EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

leocka
17. zář 2009

Ahojte, nasla som link, kde sa da Epino kupit na slovensku: http://www.perinbaba.sk/dojcensky-tovar/starost...

kvakulka
17. zář 2009

Zuzan- většinou jsem si dávala tak jednu polévkovou lžíci Lactulosy, po tom jsem keče neměla, ale někdy jsem měla tak hnusnou zácpu, že jsem dala i dvě lžíce- to jsem pak už trochu křeče měla, ale aspoň jsem si konečně došla na záchod🙂🙂

marielik78
17. zář 2009

Zuzan, ja som dnes este nestihla cvicit... Chystam sa este pred spanim, ale moc sa mi do toho nechce. Od dnes nej kontroly mam mierne bolesti, tak si to radsej premyslim.

Inak, ja som sa tiez pytala doktorky, spominala som jej, ze s tym cvicim a vraj to moze podporovat porodnu cinnost - teda pripravovat telo na porod, ale aj nemusi. A rozhodne je lepsie zvysovat elasticitu hradze ako nerobit nic, tak som bola rada, ze ma neposlala niekam 😀

Ja som krv nemala zatial ani raz, tak si daj pauzu, urcite to pomoze 🙂

A tu praskovu vlakninu som tiez skusala, nic nezabralo ☹ Ja som bola vazne tych pat mesiacov unikat, neexistuje snad nic, co by som neskusila 😀

Bibes, kludne cvic ako pises... teda 1 cm na tyzden, ako sa ti bude chciet a dat a ako ti to vyhovuje 🙂 Kludne mozes aj dva dni stat na tej istej hodnote, alebo si dat den pauzu a pod. 🙂 Ty mas este cas, ja uz zacinam pozajtra 39 tt a porod je vraj na spadnutie do tyzdna... Takze ja moc casu nemam a taaaaaaak sa mi nechce 😀

mondulinka
17. zář 2009

marielik: to je dobre, ze ti to doktorka pochvalila... to udela taky svy... clovek ma pak lepsi svedomi... ty jsi koukam dostala dobre info od doktorky, ze se ti to takhle blizi... ale uz jsi daleko, takze uz by jsi mohla rodit kdykoliv... jen ten trenink no 🙂

taky jsem si zkousela nahmatnout delozni hrdlo a nenahmatnu nic skoro... driv, kdyz jsem chtela otehotnet, tak byl krasne dole a dobre hmatny, ale ted byl hoooodne vysoko a hodne mekky a zda se mi i pootevreny uz... nechci to tam moc drazdit, jen me to zajimalo, jak jsme si o tom psaly 🙂

vcera jsem si mimochodem chtela koupit lubrikacni gel na cviceni a v lekarne meli jen s pridavkem cajovnikoveho oleje... ale byl na vodni bazi... tak nevim, jestli to muzu mit... holky tu psaly, ze se olejem balonek nici, tak se bojim, aby se s nim neco nestalo... 😒

jinak me zitra ceka kontrola... to byly dlouhe 4 tydny, co jsem nemela kontrolu... snad ted budu chodit casteji... 🙂

petja
autor
17. zář 2009

Kvakulko,nikam se nežeň,určo stačí cvičit od toho 37tt,tvoje hráz může být lépe elastická,to je výhoda.Mohla sis potrhat zbytky panen.blány,mechanicky si vevnitř nebo v okolí vchodu něco poranit..to je těžké takhle říct.Chce to čas a pozorovat se,nebo třeba cvičit po teplé sprše,jak některá děvčata...

Korina,mimčo je jak má být,to bych řekla je na 36 akorát...prcek už extra za ten měsíc nenaroste,já rodila v 41tt 3510gr/51cm/39hlavička

davlu
17. zář 2009

Ahoj holky, včera mi došlo epi-no, tak jsem jen pro představu ozkoušela. 🙂 Nechtěla jsem nijak extra až do bolesti, protože jsem teprv pozítří 34.tt. Byla jsem mile překvapená. 😀 Uvnitř nafouknu na 9,5 cm, ale nevytlačuju. To tam mám balonek až po tu hadičku. Potom ho nafouknu na 8,5 cm a to už vytlačím v pohodě. 😀 Tak mám pocit, že bych to snad měla zvládnout. Začnu pravidelně až tak za ten týden, ale koukám, že to už spoustu z vás bude mít možná miminka u sebe. Takže přeju hodně sil, hladké rychlé porody a zdravá miminka. 🙂

kvakulka
18. zář 2009

Davlu- jsme na tom podobně🙂 Taky jsem poprvé v pohodě klidně vytlačila 8cm bez bolesti, nafouknout uvnitř bych určitě zvládla víc, ale přeci jen mám v tom svém 34tt trochu strach.
Petja- budu jen epinovat, masáž hráze je mi hodně nepřííjemná, protože se mi udělalo pár křečáků přímo u poševního vchodu, takže po masáži jsem krvácela a bolelo to- epino mě nebolelo, takže si vystačím s ním.

marielik78
18. zář 2009

Mondulinka, ja pouzivam vzdy aj novy kondom, tak snad sa tym balonik nenici 🙂

A vcera som trening vynechala, odteka mi od vecera hlienova zatka a mam bolesti, tak som to nechcela rozbehnut este... kedze dnes mam doktorku na kongrese a nemohla by k porodu... ale vecer to risknem asi, nech sa dostanem aspon na 9 cm ☹ ale aj tak malo.

mondulinka
18. zář 2009

marielik: no, pry ani kondomy nesmi byt s pridavkem oleje... ja si dneska koupila ten lubrikant, tak snad to pomuze... za chvili to pujdu zkusit... 🙂
ja vcera cetla, ze ti odteka zatka, tak jsem si rikala, ze asi cviceni vynechas... 9 je sice malo, ale vem si, ze jeste bude mimco urcite ted mensi, nez kdybys rodila ve 40tt... takze snad to bude ok 😉

kvakulka
18. zář 2009

Mondul- určitě to bude s lubrikantem mnohem lepší- já si to bez něj nedokážu představit, to by docela drhlo 😀

zoozkha
18. zář 2009

Ahoj dievčatá, tak aj ja som začala pozvoľna cvičiť, ale trošku ma zarazilo, že tu niektoré píšete, že ste sa dostali pri prvom cvičení na 8,5-9,5cm?? 😲 😲 to ja som sa za pár dní cvičenia dostala na 21cm (meriam krajčírskym metrom) a prišlo mi to celkom ako úspech.. 😅 nevadí, času dosť..inak tiež používam Epino len s kondómom, hoci som ho kupovala nový..príde mi to hygienickejšie..snáď vydrží a nepraskne..prajem všetkým pokroky každým dňom.. 😉

mondulinka
18. zář 2009

tak jsem docvicila... na podruhe a dala jsem 7 cm a posledni cviceni pres 7cm, ale to uz docela pri vytlacovani palilo... takze radsi pujdu pozvolna... s tim lubrikantem je to mnohem lepsi, to je fakt...

mondulinka
18. zář 2009

zoozkha: to holky sice psaly, ale myslim, ze pak mely problem s vytlacenim, coz se nedivim... ja bych ho taky vevnitr nafoukla vic, ale pak by to bolelo... takze jsem taky dala tak 22 cm a pujdu pozvolna... jinak o kondom bych se nebala... ty jsou hrozne elasticke... kdyz jsem byla mala, tak jsme do nich napousteli vodu ve vane a roztahl se skoro az pres pulku vany... takze chlapi se opravdu nemuseji byt, ze by jim kondomy byly male :D :D :D :D

taky mam dneska dobrej pocit, ze jsem udelala tech 7 cm... nejak se zacit musi... cvicite vickrat denne nebo jen jednou? ja jsem pri tom posilovala svaly panevniho dna podle navodu a pak jsem to asi 3x vytlacila... nevim, jestli nemam cvicit dyl, tohle jsem mela asi za 20 minut hotove 😅

vlada84
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zoozkha
18. zář 2009

mondulinka, skôr sa bojím o balónik, či nemôže prasknúť, keďže používam (neviem čím) lubrikovaný kondóm..či ho to nemôže nejak poškodiť, dôsledkom čoho by prípadne mohol prasknúť..ale už je to asi jedno.. 😅 inak ja som prvé dni cvičila 2x denne, ale potom len 1x a zdá sa mi, že je to príjemnejšie s väčším časovým odstupom.. 😉
inak som práve docvičila, s výsledkom 21,5cm a viac som to už "nehrotila".. 🙂

mondulinka
18. zář 2009

zoozkha: me se to zda taky lepsi treba jednou denne a neprotahovat to... treba pak ke konci uz pritvrdim, at to popozenu, ale ted nespecham... mame stejne termin a stejne cvicime, tak jsem zvedava, jak dopadneme 🙂

zoozkha
18. zář 2009

mondulinka, áno, aj ja som si ten termín všimla a potešilo ma to, lebo som maličko mala výčitky, že epinujem skoro.. 😅 a mám rovnaké plány ako ty, tzn. ku koncu pritvrdiť.. 😀

mondulinka
18. zář 2009

no, ja kdyz to videla u nas v diskuzi o rijnovkach, jak se to tam rozrodilo, tak me to utvrdilo v tom, ze musim zacit ted, nebo to pak nestihnu 😀

zoozkha
18. zář 2009

to je pravda, že sa to tam pekne rozbehlo..snáď nás čo najviac vydrží pohromade aspoň do októbra.. 😉

katwind
18. zář 2009

Ahoj holky, přidám svou čerstvou zkušenost...
Týden jsem přejášela, pak porod na vyvolávačku...
A epino - troufám si říct, že vivat epino! Uvnitř nejsem potrhaná vůbec, venku mám dva stehy, klasika na hrázi... ale dr se divila, že jenom dva jako prvorodička s miminkem mající obvod hlavičky 37cm...
Navíc když se při tlačení dostala hlavička úplně dolů k východu🙂, tak ten tlak, to řezání, to jsem z epina znala...sice ne takový samozřejmě, ale znala prostě. Třeba bych bez epina dopadla stejně, kdoví... ale myslím, že mi pomohl.

Takže za sebe říkám vivat epino 😵

Cvičila jsem tři týdny před porodem, každý den jen jednou, někdy jsem i vynechala. Jen jsem se snažila nafouknout, vynda, vždycky dvakrát, jeou jsem zopákla včerejší úspěch (třeba 5) a podruhý se snažila fouknout aspoň o jeden fuk víc (třeba na 5,1🙂. Začínala jsem na 5ti cca, ukončila na 9.5cm... asi bych desítku dala,ale už jsme pak tak čekala na porod🙂 to přenášení je naprd😀

kvakulka
18. zář 2009

Katwind- gratuluju! Taky mi přijde hodně důležitá ta psychologická složka epinování- že víš, že to jde, znáš ty tlaky, pálení atd.- kdyby mě nakonec fikli, tak si taky nehodím pentli, ale budu se snažit doktorovi říct, že kdyby nemusel, ať nestříhá

zoozkha
18. zář 2009

Katwind, gratulujem k miminku..a ďakujeme za info..každá pozitívna skúsenosť ma povzbudí do ďalšieho cvičenia a utvrdí v tom, že to musí mať predsa nejaký efekt.. 😉

mondulinka
18. zář 2009

katwind: super! gratuluju k miminku!!!!! diky za zkusenost! me se ted tech 9 zda jako nadlidsky vykon, ale uvidime, snad to pujde 🙂 myslim, ze i kdyby jsi dala ten prumer 10, tak se tem stehum asi nevyhnes... vzdyt to je tech 31 cm obvod a tys mela jeste o 6 cm vic... ale super, ze ti to kazdopadne pomohlo a nemela jsi velky siti! si taky rikam, ze ten tlak pri samotnym porodu bude urcite vetsi nez od epina, ale dokazu si to aspon trosicku predstavit... 🙂

kvakulka
18. zář 2009

Mondul- většinou mívají miminka tak kolem 35 cm hlavičku, ale ten obvod 31 by měl stačit, protože hlavička se jim dík nesrostlým fontanelám trochu splácne- horší to asi bude u miminek s obvodem 39 cm- to mě docela už mrazí, to bysme museli nafouknout na 12 cm 😖 😖 😖

korina
18. zář 2009

Tak jsem dneska cvičila celkově po páté a dala jsem 20,5 cm. Jde to pomalu a zatím jde. Podle doktora i porodní asistentky porod daleko.....

saska73
18. zář 2009

Ahojte, pozrela som daný link na predaj Epino na Slovensku - kočky to je také drahé ? vyše 100 € 😝 😕 Nedá sa to niekde zo zahraničia objednať lacnejšie ?
Niekde som si prečítala , že používať od 34 tt, inde zase od 38 - tak ako je to, poradíte mi, ktorá s tým už máte skúsenosť, ďakujem.

zuzu1980
18. zář 2009

Kocky, pri porode sa vraj svaly este trosku uvolnia a roztiahnu, takze aj ked sa dostanete napr na obvod 31 cm, tak si myslim ze to este trosku povoli a aj vacsia hlavicka sa zmesti. Aspon ja dufam ze to tak bude.

Inac aj ja uz epinujem nejaky ten tyzden, kedze Dr vravel ze mi pravdepodobne vyvola porod okolo 38 tt, babo je prilis velke, tak uz je aj nacase. Celkom to ide. Dost rychlo som sa dostala z 6cm na 7,5cm, tam sa to na par dni zastavilo, a dnes som dala par krat 8cm. Mam pocit ze to pojde 😉

wwcko
19. zář 2009

Caute 🙂

Baby predavam Epino tak ak mate niektora zaujem piste IP 😉

marielik78
19. zář 2009

Zuzu, ano, tych 8 cm je prakticky hranicnych, potom to uz pojde rychlejsie na 10-tku 🙂

Zoozkha, ja tiez pouzivam lubrikovane kondomy, ine nemam a nemala som chut behat s bruchom po obchode a hladat specialne, aj tak to vyzera blbo, ked tehula kupuje vo velkom kondomy 😀 A ja som to kupila od jednej maminy, ktora mi pisala, ze tiez pri kazdom pouziti pouzila kondom, a tomu baloniku nic nie je 🙂

Katwind, dakujeme za pozitivne spravicky a skusenost. Super si to zvladla, mat dva stehy na prvorodicku je uzasne, aj ja o tom snivam 🙂 Ja myslim, ze mame sance vsetky, epino chvalim aj ja a to mam porod iba pred sebou, je to uzasna psychicka pomoc (nehovoriac o tej fyzickej)...

Mondulinka, aky mas navod na cvicenie panvoveho dna pri epinovani? Celkom by som chcela vediet, co sa tak da pri tom robit 🙂

marielik78
19. zář 2009

No a vcera som po dni pauzicky kvoli zatke davala opatrne najprv stare vykony 8,2-8,5 cm a potom sa mi dalo trikrat aj 9 cm, teda mozno 8,8, ale v principe sa uz blizim na tych 10, mozno to dam aj do nedele, ked sa mala nerozbehne von skor 🙂
A uvazovala som, ze potom skusim nafuknut aj viac ten balonik, snad vydrzi 🙂

Ja cvicim len raz denne, resp. niekedy ani to... Celkovo som zacala pred 10 dnami a cvicila som 8x zatial...

No a teraz sa trosku aj bojim, ked uz som bez zatky... Otvorena som bola dlho, toho som sa tak nebala, ale kym bola zatka v krcku, tak som mala istotu, ze sa nedostane dnu ziadna infekcia, teraz je to asi riskantnejsie, vsak? Cvicili ste aj vy, koculky, ked vam odisla hlienova zatka?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru