Jak je to s neschopností v těhotenství u OSVČ?

mila81
13. led 2014

jsem OSVČ a chtěla bych jít na neschopenku, máte někdo zkušenost?

berenika39
13. led 2014

@mila81 no záleží na tom, co si platíš☹

laurital
13. led 2014

@mila81 Záleží na tom, v jakém rozsahu si platíš ZP.A upřímně řečeno jít v pátém týdnu na PN mi přijde hodně zvláštní, vždyť snad ani nemůžeš mít průkazku, těhotenství není nemoc.

laurital
13. led 2014

@mila81 Pokud si jako OSVČ platíš základní pojištění pak počítej, že dostaneš nula nula nic.

monkapa
13. led 2014

Těhotenství není nemoc,ale nevíš laurital,zda nemá nějaké problémy,nebo neměla před tím...a k nemocenské nepotřebuješ těh. prukazku.....ale pokud nemáš problémy,je to zbytečné...Pokud si platíš aspon minimum na nemocenském,tak první 3 týdny nic a pak dostáváš uplné minimum

berenika39
13. led 2014

a nemusíš po tu dobu odvádět zálohy na zsp. takže o to to jakoby navýšíš. prostě a jednoduše, osvč nemarodí. prvních 22 dní je nula a pak už je člověk zdravý.-).

iwn
19. led 2014

@mila81 já jsem OSVČ 2 roky a čekám mimi začátkem června 2014!Tudíž jsem byla na úřadě řešit co mateřská dovolená atd....
Platím si sociální pojištění a zdravotní pojištění a jelikož jsem si nikdy neplatila nemocenské pojištění nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ani na neschopenku!
Je tam nějaká lhůta placení NP, aby si mohla na neschopenku ....proto jsem musela na poslední chvíli podepsat čestné prohlášení,že po dobu 4 měsíců si budu platit NP. abych mohla 6 týdnů před porodem nastoupit na neschopenku a 6 týdnu po porodu a potom si vyřídím rodičovský příspěvek.U toho nadále budu mít podnikání jako vedlejší činnost.
Taky pokud mě bude do nějaké částky vycházet pak daňové přiznání budu osvobozena od poplatku sociálního a zdravotního po dobu rodičáku!!!Tak pokud můžeš a neplatíš si ted nemocenské pojištění honem na OSVČ a začni si jej platit,není to veliká částka 😉 .Kamarádka hned jak zjistila,že je těhotná,hned si to začala platit...Já to bohužel dřív nevěděla,že je to takto,jinak bych si to hned tak vyřídila!!!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru