Jak ukončit rizikové těhotenství?

mysicka_lb
28. lis 2013

Maminky, nevíte prosím, jestli neschopenku s diagnózou rizikové těhotenství může ukončit sestra (jako je tomu u klasické neschopenky) a nebo jen lékař? A jestli to je možné třeba po čtrnácti dnech, nebo jestli je to diagnóza na několik týdnů/ měsíců? V práci už jsem to nezvládala, tak jsem poprosila gynekologa o neschopenku. Jenže sotva jsem si odpočinula, už to vidím jinak a nezvládám to pro změnu doma (psychicky). Chtěla bych se zase vrátit do práce, ale nevím, jestli je to možné. Další kontrolu mám až 17.12., což už je dost pozdě (vypadalo by to, že chci ukončit neschopenku jen kvůli svátkům).

chroustinka
2. pro 2013

@mysicka_lb aha, no ale tak to neni proste tvuj problem, jsi v najmu, dum nekomu patri kdyz te bude potrebovat socialka zkontrolovat tak si nejak poradi....

mysicka_lb
autor
2. pro 2013

@chroustinka Doktor mě právě dost vystrašil, chtěla jsem, ať prostě napíše na neschopenku můj mobil a bude, ale to prý neuznávají, prostě musí být zvonek. Nevím, kdo ten zákon vymýšlel, ale něco holt nedomyslel a pak by to velmi snadno mohl být můj problém.

rosny
2. pro 2013

@mysicka_lb ahoj, jsem taky z Liberce... kde proboha bydlis, v Siroky? A kde delas, ze mas takovyho debila za sefa? Mela jsem stejny termin porodu jako ty 😉 syn se narodil 09/04 a muzu ti rict, zustan doma. zajdi si k doktorce a nech si dat vychazky, aby ti doma nehrablo a ty jsi mohla jit trochu ven, ale urcite se nevracej do prace. Za jedno, stejne tam pak uz nechces pracovat, za druhy, ty stresy zbytecne prenasis na miminko. V Liberci je fura aktivit, co muzes jako tehule delat, tak si to obdobi hezky uzij. Ja skoncila taky o neco driv, nejdrive jsem si myslela, ze si to hodim a ve finale jsem to vzala jako odpocinkovy obdobi a vubec toho nelituju. A kam se stehujete?

rosny
2. pro 2013

@mysicka_lb co se zvonku tyce, hod tu dotaz do fora, pac tu je par holek ze socialky, tak ti urcite poradi.

chroustinka
2. pro 2013

......."Mohou také požádat lékaře, aby k místu pobytu na neschopenku připsal i číslo mobilu, na němž nemocného můžeme zastihnout," dodává zaměstnanec správy sociálního zabezpečení. Navíc pokud člověk v době kontroly skutečně tvrdě spí, měl by právě mobil slyšet lépe než zvonek.

mysicka_lb
autor
2. pro 2013

@rosny Ahojky, bydlím v Pražské v takovém zeleném baráčku s průchodem. Ten průchod právě magicky přitahuje všechna individua, vypadá to tu hůř než v nějakém squatu. Ale je to zase hezky v centru, všude blízko, tak se nám tu bydlelo ve dvou dobře. Teď se stěhujeme na Broumovskou. Kde bydlíš Ty? Termín podle MS mi vychází taky 9.4. a podle doktora 7.4., tak uvidíme, kdy se mimčo narodí🙂. Hlavně doufám, že je v pořádku a to moje nervování se mu nijak neuškodilo☹

mysicka_lb
autor
2. pro 2013

@chroustinka Vidíš, a mně dnes řekli, že si s sebou na kontroly služební mobily neberou, takže volat na mobil "nemůžou". Nechápu, na co je teda mají. Asi je to jak u které sociálky, nebo nevím.

@rosny Hodím ještě dotaz, to je dobrý nápad. Ale asi to opravdu nejvíc záleží na konkrétním člověku na konrétní sociálce.

chroustinka
2. pro 2013

@mysicka_lb a mozna bych si zavolala na prislusnou socialku pod kterou spadas at mas jasno, a konec stresu 🙂 a tesit se na miminko
jo aha uz to ctu, takze si neberou mobily .... no v pripade ze ho na te neschopence budes mit napsany jim asi nic jineho nezbyde.

rosny
2. pro 2013

@mysicka_lb no jo, v Prazsky v tech pruchodech to je samej kykan... Broumak sice neni vyhra, ale furt lepsi, nez v centru a aspon budes moct chodit na prochazky na prehradu. ja jsem povodne z Lidovych sadu, konkretne primo od Hute. Pak jsem se ve dvaceti odstehovala do bytu po babicce do Rochlic a ted jsem 5.rokem ve Francii 😉 ale Liberec jest domov muj.
Do prace se fakt nevracej, je to blbost, zustat doma, hod se do klidu, dej si bazen, solnou jeskyni a odpocin si.

lenixka
2. pro 2013

@mysicka_lb se sociálkou bych se domluvila vyloženě na tom, že zvonek nemáš, oni si to do systému prostě napsat musí - vím to taky nemáme zvonek. Pokud tě budou chtít zkontrolovat, tak si ten mobil s sebou vezmou. Od toho se to snad jmenuje mobilní telefon, aby si ho člověk mohl vzít všude s sebou ne?
Co se týče práce, podle mého názoru si fakt blázen, když se chceš vrátit do takového prostředí, ze kterého jsem JÁ vystresovaná, jen to tu čtu 😀 Jsem na neschopence od 8. týdne, to je teprve peklo. Práci jsem měla psychicky náročnější, chybí mi, protože mě hodně naplňovala a bavila...i když jsem přemýšlela nad tím, že bych se vrátila, tak po zvážení všech pro a proti jsem zůstala i po 20. týdnu, kdy se na to poprvé (a naposled) doktor ptal, doma. A dobře jsem udělala. týden na to mi začalo tvrdnout bříško, takže bych znova byla na neschopence.
Další věc, kterou nechápu, o které píšeš. Vrátila by ses na svátky, kdy si stejně musíš vybrat dovolenou...no není to blbost, když na ní můžeš nastoupit po skončení mateřské a po skončení dovolené nastoupíš na RD. Prostě vše co tady píšeš, mi přijde proti tomu, aby ses do práce vracela.

mysicka_lb
autor
2. pro 2013

@lenixka - Teď se tam právě chystám, tak snad to dobře dopadne. A u Tebe v pohodě, zapsali si to do systému a dál nic? Byli už u Tebe na kontrole? Práce jako taková mě taky bavila, stresoval mě spíš ten šéfův přístup a vůbec chování celého kolektivu. A další věcí bylo, že že jsem tam balila a vybalovala poměrně těžké zboží a měla strach, aby to neuškodilo miminku. Ta náplň práce mi ale začíná chybět už teďka, taky mě to naplňovalo, i když nešlo o nic převratného a jen jsem expedovala zboží zákazníkům. Holt si budu muset najít nějakou smysluplnou činnost. U mě nejde ani tak o nudu jako o ten pocit nenaplnění, promarnění času, nebo jak to nazvat. Píšeš, že jsi na neschopence už od 8. týdne, to je hooodně dlouhá doba, to zase stresuje mě, jen když to čtu🙂.

rosny
2. pro 2013

@mysicka_lb vzdyt se budete stehovat, tak taky budes balit a vybalovat 😉

honeypet
4. pro 2013

@mysicka_lb tak jak píše lenixka i já jsem doma od asi 8tt. Původně jsem plánovala, že budu do konce listopadu pracovat, abych se vyhla předvánočním stresům v práci, kdy to bývalo hodně náročné. Před otěhotněním jsem pracovala i víc jak 12 hodin, 3x do týdne. 50 hodin týdně nebyl problém,ale mně to moc bavilo a naplňovalo. Po otěhotnění jsem měla domluveno pracovat jen 6 hod. denně, ikdyž jsem tušila, že by to tak asi nebylo. Ze začátku, když jsem byla doma, jsem z toho šílela, chtěla jsem do práce, stýskalo se mi po lidech a vlastně mi nic nebylo (zůstala jsem doma kvůli vysokému tlaku, ale to se léky velmi rychle spravilo), neměla jsem nevolnosti, nic. Pak jsem si ale zvykla a teď si vysloveně užívám, že nikam nemusím a jsem doma v klidu. A jinak co se kontrol týče. Jsem doma 17 týdnů, kontrolu jsem měla jednu po třech týdnech a to kvůli tomu, že jsem byla vedená u obvoďáka, od té doby nic. Takže být tebou se nestresuju a do práce bych se už vážně nevracela.

mysicka_lb
autor
4. pro 2013

A holky, které jste už dlouho doma.... Můžu se ještě zeptat, jak a kdy jste oznámily, že už se pravděpodobně do mateřské nevrátíte, že s vámi firma nemá počítat? Hned při předávání té neschopenky? Nebo až někdy později v průběhu marodění? Já jsem totiž řekla, že budu tak za 14 dní zpět (a těch 14 dní uplyne právě zítra).

honeypet
4. pro 2013

@mysicka_lb já to vlastně ani nějak neoznamovala. Šéfové to bylo jasný tak nějak od chvíle, kdy jsem řekla, že zůstávám na neschopence. Vlastně jsme se o tom bavily už před otěhotněním, jestli budu pracovat nebo ne. Vzhledem k věku, vysokému tlaku a tomu že jsem po IVF s prvním dítětem, jsem tak nějak od začátku riziková.

antoinet
4. pro 2013

@mysicka_lb mě o to šéfová poprosila, ať se nevracím, potřebuje tam motivované lidi, co něco vydrží, i přesčasy a to já bych už nezvládla. Chápu ji, ale vždycky se bojím kontroly, že mě uschopní a já už jsem v práci nevítaná. Včera to dopadlo dobře, mám hrozně nízký tlak, tak minimálně do vánoc jsem doma, pak už jde jen o měsíc🙂 a jsem fakt ráda, bývalá jsem z práce úplně vyřízená, teď se mužů věnovat sobě, domácnosti, manželovi,...pak už budou jen fofry okolo dítěte.

mysicka_lb
autor
4. pro 2013

@honeypet
@antoinet
Koukám, že budeme všechny rodit nějak nastejno na začátku dubna🙂. Právě jsem také nezvládala to, co dřív, a měla jsem strach, aby mi to šéf neosladil, zároveň se ale teď bojím, aby mi neosladil, že jsem doma.... Je to takový ten typ, co bere všechno jako děsnou záškodničinu a provokaci a navíc se lidsky vůbec nemusíme.

antoinet
4. pro 2013

@mysicka_lb pokud se obetuješ pro firmu a půjdeš zase pracovat, může se něco stát a práce ti to nikdy nenahradí. Mysli na sebe a miminko, jste důležitější než šéf🙂
Termín mám 2.4., už jsme za půlkou🙂 těším se na začátek února, to nastoupím na mateřskou už budu moct kdykoliv kamkoliv. A do tě doby se zabavím nákupy pro mimi a vánocemi.

chris_n
4. pro 2013

@ladaa20 není možné, aby na tom byla finančně skoro stejně, když je neschopenka 60% platu.

mysicka_lb
autor
4. pro 2013

@chris_n Ale ono je to 60 procent z hrubého platu v čistém, ne? Takže to vlastně reálně není 60 procent, ale více (alespoň mně to tak při mých výpočtech vycházelo). A pokud má někdo ten hrubý plat navýšený třeba kvůli prémiím, které by už v těhu nedostával, tak na tom finančně zase tak tratit nemusí. To je třeba můj případ, pokud jsem dobře počítala.

mysicka_lb
autor
4. pro 2013

@antoinet Já mám 7.4. a taky se už těším na začátek února, až půjdu na mateřkou🙂. Máme to už vlastně "za pár" a navíc jsou tu ty Vánoce, tak věřím, že to uteče.

chris_n
4. pro 2013

@chroustinka ono se zvonkem můžee být potíž... nám třebas nefunguje... koupili jsme bezdrátový a nechce se chytnout... takze k nám se nedozvoníš ☹

antoinet
4. pro 2013

@chris_n PN platí i víkendy po 21 dnech.

chris_n
4. pro 2013

@mysicka_lb tak ja nevim, ale ja si spočítala 60% platu a teda nic moc oproti tomu čistému, co ted dostávám....

ladaa20
4. pro 2013

@chris_n
@mysicka_lb ahojky jo tak nějak to vychazi z toho platu ja dělala na směny a měla i přesčasy takže mi to v konečnem dusledku vyšlo jen o nějake 3000 min než kdybych byla v praci, jsem si rochnila,že "nic nedělam" a mam takovy pěkny peniz a to jsem s tim vubec nepočitala hleděla jsem jak puk 😀 taky jsem si myslela,že tobude malo a vychazela tak i mateřska kdybych chtěla mermomoci do prace tak bych už mohla jen na ranni směny (a i ty jsou nic moc co se tyče bezpečnosti pro těhu -dělam ve zdravotnictvi) tak bych na tom hoooodně tratila jo a kontrola došla jen v těch prvnich dnech co to platil zaměstnavatel pak už ne ono musi někdo poslat udani nebo jim řict at na tebe dojdou a nevim jak to je,ale při kontrole nechteji ani OP takže kdyby tam misto mě byla stejně stara holka a dala jim podepsat PN tak to ani nezjisti

ninive211
4. pro 2013

@chris_n Každému to samozřejmě dělá trošku jinak čistá mzda oproti hrubé mzdě, mně cca 79%. Takže méně to samozřejmě je. ale né zas o moc....když si v podstatě vezmeš, že jsi doma a nic neděláš. Čím vyšší hrubá mzda, tím díky jednotné slevě na dani pro všechny a tím pádem vyšší dani z příjmu je poměr ČM/HM nižší. Když máš nízkou mzdu a tím pádem neplatíš žádnou daň, jen SP+ZP, tak poměr ČM/HM je 89% z hrubé mzdy.
Víc mě štvou ty první tři dny, co neproplácí vůbec.

chris_n
4. pro 2013

@ninive211 tak to chtějí socani zrušit 😀

ninive211
4. pro 2013

@chris_n Jo ty myslíš, že zruší to neproplácení prvních 3 dní, jo? No to jsem zvědavá, bylo by to spravedlivé pro zaměstnance...ale zaměstnavatelé zase budou brblat :-/

chris_n
4. pro 2013

@ninive211 oni to chtějí "zrušit" chtějí to dát na nějaký nižší procenta, než 60%, ale aby si nebyla doma uplně zadarmo...Ale on jim to Babiš neschválí 😀

mysicka_lb
autor
17. pro 2013

Ahoj holky, tak přesně, jak jsem předpokládala, sáhl mi na prachy. Ve firmě jsem pracovala 5 let. Za celou tu dobu mi peníze zvyšoval pouze prostřednictvím "odměn", takže základ mám od začátku stejný, mimochodem už tehdy před pěti lety dost nízký. Ty "odměny" byly ve výši 6000 Kč a byly podmíněné tím, že neudělám žádnou chybu v agendě x, y a z, nepřijdu ani jednou pozdě a budu se usmívat (to jako fakt, ten chlap je prostě magor). Listopad jsem prakticky celý odpracovala a teprve posledních pár dní odešla na nemocenskou. Neudělala jsem ani jednu chybu, nepřišla jsem ani jednou pozdě (s ranními nevolnostmi kolikrát masakr tohle dodržet), usmívala jsem se. Nicméně odměny za listopad mám teď 0 Kč. Nejspíše "trest" za to, že jsem si dovolila otěhotnět (ví to teprve od poloviny listopadu, předtím jsem to právě z těchto důvodů tajila). Když si vzpomenu, že jsem se chtěla co nejdříve vrátit do práce a nabízela mu ještě, že mu budu o vycházkách zdarma pomáhat, je mi do breku. Teď už je jasné, že naopak musím zůstat doma až do mateřské, i kdybych si měla nějaký zdravotní problém vymyslet. Jak se tu někdo divil, že nemocenská nevychází finančně výrazně hůře než mzda za práci, tak to je přesně můj případ. Ať v práci, nebo doma, mám teď peníze prakticky stejné, lišící se max v řádu stokorun. Nicméně kdybych byla v práci, počítala by se mi z těch nižších peněz i mateřská, takže bych si vlastně v reálu ještě pohoršila.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru