Hamiltonův hmat. Máte zkušenost?

suki
23. srp 2007

Ahoj holky máte něktrá zkušenost s Hamiltonovým hmatem? Nabídne ho doktor sám nebo si mám říct, že bych chtěla, aby mi ho udělal? Děkuju za rady. 😀

pehaka
5. srp 2009

Ahojky podle toho jak to popisuješ tak by to hemilton mohl klině být mě ho dělala dr dvakrát a porodila jsem až za týden ale myslím že pokud ještě nejsi v termínu byl naprosto zbytečný...vůbec sis neměla nechat tohle chování od doktora líbit!!!!! To je dě to zdravotnictví!!!!!! Jinak mě odešla hlen. zátka den předem ale někdy odejde i dva týdny před porodem! držím palečky 🙂

grabu
5. srp 2009

A proč myslíš že to bylo zbytečný...vždyť už bych mohla porodit ne? ale já myslím že to udělal proto že říkal že budu mít velký miminko a chtěl mi to uspíšit...no nevim...počkám co bude a uvidím

joa.n
5. srp 2009

ahojky holky, v pondeli jsem byla na kontrole v porodce. Mam tehu cukrovku, takze nesmim prenaset, tak jsem tam byla na kontrole kvuli velikosti mimi. Nastesti jsme v norme, takze me jeste na tyden pustili. Rada bych ale preci jenom prirozeny porod, nechci ten vyvolavany. Rikala jsem to i dr. ale primo Hamiltona mi nenabidl, ani se o te moznosti nezminil.

Vysetril me (moc to nebolelo, ale citila jsem, ze to bylo dost hluboko) a kdyz ze me vytahoval prsty, mel na rukavici krev. Rikal, ze se nemam lekat, ze budu "trochu" spinit.
Nez jsem stacila prijet domu, mela jsem cele pradlo od krve. Krev byla jasne cervena, behem odpoledne ze me s krvi odesel i "krvavy cucek - hlen nebo neco takoveho".
Krvacet jsem nastesti prestala do druheho dne. Nevite, jestli mi nahodou Hamiltona neudelal? A jestli ten "cucek" byla hlenova zatka?

mimikiki
5. srp 2009

Ahoj holky

Grabu: pokial ti mackal brisko a sucasne s tym ti robil tie osmicky tak to urcite bol hamilton, aj mne ho dr. robil v 39tt, ale nie bez toho zeby sme sa o tom pobavili, takze ja som suhlasila. Pristup toho Dr. u ktoreho si bola ty bol teda dost divny a urcite si to nemal dovolit 😠

Joa.n: u teba naopak, ak ti pri tom vysetreni sucastne nemackal brisko tak to nebol hamilton, urcite by som si o neho na tvojom mieste ale rekla 😉

Inak mne Dr. urobil Hamiltona okolo 13:30 a o 16:00 v ten isty den mi zacali kontrakcie a maly sa o 23:30 narodil 🙂 a to mi neodisla ani hlenova zatka a ani neodtiekla plodova voda.... ale po tom hamiltone som spinila a bolo to teda dooooost bolestive ....

Holky prajem vam rychli a co najmenej bolestivy porod a krasne , zdrave miminka 😉 Drzte sa 😉 🙂

grabu
6. srp 2009

Joa.n já teda nevím jestli tě to moc nebolelo...tak jestli to bylo ono...mě to teda bolelo...ale dalo se to vydržet...asi kdyby mě varoval předem tak bych byla připravená...ale zase sem se nestresovala...jen sem si myslela že je to pěkný hovado takhle bolestivě mě vyšetřit...a navíc mi ani potom nic neříct...ale taky mě upozornil že budu mít takový krvavý výtok...to bylo všechno...tak nevím no...zkus se zeptat na další kontrole...ale tý už se asi nedočkáš a porodíš🙂 přeju hodně štěstí🙂

pehaka
6. srp 2009

grabu já rodila 40+5 a melej měl 4010 g takže taky žádnej prcek.....hemilton se má dělat když je člověk v termínu né před...asi záleží na doktoru a městě...ale já bych si to líbit nenechala..

misicka85
6. srp 2009

U nás Hamiltona dělají až když jsi v termínu a nebo po.Dřív určitě nee! Mi ho udělal gynDr na kontrole v porodnici, to jsem byla 40+1, ten den večer mi odešla hlenová zátka a druhý den v 13:17 jsme porodila. Samotné vyšetření bylo trošku nepříjemné, ale žádná velká hrůza mi to nepřipadala.Asi mám nějaký vysoký práh bolesti nebo co,protože ani porod mi nepřišel moc bolestivý. 20min po porodu jsem řekla doktorovi že chci druhé miimčo co nejdřív 😀 😀

majdula
7. srp 2009

Holky, uprimne - boli to anebo ne?

Ja mam Hamiltona prislibenyho pristi tyden, jdu na nej dva dny pred terminem a dr. uz mi ho chce udelat, pripadne se domluvit na vyvolani, pac mam hodne velke otoky. Samo ze bych se radeji obesla bez nejakych zasahu, at si malej vyleze az bude ready... ale zase branit se tomu asi nebudu, tak aspon at vim co mam cekat 😅

sisstin
7. srp 2009

majdula: bolí to jako prase..a rozhodně bych do toho nešla 😉 já ho 2x odmítla 😉

asanaa
7. srp 2009

Mě teda nebolel vůbec,bylo to jen trochu nepříjemné a hlavně...rozjel mi porod 😉 😵 já bych do něj šla klidně znova

sklenicka24
7. srp 2009

Ahojky kočky, tak já mám tedy opačnou zkušenost. Jen mi řekl, trochu se posuňte níž a uvolnit a než jsem se nadechla,t ak to bylo. Vůbec jsem to necítila a můžu říct, že to funguje, v cca 8:00 proveden a v 13:27 Vojta venku. Asi to záleží na doktorovi, ale ten můj je super. Budu držet pěstičky 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
7. srp 2009

mně přijde divný zasahovat do něčeho, co se má rozjet samo 😕 a hodně holek při něm začne hooodně krvácet..může dojít i k vážnýmu zranění..pro mě je to teda zastaralá a nebezpečná metoda 🙄

asanaa
7. srp 2009

sis noo když máš váhový odhad miminka 4000g tak se modlíš aby jsi porodila co nejdřív,protože rodit takového obříka je fakt mazec 😖 😀 já kdybych porodila třeba až za týden nebo 14 dní kdybych přenášela,tak budu rodit snad 5ti kilové mimi 😝 a to bych fakt nedala

sisstin
7. srp 2009

navíc je fakt dost děsný, že to doktoři dělaj, a nic neřeknou..mně řekla Dr., ted se nadechněte..tak mi to bylo jasný..a důrazně jsem řekla, že si nic takovýho nepřeju..tudíž se na mě kysele zatvářila a řekla, že já teda rozhodně neporodim...a pak jsem přijela domů a okamžitě mi praskla voda..a za 8h se syn narodil...takže tak 😎

sisstin
7. srp 2009

asanaa: no to je pravda, to jsem fakt neměl..Tygr měl v 40+6 2,9kg...ale stejně se mi nelíbí, že to dělaj bez upozornění, to je hnus 😉 pokud si ho někdo přeje, tak prosím 😉

asanaa
7. srp 2009

sis jo tak to je jiná,kdyby mi ho někdo udělal bez mého souhlasu tak zuřím 😠
Mě se doktorka zeptala když jsem na ní zoufale koukala že obříka fakt rodit nechci 😀 😀

sisstin
7. srp 2009

asanaa: stačí přečíst pár příspěvků dozadu 😉 kdybych nechodila na koně, tak o tom taky nevim..a už bych ho určitě měla 🙄 😅 😅 😅

pajka888
10. srp 2009

holky, zítra mám termín a jdu na kontrolu, tak jsem zvědavá, jestli mě něco takového udělají, přenášet nechci, tak bych byla i ráda, snad to nebude tak hrozné...

susik77
31. srp 2009

Ahoj, ja si o Hamiltona dnes rekla, Dr. byl fajn, rikal, ze az to pujde ze mi ho rad udela 🙂
Nebolelo to, jen to bylo neprijemne. Trochu vic neprijemne jako bezne vysetreni, mackal mi aj zvenku bricho. Trvalo to asi minutu a pul. Taky rikal, ze muzu m,it tak kapku krve po vysetreni.
Ja jsem dnes 40+4 a krome nebolestivych kontrakci to u mne na porod moc nevypada, jsem uplne fit, tak jsem zvedava, jestli to uspisi 😎

kacab
8. zář 2009

Ahojda, všichni..... Jelikož mě tento obávaný hmat čekal a asi i čeká, tak jsem několik dní pročítala různé diskuze na toto téma. Někde ho maminy zatracují, někde chválí... To ať si rozhodne každý sám. Dnes jsem 37+3 a kvůli těhotenské cukrovce (můj názor) mi ráno doktorka chtěla tento hmat provést. Když jsem vcházela vyděšeně do ordinace, dokončovala zrovna rozhovor s předchozí maminou a říkala jí, že start porodu se nedá nijak ovlivnit - že si to řídí - tuším že nadledvinky miminka.... Tak jsem se rovnou zeptala, jestli má vůbec cenu trápit mě Hamiltonem, když teď sama řekla, že ho spouští jen samo mimčo... Paní doktrorka je velice milá, trpělivá a hlavně ochotná v klidu a pečlivě vše vysvětlit. Říkala, že je to bohužel mylná a velice pevně ukotvená iformace mezi maminkama a že ač to denně několikrát vysvětluje svým pacientkám, tak pořád tato fáma nebere konce. Vzala model dělohy a popisovala mi hrdlo a mechanizmus porodu. Jak se musí to hrdlo pod tlakem hlavičky v průběhu porodu začít zkracovat a zanikat a že je to celkově nejdelší část z celého porodu. Přirovnávala to k oblékání elasťáků... Jak do nich noha leze, materiál se napíná, rozšiřuje a zkracuje. Když ona provede Hamiltona, vůbec to není za účelem vyvolání porodu... Docílí tím toho, že hrdlo děložní začne dozrávat, zkracovat se a zanikat už v posledních dnech těhoteství - bezbolestně!!! A konečným výsledkem je, že až příjde čas miminka a samo si spustí porod, tak už je hrdlo částečně zaniklé a tím nám ušetří maminkám v průměru tak 5-6 bolestivých hodin na sále. Za to si myslím, těch pár sekund stojí vydržet a rozhodně to není o tom, že by miminka volali na svět předčasně. Ano, i tak je to trochu proti přírodě, ale při porodu starší dcery mi Hamiltona předchozí lékař neudělal a trpěla jsem v bolestech 20 hodin a švagrová, co jí ho lékař udělal, měla odrodíno za 3 hodiny od začátku kontrakcí (obě první děti)... To je samozřejmě individuální u každého, ale já nemám problém s tím, že bych si ho nenechala udělat. Dnes mi sama doktrorka řekla, že by mě zbytečně trápila, že to necháme na příště, ale že je to čistě jen a jen na mě a můžu ho samozřejmě i odmítnout. Tak asi tak 🙂

slovakia13
10. pro 2009

ja zijem v UK a hamiltnov mi robili na 7. den prenasania do 24.hod mi odisla voda .....takze mne zabral 😉

naty
16. led 2010

Mně ho,myslím, udělala dr. dneska...neřekla mi sice, že je to ono, ale jen abych uvolnila kolena, pak mi trochu zatlačila na břicho a zašátrala a řekla, že mě bude možná pobolívat v podbřišku a můžu i špinit...trošku to bolelo, ale jako absolutně žádná hrůza...minule mě vyšetřovala s doktorem i nějaká studentka (fakultní nemocnice) a to bolelo o dost víc teda... 😝 ...tak sem zvědavá, co to s námi provede... 😀

marku
16. led 2010

Naty tak tfuj tfuj 😉 , aby už jste jeli brzyčko do porodky 😉 .
Mě H. určitě v prvním těhu pomohl.....vím, že tenkrát jsem byla ve středu na kontrole...dr. mi říkala to samé co tobě...zakrvácela jsem a břicho bolelo celou dobu co jsem šla z kontroly domů...sice pak trochu polevilo, ale už od té středy mi nebylo zrovna dvakrát ok. Od pátku rána mi začala pomalinku odtékat voda a malý byl v sobotu ráno na světě.

dukie
17. led 2010

No já teda nikoho nechci strašit, asi mám jinde i práh bolesti a všechno mě hnedka bolí (nevím, je to jediná věc, jak si to vysvětluju...)... ale moje doktorka mi taky udělala tenhle hmat (v době, kdy jsem měla na monitoru stahy cca po 15 minutách a rostl mi trošku krevní tlak, takže bylo v našem zájmu co nejdřív porodit) - bez varování, vůbec ji nenapadlo, že když je malej KP, tak bych chtěla císaře (což jsem chtěla, měl být i docela velký miminko)... takže jsem trpěla úplně zbytečně - ten hmat mě teda bolel jak čert, cítila jsem se dost zneužitě (právě proto, že ji nenapadlo se zeptat a vlastně mi udělala něco, s čím jsem nesouhlasila...), celou cestu domů mě to bolelo, začaly se mi třást nohy... no byla jsem ráda, že jsem domů došla. 😝 Celou noc jsem trpěla bolestmi - jak toho "spodku", tak stahama po 10 minutách, vyběhla mi teplota na 38 (a ta setrvala až do nějakého 3. dne po porodu, aniž by k tomu měla objektivní důvod - testy zánět neprokázaly)... ale nic.

Ráno jsem naklusala do porodnice (což mi doktorka doporučila poté, co jsem jí řekla, že chci ale na císařský řez, když je miminko KP), tam nikdo nechápal, proč mi Hamiltona dělala, a nechali si mě tam. Stahy během dne trvaly po těch 10 minutách, ale k večeru začaly trošku ustávat. No a druhý den (od Hamiltona třetí den) jsem šla na císaře - totálně vyčerpaná ze dvou neprospaných nocí (díky bolestem jsem fakt nezamhouřila oka)... dodnes děkuju za to, že jsem po těchto dvou nocích nemusela rodit normálně, protože to si fakt neumím představit (nemluvě o tom, že jsem poprvé v životě měla děsnou hypoglykémii, nejspíš z vyčerpání a bolestí a stresu, takže jsem byla celkově dost slabá - i přes glukózu a inzulín, co mi dávali v kapačkách).

Upřímně... co jsem se kdy o tomhle hmatu dozvěděla, tak je pravděpodobnost úspěchu padesát na padesát a nikdy nikdo neprokáže, že jste vlastně úspěšně porodily dříve díky tomuhle zákroku - nikdo přeci není schopen říci, že bez něj byste neporodily úplně ve stejném termínu... No ale je to věc názoru. Já osobně - kdybych měla možnost volby - bych k tomu přistoupila jen v krajním případě.

naty
17. led 2010

no, je pravda, že dneska i včera mě docela bolí ten podbřišek,ale krvácení žádný naštěstí...zítra zas kontrola, tak uvidíme, jestli to do ní vydržím... 😀

aquila
17. led 2010

Ahoj, tak i já se přidám se svou zkušeností...
Mně Hamiltona udělali, protože jsem měla těhu cukrovku a pět dní před termínem mi vyvolávali porod. Ne, že by to nebolelo - v tu chvíli jsem myslela, že toho doktora v porodnici kopnu mezi voči, pak jsem krvácela, trochu bolesti, ale k ničemu to u mě nevedlo...Takže stejně jsem dostala kapačku a pak za dva dny, až už bylo aspoň trochu nachystáno, tak vyvolávací tabletu, jednu, pak druhou a pak nastal několikahodinovej mazec jak blázen. Takže pohled před porodem- Hamilton děs, pohled po porodu - Hamilton nic není, asi tak 😀 😀 😀 Rozhodně bych z toho žádný obavy neměla, dá se to přežít, ale je fakt, že v tu chvíli mi to bylo taky hodně nepříjemný. Určitě hodně záleží i na celkovém stavu, kolik je CS atd. Pokud už je nález pokročilý, tak to většinou pomůže, pokud ne, tak může hmatat kdo chce jak chce a houby.

iivik
17. led 2010

Ahoj holky,

i já se přidám. Šla jsem v den porodu na kontrolu do porodnice, protože mám astma, špatně se mi už dýchalo, tak jsem to řekla doktorovi.Řekl, že mi pomůže, udělal Hamiltona, moc příjemné to teda nebylo, ale dalo se to vydržet - to bylo 8 hodin ráno. V pohodě jsem dojela domů, ještě si udělala svačinu a kafíčko, v 11 jsem se šla natáhnout a probudilo mě před 12 hodinou "divno" - praskla mi plodová voda. Takže v půl 2 jsme byli zpět v porodnici a v 21:27 se nám narodila dcerka.

krista
3. únor 2010

ljjuba • Dnes ve 14:45
Zdravím všechny,vím, že určitě se na toho téma zde už hodně diskutovalo, ale přesto se zeptám znova .
Jsem ve 40tt a v pondělí mi dr. udělala na požádání hamiltonův hmat (39+2). Čekala jsem jakousi bolest, ale bylo to spíše více méně nepříjemné, tak nevím jestli to bude mít ten správný účinek. Hlenová zátka mi odchází už skoro týden a po tom vyšetření v trochu větším množství. Od té doby mě pobolívá a tvrdne bříško, ale už nedoufám, že se to rozjede.
Chci se zeptat na vaše zkušenosti - když vám ho udělali, jestli vás to bolelo a kdy po zákroku to na vás a jak přišlo. Děkuju za odpovědi

cervena_vila
13. únor 2010

Ahoj, jelikož se mi blíží 42. týden, udělal mi doktor na kontrole Hamiltona. Nečekala jsem to, protože vím, že na zavřený čípek se to dělat nedá, ale už jsem asi na jeden prstík povolená. Kdybych na to byla dopředu připravená, odmítnu. Bylo to moc rychlý, problém českého zdravotnictví - nedostatek komunikace. Teď se cítím zneužitá a podvedená. Berte to jako extrémní názor, ale jsem citlivka.
To, že se všechno dělá jako na běžícím pásu je prostě daň za kvalitní péči, všechno je tabulkové, rizika minimalizovaná, ale chybí lidský přístup - obzvlášť na gyndě, to je přece tak osobní obor! Ach jo, doufám, že alespoň u porodu se mi doktor představí...
Jinak ten hmat nebolel, jen to bylo nepříjemné. Asi jako stěry kartáčkem z čípku nebo tak.

evca82
13. únor 2010

me hamiltona udelali nez mi zacali vyvolavat porod, nebolelo to a dr. mi o tom dopredu rekla, potom mi odesla hlen zatka....jelikoz mi pak dali tabletku na vyvolani tak nevim jak moc pomohl, ale podle me trochu jo 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru