Je těhotenství s dvojčaty rizikové?

marca22
3. srp 2011

Ahoj,jdeme v září do IVF cyklu a chceme zavést 2 embrya,dr. nás ale upozornila abychom si byli vědomi toho že dvojčetné těhotenství je rizikové a že se často děti rodí předčasně. Tak jak to je? Zároveň mě zajímá kolik z vás,které jste si nechaly zavést 2 embrya, nakonec měly jen 1 dítě a jaká je šance na těhotenství se zavedením 1 a se zavedením 2 embryí,je se 2 opravdu vyšší?

petrusew
3. srp 2011

Ahoj s IVF nemám zkušenosti, ale kamarádka porodila dvojčata skoro v termínu (začala rodit spontálně, ale musela na cs měla úzkou pánev, cs měl být za dva dny) a holka měla 3,10kg a kluk 3,20kg. Všichni se na ně chodili dívat, jak se rodí dvojčala v termínu a s jakýma váhama. Ono je to určitě rizikovější, přecejenom ale rizikové může být i s jedním a i jedno se může narodit předčasně.

anty
3. srp 2011

Ahoj já jsem měla zavedené tři a chytlo se jen jedno a teď má už 8 měsíců 😀 . Nechala jsme si zavést více , protože to bylo naše 5 ivf.

bejatka333
3. srp 2011

Ahoj. Je to velice individuální..Už jsem i slyšela, že někdo dvojčátka přenášel a někdo rodí třeba už ve 28tt, někdy i dříve.
Je většinou pravda, že dvojčátka se rodí dřív (přeci jsou v děloze 2 mimísci, je to větší nápor) a dvojčecí těhu je víc rizikovější (zejména jednovaječná dvojčátka). Takže někdo třeba je s dvojčátky hospitalizován v nemocnici a někdo prostě nemá žádné komplikace. Já mám taky dvojčátka (dvojvaječné), rodila jsem 38 plus 2 a to plánovaným císařským řezem. V těhotenství jsem neměla žádné obtíže, ale od 20 tt. jsem přesvědčila gynekologa, ať mi vypíše nemocenskou a byla jsem pro jistotu doma.

cabalkova
3. srp 2011

Podivej se na statistiky napr. na strankach centra Gest, tam jsou presna cisla, kolik embryjek zavedli a kolik z toho bylo deticek... pokud si to dobre pamatuju (absolvovali jsme tam dve IVF, nakonec se zadarilo prirozene) je pocet tech dvojcat jen asi kolem 15 procent, takze to zdaleka neni tak caste jako driv, kdy se zavadela i tri embryjka. Kazdopadne se zavedenim dvou embryji stoupa uspesnost pokusu IVF o cca deset procent, tak je to ke zvazeni (pri zavedeni jednoho je pravdepodobnost uspesnosti 25 procent, pri dvou 35 procent, tedy pokud jsi mala maminka - coz ja nebyla). Rozhodne bych se ale dvojcatek nebala. Drzim palce, at to vyjde!!

crca
3. srp 2011

Vždycky mě zaváděli dvě a i když se řík,že Ket je méně úspěšný,tak právě z toho Ketu(zamražených) se povedla dvojčátka-ze začátku trochu špinění a krvácení,takže hospitalizace,ale to se stává i jednoho dítka a do 32tt naprosto super,ani jsem nevěděla že jsem těhu 😅 dělala vše,jezdila autem,jezdila nakoupit...prostě normál,byť s opatrností 😉 ve 32tt jsem se měla pro sychr objednat na hospitalizace a když jsem přijela,tak jsem měla kontrakce po 6 min,ale já to nevěděla 😀 hned si mě nechali tam,porod zastavili,pak mě pustili domů na 10 dní a to už jsem měla plánovaného císaře.Ten se konal v ukončeném 38tt,děti vážili 2,8kg a 2,74kg a 48cm,takže žádný miniaturky to zase nebyli na dvojčátka 😀 .Nevím,co znám maminky s dvojčátkama,tak moc předčasně nerodili 😀 ,ano je to riziko,ale kdo ti zaručí že z jednoho mimíska nebudou taky dvě 😀 Držím palečky a nebojte se dvojčátek,není to zase taková katastrofa 😉

zuzau2
3. srp 2011

Ahoj, s IVF nemám zkušenost, ale dvojčátka jsem porodila v termínu, porod mi vyvolávali a celé těhotenství jsem měla bezproblémové. Dvojčata mám dvojvaječná a tam je těch rizik méně než u jednovaječných.Hodně štěstí 🙂 Zuzka

socina
3. srp 2011

kamarádka měla dvojčata a rodila o měsíc dřív, protože se jí už nevešla do bříška 🙂

deny3
3. srp 2011

tak mne pri IVF boli vložené tri emryjká a nakoniec je z toho jedna potvorka, ktorá ale má energie asi za všetky tri 🙂

katy.m
3. srp 2011

ahoj ,je to individuální.Já mám ,bohužel,smutnou zkušenost.Dvojčátka po inseminaci narozena 23+2,takže to mělo opravdu smutný konec 😔 .Moje děloha je neudržela.
Vám ale přeji hodně štěstí 😉

janakar
3. srp 2011

Já mám dvojčátka narozená 31+6. Předtím celé těhotenství absolutně bez problému, porod nastal velmi nečekaně a rychle. Praskla mi voda a do tří hodin jsem porodila. I to je se ale bphužel u dvojčátek stává

sysysy
3. srp 2011

U nás při 1.IVF zavedena 2 embrya, nechytlo se ani jedno☹ a další měsíc jsem otěhotněla přirozeně 😵
U 2.IVF zavedeny opět 2 embrya, uchytilo se jedno🙂
Jestli se IVF podaří a s kolika embryjky je jako sázka do loterie...

verru
3. srp 2011

Já jsem někde našla, že:
Při zavedení dvou je cca 10 %, že se chytnou obě, 40 %, že jen jedno a 50 % že žádné.
Při zavedení jednoho 35 % že se chytí a 65 % že ne.

mufinka26
4. srp 2011

ahoj nám bylo při 1.IVF doporučeno zavést jenom jedno, nevyšlo to. Šly sme na KET tak sem je už přemluvila na dvě, nakonec ani to nevyšlo, ted nás čeká další KET máme poslední dva mrazáčky tak uvidíme. U nás v CARu ale radši zavádí jen jedno 🙂

lucccy
4. srp 2011

u 1. IVF zavedena dvě embrya a nic, u 2. IVF zavedena opět dvě (chtěla jsem tři, ale nedovolili mi to) a chytlo se jedno 🙂 Určitě bych si nechala zavést dvě, protože není nic horšího než to zklamání ze sněhobílého testu 😉

eliska76
4. srp 2011

Ahoj, také se přikláním ke dvoum 🙂 . Zavedli nám také dvě a jednomu se v bříšku líbilo 😉 . Myslím, že přeci jen je ta pravděpodobnost vyšší. Hodně sil a štěstí! 😀

forestka
13. srp 2011

Ahoj. Mne zavedli 2 embrya v 1. cyklu a ujaly se mi obe dve 🙂 Necekala jsem to. Kdybych mohla, tak bych si dala zavest pouze jedno. V soucasne dobe uchyceni embryi je vetsi nez drive, ale samozrejme zalezi na problemech paru, ktery na IVF prichazi. Ja mela nepruchodne vejcovody. Jinak ty statistiky jsou na nic. Nejsou zadne obecne platne a vedecky podlozene. Kazde stredisko si vede svoje statistiky, ale zalezi, jake problemy pary mely, kolik jim bylo let a tak. To uz se neuvadi. Pokud nejsi smirena s tim, ze budes mit dvojcatka, tak na 1. IVF bych Ti doporucila zavest jen jedno embryo. Hodne stesti!

dasty79
14. srp 2011

Já byla na 1.IVF a zavedly mě 3 embrya a nic 😒 Pak jsem otěhotněla přirozeně 🙂

bera28
14. srp 2011

Já nemám dvojčata po IVF, ale přirozeně. Kdybych si mohla vybrat, tak bych šla jen do jednoho dítěte. Dvojčata jsou vždy riziková. Já jsem rodila 26+0, a to jen díky tomu, že jsem se ve 20 tt začala otevírat právě z důvodu vícečetného těhu. Chápu maminy, které nemohou otěhotnět, že si zvolí variantu zavedení 2 embryí, ale je třeba si zvážit všechna pro a proti. V době, kdy byli svišti v inkubátorech, byla valná většina okolních nedonošenců právě z vícečetného těhotenství. A upřímně, radši jedno donošené dítě, než dvě nedonošené.

fiallinka
14. srp 2011

O tomhle bohužel vím dost. Statistiky jsou zhruba takové - pokud se vloží dvě embrya, cca ve 20% případů se chytnou dvojčata. Zároveň je to přibližně tak, že při vložení dvou embryí je šance na úspěch okolo 50%, při vložení jednoho okolo 30%.

Nicméně - jsou to jenom čísla, které vypovídají o začátku těhotenství (a už nepočítají zamlklá těhu). Navíc tahle statistika neříká nic o kvalitě embryí - pokud jsou to kvalitní blastocysty, tak i jediná má větší šanci na úspěch než dvě dvoudenní embrya horší kvality (to říkám jen orientačně)... prostě musíš to brát jen jako určité vodítko, protože nevíš, kolik budeš mít embryí, jaké kvality, jestli zbydou na zamražení... a taky kolikáté je to ivf.

Dvojčatové těhotenství je opravdu o dost rizikovější, ale samozřejmě je obrovská šance, že všechno dopadne dobře. Znám spoustu dvojčat, které jsou naprosto v pořádku, i když většina z nich narozená o dost dřív (ale znám i dost narozených v 38. týdnu 🙂. Bohužel ale znám hodně dětí předčasně narozených (a tam ty rizika prostě jsou), ale nejde jen o děti, i pro matku je to hrozně náročné. Hodně holek taky leží poslední týdny těhu v nemocnici na udržení...

Já sama jsem po prvním ivf otěhotněla s dvojčaty, a v 36. týdnu mi jedno nečekaně umřelo (předtím problémy nebyly). Důvodem byla tromboza pupečníku, která je častá i v jednočetném těhu, ale je možné, že prostě tělo to nezvládalo... k tomu mi začaly stoupat jaterní testy (to může být nebezpečné pro dítě taky), pět dní po porodu jsem dostala žlučníkový záchvat (v těhotenství se mi udělaly žlučové kameny) a žlučník pak musel pryč... a ještě mi spadla klenba na noze.

Druhé těhotenství bylo opět po ivf, zase dvojčata... chtěla jsem je, protože kdo je jednou čeká a o jedno přijde, chce je znovu... jenže se přišlo na to, že jedno z nich má Downův syndrom a my jsme se rozhodli pro redukci... šance, že přijdu i o to zdravé byla cca 20%... a bylo to celé šílené.

Prostě, dobře to zvaž. Pokud máš nějaké zdravotní komplikace nebo dvojčata radši nechceš, je asi lepší při prvním ivf zkusit jen jedno embryo, a pokud by to nevyšlo, tak pak můžeš uvažovat o dvou... nebo prostě do toho jdi, ale rizika znáš.

Pravda ale je, že v nejbližší době by se už mělo standartně vkládat jen jedno embryo, a hrazené pokusy ivf by měly být čtyři, protože se vláda i pojišťovny shodly na tom, že je vyjde levnějši financovat více pokusů ivf, než se dlouhodobě start o nedonošené děti.... (otázka je, kdy to schválí).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru