EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

jakelina
24. únor 2010

Aronku, tak super pokrok za pár dní. 🙂

aronek
24. únor 2010

jakelin, ale je to mazec 😖 o příjemnosti to fakt není ☹ já to maximum vyženu vždycky naposled a ryhle vytlačím, doufám, že ta hlavička se tam nebude zdržovat 😀

crawler
24. únor 2010

teda aronek - ty valíš 🙂 já dnes asi zase vyzkouším a po třetí si zacvičím...🙂 přemýšlím, že bych zkusila v čupu? nebo v jakých polohách vám to jde holky nejlépe a je to nejpříjemnější?

zajaciq
24. únor 2010

crawler aj ja asi dnes skusim ten "cup" 😀 😀 😀 len sa obavam, ze to odtial vypadne pri nafukovani

aronek praveze cim pomalsie vychadza hlavicka, tym je mensia "sanca", ze ta potrha kade tade, totiz tie rychle porody robia najviac galibu. doktor by mal hlavicku zadrziavat a pustat pomaly ked uz zena nevie ovladat tlaky... ale je to bolestivejsie ked to vytlacam pomaly, to jo.. 😔

crawler
24. únor 2010

zajc: tak uvidíme- sdělíme si potom dojmy 😀DD

aronek
24. únor 2010

já tedy cvičím v leže buď na zádech nebo boku 😉

crawler
24. únor 2010

aronek: já zatím právě cvičila jen 2x a pokaždé v leže, ale tam je dost blbý to, že mi musí asistovat manža, páč sama tam pořádně nedosáhnu :-/

aronek
24. únor 2010

crawler, já si dám hodně pod hlavu a jde to, ale pak ho nedržím, jak ho dávám celý, tak nevyklouzává 😉

crawler
24. únor 2010

aronek: ale v návodu jsou 2/3...nemáš strach, že si něco uděláš? správně se nemá dotýkat čípku a jestli ho tam máš celý, tak se asi dotýká...no já nevím, já to riskovat nebudu 😅

aronek
24. únor 2010

claver, přece když spíš s přítelem, tak se ho taky dotýká, ne???

crawler
24. únor 2010

no to jo, ale manža má menší rozměr než nafouklé epino - díkybohu 😅 No jako už finišuješ, takže se asi ani předčasného bát nemusíš (i když předčasný porod je to do 37+6 jestli se nepletu) - mě jde jen o to, že v návodu to tak z nějakého důvodu doporučují no...

aronek
24. únor 2010

clawer, já se předčasného porodu už fakt nemusím 😀

jakelina
24. únor 2010

Já ho teda taky nezasunuju celé, ikdyž je to určitě jednodušší. Aronku až budeš na 30 cm, tak ho tam už celé asi ani nedostaneš. 🙂

aronek
24. únor 2010

jakelin, uvidím, jak to půjde, zatím to jde úspěšně, pokaždé trošku víc 😉

zuzanka1989
24. únor 2010

ahojky, tak já se dneska ráno dostala na 28cm 🙂 , a ted odpoledne jsem to zkusila znovu a 27. Jsem zjistlila že rano mi to jde pokaždý víc. Od včera piju maliníkový čaj tak mi snad pomůže k snadnějšímu porodu🙂

aronek
24. únor 2010

zuzanko, kolikrát jsi cvičila?

labla
24. únor 2010

Ahoj, dnes mi přišlo epi-no tak to chci vyzkoušet, trochu jsem vás dočetla, ale néé všechno. V návodu píšou, že se má začít 4 týdny před porodem a teď jak vás čtu tak vidím, že už trénujete třeba od 30tt. 😲 , myslíte, že je to OK?

Ještě dotaz kolik jste nafoukli na poprvé, vím,že je to různé, ale abych měla trochu přehlad.

Teď čtu, že zuzanka89 ve 30tt nafoukne na 28cm, no to je teda věc 😲

aronek
24. únor 2010

lablo, já jsem teď začala a poprvé to bylo 20cm

labla
24. únor 2010

aronek, to jsi dobrá, tak já ho taky večer vyzkouším, teď se nějak nemůžu odhodlat a měříš to podle té tabulky a nebo metrem?

aronek
24. únor 2010

lablo metrem, tabulka zkresluje

labla
24. únor 2010

OK, díky moc za info, tak já to večer vyzkouším 😉

zajaciq
24. únor 2010

labla ja na prvykrat, skusobne 15,5 😝

crawler
24. únor 2010

labla: já na poprvé 24...ve 32tt já psala na epino, proč "nelze" cvičit dřív...můžu sem hodit jejich odpověď jestli chcete?

zuzanka1989
24. únor 2010

aronek asi 4x možná 5x.

zuzanka1989
24. únor 2010

crawler: tak ji sem hoď 🙂 , ale mě muj dr schválil že můžu cvičit když nebudu přehánět

labla: já dala poprvé 22,

brumka
24. únor 2010

POzeram ako to vam vsetkym dobre ide. Gratulujem 😵 Ja som naposledy cvicila vo svrtok a to som skoncila na urgente kde ma vysmiali ze nic tam nemam ani naznak krvi, Bolo to ako na zabijacke ☹ Skoro 3 tyzdne mi trvalo sa dostat na 29-29.5 cm. Bojim sa aby som znova nekrvacala alebo aby som sa nevratila o niekolko cm spat. Mam 8 dni do terminu a v noci som mala uz take kontrakcie ze sme mysleli ze uz rodime.

zajaciq
24. únor 2010

brumka tak vyskusaj s mensim tlakom ako ti to pojde na 23-25 a uvidis... hmm?

crawler
24. únor 2010

tady to je:

Dobry den,


posilam Vam doslovny preklad od vyrobce:



Jednak je to aspekt bezpečnosti, který musíme udávat jako výrobce zdravotnických pomůcek. Podle zákona o zdravotnických pomůckách musí být naprosto vyloučeno každé jen myslitelné poškození uživatele ve všech případech, které by připadaly v úvahu, a to musí být zohledněno v návodu k použití. Tak tedy vzniklo toto doporučení (také v rámci lékařských studií) z hlediska vyloučit každou možnou souvislost mezi cvičením s EPI-NO a předčasným porodem (podle definice dříve než 3 týdny před vypočteným termínem porodu). Dosud nám také není znám ani jeden takový případ, ačkoliv sledujeme celosvětově certifikovaná hlášení.

Konečně všechny dosavadní zkušenosti, obzvláště v rámci studií, ukazují, že dvou až třítýdenní cvičení plně dostačuje a časnější užívání není ani nutné ani smysluplné.

V jednotlivých případech může lékař nebo porodní asistentka rozhodnout, že se s lehkým cvičením může v jednotlivém případě začít dříve – my jako výrobci to nesmíme z uvedených důvodů paušálně doporučovat.


Pokud budete mit dalsi otazky, nevahejte se na nas obratit.


Preji hezky den,



Bc. Iveta Vratna

brumka: podle mě se nemusíš bát - cvičila jsi a ta krev má zřejmě spojitost s křečovou žilkou a ne s hrází 😉 takl neboj🙂

brumka
24. únor 2010

Hej, aj ja si myslym, lebo ked som krvacala som necitila bolest nic, len pri vytlacani mensi tlak ako vzdy. Ale krvi bolo riadne, dokonca aj muz ked to videl, nevedel co robit. BAl sa. Ja som najprv myslela ze voda mi praskla.

zuzanka1989
24. únor 2010

brumka: se ti nedivim, mě by to taky vyděsilo, mě se stalo jen to když jsem jednou balonek vyndala že na něm bylo malinko krve. ale taky sem se lekla, a nic mě nebolelo. potom jsem se bála znovu cvičit, tak jsem pár dní počkala a už nic.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru