EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ninouche
24. črc 2010

Tak jsem chtela zacit cvicit v 37 tt, jak pisou v navodu, ale jaksi se mi to zkomplikovalo 😖 Tento tyden jsem byla u rodicu, kde bych se na to necitila dostatecne v klidu a v soukromi, tak jsem chtela zacit v pondeli - to budu 37+6. Jenomze v patek mi dr. oznamil vysledky vyteru a krom streptokoka mam taky kvasinkovou infekci ☹ ☹ kterou musim prelecit. Ach jo!!! No dostala jsem vaginalni krem na 3 dny, tak snad zacnu v utery...
Holky, mate s tim nejakou zkusenost, ze by se nesmelo cvicit s tim streptokokem?? Ja doufam, ze tomu nic nebrani, toho mi stejne prelecovat pred porodem nebudou, pry to nema cenu. Tak si rikam - kdyz budu poradne ten balonek desinfikovat, melo by to byt v pohode... Doktora jsem se na epino radsi vubec neptala, presne vim, jak by se na to tvaril 😖 Tak jsem se jen optala, jestli muzu i nadale provadet masaz hraze, tak to pry jo...
Mam strach, ze zacnu moc pozde a ze uz nestihnu nic natrenovat ☹

luciolka1987
24. črc 2010

@jonki - Já sem zezacatku proste nafukovala dokud to bylo snesitelne a automaticky sem si ty stisky vzdycky pocitala takze ted jedu podle poctu stisku protoze uz si to pamatuju, ale je to individualni kazdy ma jinou silu takze ja treba dam 30 cm na 40 stisku a vzdycky mi to tak vyjde + - pár milimetru 😉 Myslim ze ta drazsi verze epina je pro nase ucely zbytecna myslim ze ten meric je tam nanic, ten ti nafoukly obvod neukaze, ukaze ti jakou silou stlacujes svali pri tom stahovacim cviceni🙂

katka1981
24. črc 2010

@luciolka1987, ja som sa dostala tusim len na 7,5 mozno raz na 8 a nemohla som dalej cvicit lebo som mala kvasinky a potom som zas bola chora, a cvicila som s epinom spolu asi 7x ,a bez nastrihu, bez sitia.

Takze baby pokial aj nedate maximum, netrapte sa, kazdy cm je uspech.

luciolka1987
24. črc 2010

Dneska 31,5 cm, už překračuju limit 😀a jednou sem to přefoukla i na 32 cm 😀A vůbec to nebylo nepříjemné, myslím že by to šlo i víc ale balonek by to asi nemusel vydrzet 😀 .Vůbec by mě nenapadlo že se to tam bude tak rychle přispůsobovat, mám to tam asi nějak abnormálně pružné 😀 A přišla sem na jiný způsob držení balonku nevim mozna ho tak drzite taky,držím prstama jakoby zespodu a palcem zvrchu tak že se prstama dotykam hraze takze i citim jak se napina a celkove se mi ten balonek drzi i ovlada lip a jak vykluzuje tak ho ještě přitláčím na tu hráz . Predtim sem ho pridrzovala jen za ten tvrdy konec a prsty sem mela po bocich 🙂 Ale takhle je to 100 x lepší 😀

katka1981
24. črc 2010

@ninouche, streptokok a epino, nad tym ani nerozmyslaj. Nemysli na tom, pri porode ti daju do infuzii ATB a je po probleme s epinom to nic nema. Len sa musis zbavit kvasiniek, aby si sa pri porode nepotrhala, lebo by si mala oslabenu sliznicu. Ja som musela prestat cvicit aj kvoli kvasinkam, ale nastastie to dopadlo dobre.

katka1981
24. črc 2010

@luciolka1987, no super, tak uz budes urcite pokojnejsia ked pojdes rodit a drzim palce.

luciolka1987
24. črc 2010

@katka1981 No klidna sem od te doby co sem se rozhodla pro epino a ted kdyz vidim ty pokroky tak sem jeste klidnejsi, klidne bych sla rodit hned 😀 jen mam obcas hruzu ze narazim na blbeho porodnika ktery me smikne protoze sem prvorodka a nebude ho zajimat nake moje cviceni ☹ Ale snazim se si tuhle variantu moc nepripoustet 🙂

katka1981
24. črc 2010

@luciolka1987, ja som mala zazmluvneneho, na poradni som mu povedala, ze cvicim, ale on ajtak nerad striha, aj mi povedal, ze kto by to potom sil, ved by si robil robotu a naozaj nestriha automaticky. Ked som rodila mala sluzbu jedna lekarka a ta strihala jak na beziacom pase, v porodnici som bola rarita, ze ma nestrihali. Blbe, ze to robia automaticky skoro vsetci. Drzim palce.

makinecka
25. črc 2010

ahoj holky,jaký lubrikant prosím používáte,já zatím cvičila na sucho,ale už jsem na 7cm a něco a už se to nedá a nerada bych se natrhla 😅

fraal
25. črc 2010

@makinecka může být jakýkoliv, ale na bázy vody, takže se zeptej v lékárně nebo mrkni v drogerii a když tam bude na báz vody, tak je o.k.

já taky na dezinfekci používám ty tampónky s alkoholem - před každným civičením i po - v té krabičce co jsem koupila v lékárně jich je 100, takže si myslím, že mi v pohodě vystačí a ještě i zbydou

já jsem po prvním cvičení nevěřila, že to zvládnu až na těch 30, ale teď po pár civičeních už jsem dala 23cm, takže doufám, že těch pár cm ještě nacvičím

petja
autor
25. črc 2010

Já jsem na poprvé byla na průměru8-9cm,ale lubrikant asi nevyužiju,mám altermed

zenab
25. črc 2010

Potvrzuju účinnost epina, porod bez nástřihu, mimčo 3,86, hlavička 35 cm, nacvičeno 29,5 cm, prvorodička.

maciatko1978
25. črc 2010

@ninouche - Ahojky - nuz zda sa, ze nas par veci spaja. Ja som 38+4, zacala som cvicit iba tento tyzden a tiez mam pozitivny nalez candida a streptokok....podarilo sa mi dostat od utorka z 5 na 7.5 ale cakala som ze to pojde lepsie☹ Tiez dufam, ze neodrodime skor ako to stihnem natrenovat. Tiez by mi velmi pomohlo keby niekto vedel poradit ci kandidoza alebo streptokok moze uskodit pri cviceni s Epi no. Mam totiz pocit ze to tkanivo je celkom citlive pri cviceni tiez sa mi zvacsil vytok. Nuz mne moj gynekolog na tie kvasinky nedal nic tak sa musim zajtra spytat ci to vobec chcu v porodnici nejako liecit...niekde som citala ze kandidoza oslabuje tkanivo a to je potom nachylnejsie na poranenie pri porode..

akri
25. črc 2010

@zenab Tak to gratuluju, super 🙂 Jsem taky prvorodička, dnes jsem nacvičila asi 9,5, což tak nějak odpovídá tvému obvodu. Tak doufám, že mi to vyjde taky tak pěkně.

@makinecka mám z drogerie obyčejný Primeros asi za 70 kč je na bázi vody. Spokojenost.

@luciolka1987 vyzkoušela jsem tvoje držení a je to opravdu o něco lepší. Ale zabíračka je to i tak 😀

makinecka
25. črc 2010

holky stává se vám některé že vás při epinovábí bolí v podbřišku,já teď cvičila a asi sem si dala ten balonek moc hluboko,páč jak sem ho nafoukla tak mě trošku bolelo v podbřišku a nevím proč ale jinak dobrý,nešpiním nic tak nevím 🙄

petaskrdla
25. črc 2010

Tak dnes druhé cvičení a o 1 cm více, takže 7cm +/- , ale to vytlačování aůůůů 😀

keminek
25. črc 2010

holky cvičte.

jsem po porodu bez sebemenšího poranění. Okamžitě po narození holčičky jsem jí mohla držet jí v náručí a klečet si při tom na zadku, okamžitě jsem mohla chodit, pak kojit v jakékoliv poloze. Hned druhý den jsem si normálně došla na velkou a od té doby denně jako by nic. Po porodu nejsem vyčerpaná, nemotala se mi hlava, placenta odešla sama, nepotřebovala jsem žádný urychlovák, stahovák a podobný sra.ky.

Malá sice byla menší, vážila 2950 a měla obvod hlavičky asi 32-33 cm, ale když se rodila hlavička, tak měla na tvářičce připláclou ručičku, takže šla hlavička s ručičkou najednou. 3x jsem měla pocit na tlačení, bylo to na 3 kontrakce, tak jsem 3x zatlačila a celou dobu jsem přesně cítila, kde malá je a jak prochází ven. Stejně jako to cítíte s balónkem. Jen balónek mi dával zabrat víc než hlavička. Cvičila jsem 30 min. a hlavička byla venku za minutu. A klouzala po vodě a mázku.

Absolutně se to nedá srovnat s mým prvním porodem, do kterého zasahovali, diktovali mi polohu v pololeže, praskali mi vodu, šlehli mi oxytocin, pak mě šili a šlehli mi další srágory na stahování dělohy. Po porodu jsem otekla a byla jsem fyzicky vyřízená a psychicky na dně. Miminko mi dali laskavě až druhý den po vizitě. 14 dní jsem nemohla ani slézt z postele a každá sprcha byla utrpení. U kojení jsem se 2 hodiny štelovala na kruhu a měla zaťaté zuby.

keminek
25. črc 2010

Jo a rodila jsem si sama bez zásahů, v pohodě a spontánně jsem dospěla do polohy na 4, aniž bych nad tím přemýšlela, to ani při kontrakcích nejde zkoumat. V životě by mě nenapadlo polosednout si nebo pololehnout. To je prostě úplná kravina, takovou polohu si vybere jen malé procento žen. Je to jak když jdete na záchod, takhle nad slunce jasný. Taky si k tomu nelehnete 😝

Než jsem porodila, tak jsem v kratičkém čase mezi kontrakcemi a vlastně i při kontrakci letěla 4x na záchod, takže to jsem seděla na záchodě. Pak jsem se vždycky šla sprchovat, a to jsem byla v nějakém podřepu. No a pak jsem si ještě stihla oholit nohy a to jsem při tom jednu nohu měla zvedlou na rantlu vany. No a mezitím jsem chodila a při kontrakci jsem se o něco opírala a šla do předklonu nebo rovnou na 4 a různě jsem bořila hlavu do polštářů.
Porod byl krásný, přirozený a bez zásahů. A rychlý. Miminko chytil manžel 🙂 😉 😀
Hodím inzerát do bazaru. Epino jsem použila všeho všudy 10x během 3 týdnů, naposled 3 dny před porodem (šlo mi to s ním snadno, viz diskuze) a opečovávala jsem ho, bylo jak v bavlnce a čisté je jak lesní studánka 😀

akri
25. črc 2010

@keminek Ty jsi rodila doma? Jinak gratulace k parádnímu porodu.

nikka.vo
25. črc 2010

@keminek - No bomba, strašně moc gratuluju k nádhernému porodu 😵 😵 😵 😵 A prosim tě, jak je možné, že chytil miminko manžel? 😕 😅 To tam nestihl nikdo doběhnout? 😅 😅 😅 Já jsem při cvičení právě taky zjistila, že mi nejvíc vyhovuje cvičit v kleče, jakoby záda prohnutá jako bych byla na 4, ale hrudník mám opřený o opěradlo gauče a ruce mám tak volné na nafukování a na přidržování balonku. Nedá se to srovnat s pocity jaké mám, když cvičím v pololehu. Ráda bych tak i rodila, ikdyž mám trochu obavy jak se k tomu v Motole postaví 😒

bengy
25. črc 2010

@nikka.vo no clovece nevim.....v Motole maji svoje lehatka a tim to hasne. Nebo alespon tak to bylo za me. Takze ja jsem cvicila v pololeze, protoze jsem vedela, ze tak budu i rodit. Abych si zvykla na ten pocit. Ale taky mi bylo nejlip v predklonu, zaborena hlavou do postele a manzel masiroval zada 😀 . Ale mala musela vylezt na tom jejich "stole"

@keminek Tak to strasne moc gratuluju k uspesnemu porodu a sama jsem zvedava, jak to bylo s tim manzelem, ze chytil malou 😀

nikka.vo
25. črc 2010

@bengy nevim jak za tebe, ale teď tam mají ta nová, moderní lehátka, která snad (za ty prachy 😅 ) mají i možnost jiné polohy 😕 Představovala jsem si to tak, že bych normálně klečela tam kde mám mít správně zadek a opírala bych se rukama o zvednutou opěrku zad 😅 a doktor ať si klidně vykroutí hlavu 😀

bengy
25. črc 2010

@nikka.vo jo tak tyhle moderni lehatka myslis. No tak na tech jsem rodila 😀 , mohla jsem rodit i na boku, kam se me snazili mocne dostat :-d no dostali, ale asi tak behem minuty jsem byla radsi zpatky na zadech 🙂 Ale uvidis, treba to tak pujde. Ale kazdopadne pozor, ty lehatka jsou dost vysoka, tak aby se pri stelovani spravne polohy a do toho kontrakce....no aby ses neocitla na zemi 😉

nikka.vo
25. črc 2010

@bengy já si pamatuju, že mi ho v Podolí u prvního porodu dávali dolu 😕 protože jsem prcek, tak abych nemusela vyskakovat nahoru. Ikdyž je mi jasný, že mi ho nenechají dole, protože to by doktor musel ležet na zemi, aby podemně viděl 😀 No ještě zkusim cvičit na boku, teda jen vyzkouším jaký pocit budu mít při vytlačování balonku a uvidim. To je potom lehátko na dvě věci, když tam máš vlastně dvě polohy 😠 😠 😠 😠

andelka
25. črc 2010

Hm, tak já jsem byla na boku, aby malý správně dorotoval nebo co a byl to mazec. Asi jsem si tím natáhla vazy a pak jsem 3 týdny trpěla na kyčel jak zvíře, ani o prcka jsem se nemohla pořádně starat 😒 Nakonec jsem prcka vytlačila na zádech, v polosedě a přišlo mi to OK, nestarala jsem se o nohy, mohla jsem se zapřít rukama, hlavu na prsa, PA na břicho 😀 a tlačilo se. Na tři zatlačení byl malý celý venku 🙂 A jak jsem přišla na sál, tak mi ho samozřejmě museli dát dolu, bych na něj nevylezla. 😅 Náhodou ta poloha byla fajn, hned jsem viděla malého, jak ze mě vyklouznul, stačilo jen otevřít oči, doktorce se dobře šilo, potom mi jen dali nohy dolů a sklopili záda, přikryli dekou a mohla jsem pohodlně v klidu ležet.

vivianaba
25. črc 2010

@zenab - gratulujem a idem si hned zacvicit, tvoj prispevok znie velmi povzbudzujuco!

@keminek - gratulujem k mimcu a k super porodu! Tiez ma zaujima ako a kde si to vlastne porodila.

Ja cvicim stale uz len v pololeze, asi tak budem musiet aj rodit a tato poloha mi celkom vyhovuje aj pri epinovani. Vcera som dala aj nieco cez 10 a zase trochu krvi, ale tu krv uz neriesim, nie je to z hradze skor vnutri nejaka cievka praskne jak je to tam vsetko tak prekrvene. Kym je krvi fakt malicko (ani sa to neda nazvat krvacanim) podla mna ok.

Co sa tyka kvasiniek - tam by som bola opatrna s epinovanim, tkanivo je haklivejsie na trhlinky ked sa natahuje pri cviceni. A v tych trhlinkach sa dalej kvasinkam dari a je to neprijemne. Ja som trpela na kvasinky dost casto pred tehu, vtedy ani sex neprichadzal do uvahy bol to presne taky pocit ako som napisala, pri epine to musi byt este ovela vyraznejsie. Takze ja by som baby na vasom mieste kvasinky najprv preliecila.

maciatko1978
25. črc 2010

@vivianaba Dakujeme za radu, myslim, ze mas uplnu pravdu. Skoda ze casu je tak malo☹ Vie niekto nieco na kvasinky doporucit? Verim, ze je mozne nieco zakupit aj v lekarni bez predpisu (ked mi na to ten moj doktor uz nic nedal, ale zajtra idem do porodnice tak sa na to urcite spytam!). Sice bol nalez ,,ojedinele candida,, ale predsa je tam..

luciolka1987
26. črc 2010

Včera jsem opět přefoukla až na 32 cm.A tak mě tak napadlo že bych chtěla vydět jak to vypada kdyz jde balonek ven jestli to opravdu vypada jako kdyz jde hlavicka u porodu tak sem rekla pritelovi aby se na to podival a rekl mi jak to vypada a jeho slova byli: Ty vole 😀 ... je to velke a roztahle 😀 nakonec sem mu vrazila do ruky fotak at mi to vyfoti 😀 A zase sem o neco klidnejsi pac to fakt vypada jako kdyz se klube hlavicka 😀

terryfox
26. črc 2010

@luciolka1987 Tak to mě pobavilo 😀 Ale naprosto Tě chápu a je super, že jsi s výsledkem spokojená 😉 😉 😉

nikka.vo
26. črc 2010

Jdu se poradit - dneska jsem to asi přehnala, hned napoprvé jsem dala 9, většinou se musim ,,rozcvičit" a tentokrát jsem to dala hned a na ručníku podemnou bylo trošičku krve, jašně červené, ale hlavně mezi chlupy toho ručníku jsem viděla jakoby sraženou krev podobné té, co odchází při menstruaci - jakoby sliznce 😕 ale fakt celkem málo. Mě se ale nezdá, že by to mohla být zátka, ale zároveň se teda děsim co to mohlo být??? 😲 Jo a epino mi občas zajede hlouběji, takže dotknout se čípku mohlo... Neměl to taky někdo? 😕

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru