Jak koordinujete péči o miminko a práci v domácnosti?

holly1
31. črc 2009

Ahoj, zajímalo by mě, do jaké míry dokážete oddělit hraní s miminkem a péči o něj s běžnými domácími pracemi (žehlení, úklid, vaření...). Mně se zdá, že péče o domácnost je docela časově náročná, resp. pořád je co dělat. Přitom bych si ráda víc hrála s malou a věnovala se jí, ale pořád někam odbíhám - pověsit prádlo, udělat něco v kuchyni, setřít tohle a támhle atd... Dokážete si "jen" hrát s miminkem a děláte vše doma když mimi spí nebo jak to máte?

meleri
31. črc 2009

ahoj

mám to rozvrhnuté..pondělí pátek - podlaha, úterý čtvtek - koupelna. po večerech žehlím. jednou za dva týdny prach a kuchyň myju jednou týdně. dělám to když malý spí akorát podlahu myju když je vzhůru. jinak večer pouklízím rozházené knížky, oblečení.

bohužel nestíhám moc vařit, anebo se mi kolikrát spíš nechce..tak se odbydu něčím rychlým a večer připravím pro manžela.

pikusa
31. črc 2009

Ahojík....a ahoj Meleri 🙂
tak já tak nějak když je časík....a když není,holt není tak uklizeno,jak bývalo.....
žehlím večer,nebo když pošlu chlapa s kočárkem,jinak se snažím,když malej spí......
a vaření taky flákám 😀 nebo mám malého v kuchyni v lehátku.
A babička bydlí hned vedle a taky si malého často bere 🙂

meleri
31. črc 2009

Pikuso,

jé to sem ráda že nesem sama kdo fláká vaření..dřív mě to bavilo, ale tedkom fakt moc ne...

a to si snažím vštípit že zdravé jídlo je to nejdůležitější..

holly1
autor
31. črc 2009

Tak já nemám hlídání vůbec žádné, manžel chodí domů dost večer a já sama jsem už večer dost hotová na to, abych si vytáhla žehlení. Vařím skoro každý den nebo peču... No stíhám to, ale zdá se mi, že něco dělám průběžně celý den. Malé se věnuju dost, nechci, aby to vypadalo, že celý den uklízím. Ale fakt se mi zdá, že je pořád co dělat. Taky sedět celý den u miminka nevydržím. I teď vám děti spí? Nebo kdy "koníkujete"? 🙂

sisi.v
31. črc 2009

ahojky, většinu jsem dřív dělala, když malá spala - teď ale spí už je po obědě hodinu, takže dělám hodně věcí s ní. kromě vytírání - jinak se koupe v kýblu a žehlení, oboje dělám večer.

sisi.v
31. črc 2009

nn, nespí 😉. u PC mě nechá tak 15 minut dopo a 15 odpo, než si chce hrát s myší a sednout si na moje místo - takže pak vypínám a jdeme ven na houpity... 😵

efkas
31. črc 2009

Ahoj maminy,já z toho za začátku byla tak vynervovaná,že nic nestíhám a nebude uvařeno,že jsem z toho skoro přišla o mlíčko.Pak už jsem nestíhala vůbec nic,protože malá začala mít koliky a navykla si,že jí pořád nosim,že už jsem neudělala nic.
Ted už se sama zabaví,takže by se i dalo dělat,ale nějak se mi nechce,takže domácnost dost flákám.
MP nic neřeší,pomůže jak může,je to jen takový můj vnitřní pocit,že děsně zklamu,když nebude nic k večeři atd.
Jinak,kdyby nebylo internetu a MK,asi bych toho zvládla mnohem víc 😀 😀 😀

evinkaa
31. črc 2009

Čauky, přesně, jak píše efkas. Taky jsem byla na nervy z toho, že nic nestíhám, malá ležela u prsa třeba hodinu ze začátku. Navíc do toho opravujeme starý dům a přítel přijede z práce a jde makat, takže doma mám drobný prach z omítek, kterýho se nemůžu zbavit ani za několikero úklidů. 😉 Takže holky, moc to neřešte, ono to neuteče. S malou už teď zvládnu skoro všechno, dám ji do lehátka tak, aby na mě viděla, do ručky oblíbenýho motýlka a můžu i uvařit. 😎

evinkaa
31. črc 2009

Jo, a do toho mám ještě 2 pejsky, takže mi prach na těch svých osmi ťapičkách nosili po celým bytě. Takže jediný, co jsem fakt musela s úplně malinkým mimčem zvládnout, bylo denně vysát v místnostech, které právě můžeme obývat. Občas prostě hrůza.... 😒

mikulka
31. črc 2009

Tak já jsem puntičkář, a když nemám uklizeno, jsem nervózní.
Ráno je malý v lehátku a já vytřu obývák a kuchyň - máme kočku, tedy chlupy všude. Pak ho dám na zem, už na čistou.
Pak dám prádlo do pračky, nebo seberu už suché.
Pak se malému věnuju a až jde spát, nasnídám se. Když spí, dělám zase prádlo. Vařím až večer, když je doma manžel na 2 dny - sobě. Malému ob den a většinou taky až večer, abych na něj měla čas přes den.
Když vidím, že se zabavil an zemi, jdu třeba zalít kytky, nebo tak. Když naopak vidím, že chce pozornost, jdu si s ním hrát, buď na zemi, nebo u s tolu...
Nodobí myju průběžně, ale moc ho není, když vařím až pak večer.
Myslím, že vaření je největčí požírač času.

Luxuje manžel 2-3x týdně, ale to zas proto., že máme kočičku. Prach 1x týdně.
žehlím dle potřeby,. nám nežehlím, jen skládám, malému tak 2x týdně večer, nebo v noci. 😕

efkas, neblázni, manžel si přece véču může udělat sám, to tak, ještě skákat s malým děckem i kolem manžela! Já se naopak snažím manžela co nejvíce do domácích prací zapojit. Něco jde, neco ne.

anitta
31. črc 2009

ahojky konečně téma pro mě 😀

já mám doma klíštátko takže poklízím fofrem ve chvilkách kdy vydrží sám, jeliko už nemám mlíko odpadlo kojení a hodiny odsávání tak večer nastupuju na žehlení atd. manža mi dost pomáhá vytírá a zametá on ale vařit každý den se mi taky nedaří. no snad bude lépe až bude drobek větší 🙂

meleri
31. črc 2009

Mikulko,

párkrát se mi stalo že mi manžel vyčetl, že už se o něho prý nestarám a nevařím jak dřív..:( o víkendu vaří on v neděli když jdu plavat. no je fakt že vařit bych mohla no, ale prostě se mi kolikrát nechce a jak malý spí tak jdu na net nebo si čtu..:(
vaření fakt požírá čas strašně..a to vařím spíš jednoduché věci...

barmborka
31. črc 2009

Ahoj holky,tak teď přes prázdniny je to s úklidem horší,neboť jsme venku.Mám ještě dva puberťáky 😀 tak je třeba pořád něco vymýšlet.A o prázdninách musím teda vařit,ale vařím na dva dny,jeden den navařím na dva dny a ten druhý den většinou něco peču,protože děti i mm jsou jámy bezedné 😀 😀 Žehlit se snažím vždycky večer až malá spí a to raději max.dvě vyprané pračky,protože pak se mi to kupí a já nestíhám 😠 .Vytírat se snažím obden.No a to ostatní průběžně jak mi malá dovolí,někdy si uhraje sama,někdy vyžaduje mou pozornost.Dost mi pomáhají děti,koš nákup,prach nebo ji třeba pohlídají když je něco nutného. 😉

shaula
31. črc 2009

Ahoj, tak já úklid neřeším. Děti jsou přednější, práce počká, nemá nožičky, neuteče 😀 Takže nevařím (jen o víkendu), nežehlím (zbytečné), nádobí se myje po večerech, když děti usnou (většinou manžel), vysává se o víkendu, když je manža doma. Vytírání stihnu někdy po večerech a pračka pere sama, jen kdyby to mrcha uměla i sama pověsit 😀 Věším, když jsou kluci v židličkách po jídle a dostanou křupky na zabavení, nebo prostě až manža přijde domů (ono to chvíli v té pračce vydrží 😀 😀 😀 ). A když jsem tady na MK, tak se mi děti batolí u nohou... 😵

schwarzovka
31. črc 2009

nežehlím, vaří manžel, myčka umyje nádobí, když je manžel s malým venku, tak vysaju, vytřu, utřu prach...pere pračka, manžel pověsí, koš taky vynáší ...hračky a tak se nějak vždy večer uklidí, někdy ani to ne...je tu většinou bordel, ale všichni jsou spokojení... 😀

barushka
31. črc 2009

tak můj manžel nedělá nic, závidím těm, kterým manželé pomahájí 🙂 jinak uklízím "pořádně" jednou týdně a jinak průběžně, máme doma psa, takže se často vysává nebo zametá. Všechno v podstatě dělám, když malý přes den spí (ještěže tak 🙂 Jinak vařím skoro každý den nebo na více dnů a vzhledem k tomu, že stavíme, tak vařím i pracantům na stavbu. Ještě se sem tam musím otočit na zahradě, aby to celé nezarostlo...jak píše Mikulka, když není uklizeno, jsem nervózní...akorát nevím, co budu dělat, když malý bude spát už jenom jednou denně 🙂 Jinak je malý se mnou na zemi v místnosti, kde zrovna něco dělám a buď se snažím, aby se aspoň trochu zabavil sám a nebo si s ním hraju.

andy80
31. črc 2009

Nijak, když jsou děti vrhůru, tak si hrajeme a když spí, tak uklízím. Ráno max. uvařím tím stylem, že děti musí být se mnou v kuchyni a vaří taky - takže vykrámované hrnce a vařečky. Ale pohoda. Úklid s nimi nezvládám, takže vytírám, luxuju a utírám prach až večer, když děti spí. Žehlím taky večer u televize. Dřív jsem byla na úklid maniak, ale s dvěma dětma jsem to vzdala a uklízím jen to nejnutnější. Generální úklid provádím jednou za čas, když hlídá táta. Jinak manžel doma luxuje a chodí s košem, ostatní je na mě.

soanpe
31. črc 2009

žehlím jen nutné věci, trička atd jdou na ramínka a volně schnou.pyžamka už taky nežehlím

nádobí myje myčka, pere pračka, vaří papiňák (svíčková na smetaně je za hodinu hotová 😎 ) dokonce jsme v něm udělala i vepřovou !pečeni" 😀 knedlíky hněte pekárna 😀

většinou vařím jídla jako zapékané brambory na 1000způsobů.Mám kvanta dochucovadel, takže i francouzký brambory chutnaj pokaždý jinak 😉

koupelnu setřu vždy po koupání Sofi, je to nutnost,všude je mokro. záchod vezmu ráno,po prvním použití,když je Sofi ještě v postýlce, pak jí dám mlíko,dám si ji do lehátaka a nasnídám se 8

když usne jdu si dát sprchu, uklidím kuchyň
a zbytek neřeším.Luxuje MP (umí to líp 😅 ) já vytírám

kinsen
31. črc 2009

Ahoj holky, ze začátku jsem to dost řešila, ale pak mi došlo že mi o neuteče tak to neřeším. Když mám čas a sílu tak gruntuju. Malému teď asi leze první zoubek tak toho moc nestíhám, protože často brečí, málo spí a když usne tak jsem tak orvaná že si jdu také lehnout. Občas si připadám úplně na nic, naštěstí mám chlapa bordeláře tak to neřeší a občas se snaží i pomoci. Vařím jak kdy někdy denně a někdy třeba jen jednou týdně, přítel naštěstí vařit umí tak někdy vaří. Jo a děkuju za tuhle diskuzi hned se cítím lépe. 🙂

holly1
autor
31. črc 2009

já to asi moc řeším; nesnáším ale bordel, jsem z toho nervozní, takže je to těžké. Přitom uklízím hrozně nerada (hlavně vytírání 😠 😠 ), takže se to ve mně trochu mele. Koukám, že dost nežehlíte, to si taky neumím představit, že bych šla nevyžehlená. Jsem perfekcionista 😝 Vařím dost často, jednak mě to celkem baví a druhak jsem šíleně hubená, takže kdybych nevařila, bylo by to asi ještě horší. Taky peču dost často, prostě mě to baví. Manžel ale pomáhá jak může, to je fakt, ale stejně to není pořád ono. Je toho moc a to mám zatím jen jedno mimi. Pomohla by mi i nějaká babča nebo teta na hlídání, ale bohužel nikdo není.

soanpe
31. črc 2009

holly
moderní a kvalitní konfekce má non iron úpravu 😎
dělají se už i pánské obleky s touto úpravou 😉
jinak věci s lycrou, modalem atd. se žehlit nesmí,protože se ničí vlastnosti materialu

kinsen
31. črc 2009

tak to já jsem dost líná takže se do úklidu musím nutit,a o to je to horší, ale vytírání mi už nevadí koupila jsem si totiž parrní mop. jo a žehlím tak jednou týdně.

holly1
autor
31. črc 2009

já vím, manžel má xy non iron košil; stejně to žehlím. Nevyžehlené to prostě není ono...

kinsen
31. črc 2009

holly1
ty jsi vážně puňtičkář, dej si pozor aby si se z toho tempa nesložila, odpočíváš také někdy?

lucinecka
31. črc 2009

Tak u nás se úklid taky nijak neprožívá 😀 Uklízím více jednou týdně, vysávám většinou každý den, protože to fakt jinak nejde, když mi tu malý všude lozí. Ale syna to baví, u vysávání mi asistuje 🙂 Vařím skoro každý den, páč manžel nemá v práci obědy, tak aby měl teplé jídlo, někdy navařím na víc dnů a mám relax. Pořídila jsem si konečně myčku, takže i nádobí mám z krku. Uklízím většinou když syn spí, někdy něco zvládnu když si hraje, na netu mě taky dlouho nenechá, chce si taky pokecat 😀 Takže tu plkám když spí, nebo si s ním jdu taky lehnout když jsem unavená. Manžel pomáhá, ale málo, je celý den v práci a přijde večer, to aspoň vykoupe syna aby si ho užil. A naštěstí není žádný puntičkář takže nám ten náš bordýlek vyhovuje 🙂

lucinecka
31. črc 2009

Jo a nežehlím, bo to nesnáším 😎 😀

soanpe
31. črc 2009

tak tohle už beru jako úchylku 😉 😅

kinsen
31. črc 2009

lucinecka:
to nám také, není nad to mít pohodového chlapa 😀

holly1
autor
31. črc 2009

soanpe, kdo je úchylný? 😀 asi já? 😎 kinsen, odpočívám, resp. jsem už líná na cokoli, když jde malá spát, tj. nějak po osmé, tak už se mi nechce vůůůbec nic. Obdivuju ty, které si pak vytáhnou žehlící prkno

luucia
31. črc 2009

Holly, tak já se považuju za malinko ujetou, co se týče úklidu 😀 uklízím každý den dopoledne..malá je na to zvyklá a dopoledne si hraje sama a nebo ted mi už "pomáhá" 😅 každý den prostě setřu prach, umyju kuch.linku, vyluxuju, vytřu a uklidím koupelnu..to už je takovej rituál a mám to tak za 1,5 hodinky hotový 😉 dělám to takhle od doby, co jsme na MD 😉 dřív, když jsem chodila do práce, uklízela jsem tak 1x týdně..to ted enchápu, jak to, že jsme tady neschnili 😅 no a teda ještě občas vyluxuju navečer...malá děsně drobí a manža taky 😀

No, ale žehlení nesnáším 😝 hlavně manžovi košile a že jich je 😝 Anetčiny věci žehlím ráda...ale nějak zatnu zuby a tak 2x týdně to vyžehlím 😝 Mě přijde, že vždycky žehlím a už se mi na sušáku suší další várka 😝 😝