Jak ukončit rizikové těhotenství?

mysicka_lb
28. lis 2013

Maminky, nevíte prosím, jestli neschopenku s diagnózou rizikové těhotenství může ukončit sestra (jako je tomu u klasické neschopenky) a nebo jen lékař? A jestli to je možné třeba po čtrnácti dnech, nebo jestli je to diagnóza na několik týdnů/ měsíců? V práci už jsem to nezvládala, tak jsem poprosila gynekologa o neschopenku. Jenže sotva jsem si odpočinula, už to vidím jinak a nezvládám to pro změnu doma (psychicky). Chtěla bych se zase vrátit do práce, ale nevím, jestli je to možné. Další kontrolu mám až 17.12., což už je dost pozdě (vypadalo by to, že chci ukončit neschopenku jen kvůli svátkům).

j.a.n.i
28. lis 2013

@mysicka_lb Neschopenku vždy musí ukončit lékař... to jestli to někde dělá sestra je věc druhá, ale oficiálně to udělat nesmí.

mysicka_lb
autor
28. lis 2013

@j.a.n.i Aha, to jsem netušila... U naší obvoďačky to dělá sestra, člověk ani nejde dovnitř do ordinace.

glimmer
28. lis 2013

já bych neschopenku nerušila, protože jak jsi psala tak jsi to na začátku nezvládala. Je tudíž předpoklad, že to časem zase nebudeš zvládat (záloží kde pracuješ a co děláš) a zase by sis šla pro neschopenku a byla by jsi doma zase ten začátek zadarmo. Pokud to opravdu chceš ukončit, zavolala bych doktorovi a řekla mu co a jak, třeba ti řekne ať přijdeš dřív a ukončí ti to. Chápu, že to je doma těžké, ale zkus si na to najít něco pozitivního.

glimmer
28. lis 2013

@mysicka_lb tak to je sestřička docela hustá ... no spíš doktorka :o)

klouzek
28. lis 2013

Sestra ukončit neschopenku nesmí,vždy doktor a hlavně ji musí i podepsat

mysicka_lb
autor
28. lis 2013

@glimmer No, taky mám strach, že bych to až do mateřské nezvládla, ale pořád by asi finančně lépe vyšlo nedělat - dělat - nedělat než celé 2,5 měsíce nedělat. Balila jsem zboží zákazníkům a chytla mě z toho záda, k tomu jsem byla nachcípaná (a dělám v dost chladném prosředí) a k tomu jsem to nezvládala psychicky (šéf). Tak když se sešlo tohle trojí naráz, ruply mi nervy a šla jsem za doktorem, že už o nezvládám. Jenže po týdnu v posteli jsem úplně fit, záda jsou už ok, rýma se ani nerozjela, najednou mi ani není zle, jako mi bylo prakticky od začátku těhu, nejsem unavená... prostě nic.... A připadám si strašně blbě, že jsem doma, když mi vlastně nic není, mám výčitky svědomí. Asi za to můžou i těhotenské hormony, všechno si teď strašně beru☹. Navíc se stresuju, že mi někdo urve zvonek a sociálka mi napaří pokutu (bydlím v ulici, která je hlavním tahem ožralů, takže se to dá předpokládat každým dnem), že se mi zaměstnavatel bude mstít, že nevyjdu s penězma.....Nejsem zvyklá marodit, max týden s chřipkou a honem rychle zase do práce. I tady jsem si myslela, že to bude tak na týden, dva, ale napsal mi to rizikové.

jenny.kay
28. lis 2013

V prvním těhotenství jsem měla taky problémy, byla jsem doma měsíc na rizikovém. Pak jsem si nechala neschopenku ukončit, protože jsem se už cítila dobře. O cca. 8 týdnů později jsem skončila hospitalizovaná na rizikovém oddělení v porodnici a zastavovali mi předčasné kontrakce, abych neporodila ve 30 tt, protože jsem to v práci přehnala. Takže je otázka, zda ti to za to stojí, abys pak neměla zbytečně další problémy. Já už bych do toho znova nešla a raději byla doma. Ve druhém těhotenství jsem pracovala jen částečně z domu, protože jsem byla na RD s první dcerou, ale poučena z minule jsem vždycky už kladla dítě na první místo a raději se s prací hodně šetřila, jakmile jsem pocítila, že by mi to mohlo přivodit sebemenší komplikaci.

glimmer
28. lis 2013

@mysicka_lb já být tebou byla bych doma. Podle mě teď situace před svátky bude ještě horší, lidi budou prudit, že balíš pomalu, budeš se stresovat z fronty u krámku. Šéf bude prudit, že děláš pomalu, ... do toho to chladné počasí kdy opravdu můžeš omarodit a nemusela by to být jen rýma. Ale mluvím sama za sebe. Chápu i tebe, že nechceš být sama doma. Je to těžké. Já jsem měla dobrý, když jsem byla těhu, tak jsem dělala v kanceláři a šéf byl v poho, neprudil.

zuzi.111
28. lis 2013

@mysicka_lb Zůstaň doma. Nervy přejdou, uvidíš. Měla jsem to stejně. Cítila jsem se blbě, že jsem doma, ale už je to v pohodě. Najdi si nějakou zábavu. Teď můžeš třeba péct před Vánoci cukroví...

mysicka_lb
autor
28. lis 2013

@glimmer Nepracuju v krámě, ale ve firmě, co se zabývá automatizací výroby. Takže zákazníci jsou jiné firmy, nikdo tam nestojí frontu a nikdo neprudí, naštěstí. Naopak, přelom roku bývá docela klidný. Dělám v kanclu i ve skladě, jsme malá firma. Problém spíš je, že to jsou kolikrát těžké věci - rozhodně přesahující ten limit 7,5 kg pro těhotnou.

mysicka_lb
autor
28. lis 2013

@jenny.kay To mě moc mrzí, žes měla takové komplikace.... Kdyby člověk dokázal nahlédnout do budoucnosti, věděl by, jak mu v těch dalších měsících bude a jaké bude mít zdravotní problémy, hned by se to rozhodovalo mnohem snadněji. Jako těhotná jsem se právě taky dost přepínala, najednou jsem toho nezvládala zdaleka tolik, co dřív, ale práce a pracovní doba se samozřejmě nezměnily.

glimmer
28. lis 2013

@mysicka_lb aha, já jsem to pochopila tak, že jsi balila v obchoďákách dárky :o)

mysicka_lb
autor
28. lis 2013

@zuzi.111 A ty budeš doma až do nátupu na mateřskou? Koukám, že to máš ještě za hooodně dlouho, to by mi asi hráblo. Činnost celkem mám - kvůli mimču se stěhujeme, tak jsme doteď řešili smlouvu a od teď budeme řešit barvu kachlíků v koupelně, kuchyňskou linku a podobné radosti. Spíš jde o ten vnitřní pocit, svědomí..... Že se cítím zdravá a jsem doma.

mysicka_lb
autor
28. lis 2013

@glimmer 🙂) Neee, taky už jsem naladěná vánočně, ale tohle byly úplně jiné "dárečky".

zuzi.111
28. lis 2013

@mysicka_lb Jo jo, budu doma az do porodu. Jsem doma od sameho zacatku a prvni 2 mesice nebyly teda nic moc. Bylo mi zle, telesne i dusevne, ale ted uz je to dobre, proste jsem se zabavila a i kdyz jsem byla clovek, pro ktereho je prace vsim, nejak jsem si preskladala hodnoty a jsem spokojena. Rikam si, ze takovy klidek a cas sama na sebe uz mit nebudu, mozna az v duchode. Jo a na svedomi se vyprdni. Ja se uklidnovala tim, ze za ty roky, co jsem pracovala, jsem do systemu narvala tolik penez, ze si ted zaslouzim neco malo z toho vybrat zpet. Nemusi z toho profitovat jen nasi opaleni spoluobcane. Jo a s bytem to mame stejne 🙂. Podepsali jsme smlouvu a v lednu se stehujeme. Taky si dodelavam skolu, takze se ucim na zkousky a v lednu na statnice, na unor mam zase v planu zvelebovat byt a zlepsit si anglictinu. Proste delej veci pro sebe, na ktere jsi pred tim nemela cas. Pozdeji uz ta moznost nebude...😉

uztotakbude
29. lis 2013

@mysicka_lb Vůbec si nemusíš připadat blbě, že jsi doma a přitom ti nic není. Nejsi jediná na světě, spousta holek si při těhu nechává od doktorky napsat rizikové doslova na zaražené prdy. To, že je ti teď lépe je tím, že jsi doma, v klidu a nestresuje tě šéf, jsi v teple a netaháš se s ničím těžkým. Vrátíš se do práce a za týden to může být zase blbé. A psát rizikové na 14 dní, pak na týden do práce a zase na 14 dní rizikové je blbost. Buď jsi riziková, nebo nejsi (oficiálně, reálně je to jinak) a pak by se v tom mohl i začít šťourat zaměstnavatel. To by jsi musela jít na klasickou nemocenskou přes obvoďačku. Já bych zůstala doma. Využila vycházek, v té době se šla projít, poklidila si, pustila si pěkný film, prolezla net, mrkla co chci prtěti pořídit a co se mi líbí a hodně se zaměřila na sebe a na prcka. Ať je ti brzy lépe, psychika je sviňa věc. 😉

antoinet
29. lis 2013

Já to mám naopak, ze dne na den jsem ve 4. měsíci zůstala týden v nemocnici, následně na neschopence a teď by mě doktor nejradši uschopnil, komplikace pominuly, já už ale nechci, doma je mi líp, práci mám náročnou, v kontaktu s lidma, hodně se tam narozčiluju. Do příští poradny si musím dobře promyslet, co řeknu, aby mě ještě nechal doma. A provinile se necítím, mám za sebou dost odpracovaných let, nejsem žádný příživník na státu.

ema1984
1. pro 2013

Neschopenku ti určitě musí ukončit doktor, ale nevidím problém v tom, když to bude až 17.12., když mu vysvětlíš, že už se cítíš dobře, tak proč by si měl myslet, že to je kvůli svátkům. Mu to bude jedno. A jinak si myslím, že pokud nemáš komplikace a nevidíš důvod, proč zůstávat doma, tak proč ne návrat do práce. Svým způsobem náročnou a stresující práci mají téměř všichni a to by do práce pak nemohla chodit žádná těhulka.

mysicka_lb
autor
1. pro 2013

@ema1984 Doktor ne, tomu je to šumák🙂. Ale šéf.... Pak už mě čeká vlastně jen leden a to nikdo nemůže vědět, jak na tom zdravotně budu a jestli ho zvládnu celý odchodit, stát se může cokoli (už to bude třetí trimestr). Tak mám strach, aby to nedopadlo tak, že se nechám uschopnit, ale reálně budu pracovat jen minimum dní, na Vánoce vyčerpám dovolenou (to musím, firma bude 14 dní zavřená) a třeba od poloviny ledna zase ulehnu. Z pohledu mého šéfa, který bere jako provokaci i nedostatečně usměvavý úsměv nebo pětiminutové zpoždění kvůli rannímu zvracení, by to skutečně muselo vypadat, jako že jsem na svátky potřebovala někam odjet (nepotřebuju, budu doma tak jako tak) a pak se znovu hodila marod (aby to platil zase on). Samozřejmě, že kdybych už jednou neschopenku ukončila, snažila bych se tam vydržet až do konce, ale někdy to opravdu nejde (např. při hrozícím předčasném porodu těžko můžu balit dvacetikilové balíky). Z toho mám právě strach....

ladaa20
1. pro 2013

@mysicka_lb ahojky promin,že ti to řikam,ale nejsi trochu blazen,že se chceš vratit do prace kor když tu popisuješ co dělaš a jake baliky tahaš jestli chceš potratit nebo předčasně porodit klidně se vrat když zustaneš na PN celou dobu budeš na tom finančně dobře alespon co si pamatuju ja měla skoro stejně co jsem mivala v praci,jak řikaš ,že se už nudiš a potřebovalas oraz z prace věř tomu,že bys za 14 dni byla tam co před PN takže bud pěkně doma nech si dat vyhodně vychazky pěkně v kuse celou dobu co je možne chod na předporodni kurzy cvičeni pro těhotne plavani.... na kafe s kamaradkama a uvidiš jak ti to uběhne

chroustinka
1. pro 2013

@mysicka_lb z vlastni zkusenosti, zustan doma, problemy v praci muzou zkomplikovat nejen zacatek ale i konec tehotenstvi. je spousta veci do kterych se da pri cekani na miminko pustit, cviceni, kaficko s kamaradkou na kterou treba jinak nemas cas, chystani vecicek pro miminko a hlavne odpocinkem proste jen tak do "zasoby". ja jsem se stresovala a stresovala (podvedome) az jsem si uhnala vysoky tlak a ve 36tt pro pro preeklampsii predcasny porod. ve druhem tehu jsem byla rada ze me doktorka nechala doma i kdyz jsem mela v planu pracovat tak nejak primerene dlouho.
nechci strasit ale nez si neco vycitat radsi udelat vsechno co jde ....

mysicka_lb
autor
1. pro 2013

@chroustinka Já vím, taky bych si to pak vyčítala, kdyby něco..... Blbé je, že já se neúměrně stresuju doma i v práci, asi za to částečně můžou těhotenské hormony a částečně moje povaha. Pořád do nekonečna řeším, co kdyby náhodou něco (doma přišla kontrola, nenašla zvonek a napařila mi pokutu; v práci mi šéf strhl odměny apod.). A pak se zase stresuju, co na ty stresy říká miminko. Vím, že se chovám jako magor, naposledy to se mnou takhle "mlátilo" v pubertě, kdy jsem byla schopná brečet pomalu i kvůli tomu, že možná dostanu z písemky 1 mínus.... Pak jsem s tím nějak zabojovala a zbavila se toho. No a teď je to tu zase, chudák miminko to má se mnou opravdu těžké (a manžel taky).

antoinet
1. pro 2013

Na nudu a starosti doporučuju procházky a nějaké úkoly na každý den, prostě aktivity. Já peču na Vánoce, chystám byt a výbavičku, zajdu do knihovny apod. To vše mě unaví a zažene čas, ale nestresuje tak jako dřív práce.

ninive211
1. pro 2013

@mysicka_lb Nějak vůbec nechápu, že se chceš vracet do práce...že se nudíš??? Šéf tě prudí, co jsi psala v jiné diskuzi, tak pracuješ mezi samýma chlapama, takže žádná podpora třeba z ženského pohledu, navíc si myslím, že reálně dost dobře může nastat ta situace, že tam právě budeš pr dní a zase půjdeš na PN...tak jako být tvým šéfem, tak bych radost teda neměla...

mysicka_lb
autor
1. pro 2013

@ninive211 No prudí, ale právě mám strach, aby neprudil i na neschopence a nevnímal to jako podraz z mé strany (tj. necítil se v právu udělat protipodraz). Je fakt, že kdybych "pracovala" stylem PN - pár dní - dovolená - pár dní - PN, mohl by to vnímat jako podraz úplně stejně (a rád by asi nebyl, to já ostatně na jeho místě taky ne). Pořád prostě přemýšlím o tom, co by, kdyby (a samozřejmě ty nejhorší možné scénáře). A někdy mi z takových myšlenek vyjde míň hrozná ta práce než nějaké katastrofy typu vyhazov pro hrubé porušení kázně, pokuta za ukradený zvonek apod. Já vím, takhle bych vůbec neměla uvažovat, jen stresuju sama sebe a k ničemu to nevede. To jen pro vysvětlení, když ses ptala. Třeba se zítra probudím s lepší náladou a uvidím to všechno v růžovějších barvách.

ninive211
2. pro 2013

@mysicka_lb Proboha!! A on ti nějak vyhrožuje vyhazovem za porušení pracovní kázně? Příp. máš už podepsané nějaké výtky apod? A s takovým člověkem chceš pracovat??? Když by tě náááhodou chtěl vyhodit...tak tu výpověd NEMUSÍŠ podepsat, pokud s ní nesouhlasíš (musel by mít pak podepsané 2 svědky toho odmítnutí, že jsi to odmítla podepsat, jinak je výpověď neplatná)...a i kdyby...tak k takovému by ses pak po RD chtěla vrátit? Pokud ne,tak neřeš, byla bys stejně v ochranné lhůtě, na MD bys nárok měla tak jako tak, pokud máš odpracováno aspoň 3/4 roku, tak já nevím, co ještě řešíš 🙂 Ale je to samozřejmě na tobě, pokud jsi masochistka, tak se do té práce klidně vrať 🙂

ema1984
2. pro 2013

Aha, no tak záleží na tom, jaký je nadřízený, pokud by byl v pohodě, tak bych si s ním v klidu promluvila, že by ses možná vrátila, ale bojíš se, že onemocníš nebo to nebudeš zvládat a zase půjdeš na nemocenskou, tak jestli se máš vracet i s tímhle rizikem nebo raději zůstat doma a umožnit, aby třeba už někoho přijali za tebe. Ale pokud s ním řeč není, což asi ne, podle toho, co píšeš, tak je to složitější a raději už zůstaň doma. Ale rozhodnout si to musíš sama, jen ty víš, jaká je v práci atmosféra a jestli se dá s nadřízeným mluvit. Ale doma se nestresuj, jsi na nemocenské, nadřízený ti nic nemůže vytknout, myslím, že víc by ses stresovala v práci.

jetynka
2. pro 2013

@mysicka_lb Já teda nevím, ale podle mě jak jednou nastoupí někdo na rizikové těhotenství tak by už mě vytrvat až do konce, některé maminky by tak rády zůstaly v těhu doma a není jim to umožněno, protože mají práci takovou že tam mohou vydržet do mateřské. Můj doktor třeba neschopenku jen tak nepíše a kdyby napsal tak určitě by to nedovolil vzít zpátky a trval na tom být doma. Mimo jiné stavy v těhotenství se mění z hodiny na hodinu, jeden den ti je skvěle že bys pracovala až do večera a pak je zle a čím pokročilejší těhotenství bude tím to bude všechno složitější, navíc zima na krku, všude bacily asi bych si rozmyslela jít zpátky do práce.

chroustinka
2. pro 2013

@mysicka_lb kontrola nenasla zvonek??? to nejak nechapu, nemas oznaceny zvonek?
kontrolama bych se fakt nestresovala, hod si nozky nahoru a uc se zustavat vice v klidu, ono se ti to bude s detmi doma vice nez hodit, vim o cem mluvim, byla jsem take velky nervak, naposledy jsem se nechala vystresovat prave pred tim prvnim porodem.

mysicka_lb
autor
2. pro 2013

@ninive211 Čtyři lidi už z firmy takhle vyhodil, dva naprosto neoprávněně (firma prostě neprosperovala) a dva tak napůl oprávněně (jeden přišel do práce bez omluvy pozdě a druhý byl ve škole a nezapsal to do kalendáře). Vždy je to ale o tom, že pokud tam někoho chce, projde mu naprosto cokoli (třeba jeden kolega běžně nepřijde do práce, když je jeho manželce nevolno, čte si v pracovní době na čtečce, odmítá jakékoli služební cesty a vyhazovu se bát nemusí, naopak bere největší plat z celé firmy). A pokud tam někoho nechce, jako záminka stačí nějaká blbost a je mu vyhrožováno ("buď podepíšeš dohodu, nebo ti napařím hrubé porušení kázně"). Mně zatím takhle konkrétně nevyhrožoval, jen sem tam naznačil stylem, že když bude chtít, něco si najde (a zatím nechce, ale ať si dám majzla a jsem "hodná"). Rozhodně ale nepatřím k těm oblíbeným zaměstnancům, právě naopak. Těhotenství jsem před ním dlouho tajila, řekla jsem mu to až někdy teď v polovině listopadu, měla jsem strach o to místo. Na mateřskou už mám nárok stoprocentně, to ano, jen ještě nějak překlepat ty dva měsíce, co zbývají, i v těch musím z něčeho žít. Pak po RD už se tam vracet určitě nechci, budu si hledat novou práci hned při RD a jakmile něco najdu, s manželem jsme domluvení, že se vyměníme a půjde na RD on.

@jetynka - To už jsem taky zjistila, že se stavy v těhotenství velmi rychle mění. Nějak jsem to s tím, jak se cítím skvěle a jsem naprosto fit, zakřikla🙂. Momentálně jsem ráda, že jsem ráda. Ale tak alespoň nemusím mít výčitky svědomí, že jsem doma "zbytečně".

@chroustinka - Právě to je největší problém, bydlím v podnájmu v rušné ulici v centru města, kde zvonky nejsou a není ani možné je nějakým způsobem zajistit. Respektive je to možné, ale tak na jeden den, než se zalíbí nějakému ožralovi a vandalovi. To samé s jakoukoli cedulí typu "zvonky nejsou, volejte na mobil". Přímo v baráku je jakýsi pochybný bar a jeho návštěvníci pak v průchodu "řádí". Je to tu celé posprejované a poničené a kolikrát se tu přes noc objeví v lepším případě odpadky, v horším případě "loužička" nebo zvratky☹( Fakt děs, už jsme právě sehnali pro mimčo nový byt, ale chvilku to ještě potrvá. Koupila jsem bezdrátový zvonek, měla jsem ho tam sotva pár dní a už "zmizel". Jakýkoli nový zvonek by zase znamenal nervy, jestli tam ještě je a náhodou ho už někdo neukradl. Musela jsem psát přímo na sociálku, co s tím, a teď půjdu shánět potvrzení od pronajímatele, že tu nejsou zvonky, a od policie, že mi ten bezdrátový ukradli. Pak už si snad konečně oddechnu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru