EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
6. srp 2010

@vorllinka Úžasný,krásně jsi to zvládla na ty míry a váhy 😉

vorllinka
6. srp 2010

@petja díky moc 😵

keminek
6. srp 2010

já myslím, že to lze chápat jednak tak, že jim to může zpočátku (než jim dojde, že to není sranda) něco připomínat.. a můžou mít choutky (ono je to přejde, protože o choutkách to není) a nebo můžou začít mít komplex 😅 😀
jinak to asi myslet nemůže..
No mně manžel normálně pomáhal, za chvíli mohl myslet leda na to, jak to udržet uvnitř.. a vím, že si taky stěžoval na bolest ruky 😀

petja
autor
6. srp 2010

@makinecka Jo,těch 33 bych chtěla udržet,víc to hrotit nebudu,věřím ,že v porodnici víc případně zvládnu,páč k tomu můžou pomoct navíc jednak hormony a jednak klystýr,kterej mi uvolní i střeva,tudíž možná nebude takovej tlak na konečník,mám teď ke konci jaksi zácpu,což má myslím velkej vliv.
Jinak můj manžel teda neměl ani nemá žádné choutky,spíš mě obdivuje,jak zodpovědně k přípravě přistupuju,popravdě mi do ložnice při cvičení vůbec nechodí.Já teda radši cvičím sama,jednak si koriguju balonek v klidu a jednak můžu sama ošahat hráz,jak se postupně roztahuje apod.Mu stačí,když mi bude moct být nápomocen při porodu.Sem mu říkala,že už mám 11cm obvod a že pokud nechytnu nějakýho magora doktora,co by mě chtěl stříhat rutinně,že to snad zmáknu,tak mi říkal,že o to se postará,aby mě nenastřihli,pokud nebudu chtít 😵 V Přerově ale mají i napsané,že nástřihy nedělají rutinně,ale až v krajním případě.

makinecka
6. srp 2010

@petja já to právě víc jak na těch 32cm taky nebudu nafukovat,myslím že jako prvorodička sem zvládla dost natrénovat a hráz mám nenapjatou tak akorát ,já nevím jak se to pozná,ale já ji mám měkkou a dá se trošku jakoby odhrnout ještě,spíš mě tlačí ten konečník,možná by to ještě víc zvládlo to se uvidí při porodu.
manžel měl ze začátku připomínky,ale jak ten balonek viděl nafouklej tak prohlásil proboha a už nemá 😀 nechává mě při cvičení v klidu a někdy jen něco potřebuje tak strčí hlavu do dveří a hned maže pryč 🙂
já mu říkala že kdybych nebyla při smyslech ať řekne že sem cvičila hráz a nechají mě pokud to půjde bez nástřihu,pokud ne ať mě šmiknou samozřejmě.

petja
autor
6. srp 2010

@makinecka Tak aspoň změna profilové fotky?Touž bych tě v porodce registrovat měla 😉 Dnes sem se objednávala teda do porodky,tak za 14dní prý nehrozí,tak sem se snažila to nejvíc natáhnout,taky s ohledem na malýho,abych měla hlídání a tak a nakonec jdu ve čtvrtek,ale jen na KTG a UTZ kvůli průtokům a vaginální vyšetření můžu odmítnout,tak to sem spoko

makinecka
6. srp 2010

@petja oni mě ji smazali tu starou víš,tam sem nebyla vidět asi 😉

lio
6. srp 2010

všimly jste si, že tu vpravo jak běží ty reklamy ,už je sem tam reklama na EPI-NO?
jinak já dneska zase postoupila o čísílko, tak mám dobrý pocit, 🙂

makinecka
6. srp 2010

@lio šikula to ještě stihneš nacvičit pěkně do porodu 🙂

petja
autor
6. srp 2010

@katka1981 Moc děkuju za zájem!!! 😉

e295
6. srp 2010

@vorllinka Ahoj.Gratuluju k pěknýmu macíčkovi 😵 A nebála jsi se přiznat, že jsi trénovala s Epinem? V jaký porodnici jsi rodila? Abysme věděli, kde je personál už poučen 😀

@sambucca Myslela jsem to tak.... když to manžel viděl, tak byl trošku v šoku a začal se hned strachovat, abych ho nevyměnila za Epi-no 😀 Tak asi tak, jak si chlapi myslí, že ve velikosti je všechno

vorllinka
6. srp 2010

@e295 no to jsem se vůbec nebála přiznat, že jsem trénovala 😉 Jsem doktorovi řekla, že jsem trénovala, aby pokud by to bylo jenom trošku možné mě nenasříhaval, ale že samozřejmě on je tady ten, který ví, co dělat 😉 Rodila jsem v Rokycanech a doktora jsme měli úžasného 😉

e295
6. srp 2010

Tak než jsem stihla napsat, tak už jste to tu rozlouskly 🙂
Jsem zvědavá, jak tu bude tady u nás... všude v informacích o porodnicích píšou, že možnost volby nastřižení hráze není. Tak nevím, jestli budou člověku věřit a trpělivě čekat, jak se bude vyvíjet porod, když tam třeba zrovna bude stát zástup rodiček 😒 zatím jsem spíš slyšela, že radši člověka střihnou a rychle mu hupnou na břicho a jede to prý jak ná běžícím páse (v HK, kam jsem původně chtěla jít rodit)

e295
6. srp 2010

Ale samozřejmě,když by to nešlo, tak jsem pro nástřih, než pak třeba skončit i s roztrhaným konečníkem a leta běhat někde po plastikách a mít památku na celý život.. brr

vivianaba
6. srp 2010

@vorllinka ja som spravila presne to iste ako ty - to iste som povedala doktorovi vopred. A podarilo sa bez nastrihu a bez poraneni. Dnes som bola na kontrole a zakecali sme sa pytala som sa ho aj ci si mysli ze epino pomohlo a povedal ze urcite ano, ze na prvorodicku je to nezvyk ze nie su ziadne poranenia.

petja
autor
7. srp 2010

Přesně tak,pokud cvičím a chci aby to mělo zpětnou vazbu,určitě se musím porodníkovi a celému týmu o epinu zmínit!!! Nejlíp hned několikrát.

vorllinka
7. srp 2010

@e295 já myslím, že zkušený porodník pozná, jestli hráz je pružnější nebo ne 😉 A pro toho doktora je to myslím pohodlnější, že tě pak nemusí zašívat 😉

keminek
7. srp 2010

@vorllinka dobrý argument, že tě nemusí zašívat..
jinak že hráz má v pohodě vůli poznal i můj manžel zcela jistě (a já to pocitově potvrzuji) a to není zkušeným porodníkem 😉 ačkoliv jistou zkušenost má (2x porod kočky, 1x teď ten můj a pak ještě můj 1. porod, ale ten byl s velkým nástřihem).
A když se střihne, tak to neznamená, že to zabrání ruptuře 3. stupně ke konečníku.. klidně se to trhne i po nástřihu, pokud ten porod nejde zcela hladce..

vorllinka
7. srp 2010

@keminek kemi, to máš pravdu, že to pozná nejen zkušený porodník 😉

makinecka
7. srp 2010

mám dotaz,doteď když jsem měla čas jsem cvičila 2x denně,dnes jen jednou a hups nafoukla jsem na 33cm a v pohodě vytlačila 3x za sebou,takže se ptám když už budu cvičit jen jednou denně stane se to že si hráz odvykne?nebo můžu být v klidu a do porodu cvičit už jen jednou denně?

petja
autor
7. srp 2010

@makinecka Já cvičím jednou denně od začátku,minule občas 2x,to bylo více času,teď jsem ráda,že to jednou stihnu.A,jak sem se už zmiňovala,minule jsem ho musela vrátit už cca 10dní před TP včetně 2 denního přenášení a tedy i bez posilování byla hráz suprově připravená 😉 No,já dnes nafoukla 34 ani nevim jak 😉

keminek
7. srp 2010

já cvičila celkem 10x, tzn. jednou denně a třeba jeden týden 2x, další 3x.. Naposled 3 dny před porodem.
A když jsem cvičila třeba 2 dny za sebou, tak se mi to někdy zdálo citlivější než po přestávce.. ale nevím, možná jen pocit. Nicméně jakmile jsem zjistila, že i po 5denní pauze dám tu hodnotu, na které jsem minule skončila, tak jsem byla v klidu. 2x denně jsem necvičila ani jednou. Jako prvorodička bych cvičila asi taky jen jednou denně. Hlavně pokud by mi to šlo.. a pokud by to šlo jo dobře, tak už myslím, že ani každodenní cvičení není nutné. Dobré ano, ale jak je to už na těch 31, tak je to v pohodě. To už bych spíš zkoušela různé polohy a nebo bych "upevňovala" tu dosaženou pozici 😀 a prostě tak různě bych si s tím blbla 😀
@makinecka jde ti to přímo skvěle 😉
@vorllinka jasný, my samy víme nejlíp a určitě je dobré to zmínit v porodnici. Jen ať se o tom ví 🙂 😀 😉

makinecka
8. srp 2010

@petja na jakém obvodu skončíš než půjdeš rodit 😀

fraal
8. srp 2010

@vorllinka tak to je paráda, že jsi to zvládla tak skvěle a gratuluju k miminku

@makinecka já jsem cvičila 1x denně a vždycky byl posun, pak jsem si řekla, že zkusím 2x denně a to jsem dala míň než před tím, protože jsem ji měla takovou strašně citlivou a i to víc bolelo, takže já určitě budu cvičit jen 1x a doufat, že to stačí a kdybych měla už tolik cm co ty tak bych to asi vůbec neřešila - to stačí si myslím i každý druhý - jsi fakt dobrá

petja
autor
8. srp 2010

@makinecka 😅 Právě že těch 34 bylo pro mě překvapením 😕

@fraal Taky to posilování uvnitř cítím

keminek
8. srp 2010

@petja to je tak, když někdo nepočítá stisky 😀 ty už radši necvič, prosím tě, protože už jseš jasná 😀 😎
@makinecka a ty jseš to samý v modrým 😝 😉
jste dobrý holky, dáte to v pohodě 😉 🙂

petja
autor
8. srp 2010

@keminek 😉

makinecka
8. srp 2010

já už cvičím jednou denně a těch 33cm mi stačí 😀

luciolka1987
8. srp 2010

Dneska po dvou dnech zkusim znova zacvicit, ale mam docela strach, pac posledne sem mela u posledniho cviceni krev a navic ze me jeste vytekla nejaka naruzovela voda mela sem strach ze je to plodovka ale od te doby nic takze to asi nic nebylo, plodovka by pry odtekala uz porad.Ale teda vydesilo me to poradne 😀 Uvidim co dneska.Jinak ja uz sem taky nafoukla parkrat na 34 a posledne 34,5 a z toho taky bylo mozna to krvaceni, ale pac me nic nebolelo tak jsem proste nafukovala a nafukovala 😀

luciolka1987
8. srp 2010

No asi to zkusim udrzovat na tech maximalne 33 cm abych si nejak neublizila, ale kdyz me to nikdy neda 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru