Je nutné přerušit studium na VŠ kvůli těhotenství?

inna_s
5. čer 2012

Ahoj, snad mi někdo poradíte, protože v tom docela plavu. Studuji VŠ, právě dokončuji druhý ročník Bc. a zjitila jsem, že jsem těhotná. Zajímalo by mě, zda s tím má některá zkušenost. Termín porodu mám na konci prosince, což znamená, že bych teoreticky zimní semestr zvládla absolvovat (výuku), ale nevím, jak by to dopadlo už se zkouškovým, psaním bakalářky a letní semestrem a státnicemi. Nejde mi teď ani tolik o to, zda bych to zvládla či nikoliv, ale spíše o tu formální část, jestli kvůli tomu musím přerušit studium ještě před porodem, protože pokud ano, ztratila bych statut studenta, kdo by za mě platil zdravotní a soc. a musela bych se nahlásit na ÚP? To právě nechci, radši bych dál zůstala "studující", protože je to pro mě momentálně asi výhodnější, co myslíte? Na mateřskou nárok nemám jak jsem pochopila, protože studium nemám dokončené a od SŠ už je to dýl jak 2 roky, ale díky manželovi si budu moct aspoň vybrat délku rodičovské. Díky za vaše názory.

janeyzelvicka
6. čer 2012

Ahoj, nutné to určitě není, ale záleží, jak moc máš školu nabitou, jak často tam musíš být, jestli by ti vyšli vstříc v eventuálních úlevách a tak... Zůstat studentkou je samozřejmě výhodnější, nemusíš se registrovat na pracáku, vyřizovat všecka možná lejstra a podobně, na druhou stranu, je na tobě a na organizaci tvého studia, jestli se dá všecko dohromady (státnice, bakalářka, mimčo) skloubit.
Já sama jsem nepřerušovala, takže jsem pořád studentka 🙂 jen jsem si studium rozvolnila do delší doby. Zaběhnutou diskusi máme tady, tak se můžeš mrknout 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/studium-...
držím palce 😉 😉

j.a.n.i
6. čer 2012

Přerušovat studium nemusíš, pokud nebudeš chtít a zvládneš plnit podmínky pro studium.
Jinak na mateřskou bys neměla nárok, ani kdyby od SŠ uplynulo méně než 2 roky, protože nepracuješ.

nemja
6. čer 2012

Ahoj, taky si myslím, že přerušovat nemusíš. Já osobně mám TP v červenci a vyřešila jsem to akorát tím, že ke státnicím půjdu až v září, jelikož těhotenské hormony poctivě pracovaly a na červen bych tu přípravu na státnice určitě nestihla ☹ Takže jsem si v klidu dodělala všechny zkoušky, teď finišuji s BP a snažím se toho dostat co nejvíc do hlavy, abych to, až se malý narodí, už jen oprášila.
V klidu si to všechno promysli a zkus nějak časově rozvrhnout. A každopádně se zeptej na své možnosti na studijním, je docela dost možné, že každá VŠ to může mít trochu jinak, ale určitě bych školu nepřerušovala.

inna_s
autor
6. čer 2012

@j.a.n.i Jojo, všimla jsem si, že se v tom dost vyznáte tak jsem ráda, že píšete 🙂 jinak chápu, neměla bych nárok, protože jsem po SŠ nehledala práci ale šla zas do školy, tak nějak to je, že absolventům se ještě škola nějak započítá. Bohužel jsem to nevychytala ani s tou VŠ, ale to už je jedno 😎 Ale díky vašim příspěvkům v jiných diskuzích jsem pochopila, že si budu moct aspoň vybrat délku RD a kam že s tím mám jít 😉

veruska007
6. čer 2012

Ahoj, já bych nepřerušovala a s jednotlivými vyučujícími se domluvila na příp. individuálním přístupu. Studovala jsem doktorát jako těhotná, po půl roce studia se mi narodilo dítko a končila jsem těsně před porodem druhého.

Naštěstí jsem měla super vyučující, domluvila jsem se na individuálním studiu, jezdila jsem jen na zkoušky a povinné přednášky. To mi hlídal dítko manžel, kojila jsem v místnosti pro studenty nebo v kabinetě ochotných vyučujících nebo před školou na lavičce. Mívali jsme i víkendové soustředění, většinou mimo město, tak jsem s sebou vzala i manžela a dítě, oni si užili výlet a bylo to. Určitě se dá studovat i s dítětem, na zkoušky jsem se učila při drndání, na korbičce kolíkama přicvaklá skripta... disertačku jsem psala s malým na klíně. Hlídání jsme neměli vůbec žádné. Myslím, že lepší těhotná a s malým mimčem... čím je dítko starší, tím hůř se nějaká volná minuta hledá 😉

gwin
31. črc 2012

Ahoj, jenom doplním ne až tak důležité informace o nároku na mateřskou. Jak si se určitě dočetla, tak se musíš podílet na nemocenském pojištění za poslední dva roky 270 dní, pokud by si začala pracovat a nevyšlo ti 270 dní, tak ti připočítají i to ukončené vzdělání, jak uvádíš SŠ... Toto pojištění za tebe odvádí zaměstnavatel a to i v případě že máš smlouvu na dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ) a vyděláš si za daný měsíc více jak 2000 (pro rok 2011) a 2500 (pro rok 2012) - Tedy, máš li brigády za poslední 2 roky, kde je podepsáno DPČ (ne DPP) a vydělala si v každém měsíci více jak 2000 (2500) byli za tebe toto pojištění odvedeno a mohla by si mít nárok na mateřskou. Tyto věci se vyřizují na správě sociálního zabezpečení pro místo trvalého bydliště a jedná se o nemocenské pojištění - dávky.

Co se týče přerušování studia, tak jak tu všichni píší - zkusit se domluvit, ale ze zkušenosti vím, že projevuješ li zájem, tak vyjdou vstříc.

Já si budu taktéž o blízkém zkouškovém hladit břicho těsně před termínem 😉

charlottka2006
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
placka85
12. črc 2013

Ahoj, já jsem nepřerušovala. Absolvovala jsem vysokou školu managementu v Brně (newtoncollege.cz) a v rámci kombinované formy se to dalo zvládat. Hodně mi teda pomohl tehdy přítel, dnes manžel, ale zvládli jsme to. Chce to zatnout zuby a bojovat! Ale určitě se přidávám k těm, které Ti doporučují nepřerušit.

karrrla
12. črc 2013

Ja mam stejny termin porodu a statnic.haha.alespon bude zabava.clovek si musi rict,ze to priroda zaridi,jak nejlip umi a da mi nejaky ten den mezi a ja i maly to zvladneme 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru