rodit nemohla a v tom případě nevidím důvod k přenášení...no, nechť rozhodnou lékaři....jojo, dnes nechají max.10-14 dní...moji mamku nechali 19 a výsledek byl nejhorší možný...ale to bylo ještě za totáče...

andelka
19. dub 2010

crawler: Tak 19 je přeháňka už, to jo.
Máš to opravdu složité, pro oboje máš důvody proč ano a proč ne. Nezávidím. Ale držím palce, ať to jde co nejlíp 🙂

xxx.klarka
19. dub 2010

ahojky,

tak jsem po víkendu zase epinovala a jsem na 23cm ☹ nic moc. Cítím že hráz by ještě zvládla více, ale jakmile to nafukuju ve vnotř tak cítím uplně tlaky na podbřišek, asi to bude tím že mám malou tak dole, nebo nevím. ☹ já to nezvládnu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru