EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

agentkadaisy
31. bře 2013

@vika9792 Tak psychicky potřebuju po zážitcích z prvního těhu a porodu podpořit úplně ze všeho nejvíc! Díky 🙂

pele
1. dub 2013

Ahojte baby, ja som cvicila s Epinom pri oboch detoch, obe bez nastrihu, len som vas chcela povzbudit, ze ak na zaciatku cvicenia postupujete s cm pomaly, ze sa netrapte, ono to postupuje lepsie ku koncu tehu, lebo aj telo sa samo uvolni. Mne sa skor vyplatilo cvicit len kazdy druhy den, ku koncu kazdy den, potom ten pokrok lepsie vidiet. Drzim vam palce🙂

vika9792
1. dub 2013

@pele ahoj, tak to je super, zboznujem happy-end-y 😀 a kde si rodila? upozornila si na epi-no vopred svojho porodnika? ja mam strach, ze ked mu to poviem, tak si ma akurat tak vypocuje a to bude vsetko, a nastrih bude preventivny :-/ ako to na Slovensku zvyknu robit. a ak sa mozem opytat, v akej polohe si cvicila? mne je najlepsie v pololahu, ale bojim sa aby som si tym nesposobila hemoroidy. dala si 10tku? a kedy si zacala cvicit kazdy den? sorry za tolko otazok 😅 a dakujem za povzbudenie 🙂

pele
1. dub 2013

@vika9792 ja som rodila na Kramaroch a povedala som o tom porodnikovi, ked som isla na box, poprosila som ich, aby ma nastrihli, len ak to bude nevyhnutne. Prvy to osomral, takze bolo pre mna aj prijemnym prekvapkom, ze nestrihal. Podla mna vidia, ze ta hlavicka ide lahko a ze to nie je nutne. Druhykrat som mala mladu porodnicku a zdalo sa mi, ze s takymi sa da skor dohodnut ohladne takych 'novot' ako je epino🙂 Ta mi sama povedala, ze vidno, ze balon pomohol. Cvicila som tiez v takom pololahu, tiez sa mi zdalo, ze hemoroidy to trosku zhorsovalo, ale to bolo podla mna aj tlakom baba na panvove dno, mne sa to upravilo po porode. Prvykrat som nacvicila obvod 29 cm a druhykrat 31cm. Kazdy den som cvicila asi tak tyzden, 10 dni pred porodom? V tych zaciatkoch myslim, ze mi caste cvicenie ani nepomohlo, aj tak som 'stala' na tom istom obvode...Ty budes kde rodit? Verim, ze to dobre dopadne🙂 Aha, ja som este mala odhadovanu vahu deti okolo 3 - 3.5 kg, myslim, ze ked ide o velmi velke babo, vtedy su viac pesimisticky ohladne porodenia bez nastrihu...ale ani raz sa mi nezdalo, ze by boli byvali strihli len tak 'lebo sa to tak robi', skratka pockali ako pojde tlacenie a ked to slo hladko, tak ma nechali aj bez.

pele
1. dub 2013

Neviem, ci som to nenapisala zle v prvom prispevku, ale myslela som, ze staci v pohode cvicit aj obden, vtedy lepsie vidno vysledky, lebo sa clovek aj trosku posunie niekam, ak cvici kazdy den, velakrat da len to iste cislo...proste aj telo sa pripravuje na porod, takze 30 nacvicit napr. 2 tyzdne pred porodom myslim ani nejde🙂

katja77
1. dub 2013

@pele Díky moc za všechny super zprávy, jsem hned klidnější🙂 zaseknutá na 20ti cm🙂 Napiš ještě prosím v jaké si rodila poloze........ Moooc díky🙂

vika9792
1. dub 2013

@pele ja budem rodit v Bardejove. v stredu sa to tam chystam obzriet 🙂 tak sa povypytujem na nastrihy a chcem si so sebou zobrat aj nejake info o epi-ne. vobec neviem, ci s tym ma skusenost. a co sa tyka velkosti baba, vraj to bude mala zubrienka 🙂 pred tyzdnom mal 2,5kg. takze tiez okolo 3 a pol mi povedal, ze viac by nemal mat. no ja cvicim kazdy den, lebo , hoci mam termin o nejakych 25 dni, hovoria mi, ze mi uz kleslo brusko, tak si aj myslim, ze to bude skor. uvidime. nic nerobim na silu, len si tak "prijemne" nafukujem 🙂 tak snad nebudu skepticky a nebudu strihat len tak :-/ dakujem za zodpovedanie otazok 🙂

zmaldik
2. dub 2013

@alikaa
@madlei
@katja77
@wahu
@wilsonka
@vika9792
potřebuju prosím radu 😀 dneska jsem si nafoukla pro představu balonek, mám s tou stupnici, ten metr co je k tomu přiložený nechápu...potřebuju nafouknout balonek na velikost hlavičky, což je cca obvod 30cm, nafoukla jsem balonek, zmeřila normálním metrem a na stupnici to ukazuje číslovku cca 19..takže ty číslovky jsou mi stejně na prd že? když neukazuje to co ma... kuji 🙂

wahu
2. dub 2013

@zmaldik Ta přiložená karta se stupnicí ukazuje průměr balonku, na jedné str v cm, na druhé v palcích a u toho je přepočet cca na obvod. -> 10cm průměr = 30cm obvod (hlavička) 🙂

vika9792
2. dub 2013

@zmaldik ty mas asi delphine plus, nie? a tu stupnicu myslis? lebo ak ano, tak zbytocne sa budes riadit podla tej stupnice, ta ukazuje nieco ine. kolko si realne nafukla zistis, az ked balonik vyberies a pomerias, najlepsie krajcirskym metrom. 🙂

katja77
2. dub 2013

@vika9792 Já už to mám docela v oku🙂 Ani nemusím měřit..... rozeznám bezpečně 18 od 20ti 😔 😀

vika9792
2. dub 2013

@katja77 😀 aj ja zacinam, ale stale meriam, lebo verim, ze je tam viac 😀 zial, sme zatial len na 24, no verim, ze dnes bude cislo vacsie 😀

katja77
2. dub 2013

@vika9792 Držím pěsti, taky bych se dnes chtěla posunout🙂

monenta
2. dub 2013

tak už mám první zkoušku za sebou..jsem z toho trochu rozpačitá 😠 že já musím být vždycky na všechno hrrr :( 😀 zkoušela jsem to, když šel přítel se psem, takže nervózní, neuvolněná..no a dopadlo to tak jak to dopadnout muselo..trochu mě z toho pálí spodek, ale to do rána přejde :(, jinak jsem měla max. 18,5 cm - podle metru..uvidíme zítra jak to půjde..takže "radím" (myslím, že hlavně sobě) všem..vyšetřit si na to min hodinku času absolutně v klidu, jinak je to o ničem :-/ jsem kozena no 😀

zmaldik
2. dub 2013

@monenta dotaz možná hloupý 😀 to epi-no si zavadis cele nebo jen na pul, nafouknout a potom vystrcit ? 😀

monenta
2. dub 2013

@zmaldik hloupý není 😀 já si hledáním odpovědi na toto zkrátila čas cca o 7 minut 🙄 já ho nafoukla, vyfoukla, nafoukla, vyfoukla (nafouklý ho chvíli nechala vevnitř - pokaždé - jen jak mi bylo příjemné), vytlačila (to jsem stihla jen 3x) a to poslední nafouklé vytlačení jsem přeměřila 🙂 jinak 2x jsem ho zavedla celý, napotřetí mi trochu vyjel, takže byl tak na půlku..nevím jestli je to dobře nebo špatně, ale myslím, že na seznámení s epinem nám to stačilo..na co se družit hned od začátku že 😀 zítra si o použití ještě něco načtu - hlavně o poloze - ta mi moc nevyhovovala, ale jak jsem psala - šla jsem na to moc hrrr :-/..a pozor na zavádění! já než na to přišla 🙄 dávala jsem ho dovnitř v normálním stavu - nešlo to ani s gelem, pak jsem si přečetla, že je fajn z něho zmáčknutím vycucat vzduch a teprv pak zavádět..ušetřila bych si bolavou ehm 😔 😀

zmaldik
2. dub 2013

@monenta ahaaaaaaaaa 😀 oki díky, o víkendu se na to vrhnu 😀

jasaj
2. dub 2013

ráda bych koupila epi no, klasik, ne s monometrem. Jsem ve 32 tt a čekám své druhé dítě. Epi no jsem měla i při prvním a rodila jsem koncem pánevním, kdy nastřihávají automaticky - je tam velký problém s příčením kyčlí a ramínek, ale primář, jenž mě rodil mě nastřihl opravdu jen maličko a byl z toho velmi překvapený, že stačilo tak málo (ještě k tomu prvorodička). Je pravda, že když jsem mu řekla o epi, tak se potulně šklebil a myslel si něco jako "jasně, další blázen, který věří nějakému balonku", ale pro mě to byl fajn pocit v tom, že už druhý den jsem seděla normálně na židli a i sestřičky se na mne chodily koukat, že to je ta po KP (jsou zvyklé, že po KP je spousta ženských dost zdecimovaných).... Takže ráda bych od někoho epinouka koupila, pokud tedy někdo z vás má zájem - prosím piště jasaj@centrum.cz. Díky

katja77
3. dub 2013

Tak jsem se šoupla zase o centimentr dál......Mám radost....ale stejně mi těch 30 cm přijde naprosto nereálných..... 😉 Jak jste na tom děvčata, pochlubte se.....

@monenta Je to tak...na cvičení musí mít člověk hlavně klid, já to dělám, jen když nikdo není doma, nebo když manžel kouká na TV. Pěkně v klidu, pustím si k tomu nějakou uklidňjící hudbu, aby mě to bavilo🙂 Musíme to vydržet, víš jak se to říká: Těžko na cvičišti, lehko v boji! Příhody holek z těchto stránek, co už odrodily, mě pořád utvrzují v tom, že to bylo dobré rozhodnutí a dobrá investice, a že má smysl v tom pokračovat 😉 Tak se drž a ať to jde... Hlavně nic nedělat na bolest!

@zmaldik Jinak to epino zavádět to ze dvou třetin, píšou to v tom návodu.... Gró toho cvičení je totiž to, že to epino je zevedeno ze dvou třetin a ty postupně nafukuješ a tím i vlastně masíruješ tu hráz, protože ten balónek se nafukuje celý... není to jen o tom vytlačování, ale i té masáži hráze v průběhu nafukování......

jasaj
3. dub 2013

upřímně, já jsem epi zaváděla celé, nikoli 2/3 🙂 a naprosto v poho. První pokus byl na 8 cm (obvod) a to jsem si myslela, jak tam musím mít tak 20 cm (alespoň jsem to tak cítila). Skončila jsem o čtyři týdny později s 35 cm 🙂 takže jen vydržet 🙂 vždy jsem max. vyfoukla, pomazala lubrikantem a umístila dovnitř :D a už jen nafukovala. Pak jsem věděla, že přibližně 8 nafouknutí je cca 15 cm... horší to bylo, když mi nafukoval ke konci manžel, byla jsem naučená na mých 15 náfuků a u manžela jsem tlak začala cítit již tak po 9 :D
Upřímně epi byla jedna z nejlepších investic mého těhotenství i porodu - nejenže to pomohlo fyzicky (vidíte samy ten pokrok v cm), ale hlavně i psychicky, protože se dobře naučíte tlačit tam kam je zapotřebí - spousta ženských má po porodu popraskané oční žilky, protože špatně tlačily..... prostě je to opravdu super výrobek a ty peníze za to stojí.... i posléze pro posílení pánevního dna....

kali.kal
3. dub 2013

Zdravím cvičitelky. Dneska jdu cvičit po skoro týdenní pauze, tak jsem zvědavá o kolik natrénovaných cm příjdu 🙂

vika9792
3. dub 2013

@kali.kal tak ako si dopadla? a kolko si uz mala natrenovanych? ja som na 25cm. tie som dala uz vcera a dnes sa mi to nepodarilo prekonat :-/ tak verim, ze zajtra sa posuniem 🙂

dolcee
4. dub 2013

Ahoj holky,
Take cvičim, že zavadim balónek cely a pak vytlačuji ven. Zacala jsem před 2 týdny z lehka a ted měla 5 dni pauzu (byli jsme na Velikonoce mimo domov). A dala jsem prvni dva týdny (konkretne 10 cviceni- necvičila jsem každy den) 23 cm. Pak ta pauza a včera jsem dala najednou 25,5 cm, tak se to asi směrem k porodu povoluje. Už jsem myslela, že se nehnu z tech 23. No musíme vydržet, rada bych dala min tech 29 cm.
Jinak doporučuji měřit metrem, ta tabulka mi dost zkresluje.

@kali.kal Tak kolik mas cm?

@vika9792 take nelámu každy den rekordy. Spíše tak po skocích.

monenta
4. dub 2013

@katja77 tak jsem na tom podruhé hůř jak na poprvé 😀 , uvidíme dneska..no..potom co jsem objevila tuto stránku www.lehkyporod.cz (a to jsem neměla ani odvahu se podívat na ty videa), tak věřím, že je to opravdu pro dobro mé hráze 🙂.
Jinak mi přijde, že jsem nějaká stáhlá, tak jsem to už zvedla na 2 maliníkový čaje a uvidíme co se semínkem ještě..hlavně nerodit dřív 😀

Koukala jsem na to zavádění a opravdu tam není celý, ale spíš tak 3/4..takže jsem to asi popsala blbě 🙂)..
Holky jak dlouho ho necháváte vevnitř? Já někde četla, že i 10 minut..mě je to po minutě nepříjemné, tak ufouknu a nafouknu znova..dýl jsem ho tam snad neměla 🙄

agentkadaisy
4. dub 2013

Holky, mám ještě jeden dotaz. Nebo dva? Na jedné diskuzi jsem četla od mamin, co EPI-NO očividně nezkoušely, jak jsou proti tomu, že to jen roztahá svaly a pak je z toho leda inkontinence apod. Není to blbost? Vždyť to má inkontinenci léčit, ne? Jsou po tom ty svaly opravdu vytahané? To víte, která by ji chtěla mít vytahanou, že 😀

kali.kal
4. dub 2013

@vika9792 , @dolcee : tak včera jsem začínala na 23 cm, ale na třetí pokus to bylo už 26, které jsem měla i před týdnem.

@monenta : nafouklý balónek nechávám vevnitř pár minut, jak mám trpělivost. V návodu píšou myslím 1 - 10 minut.

@agentkadaisy : taky jsem tento názor četla, ale nevěřím tomu. Myslím, že i když si to tam takhle krátkodobě roztáhnu, tak se to zase po pár týdnech stáhne. Kamarádky co cvičily a už mají po porodu nemají problém, tak jim věřím.

dolcee
4. dub 2013

@kali.kal tý jo, tak ty jedeš, jsi mě znervozněla 😅

@agentkadaisy také mám plno kamarádek, co jej využily a i tady na diskusi a jsou všechny v pořádku, takže to jsou jenom řeči- za mě teda...

monenta
4. dub 2013

Holky ještě takový menší dotaz..dneska jsem ho nafoukla na 19 (3 den), ještě by to šlo, ale chci pomalu..jenže..při tom vytlačování ze mě vylítl jak špunt, až jsem se lekla :-/..to mám rukou při vytlačování přidržovat asi, že? 😀 já vím..blbý dotaz, ale já myslela, že to vytlačím pomalu a ono prd, že 🙄

kali.kal
4. dub 2013

@dolcee : nenech se znervóznit, já už budu rodit podruhé, tak mám "cestičku vychozenou" 🙂

@monenta : když cvičím v poloze v polosedu, tak mi ten balónek jde rychle ven sám, takže ho přidržuju rukou. Když jde ven moc rychle, tak mě to jakoby štípne, když jde pomaleji, je to příjemnější, jestli je to teda ten správný výraz. Když jsem zkoušela vytlačovat v poloze na čtyřech, tak jsem musela víc tlačit a míň to bolelo. Takže u mě takhle 🙂

katusica
5. dub 2013

Dievčatá tak ja mám už po porode. S epinom som cvicila od 35 tt a náš Tomáško sa narodil v 38 tt. Stihla som nacvicit tych 9-9,5. S porodníkom sme sa dohodli že skúsime bez nástrihu ale nedokazala som ho vytlačiť tak ma musel trošku nastrihnúť ale pohodka hneď som mohla aj chodiť aj sediet. Malinký mal obvod hlavičky 33 cm.Môžem povedať že mi epino veľmi pomohlo hlavne že som vedela ako mám tlačiť a verím že keby som mala ešte tie dva týždne čas tak by to bolo aj bez toho nástrihu. Ale nevadi nabudúce 🙂
Tak baby cvičte určite sa to oplatí a prajem vám rýchle a hlavne bezproblémové pôrody 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru